TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На теренот лути ривали, приватно – пријатели: Атман на роденден кај Самсоненко и Чипурин

Екипа - 17.11.2013

На теренот се лути ривали, меѓутоа во приватниот живот се дружат и се почитуваат. Руската ракометна колонија во Македонија на собир, а поводот е роденден.

Роденденска бајка на Самсоненко и руската ракометна „колонија“ (ФОТО)

Телеграф - 17.11.2013

Сопственикот на машкиот и женски клуб Вардар, во друштво на Русите од Вардар плус Павел Атман, го прослави својот роденден И ракометарите и ракометаркитеи на Вардар знаеја кога да остварат големи ...

Среќен роденден Самсоненко

Курир - 17.11.2013

Денеска претседателот на клубот Сергеј Самсоненко го прославува својот роденден. Му посакуваме многу среќа, здравје и успех. Среќен роденден Сергеј! Самсоненко е претседател на машкиот и женскиот ...

Атман и Самсоненко: Противници на терен, а во приватниот живот добри пријатели

Република - 17.11.2013

На теренот се лути ривали, меѓутоа во приватниот живот се дружат и се почитуваат. Руската ракометна колонија во Македонија на собир, а поводот е роденден.

Последните минути од Металург-Вардар

Идивиди - 16.11.2013

Вардар Про успеа да триумфира над градскиот ривал, Металург во петтото коло од Лигата на шампионите со резултат 27-22. По победата Вардар успеа да се изедначи со тимот од Автокоманда по освоени ...

Вардар убедлив против Металург

Deutsche Welle - 15.11.2013

Дербито во Лигата на шампиони, во кое домаќин беше Металург, му припадна на Вардар 22:27 (9:13). Тренерот на Вардар, Андон Бошковски, предупредува дека претстојат уште дуели со Металург и не е се‘ ...

Вардар подобар од Металург

Р.С.Европа - 15.11.2013

Во историскиот натпревар од Лигата на шампионите каде првпат две ракометни екипи од ист град имаа пресметка во елитното натпреварување, синоќа во Скопје, Вардар го совлада Металург со 27:22.

Обрван: Ме радува што Стоилов одигра добро и во одбрана

Екипа - 15.11.2013

Селекторот на македонската репрезентација, Ивица Обрван, им ја честиташе на ракометарите на Вардар победата на дерби-дуелот против Металург. Кормиларот на националниот тим потенцираше дека триумфот е ...

Вардар мака мачи со офанзивата: Ѓоргиев на операција, Петров надвор од стројот

Екипа - 15.11.2013

Очигледно е дека нема крај на проблемите со повредени фудбалери на Вардар во финишот на првиот дел од првенството. Откако тимот остана без Един Адемовиќ поради потешка повреда, но и без Антонио ...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Самсоненко и Вардар ја добија првата битка за Скопје

Спортклуб - 15.11.2013

За прв пат во Лигата на Шампионите, Македонија како земја има два ракометни претставника и воедно, за прв пат во историјата, две македонски екипи ги вкрстија копјата во групната фаза.

Вардар ја доби првата рунда

РК Металург - 15.11.2013

Металург ја загуби средбата од петтото коло во Лигата на шампионите против екипата на Вардар и се стави во многу непријатна ситуациа, бидејки потребните бодови ќе мора да ги бара на гостувањата кај ...

Металург „се крсти“ во Миркуловски за реваншот

Дерби - 15.11.2013

Во анализата по мечот меѓу Металург и Вардар од Лигата на шампионите, помошникот на Лино Червар, Александар Петровски оцени дека нивните играчи потфрлиле.

Вардарци без Ѓоргиев до пролетниот дел од сезоната

Дерби - 15.11.2013

Актуелниот фудбалски шампион на Македонија, екипата на Вардар, остана и без услугите на крилниот напаѓач Драган Ѓоргиев до пролетниот дел од сезоната откако денеска беше утврдено дека тој повторно ќе ...

Победа на првиот тим на Металург

Н.Македонија - 15.11.2013

Победа на првиот тим на Металург над Металург Скопје од 37-24 (17-14) во сестринското дерби од 9.коло од женската Супер лига По втор пат тренерот Крсто Петрушевски им даде шанса на младите ...

Гостинска гозба за Вардар на домашен терен

Дневник - 15.11.2013

Македонскиот ракометен шампион Вардар го доби првото европско дерби со соседот од Автокоманда, Металург (27-22). „Црвено-црните“ направија гостинска гозба на домашен терен во „Борис Трајковски“ каде ...

Вардар подобар во историското дерби од Лигата на шампиони

+инфо - 15.11.2013

Во историскиот натпревар од Лигата на шампионите каде првпат две ракометни екипи од ист град имаа пресметка во елитното натпреварување, вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, Вардар го совлада ...

Вардар подобар во историското дерби од Лигата на шампионите

Локално - 15.11.2013

Фото: telegraf.mk Во историскиот натпревар од Лигата на шампионите каде првпат две ракометни екипи од ист град имаа пресметка во елитното натпреварување, вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, ...

Вардар подобар од Металург во ЛШ

Кирилица - 15.11.2013

Во историскиот натпревар од Лигата на шампионите каде првпат две ракометни екипи од ист град имаа пресметка во елитното натпреварување, синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, Вардар го совлада ...

Вардар надојде, ја поплави Автокоманда

Вечер - 15.11.2013

Металург и Вардар за првпат во историјата на македонскиот ракомет одиграа европско дерби во ЛШ, во кое "црвено-црните" во сите 60 минути доминираа и заслужено славеа со 27:22 (14:9).

Вардар убедлив против Металург

Канал 77 - 15.11.2013

Македонското дерби во Лигата на шампиони, во кое домаќин беше Метралург, му припадна на Вардар 22:27 (9:13). „Црвено-црните“, заслужено стигнаа до победата, откако во текот на целиот натпревар имаа ...

Вардар подобар во историското дерби од Лигата на шампионите

Денешен - 15.11.2013

Во историскиот натпревар од Лигата на шампионите каде првпат две ракометни екипи од ист град имаа пресметка во елитното натпреварување, вчеравечер во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, Вардар го ...

Дел од дербито помеѓу Металург и Вардар / Видео – Лидер

Lider - 15.11.2013

Дел од атмосферата на вчерашното дерби во рамките на Лигата на Шампионите помеѓу Металург и Вардар. За потсетување -натпреварот го диоби Вардар со резултат 27-22.

Вардар убедлив против Металург во големото ракометно дерби

24 Вести - 14.11.2013

Дербито за Вардар. Првакот на Македонија го надигра големиот ривал Металург, во првиот историски дуел на нашите најдобри екипи во ракометната Лига на шампионите.

Историски натпревар за Македонија

Оn.net - 14.11.2013

Долго очекуваната пресметка во Лигата на шампионите меѓу Металург и Вардар се игра вечерва од 20 часот во СЦ Борис Трајковски. Македонското дерби кое прерасна во балканско, сега е во центарот на ...

„Црвено-црно“ славје во дербито за историја

Оn.net - 14.11.2013

Првата воопшто пресметка на две македонски екипи во ракометната Лига на шампионите заврши со триумф на екипата на Вардар од 27:22 над градскиот ривал Металург.

(ЕКИПА ТВ) Мојсовски: Без калкулации одиме на победа

Екипа - 14.11.2013

Наумче Мојсовски е еден од лидерите на Металург во последните неколку години, од сезонава и со капитенската лента на раката ќе се обид да го предводи тимот од Автокоманда кон нови успеси.

Ангелов на трибини, Милиќ и Малумбрес голмани против Металург

Екипа - 14.11.2013

Петар Ангелов делуваше максимално мотивирано во пресрет на вечерашниот дуел меѓу Вардар и Металург, но репрезентативниот голман сепак нема да биде во комбинација за настап на македонското дерби во ...

Црвено-црно шоу на Дибиров и другарите

Екипа - 14.11.2013

Вардар ја доби првата „македонска битка“ во Лигата на шампионите, откако вечерва апсолутно заслужено го совладаа составот на Металург со 22-27. „Црвено-црните“ одиграа многу позрело, знаеја како да ...

Епска битка помеѓу „вештачкиот тим“ и „брендот“, помеѓу „странците“ и „Македонците“

МКД - 14.11.2013

Пред пет години некој само да споменеше дека големото ракометно дерби помеѓу Металург и Вардар ќе има свое европско издание, и тоа во Лигата на шампионите, сигурно ќе го направеа луд.

Вардар без „Диви", Металург комплетен!

МКД - 14.11.2013

ЕХФ го објави официјалниот состав на тимовите за вечерашниот дуел помеѓу Металург и Вардар. Иако имаше такви најави, клубот од Автокоманда ќе настапи комплетен, секако ќе отсуствува само Филип ...

Металург преслушан од градскиот ривал: Вардар царува со Скопје!

МКД - 14.11.2013

Ракометарите на Вардар направија огромен исчекор кон пласман во втората фаза од Лигата на шампионите откако вечерва, во салата „Борис Трајковски“, го совладаа големиот градски ривал Металург (27-22) ...

Стручниот штаб на Металург признава: Вардар целосно нѐ надигра!

МКД - 14.11.2013

Убедливата негатива на крајот од вечерашниот дуел со Вардар беше една од причините што од таборот на Металург по завршувањето на средбата целосно ја признаа надмоќта на противникот.

Вардар подобар од Металург 27:22 во дерби дуелот на Лигата на шампионите

Телма - 14.11.2013

Вардар ја доби историската прва пресметка во Лигата на шампионите, го победи Металург со 27:22, полувреме 14:9. Вардарци прикажаа одлична игра во текот на целиот натпревар, имаа постојана предност ...

ФОТО: Историското евродерби за Вардар

Утрински - 14.11.2013

Црвено-црните славеа со 27:22 против Металург во првиот македонски дуел во рамките на ракометната Лига на шампионите ФОТО: Петр Стојановски Ракометарите на Вардар влегоа во историјата на Лигата на ...

За престиж, за историја, за Македонија

Идивиди - 14.11.2013

Некогаш се играше за превласт во Скопје, за доминацијата во Македонија, за радост само на „комитите“ или на „пиратите“. Но, секоја нова сезона, секој натпрвар, секоја капка пот на паркетот ги ...

Металург против Вардар во Лигата на шампионите

А1 On - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

Дербито за вардарки

Н.Македонија - 14.11.2013

Ракометарките на актуелниот шампион на Македонија, Вардар, прокнижија нови првенствени бодови откако во дербито на 7. коло од домашната Суперлига, на свој терен во СРЦ „Борис Трајковски“, го совладаа ...

Цврстата одбрана на Металург против силната клупа на Вардар

Н.Македонија - 14.11.2013

Адут на Металург е одбраната, предводена од бековите Јоноски и Маркоски, на која перфектно ѝ се надоврзува одличниот голман Станиќ, а кај Вардар тоа е долгата клупа, со по три квалитетни играчи на ...

Чоровиќ: Ги сакам натпреварите со Вардар

Дерби - 14.11.2013

Денеска во спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се одигра првото македонско дерби во Лигата на шампионите помеѓу Металург и Вардар. Овој мега дуел се очекува да донесе доста возбудливи моменти и ...

Металург против Вардар во Лигата на шампионите

Идивиди - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

Диви нема да може да му помогне на Вардар: Поранешниот голман на Металург на трибини!

Спортклуб - 14.11.2013

Во пресрет на вечерашната пресметка помеѓу Металург и Вардар во 5-то коло од Лигата на шампионите, ЕХФ преку својот официјален сајт ги објави имињата на играчите кои ќе имаат право на настап на ...

Диви нема да може да му помогне на Вардар: Поранешниот голман на Металург на трибини!

Хитпортал - 14.11.2013

В о пресрет на вечерашната пресметка помеѓу Металург и Вардар во 5-то коло од Лигата на шампионите, ЕХФ преку својот официјален сајт ги објави имињата на играчите кои ќе имаат право на настап на ...

Вардар славеше против Металург

А1 On - 14.11.2013

Во 5. коло од Лигата на шампионите на натпреварот помеѓу нашиот шампион Вардар и вицешампион Металург, победа извојуваа црвено црните со 27:22, на полувремето беше 14:9, во СЦ „Борис Трајковски“ во ...

ЛШ: Вардар убедлив против Металург

Кајгана - 14.11.2013

Македонското дерби во Лигата на шампиони, во кое домаќин беше Металург му припадна на Вардар кој натпреварот го доби со резултат 22:27 (9:13). „Црвено-црните“, заслужено стигнаа до победата, откако ...

Вардар ја доби првата битка со Металург

Дерби - 14.11.2013

Ракометарите на Вардар ја добија првата епизода од македонското дерби во Лигата на шампионите против Металург со резултат 27:22. Вечерва во салата во СЦ „Борис Трајковски“, актуелниот македонски ...

Металург го загуби првиот дуел

Н.Македонија - 14.11.2013

Металург загуби во натпреварот од петото коло од лигата на шампиони Ракометарите на Вардар покажаа повеќе желба и мотив и победија со 27-22 (14-09). По слабата игра на Металург во првото полувреме, ...

Вардар владее со Скопје

Спортклуб - 25.12.2017

Екипата на ракометниот клуб Вардар, како и сите нивни играчи продолжуваат да ги собираат плодовите од напорната работа и се радуваат на резултатите што ги постигнаа. Капитен Стојанче Стоилов ја доби наградата за спортист на годината во изборот на ...

Првата македонска пресметка во ЛШ за Вардар

ЗаЗабава - 14.11.2013

Ракометарите на Вардар како гости славеa во СЦ "Борис Трајковски" против Металург со 22-27 во првата македонска пресметка во ракометната Лига на шампиони.

Ракометниот спектакл обоен во црвено-црно!

Спортски - 14.11.2013

Дуелот за историја, кој денеска се одигра во рамките на петтото коло на групата Ц во Лигата на шампионите на крајот му припадна на актуелниот шампион на Македонија, Вардар, кој со 27:22 беше подобар ...

Вардар подобар во историското дерби од Лигата на шампионите

Идивиди - 14.11.2013

историскиот натпревар од Лигата на шампионите каде првпат две ракометни екипи од ист град имаа пресметка во елитното натпреварување, вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, Вардар го совлада ...

Вардар подобар од Металург во првиот дуел од ЛШ

Хитпортал - 14.11.2013

О ткако во јуни годинава ја прекина доминацијата на Металург во домашното првенство, екипата на Вардар вечерва покажа дека е апсолутен ракометен владетел во Скопје, а со тоа и во Македонија.

Црвено-Црна рапсодија во „Борис Трајковски“

СуперСпорт - 14.11.2013

Екипата на Вардар извојува голема победа над лутиот ривал Металург во натпреварот од петтото коло од Лигата на Шампионите. „Црвено-Црните“ диктираа темпо во текот на целиот натпревар.

Металург против Вардар во Лигата на шампиони

+инфо - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

Металург против Вардар во Лигата на шампиони

Локално - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

Ракомет - ЛШ: Македонска пресметка за европски бодови

Сител - 14.11.2013

По многуте натпревари одиграни на Кале и во Автокоманда, а секако и дел од пресметките во СЦ „Борис Трајковски“ двата македонски ракометни колектива Металург и Вардар вечерва (20 часот) за првпат ќе ...

Ракомет – ЛШ: Познати составите за вечерашниот дуел Металург – Вардар

Сител - 14.11.2013

Вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ ќе се одигра првиот натпревар на македонските екипи во Лигата на шампионите. На официјалната интернет страница на Лигата на шампионите веќе се објавени и ...

Козлина нов член на Вардар

Сител - 14.11.2013

Словенецот Миладин Козлина го официјализирал својот договор со македонскиот првак Вардар, информира Македонски спорт. Козлина кој изминатите две сезони беше дел од „лутиот„ ривал на Вардар, екипата ...

Македонското дерби овојпат за европски бодови

Кирилица - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

Премиерното македонско ракометно дерби во Лигата на шампионите за Вардар

Канал5 - 14.11.2013

Вардар со 22 -27 како гостин го доби историското прво македонско дреби против Металург во елитната ракометна Лига на шампионите. Гранитната одбрана на чело со одличниот Милиќ и маестралните Дибуров и ...

Вардар го преслуша Металург (ФОТО)

Вечер - 14.11.2013

Македонскиот ракометен шампион Вардар го доби дерби дуелот со лутиот ривал Металург во рамките од 5. коло во Лигата на шампионите. Црвено - црнитее во СЦ "Борис Трајковски" го совладаа Металург со ...

Вечерва спектакл во СЦ „Борис Трајковски“: Металург против Вардар во Лигата на шампионите

Бриф - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

Козлина и официјално „вардарец“

Телеграф - 14.11.2013

Искусниот бек ѝ се приклучи на армијата ракометари што влегле во соблекувалните во Кале и во Автокоманда. Сепак, Козлина ќе го пропушти првиот дуел против Металург Миладин Козлина стави потпис на ...

Вложениот углед е поголем од бодови

Телеграф - 14.11.2013

Ракометното дерби меѓу Металург и Вардар вечерва ќе биде на скенер на ЕХФ и целата европска и домашна јавност Желбата да се победи најголемиот ривал, и тоа на европски мегдан, каде што престижот е ...

АНГЕЛОВ: Голманите ќе имаат клучна улога

Телеграф - 14.11.2013

Човекот кој ја чувал и сината и црната мрежа ќе биде на терен само со срцето Вардар и Металург се ракометни брендови што ги пробиваат границите на Македонија и логично е што најголем број од врвните ...

Шампионите ја добија првата битка за Скопје: Вардар го совлада Металург !

Точка - 14.11.2013

Актуелните македонски шампиони, ракометарите на Вардар вечерва во мега-пресметката во СЦ ,,Борис Трајковски'' го совладаа лутиот ривал Металург со 27-22.

Мега дербито обоено во „црвено-црно“, Вардар го победи Металург

Телеграф - 14.11.2013

„Црвено-црниот“ тим со 22:27 го доби првиот дуел од Лигата на шампионите против Металург, во натпревар каде дефинитивно одлучуваше инспирацијата. Вардар е победник во македонското дерби од 5.

Вардар го преслуша Металург, 27:22 за црвено – црните

Бриф - 14.11.2013

Екипата на РК Вардар е победникот на долгоочекуваниот дуел помеѓу двата најтрофејни македонски ракометни клубови, Вардар и Металург. Најуспешен на теренот беше Павел Атман од Металург со 7 постигнати ...

Подгответе се, вечерва во „Борис Трајковски“ ќе грми

Курир - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

Металург против Вардар во Лигата на шампионите

Радио Фортуна - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

Објавени составите на Металург и Вардар за вечерашното дерби

Курир - 14.11.2013

Остануваат уште неколку часа до почетокот големото ракометно дерби помеѓу Металург и Вардар, а веќе се познати составите на двата тима. Официјалната интернет страница на ЕХФ за Лигата на шампионите ...

Металург и Вардар вечерва пишуваат нови страници во македонскиот ракомет

Нетпрес - 14.11.2013

Македонскиот ракомет вечерва ( 20.ч) ќе испише уште една историска страница, откако за прв пат во СЦ Борис Трајковски двата најголеми ривали Металург и Вардар ќе си ги одмерат силите во Европа.

Вардар плови кон победа во дербито со Металург

Република - 14.11.2013

Вардар има убедлива предност од 5 гола, 14-9 по првиот дел во македонското дерби против Металург од петтата рунда во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ одиграа многу подобро во текот на сите 30 ...

Чудна ситуација во Вардар, поранешниот тренер Вујовиќ на трибини, спонзорот Самсоненко диригира од клупата

Република - 14.11.2013

Интересна ситуација, по малку и чудна се случува во таборот на Вардар на дербито со Металург. Поранешниот тренер и миленик на навивачите на Вардар, Веселин Вујовиќ е на трибините, како гостин на ...

Вардар владее со ракометно Скопје

Press24 - 14.11.2013

Ракометарите на Вардар го совладаа Металург во рамките на Лигата на шампионите. Црвено црните славеа во меч каде Металург само формално беше домаќин, бидејќи освен песната од звучниците, во салта се ...

Магично за Вардар во дербито со Металург, Скопје обоено во „црвено-црно“

Република - 14.11.2013

Магична ракометна вечер за македонскиот шампион Вардар кој го доби дербито на петтата рунда во Лигата на шампионите против лутиот ривал и лански четвртфиналист Металург со 27 – 22.

Вардар на врвот на Балканот!

За Се - 14.11.2013

Металург 22-27 Вардар Скоспките ракометни великани Вардар и Металург денеска испишаа историја. За прв пат два тима од ист град одиграа меч во ракометната Лига на шампиони.

Вардар неприкосновен, Скопје обоено во црвено-црна боја

Курир - 14.11.2013

Ракометарите на Вардар со сензационална игра го добија дербито против градскиот ривал во Лигата на шампионите Металург со 27:22. Во екипата на црвено-црните незапирливи беа Тимур Дибиров и Карачиќ со ...

Ракометниот спектакл обоен во црвено-црно!

Таратур - 14.11.2013

Дуелот за историја, кој денеска се одигра во рамките на петтото коло на групата Ц во Лигата на шампионите на крајот му припадна на актуелниот шампион на Македонија, Вардар, кој со 27:22 беше подобар ...

Вардар ја доби првата европска битка со Металург

Нетпрес - 14.11.2013

Ракометарите на Вардар ја добија првата битка со лутиот ривал Металург во Лигата на шампионите, откао славеа во 5. коло со 27:22 (14:9). Македонскиот шампион уште од почетокот на натпреварот ја ...

Вардар убедлив против Металург (Фото галерија)

Макфакс - 14.11.2013

Македонското дерби во Лигата на шампиони, во кое домаќин беше Метралург, му припадна на Вардар 22:27 (9:13). „Црвено-црните“, заслужено стигнаа до победата, откако во текот на целиот натпревар имаа ...

Металург против Вардар во Лигата на шампионите

Денешен - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

Вечерва Вардар – Металург, македонско дерби во Лигата на Шампионите

Lider - 14.11.2013

Двата најуспешни македонски ракометни тима во моментов Вардар и Металург вечерва во 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ го играат првиот натпревар во Лигата на шампионите.

ЛШ : Металург – Вардар ,состави на екипите

Lider - 14.11.2013

Вечерва со почеток во 20 часот во Спортскиот Центар „Борис Трајковски“ ќе се одигра првиот натпревар на македонските екипи во Лигата на шампионите. На официјалната интернет страница на Лигата на ...

Вардар подобар во историското дерби од Лигата на шампионите

Lider - 14.11.2013

Во историскиот натпревар од Лигата на шампионите каде првпат две ракометни екипи од ист град имаа пресметка во елитното натпреварување, вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, Вардар го совлада ...

Адемовиќ го оперираше коленото

Екипа - 13.11.2013

Напаѓачот на Вардар, Един Адемовиќ, кој ги повреди предните вкрстени лигаменти на коленото, изврши операција за санирање на оваа тешка повреда и сега го очекува долг рехабилитациски процес за враќање ...

Ангелов: Ќе докажам дека не заслужував да седам на клупата

Екипа - 13.11.2013

Петар Ангелов е еден од оние што ќе имаат најголеми мотиви за докажување на утрешното дерби меѓу Вардар и Металург, сосема логично ако се земе во предвид фактот дека голманот на „црвено-црните“ до ...

Ракчевиќ за Металург - Вардар: Ќе победи потрпеливиот

Дерби - 13.11.2013

Младен Ракчевиќ, кој пет години го носеше дресот на Вардар, а потоа три години на Металург, смета дека трпението ќе биде решавачки фактор на македонскиот дуел од ракометната Лига на шампионите в ...

Адемовиќ успешно опериран

Спортклуб - 13.11.2013

Напаѓачот на ФК Вардар, Един Адемовиќ е успешно опериран. По тешката повреда на коленото на мечот со Работнички, младиот напаѓач на “црвено-црните“ денес замина на операција на санирање на повредата ...

Пејовиќ: Мечот Металург - Вардар не се пропушта

Дерби - 13.11.2013

Црногорскиот репрезентативец, Жарко Пејовиќ кој одреден дел од својата кариера помина во редовите на Вардар, сезонава два пати со неговиот Татран Прешов се радуваше на победа во Скопје против ...

Станиќ адут на Металург, Дибиров на Вардар

Дерби - 13.11.2013

Дарко Станиќ е најдобар ракометар на Металург, а Тимур Дибиров на Вардар во досегашниот дел од сезоната, смета мнозинството од учесниците во анкетата на порталот „Балкан хендбол“.

Девојките од Автокоманда останаа тврд орев за вардарки

Дневник - 13.11.2013

Ракометарките на Вардар СЦБТ ја добија втората рунда од меѓусебните дуели со Металург кои директно ќе решаваат за титулата во домашното ракометно првенство (31-24).

Македонските ривали ја палат Европа

Вечер - 13.11.2013

РАКОМЕТ: ВЕЧЕРВА ВО "БОРИС ТРАЈКОВСКИ" (20 Ч.) МЕТАЛУРГ ПРОТИВ ВАРДАР ВО ЛШ За првпат во историјата на ракометот во нашата земја, на мегдан ќе излезат две македонски екипи Металург и Вардар, кои се ...

ВУЈО: Срцето ме влече кон Вардар, но Металург е во блага предност

Телеграф - 13.11.2013

Тренерот кој му ја донесе титулата на РАК-Вардар во мај, сега како неутрален го анализира утрешното дерби од ЛШ Вардаровата „икона“, поранешниот тренер Веселин Вујовиќ сезонава работи на Блискиот ...

Вардарки без поголеми проблеми против Металург

Канал 77 - 13.11.2013

Во дерби натпреварот од “Скопско Супер” лигата во женска конкуренција, екипата на Вардар СЦБТ триумфираше над Металург со 31:24 (13:9). Вардарки натпреварот го отворија со серија 5-1, на што Металург ...

Наумче Мојсовски и Металург го одржаа тренингот пред дербито со Вардар / Фото – Лидер

Lider - 13.11.2013

Ракометниот клуб Металург го одржа вечерашниот тренинг пред утрешниот дерби натпревар во рамките на Лигата на Шампионите против шампионот на Македонија,Вардар.

Вардар од Мичиген

Оn.net - 12.11.2013

Оригиналниот, скопски ФК Вардар очигледно не е единствениот фудбалски клуб во светот кој го носи тоа име. Од 1982. година во американската сојузна држава Мичиген постои клубот Вардар, чии играчи ги ...

„Вардарки“ рутински до дерби-победа

Екипа - 12.11.2013

Ракометарките на ЖРК Вардар ја оправдаа фаворитската улога во дерби дуелот од првата женска ракометна лига откако славеа на дербито против ЖРК Металург со убедливи 31-24.

Половина милион евра за Вардар од град Скопје

МКД - 12.11.2013

Град Скопје и во идната 2014 година ќе одвои 30 милиони денари, односно половина милион евра за спонзорство на актуелниот македонски фудбалски шампион Вардар, но „црвено-црните“ со двојно помалку ...

ЖРК Вардар домаќин на Металург

Алфа - 12.11.2013

Во пресрет на дербито двете екипи играат во одлична форма. Вардар во недлата беше убедлив против шпанската Бера Бера 30-20, а Металург го прегази тимот на Кожувчамка славејќи со 41-15.

Червар подготвува тактика и без повредените

Н.Македонија - 12.11.2013

Повредените Атман, Јоноски, Маркоски и младиот Нелоски беа на тридневен третман во Словенија, каде што по извршените прегледи сите четворица чувствуваат значително подобрување Маркоски, Јоноски и ...

ЖРК Вардар се искачи на врвот во лигата: ЖРК Металург падна во Кале

Спортклуб - 12.11.2013

Ова попладне, во рамките на Скопско Супер женската ракометна лига, во СРЦ “Кале“, силите ги одмерија нашите две најдобри екипи, ЖРК Вардар СЦБТ и ЖРК Металург а на крајот, како поуспешна излезе ...

Вардар СЦБТ го доби дербито со Металург

Дерби - 12.11.2013

Актуелниот шампион Вардар СЦБТ рутински го совлада својот најголем ривал Металург во денешниот натпревар од женската Скопско Супер лига. Избраничките на Индира Кастратовиќ славеа со 31:24 и го ...

Домашното првенствено дерби за вардарки

Н.Македонија - 12.11.2013

Ракометарките на актуелниот шампион на Македонија, Вардар прокнижија нови првенствени бодови, откако попладнево во дербито на 7. коло од Супер лигата, во СРЦ “Борис Трајковски“, го совладаа ...

ЖРК Вардар без проблеми го победи ЖРК Металург

СуперСпорт - 12.11.2013

Во дерби натпреварот од “Скопско Супер” лигата во женска конкуренција, екипата на Вардар СЦБТ триумфираше над Металург со 31:24 (13:9). Вардарки натпреварот го отворија со серија 5-1, на што Металург ...

ЖРК Вардар без проблеми го победи ЖРК Металург

Кајгана - 12.11.2013

Во дерби натпреварот од „Скопско Супер” лигата во женска конкуренција, екипата на Вардар СЦБТ триумфираше над Металург со 31:24 (13:9). Вардарки натпреварот го отворија со серија 5-1, на што Металург ...

Петковски: Од Вардар ме немаат контактирано

Спортклуб - 12.11.2013

Младиот напаѓач Филип Петковски, кој моментално ги брани боите на Тетекс, во изминатиот период на големо е поврзуван со трансфер во редовите на актуелниот шампион на Македонија.

ЕХФ со одлична најава за мега-дуелот помеѓу Металург и Вардар: Време е за дерби во Скопје

Точка - 12.11.2013

Во четврток во салата Борис Трајковски во Скопје е закажан дуелот на титаните, се среќаваат огромните градски ривали Металург и Вардар. Очите на ракометна Европа утре повторно ќе бидат вперени во ...

Вардарки пресилни за ЖРК Металург

Телеграф - 12.11.2013

Актуелниот првак го совлада најголемиот ривал во женската Скопско Супер лига, со 31:24 (13:9) Единствениот привлечен натпревар од домашното ракометно првенство за жени, меѓу ЖРК Вардар СЦБТ и ЖРК ...

Самсоненко: Јас сум тренер на Вардар, во Македонија е многу убаво да се живее

Курир - 12.11.2013

Во интервју за дневниот весник Вест ,инвеститорот на РК Вардар и ЖРК Вардар ,Сер­геј Сам­со­нен­ко меѓу другото зборува за буџетот на клубовите,амбициите ,коментарите околу тренер на машкиот клуб … ...

Филип Петковски ќе го засили нападот на Вардар

Република - 12.11.2013

Напаѓачот на второлигашот Тетекс, Филип Петковски, ќе го засили македонскиот шампион Вардар во зимскиот преоден рок. Двете страни начелно се договориле за трансферот на 23-годишниот офанзивец во ...

Комитите сaкaат Самсоненко да биде газда и на ФК Вардар

Нетпрес - 12.11.2013

Најверните фанови на фудбалскиот клуб Вардар, популарните “Комити” преку официјално соопштение обајвија дека сакаат сопственикот на РК Вардар и ЖРК Вардар, Сергеј Самсоненко, да го преземе во свои ...

Специјал на „Балкан-хендбол“ – кој владее во Скопје, Вардар или Металург?

Република - 12.11.2013

Специјализираната интернет страница за ракомет „balkan-handball.com“ направи интересна сторија пред големото македонско дерби во четврток меѓу Металург и Вардар во рамките од Лигата на шампионите.

ЖРК Вардар СЦБТ го доби дербито со ЖРК Металург

Нетпрес - 12.11.2013

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ го дибија дерби натпреварот со најголемиот конкурент за титулата во домашното првенство Металург. Вардарки на домашен терен во рамките од Супер лигата славеа над ...

ЖРК Вардар подобар од ЖРК Металург

Република - 12.11.2013

Во дерби натпреварот од „Скопско Супер” лигата во женска конкуренција, екипата на Вардар СЦБТ триумфираше над Металург со 31:24 (13:9). Избраничките на Индира Кастраратовиќ, постојано го контролираа ...

ЖРК Вардар без проблеми го победи ЖРК Металург

Макфакс - 12.11.2013

Во дерби натпреварот од “Скопско Супер” лигата во женска конкуренција, екипата на Вардар СЦБТ триумфираше над Металург со 31:24 (13:9). Вардарки натпреварот го отворија со серија 5-1, на што Металург ...

Металург се врати на врвот

24Фудбал - 11.11.2013

Вардар пропушти победа во дерби натпреварот против Хоризонт Турново, шампионот долго време имаше водство но не успеа да дојде до трите бода. Црвено црните поведоа со голот на Гроздановски во 23.

Целиот вардаров напад на грбот на Стојков

Екипа - 11.11.2013

Бранителот на домашната фудбалска титула, екипата на Вардар не успеа да дојде до посакуваните три бода од дерби пресметката со Хоризонт Турново потклекнувајќи во самиот финиш од средбата кога ...

Навивачите до Самсоненко: Земи го и ФК Вардар

Екипа - 11.11.2013

Навивачите на „црвено-црното“ семејство посакуваат газдата на РК Вардар и на ЖРК Вардар, Сергеј Самсоненко, да го преземе и фудбалскиот клуб. Иницијативата ја отпочнаа на социјалната мрежа Фејсбук, а ...

Козлина дојде во Вардар: Ќе можам да играм за 10 дена

Екипа - 11.11.2013

Миладин Козлина и официјално е нов член на Вардар откако ланскиот ракометар на Металург денеска пристигна во Скопје и го стави својот потпис на договорот со македонскиот шампион.

Ниш фаворит за домаќин на завршницата од СЕХА

Дневник - 11.11.2013

Новa македонска инвазија на Ниш се подготвува во април в година кога треба да се игра финалниот турнир од регионалната ракометна СЕХА-лига. Најракометниот српски град повеќе од веројатно ќе биде ...

Вардар и Металург се загреваа за евродербито

Дневник - 11.11.2013

Тренерите на македонските ракометни екипи Вардар и Металург, Андон Бошковски и Лино Червар, решија да одморат некои од најдобрите играчи во СЕХА-обврските за да бидат посвежи за првото европско дерби ...

Металург со помош на Турново го симна Вардар од врвот

Дневник - 11.11.2013

Металург е новиот лидер во македонскиот фудбалски шампионат по 15. коло во елитното натпреварување. Тимот од Железарница единствен победи во ова коло од четворката, која го меркаше врвот и со помош ...

Mеталург се врати на врвот

365 - 11.11.2013

Вардар пропушти победа во дерби натпреварот против Хоризонт Турново, шампионот долго време имаше водство но не успеа да дојде до трите бода. Црвено црните поведоа со голот на Гроздановски во 23.

Металург славеше на гости и се искачи на врвот

Н.Македонија - 11.11.2013

Екипата од Железарница стигна до воведниот триумф на гости во тековното првенство, против Напредок 2-0, со што го презеде првото место на табелата од Вардар, кој одигра нерешено против Турново 1-1 ...

Видеонајавата на ЕХФ за натпреварот Металург – Вардар

РК Металург - 11.11.2013

Натпреварите мегу екипите на Металург и на Вардар поодамна ја стекнаа славата на балканско супер-дерби. Со претстојните натпревари во рамките на Лигата на шампионите овој спортски антагонизам доби и ...

Според навивачите, Самсоненко е вистинскиот човек за европски ФК Вардар

Република - 11.11.2013

Ние, зависниците од ФК Вардар, го повикуваме почитуваниот г-дин Сергеј Самсоненко да ги оствари нашите нескриени посакувања и да ја започне мисијата за Европски Вардар! За нас Вардар е повеќе од ...

Самсоненко го презема и ФК Вардар?

Убавина и Здравје - 11.11.2013

„Ние, зависниците од ФК Вардар, го повикуваме почитуваниот г. Сергеј Самсоненко да ги оствари нашите нескриени посакувања и да ја започне мисијата за европски Вардар! За нас Вардар е повеќе од клуб, ...

Металург се врати на врвот

Орбис - 11.11.2013

Металург се враќа на врвот на табелата во Првата фудбалска лига на Македонија, откако славеше со 0-2 на гостувањето против Напредок во Кичево, користејќи ги ремито на Вардар против Хоризонт Турново ...