TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоран Трпевски, директор на Станбеното претпријатие

Вест - 11.10.2003

ИЗВРШНИОТ ОДБОР НА ЛДП ГО ПОСЛУША ЛИДЕРОТ Извршниот одбор на Либералдемократската партија го послушал лидерот Ристо Пенов и се согласил Зоран Трпевски да биде наследникот на Дарко Бабамов во директорската фотелја на Јавното претпријатије за стопанисување со станбен и деловен простор.

Зоран Трпески предложен за директор на станбеното претпријатие

Утрински - 11.10.2003

Извршниот одбор на ЛДП го одреди наследникот на Дарко Бабамов Извршниот одбор на Либерално-демократската партија на завчерашната седница донесе одлука за прв човек на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор на РМ да го предложи Зоран Трпески.

Бабамов ќе лета од станбеното

Дневник - 11.10.2003

ИЗВРШНИОТ ОДБОР НА ЛДП ОДЛУЧИЛ СДСМ мора да ја прифати нашата одлука и не може да се меша во наши кадровски решенија, вели портпаролката Наталија Велковска Дарко Бабамов, директор на Јавното претпријатие за стопанисување станбен и деловен простор, ќе биде сменет, а Владата в понеделник за негов ...

Зоран Трпевски на местото на Бабамов

Вест - 10.10.2003

ПЕНОВ БРЗА ДОДЕКА ГОШЕВ Е ВО ТОКИО Одлуката за смена на Дарко Бабамов од директорското место во станбеното претпријатие, и доаѓањето на Зоран Трпевски,поранешен директор на "Македонска банка" е завршена партиска работа, која треба да помин Смената на Дарко Бабамов од директорското место на ...

Отпуштените ќе поднесат и судски тужби

Утрински - 10.10.2003

Прекубројните од станбеното претпријатие бараат повлекување на отказите Триста и десетте вработени во Јавното станбено претпријатие, кои завчера протестираа во кругот на претпријатието поради врачените отказни решенија, ќе упатат барање до Управниот одбор за отповикување на одлуката за отпуштање, а ...

Синдикалците го бранат директорот Бабамов

Дневник - 10.10.2003

ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА СТАНБЕН И ДЕЛОВЕН ПРОСТОР Директорот Дарко Бабамов оствари големи резултати во својата работа и тој не треба да биде сменет бидејќи работи во интерес на граѓаните, смета Синдикалната организација на Јавното претпријатие за стопанисување станбен и деловен простор.

Отпуштените работници бараат повлекување на отказните решенија

Утрински - 09.10.2003

Протест на 310 вработени во Јавното станбено претпријатие кои останаа без работа БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Дел од 310 вработени, кои деновиве добија отказни решенија во Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор, вчера излегоа на мирен протест во кругот на претпријатието за да го ...

Протест на отпуштените работници од Јавното станбено претпријатие

А1 - 08.10.2003

Отпуштените вработени од Јавното станбено претпријатие кои ја загубија работата одржаа мирен протест. „После 33 години работа срамота е ова што го прават. Мене ниту ме прашаа за мојот стаус. Што ќе правам јас две години пред пензија“, изјави едно лице од отпуштените вработени.

"Случајот Бабамов" ги подели либералдемократите

Утрински - 08.10.2003

По иницијативата на Ристо Пенов да го смени директорот на ЈП за станбен простор БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА ?Ова што моментално се случува во редовите на Либералнодемократската партија, всушност претставува сигнал дека лидерот на партијата, Ристо Пенов, ја почна изборната кампања", ...

Вкупно 310 вработени се прогласени за технолошки вишок

Утрински - 07.10.2003

Одлука Вкупно 310 вработени во Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор од вчера се прогласени за технолошки вишок. Управниот одбор на претпријатието на вчерашната седница едногласно донесе одлука со која се утврдија имињата на сите кои веќе од денеска ќе мора да ги ...

Јавното станбено претпријатие наскоро ќе добие нов директор

Утрински - 07.10.2003

Извршниот одбор на ЛДП го прифатил предлогот на Пенов за разрешување на Бабамов од местото директор БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА Прашање на време е кога Владата ќе донесе одлука за разрешување на Дарко Бабамов од местото генерален директор на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен ...

Oтказ за 310 вработени во Фондот за станови

Дневник - 07.10.2003

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА НА ТЕХНОЛОШКИОТ ВИШОК Од Јавното претпријатие за стопанисување станбен и деловен простор (ЈПССДП) ќе бидат отпуштени 310 вработени во почетокот на идната година. Одлуката за да се намали бројот на вработените ја донесе вчера Управниот одбор на јавното претпријатие.

Бабамов ќе ги скара Црвенковски и Пенов

Дневник - 07.10.2003

БРАНУВАЊА ВО ВЛАДЕЈАЧКАТА КОАЛИЦИЈА Премиерот нема да го прифати барањето за сменување на Дарко Бабамов, бидејќи е задоволен од неговата работа, изјави вчера висок владин функционер Премиерот Бранко Црвенковски нема да го прифати барањето на ЛДП и на нејзиниот лидер Ристо Пенов за сменување на ...

310 луѓе од Јавното станбено претпријатие останаа без работа

А1 - 06.10.2003

310 луѓе од Јавното станбено претпријатие денеска останаа без работа. Управниот одбор ги прогласи за технолошки вишок. Списоците со нивните имиња беа истакнати пред крајот на работното време. Раководството вели дека намалувањето на бројот на вработени било неопходно.