TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жилави преговори за иднината на Кипар

Deutsche Welle - 24.03.2013

Кој колку треба да придонесе? Преговорите меѓу Кипар и донаторите за пакетот мерки финансиска помош се тешки. Времето притиска, но на Никозија се чини не и‘ се брза.

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

24 Вести - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Преговорите за Кипар продолжуваат во Брисел

Р.С.Европа - 24.03.2013

Преговорите околу спасувачкиот пакет за Кипар се наоѓаат во многу деликатна фаза и ќе продолжат денеска во Брисел, се наведува во соопштението на кипарската влада.

Кипар чека спас од ЕУ

Вест - 24.03.2013

БЕЛГИЈА - Висок европски претставник ја водеше денешната средба, во последните обиди за помош на Кипар да изготви план за да добие меѓународен заем од 10 милијарди евра, што е неопходен за да избегне ...

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

Алфа - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

А1 On - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Оли Рен: Блиската иднина на Кипар ќе е особено тешка

А1 On - 24.03.2013

Кипар нема многу оптимални варијанти за решавање на тешката финансиска ситација во банкарскиот сектор, сметаат властите. Според Рен, Европската комисија постојано бара решение за помош на Кипар.

Судбината на Кипар ќе се решава денеска во Брисел

Фактор - 24.03.2013

Преговорите околу спасувачкиот пакет за Кипар ќе продолжат денеска во Брисел и се наоѓаат во многу деликатна фаза, се наведува во соопштението на кипарската влада.

Оли Рен: Тешки времиња доаѓаат за Кипар

Фактор - 24.03.2013

Сите решенија за спас на Кипар од тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата ќе бидат тешки за тамошните власти.

Оли Рен: Кипар го чека тежок избор

+инфо - 24.03.2013

Комесарот за финансиски прашања на Европската унија, Оли Рен изјави дека власта на Кипар мора да се соочи со тежок избор и денеска мора да ги усогласи условите за добивање финансиска подршка од ...

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

Сител - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Кипарските пари сепак настрадаа – одобрен данокот за парите на штедачите

МК News - 24.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Постигнат договор за данок на кипарските депозити над 100 илјади евра

Либертас - 24.03.2013

Синоќа претставниви на Кипар и на тројката меѓународни кредитори постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра.

Кипар: Преговорите продолжуваат во Брисел

Локално - 24.03.2013

Судбината на Кипар, сеуште е неизвесна. Најново е дека и покрај информациите за договорот меѓу Кипар и таканаречената Тројка кредитори, тамошните медиуми информираат дека преговорите ќе продолжат.

Рен: Кипар мора да направи тежок избор

Канал5 - 24.03.2013

На Кипар не му преостанува ништо друго освен да направи тежок избор и да ги прифати условите за финансиски спас на земјата, порача еврокомесарот за економски прашања Оли Рен, пред најавеното денешно ...

Оли Рен: Кипар се соочува со тешки одлуки

Локално - 24.03.2013

Заменик-претседателот на Европската комисија Оли Рен предупреди дека за Кипар е исклучително важно да постигне договор денеска во Брисел, ако сака да ја спаси економијата од банкрот.

Кипарскиот претседател во Брисел на нови разговори за спас на земјата

Сител - 24.03.2013

Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј денеска ќе претседава со средбата на високо ниво, кој има за цел да го олесни изнаоѓањето решение за Кипар, во кое ќе учествува и кипарскиот ...

Одлуката на Еврогрупата за Кипар ги крши законите на ЕУ

Локално - 24.03.2013

Одлуката на Еврогрупата за Кипар е неуспех, посочи Хјанг Транша, првиот заменик-извршен директор на Институтот за меѓународни финансии, за кипарскиот весник „Филелевтерос".

Кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

Вечер - 24.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Депозитите над 100.000 долари ќе се даночат со 20%

Вечер - 24.03.2013

Според договорот, депозитите во водечката кипарска банка "Банк од Кипар" треба да бидат оданочени со 20-процентен данок, депозитите во останатите банки во земјата со 4-процентен данок Преговорите за ...

Оли Рен: За Кипар не останаа оптимални варијанти

Точка - 24.03.2013

За властите на Кипар не останаа оптимални варијанти за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата.

Русија може да преземе мерки против оданочувањето на банкарските депозити во Кипар

Точка - 24.03.2013

Додека европските власти се обидуваат да постигнат консензус за условите за доделување на финансиска помош за Кипар, меѓу кои е и наметнување на 25-процентен данок на банкарските депозити во износ ...

Продолжуваат преговорите за спас на Кипар

Курир - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

еВести - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

Преговорите за спас на Кипар продолжуваат во Брисел

БезПардон - 24.03.2013

Наспроти информациите за договор меѓу Кипар и Тројката меѓународни кредитори од Никозија пристигнуваат нови пораки дека продолжуваат преговорите, пренесува ДПА.

ЕУ сака да ја реши кипарската криза без Русија

Руска реч - 24.03.2013

Еврогрупата се противи на директно учество на Русија во програмата за финансиска стабилизација на Кипар, соопшти министерот за финансии на Малта, Едвард Шиклун.

Оли Рен: За Кипар не останаа оптимални варијанти

Нетпрес - 24.03.2013

За властите на Кипар не останаа оптимални варијанти за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата.

Никозија не успеа, Кипар ќе се спасува во Брисел

Република - 24.03.2013

И покрај најавите од НИкозија дека кипарската влада постогнала договор со меѓународните кредитори сепак најверојатно договор нема и тој ќе мора да биде постигнат во Брисел Според западните агенции ...

Оли Рен: На Кипар не му остануваат многу можности

Нетпрес - 24.03.2013

За властите на Кипар не остануваат оптимални варијатни за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот систем на земјата.

ЕУ се противи на мешањето на Русија во кипарскиот проблем

Република - 24.03.2013

Еврогрупата се противи на директно учество на Русија во програмата за финансиска стабилизација на Кипар, соопшти министерот за финансии на Малта, Едвард Шиклун.

Никозија не се приближува кон договор со кредиторите

Нетпрес - 24.03.2013

Висок претставник на Кипар вели дека кипарската влада не е блиску до договор со тројката кредитори за мерките што треба да се преземат за да добие земјата спасувачката финансиска помош од 10 ...

Институтот за меѓународни финансии смета дека одлуката на Еврогрупата за Кипар ги крши законите на ЕУ

Нетпрес - 24.03.2013

Институтот за меѓународни финансии смета одлуката за Кипар на Еврогрупата е неуспех, изјави Ханг Тран, првиот заменик-извршен директор на Институтот, за кипарскиот весник "Филелевтерос".

Русија може да преземе мерки против оданочувањето на банкарските депозити во Кипар

Нетпрес - 24.03.2013

Додека европските власти се обидуваат да постигнат консензус за условите за доделување на финансиска помош за Кипар, меѓу кои е и наметнување на 25-процентен данок на банкарските депозити во износ ...

Преговорите во Кипар продолжија до раните утрински часови без договор

Нетпрес - 24.03.2013

Преговорите во Кипар, насочени кон спречување на колапс на банкарскиот систем, продолжија до денешните рани утрински часови без договор за планот за набавувањето на средствата потребни на Никозија, ...

ММФ покрена нови барања во преговорите со Кипар

Нетпрес - 24.03.2013

Преговорите меѓу владата на Кипар и меѓународните кредитори (Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) стануваат се потешки, изјави висок учесник во преговорите ...

Оли Рен: Тешки времиња доаѓаат за Кипар

БезПардон - 24.03.2013

Сите решенија за спас на Кипар од тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата ќе бидат тешки за тамошните власти.

Кипар се повеќе тоне, а ги бојкотира и германските производи

Нетпрес - 24.03.2013

Мрачно расположение ја зафати бучната престолнина Никозија, а тоа се приметува дури и во спортот. Тоа е кризен индикатор од посебен вид.

После неуспешните преговори со Москва, Кипар се враќа кон идејата за воведување данок на влоговите

Руска реч - 24.03.2013

Властите на Кипар сакаат повторно да го воведат данокот на влогови после неуспешните преговори во Москва. Притоа, еднократното одземање на средства од сметките може да изнесува дури 25%.

Министрите од еврозоната ќе расправаат за планот за помош на Кипар

Макфакс - 24.03.2013

Министрите за финансии на 17 држави од еврозоната во недела ќе разговараат за изменетиот план за помош на Кипар. Состанокот се совпаѓа со изјавата на кипарските лидери дека се блиску до договорот што ...

Од банкоматите во Кипар може да се подигнат најмногу 100 евра

Макфакс - 24.03.2013

Централната банка на Кипар одреди во неделата од банкоматите на сите кипарски банки да може да се подигне најмногу износ од 100 евра, со цел да се спречи одлив на парите.

Оли Рен - За Кипар не останаа многу варијанти за решение

Inpress - 24.03.2013

Софија, 24. март 2013 (ИНПРЕС) За властите на Кипар не останаа многу оптимални варијанти за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата.

Преговорите за Кипар се префрлаат во ЕУ

Економски - 24.03.2013

Преговорите околу спасувачкиот пакет за Кипар се наоѓаат во многу деликатна фаза и ќе продлжат денеска во Брисел, се наведува во соопштението на кипарската влада.

ЕУ сака да ја реши кипарската криза без Русија

Економски - 24.03.2013

Еврогрупата се противи на директно учество на Русија во програмата за финансиска стабилизација на Кипар, соопшти министерот за финансии на Малта, Едвард Шиклун.

Оли Рен: Иднината на Кипар ќе биде многу тешка

Економски - 24.03.2013

За властите на Кипар не останаа оптимални варијанти за решение на тешката финансиска ситуација во банкарскиот сектор на земјата.

Кипар ги донесе првите одлуки

Deutsche Welle - 23.03.2013

Првите одлуки со кои треба да се избегне државен банкрот се донесени - парламентот во Никозија изгласа Фонд на солидарност, како и ограничување на протокот на капитал.

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

24 Вести - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Кипар: Усвоени три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

24 Вести - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

24 Вести - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Не плачете за Кипар, плачете за сите нас

Оn.net - 23.03.2013

Банкарскиот слом на Кипар открива дека ниту пет години од почетокот на светската финансиска криза, банкарскиот систем не е реформиран, пишува нобеловецот Пол Кругман.

Кипар сè уште размислува за оданочување на банкарските депозити

Р.С.Европа - 23.03.2013

Се очекува кипарските пратеници да повторно да расправаат за воведување данок на банкарските депозити поголеми од 100 илјади евра.

Кипар постигна договор со меѓународните кредитори

Нова ТВ - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кој го има лекот за Кипар?

Утрински - 23.03.2013

Димитар Чулев На крајот Кипар ќе излезе во ќар од кипарската банкарска криза: претседателот Анастијадис и не мора да се вознемирува дали парламeнтот ќе одобри Б-план или Ц витаминска терапија за ...

Никозија не се откажува од данокот на депозитите

Утрински - 23.03.2013

Новиот план за спас на Кипар, сепак предвидува воведување 15-процентен данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го ...

САД сметаат дека кипарските грци и турци треба да ја делат нафтата

Телма - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Кипар почна да ги усвојува барањата на ЕУ

Утрински - 23.03.2013

Парламент во Никозија усвои три од осумте мерки, кои Брисел ги постави како услов за спасување на кипарската економија Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на владата во ...

Кипар: Усвоени три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

А1 On - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

А1 On - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Само уште 48 часа за Кипар

Н.Македонија - 23.03.2013

На Никозија ѝ е даден рок до понеделник да го договори спасувачкиот план со ЕУ и со ММФ, инаку Европската централна банка ќе ја укине финансиската поддршка за земјата Највеќе стравуваат ситните ...

САД: Кипар да ги користи енергетските ресурси во територијалните води

БркајРабота - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

Алфа - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

Алфа - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кипар ќе ги оданочува депозитите од над 100.000 евра

Н.Македонија - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Крајот на приказната

Фактор - 23.03.2013

Веројатно некои од нас ќе се сетат на воведните стихови од песната „Дупла вотка“ на Дарио. Иако песната се појави во деведесеттите години од минатиот век, јас сеуште се сеќавам на неа.

Старата идеја во игра, сепак ќе се оданочуваат банкарските депозити во Кипар?!

Фактор - 23.03.2013

Кипарската влада доцна синоќа го разгледуваше новиот „план Б“ за спас на земјата кој предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина од 15 проценти.

Кипар бара излез: Или ќе штеди или ќе банкротира!

Фактор - 23.03.2013

Кипарските власти направија шекор напред во решавањето на проблемите со тешката финансиска криза која го зафати Кипар. Властите ги одобрија првите три од осум мерки на Владата со цел да се исполнат ...

Кипар воведува вонредна финансиска состојба

+инфо - 23.03.2013

Владата на Кипар воведе ограничување на движење на капиталот поради „вонредната состојба “ во економијата. Законот за кој гласаше парламентот синоќа опфаќа повеќе од десет слични мерки.

Препорака од САД: Кипарските Грци и Турци да ги делат нафтените резерви

Фактор - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Кипар усвои три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

+инфо - 23.03.2013

Кипарските власти конечно направија чекор напред во решавањето на проблемите со тешката финансиска криза која го зафати Кипар.

Кипар постигна договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

+инфо - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кипар под притисок, се воведува данокот на банкарски депозити!

Фактор - 23.03.2013

Постигнат е договор меѓе владата на Кипар и тројката меѓународни кредитори за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти вечерва анонимен ...

Нема друга опција - ќе се оданочуваат депозитите?

Вечер - 23.03.2013

Еврогрупата го отфрли планот Б" на кипарската влада кој предвидуваше национализација на приватните пензиски фондови и инсистираат на прифаќање на предлогот на ЕУ и ММФ за воведување данок на ...

Владејачката партија во Кипар соопшти дека е близу до решение на кризата

МРТ - 23.03.2013

Решение за кипарската криза е можно да се постигне „во следните неколку часа“, изјави денеска потпретседателот на владејачката партија Демократски собир (ДИСИ), Авероф Неофиту.

Новиот план за спас на Кипар предвидува 15-процентен данок

МРТ - 23.03.2013

Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го разгледуваат со кредиторите од еврозоната, предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина ...

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

Сител - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Дали лидерите извлекуваат поука од криза?

Локално - 23.03.2013

Нобеловецот Пол Кругман пишува дека ниту пет години од почетокот на светската финансиска криза, банкарскиот систем не е реформиран.

Кипар усвои три од осумте услови на ЕУ

Канал5 - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

Кипар: Усвоени три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

Сител - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

Кипарскиот претседател во Брисел по спас

Канал5 - 23.03.2013

Како да се продолжи со круцијалното финансирање од Европската унија, како да се избегне банкротот. Кипарскиот претседател Никос Анастасиадес заедно со партиските лидери попладнево во Брисел на ...

Кипар одобри три од осум мерки за спас на економијата

Сител - 23.03.2013

Кипарскиот претседател во Брисел последен пат ќе се обиде да разговара за избегнување на финасискиот колапс на земјата. Кипар има уште два дена да најде план за спас.

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

Канал5 - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

Локално - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Кругман: Не плачете за Кипар

Точка - 23.03.2013

Кипарскиот банкарски крах открива дека ни пет години од почетокот на светската финансиска криза банкарскиот систем не е реформиран, пишува Пол Кругман, добитник на Нобелова награда за економија.

Сите очи вперени во Кипар

Точка - 23.03.2013

Кипар и кризата што го зафати неговиот банкарски систем е во фокус на интерес на светската јавност и лидерите на големите европски земји.

Кипарскиот парламент го усвои законот за реструктуирање на банките

Нетпрес - 23.03.2013

Кипарскиот парламент синоќа на итна седница го усвои законот за реструктуирање на банките со што се предвидува поделба на банките на добри и лоши со цел Кипар да може да добие меѓународен кредит и да ...

Кругман: Не плачете за Кипар, плачете за сите нас

Фама - 23.03.2013

Кипарскиот банкарски слом открива дека ниту по пет години од почетокот на светската финансиска криза банкарскиот систем не е реформиран, пишува Нобеловецот економист Пол Кругман.

САД: Кипар да ги користи енергетските ресурси во територијалните води

Курир - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Парламентот во Никозија изгласа Фонд за солидарност

Република - 23.03.2013

Првите одлуки со кои треба да се избегне државен банкрот се донесени – парламентот во Никозија изгласа Фонд на солидарност, како и ограничување на протокот на капитал.

Кругман: Не плачете за Кипар

Нетпрес - 23.03.2013

Кипарскиот банкарски крах открива дека ни пет години од почетокот на светската финансиска криза банкарскиот систем не е реформиран, пишува Пол Кругман, добитник на Нобелова награда за економија.

Сите очи вперени во Кипар

Нетпрес - 23.03.2013

Кипар и кризата што го зафати неговиот банкарски систем е во фокус на интерес на светската јавност и лидерите на големите европски земји.

Кипар: Усвоени три од осум мерки поставени како услов од ЕУ

Курир - 23.03.2013

Парламентот на Кипар ги одобри првите три од осум мерки на Владата во настојувањето да се исполнат условите кои ги постави Европската унија за спасување на кипарската економија.

Кипар се согласи за отпис на 20 отсто од најголемите депозити во Bank of Cyprus

Макфакс - 23.03.2013

Кипарските власти се согласија со ЕУ и ММФ за воведување данок од 20 отсто на депозитите над 100 илјади евра во најголемата банка во земјата Bank of Cyprus, и 4 отсто од влоговите од над 100 илјади ...

Кипар усвои три од осумте мерки наложени од ЕУ

Економски - 23.03.2013

Кипарскиот парламент усвои три законски мерки, за реструктуирање на втората по големина кипарска банка Лаики (Народна банка), за создавање инвестиционен Фонд на солидарноста и контрола над движењето ...

САД сметаат дека кипарските Грци и Турци треба да ги делат нафтените резерви

Економски - 23.03.2013

САД бараат Кипар да има право да ги користи резервите на нафта и гас во кипарските територијални води, но очекуваат да видат и договор за обединување на грчкиот и турскиот дел на островот и делење на ...

Кипар прогласи вонредна финансиска состојба, пари ќе даваат црквата и фондовите

Економски - 23.03.2013

Првите одлуки со кои треба да се избегне државен банкрот се донесени – парламентот во Никозија изгласа Фонд на солидарност, како и ограничување на протокот на капитал.

Новиот план за спас на Кипар предвидува 15-процентен данок за банкарските заштеди

Денар - 23.03.2013

Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го разгледуваат со кредиторите од еврозоната, предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина ...

Кипар: Постигнат договор за данок на депозитите поголеми од 100 илјади евра

Економски - 23.03.2013

Кипар и тројката меѓународни кредитори вечерва постигнаа договор за еднократно оданочување на депозитите во кипарските банки во вредност од над 100 илјади евра, соопшти анонимен висок претставник на ...

Загрозен ли е имиџот на даночна оаза на Кипар?

Deutsche Welle - 22.03.2013

По пропаѓањето на планот за принудно одданочување на банкарските заштеди, Кипар сега се обидува со „план Б“, да го обезбеди сопствениот придонес во пакетот за спас од банкрот.

Светот во исчекување - дали малиот Кипар ќе предизвика колапс на еврозоната?

24 Вести - 22.03.2013

Никому не му се верува дека малиот Кипар со нешто повеќе од милион жители и придонес во економијата на еврозоната од само 0,2 проценти може да претставува ризик по заедничката валута.

Парламентот во Кипар ќе дебатира за новите банкарски мерки

Р.С.Европа - 22.03.2013

Парламентот во Кипар денеска треба да расправа за новите привремени рестриктивни мерки кои без усвоени синоќа,меѓу кои контролата врз банките , формирање Инвестициски Солидарен Фонд,мерки за ...

Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако се отворат банките?

Р.С.Европа - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник, пишува весникот Катимерини.

Кој нема пари на Кипар, нема од што да се плаши

Р.С.Европа - 22.03.2013

Банкарската криза во Кипар нема да има директни последици во Македонија, но може да се очекуваат индиректни ефекти, сметаат упатените.

Владата на Кипар со апел до Парламентот да ги усвои анти - банкрот мерките

Р.С.Европа - 22.03.2013

Владата на Кипар побара од Парламентот на Кипар денеска да ги изгласа новите привремени рестриктивни мерки за да биде избегнат финансиски колапс.

Рокот за Кипар истекува в понеделник - се бара план Б

Нова ТВ - 22.03.2013

Европска централна банка му даде рок на Кипар до понеделник да обезбеди 5,8 милијарди евра за ја добие помошта од 10 милијарди евра.

Никозија се договара со Москва

Утрински - 22.03.2013

Еврогрупата би можела да разгледа понатамошни планови за Кипар со учество на сите заинтересирани држави, вклучително и Русија Лондон - Рускиот премиер Медведев смета дека еврогрупата би можела да ...

Еврогрупата го отфрли планот предложен од Кипар

Утрински - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори. Европските лидери изразиле силно негодување во однос на предлогот за национализација на приватните ...

Русија сака да „купи“ членка на ЕУ?

МКД - 22.03.2013

Москва го предупредила Брисел поради блокираните сметки на руските владини агенции на Кипар. Германскиот печат прашува: Купува ли Русија членка на ЕУ? Формирањето на Фонд за солидарност е по сѐ ...

Шојбле скептичен во однос на кипарските предлози за собирање средства

Алфа - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

Кипар може да доведе до конфликт меѓу Русија и Турција

А1 On - 22.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Шојбле: Козметичките промени на Кипар нема да бидат доволни

Капитал - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

Кипар основа инвестициски фонд за солидарност

Н.Македонија - 22.03.2013

Кипар ќе основа инвестициски фонд за солидарност, преку кој ќе се соберат потребните 5,8 милијарди евра, за земјата да може да склучи договор за финансиска поддршка од Европскиот стабилизациски ...

Кипар на работ на неконтролиран банкрот

Дневник - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Берлин: Кипар си игра со оган

Алфа - 22.03.2013

Министерот за финансии Волфганг Шојбле веќе изјави дека не може да ја прифати точката за користење на пензиите, рече Каудер.

Седум милијарди евра ќе се повлечени од Кипар во вторник

Идивиди - 22.03.2013

Ако се отворат банките Никозија, 22 март 2013 (МИА) – Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник.

Отчукува часовникот за Кипар?!

Капитал - 22.03.2013

Во следните неколку часа ќе биде одредена иднината на државата, изјави портпаролот на кипарската Влада Христос Стилианидис.

Меркел и ЕУ го губат трпението со Кипар

Н.Македонија - 22.03.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека трпението на европските партнери во врска со напорите за обезбедување на меѓународна финансиска помош за Кипар е ограничено Меркел го предупреди ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план предложен од Кипар

Алфа - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на приватните пензиски ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план за Кипар

Капитал - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на ...

Кипар повтроно размислува за оданочување на банкарските заштеди

А1 On - 22.03.2013

Владата на Кипар повторно размислува за оданочување на заштедите во кипарските банки, како дел од мерките за излез на земјата од финансиската криза, најави пратеникот од редовите на владејачкиот ...

Продавниците во Кипар имаат производи за уште три дена

Н.Македонија - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има продукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму, пренесува МИА - Ако не се најде решение за ...

Продавниците на Кипар имаат производи за уште два-три дена

Алфа - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има проидукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму.

Владејачката партија во Кипар соопшти дека е близу до решение на кризата

А1 On - 22.03.2013

Решение за кипарската криза е можно да се постигне „во следните неколку часа“, изјави денеска потпретседателот на владејачката партија Демократски собир (ДИСИ), Авероф ...

Кипар се спасува со 15 проценти данок за банкарските заштеди

Н.Македонија - 22.03.2013

Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го разгледуваат со кредиторите од еврозоната, предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина ...

Новиот план за спас на Кипар предвидува 15-процентен данок за банкарските заштеди

А1 On - 22.03.2013

Новиот „план Б“ за спас на Кипар, што кипарските власти го разгледуваат со кредиторите од еврозоната, предвидува воведување данок на заштедите во кипарските банка поголеми од 100.000 евра во висина ...

Атина е со Кипар

А1 On - 22.03.2013

Пратениците и симпатизери на грчката партија Златна зора денес демонстрираа пред амбасадата на Германија, поради условите кои што ги предложија ЕУ и ММФ, за спас од финансиската криза на Кипар.

Кипар ќе доведе до конфликт меѓу Русија и Турција?

+инфо - 22.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Ќе излезе ли кризата на Кипар од контрола?

Фактор - 22.03.2013

Аналитичарите, кои чуле коментари дека Кипар би можел да биде исфрлен од евро зоната, денеска предупредуваат на последиците од проблемите меѓу Брисел и Москва во трка за одредување на условите за ...

„Катимерини“: Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако во вторник отворат банките

Фактор - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Планот на Кипар доби “корпа“ од Еврогрупата

Фактор - 22.03.2013

Стабилизацискиот план на Кипар го отфрли Еврогрупата со најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на приватните пензиски фондови.

Кипар повторно размислува за оданочување на банкарските заштеди

Фактор - 22.03.2013

Владата на Кипар повторно размислува за оданочување на заштедите во кипарските банки, како дел од мерките за излез на земјата од финансиската криза, најави пратеникот од редовите на владејачкиот ...

Властите најавија дека Кипар е близу до решение на кризата

Фактор - 22.03.2013

Вечерва би можело да се постигне договор за решавање на кризата во Кипар, изјави потпретседателот на владејачката партија Демократски собир (ДИСИ), Авероф Неофиту.

Шојбле скептичен во однос на кипарските предлози за собирање средства

Сител - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

ЕК повика за брз алтернативен предлог од страна на Кипар

Сител - 22.03.2013

Европската комисија го повика Кипар брзо да ги достави предлозите за изнаоѓање алтернативен начин за покривање на својот дел од финансиските потреби на земјата во рамки на меѓународниот план за спас.

Шојбле скептичен во однос на кипарските предлози за собирање средства

МРТ - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

Парите во банка не се сигурни – покажува случајот Кипар (Видео)

МК News - 22.03.2013

Глобалната елита докажа дека маските паднаа и дека ќе тргнат на големите купчиња на пари мислејќи дека полагаат право на тоа.

ЕК повика за брз алтернативен предлог од страна на Кипар

МРТ - 22.03.2013

Европската комисија го повика Кипар брзо да ги достави предлозите за изнаоѓање алтернативен начин за покривање на својот дел од финансиските потреби на земјата во рамки на меѓународниот план за спас.

Анастасиадис: Државниот врв не разгледува излез од еврозоната

Сител - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Вол Стрит| Проблемите во Кипар и нестабилноста во еврозоната го притиснаа пазарот

Локално - 22.03.2013

На Вол Стрит е забележан пад на цените на акциите, вложувачите се обесхрабрени од финансиските проблеми и негативните макроекономски податоци кои пристигнуваат од еврозоната.

ЕК повика за брз алтернативен предлог од страна на Кипар

Канал5 - 22.03.2013

Европската комисија го повика Кипар брзо да ги достави предлозите за изнаоѓање алтернативен начин за покривање на својот дел од финансиските потреби на земјата во рамки на меѓународниот план за спас.

„Катимерини“: Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако во вторник отворат банките

Сител - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Берлин: Проектот на Никозија не напредува во правилна насока

Сител - 22.03.2013

Предлогот на Кипар да создаде фонд за солидарност не оди во правилна насока и земјата „си игра со оган“, изјави Фолкер Каудер, парламентарен лидер на партијата на германската канцеларка Ангела ...

Дали малиот Кипар може да предизвика колапс на еврозоната?

Сител - 22.03.2013

Беше објаснето како еднократно однаночување - граѓанска донација за финансиската стабилност на државата. Но народот на Кипар го знае тоа под друго име: експроријација.

Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако се отворат банките?

Канал5 - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник, пишува весникот Катимерини.

Анастасиадис: Државниот врв не разгледува излез од еврозоната

Канал5 - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Планот за спас на Кипар не оди во вистинска насока

Либертас - 22.03.2013

Предлогот на Кипар да создаде фонд за солидарност не оди во правилна насока и земјата „си игра со оган“, изјави Фолкер Каудер, парламентарен лидер на партијата на германската канцеларка Ангела ...

„Катимерини“: Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако во вторник отворат банките

Канал5 - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Анастасиадис: Државниот врв не разгледува излез од еврозоната

МРТ - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Седум милијарди евра ќе се повлечат од Кипар ако во вторник отворат банките

МРТ - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Кипарскиот државен врв не разгледува излез од еврозоната

Кирилица - 22.03.2013

Портпаролот на кипарскиот претседател Никос Анастасиадис за телевизијата Мега денеска изјави дека државниот врв не ја разгледува можноста за излез на земјата од еврозоната.

Берлин: Проектот на Никозија не напредува во правилна насока

Канал5 - 22.03.2013

Предлогот на Кипар да создаде фонд за солидарност не оди во правилна насока и земјата „си игра со оган“, изјави Фолкер Каудер, парламентарен лидер на партијата на германската канцеларка Ангела ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен од Кипар

Сител - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на приватните ...

Eврогрупата го отфрли планот на Кипар

Канал5 - 22.03.2013

Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на приватните пензиски фондови.

Продавниците на Кипар имаат производи за уште два-три дена

Сител - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има проидукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму.

Берлин: Проектот на Никозија не напредува во правилна насока

МРТ - 22.03.2013

Предлогот на Кипар да создаде фонд за солидарност не оди во правилна насока и земјата „си игра со оган“, изјави Фолкер Каудер, парламентарен лидер на партијата на германската канцеларка Ангела ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен од Кипар

МРТ - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на ...

Кипар повтроно размислува за оданочување на банкарските заштеди

МРТ - 22.03.2013

Владата на Кипар повторно размислува за оданочување на заштедите во кипарските банки, како дел од мерките за излез на земјата од финансиската криза, најави пратеникот од редовите на владејачкиот ...

Продавниците на Кипар имаат производи за уште два-три дена

МРТ - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има проидукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму.

Владејачката партија во Кипар соопшти дека е близу до решение на кризата

Сител - 22.03.2013

Решение за кипарската криза е можно да се постигне „во следните неколку часа“, изјави денеска потпретседателот на владејачката партија Демократски собир (ДИСИ), Авероф Неофиту.

Кипар има уште неколку часови да се спаси

Сител - 22.03.2013

Следните неколку часови ја одредуваат иднината на нашата земја, алармираше гувернерот на кипарската народна банка во обид да ги натера политичките субјекти да прифатат оданочување само на депозитите ...

Кризата на Кипар би можела да излезе од контрола

Точка - 22.03.2013

Аналитичарите, кои чуле коментари дека Кипар би можел да биде исфрлен од евро зоната, денеска предупредуваат на последиците од проблемите меѓу Брисел и Москва во трка за одредување на условите за ...

Берлин загрижен од идејата на Кипар за создавање на заеднички фонд

Точка - 22.03.2013

Член на партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, изјави дека предлогот на Кипар за создавање на фонд "не е чекор во вистинската насока", а земјата "си игра со оган".

Турција се спротивстави на истражувањата на Кипар

Точка - 22.03.2013

Турција се противи на секакви дејствија од страна на Кипар за истражување на наоѓалишта на гас во територијалните води на островот, со цел привлекување на инвестиции и спасување на економијата.

Шојбле скептичен кон кипарскиот предлог

Точка - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле гледа со скептицизам на предлогот на кипарската влада за начините за собирање на неколку милијарди евра.

ЕП: Има потреба од европско, а не надворешно решение за Кипар

Точка - 22.03.2013

Конференцијата на претседателите е длабоко вознемирена од настаните во Кипар и смета дека депозитите во износ од помалку од 100.000 евра треба да бидат ослободени од секакво оданочување.

Кризата на Кипар би можела да излезе од контрола

Нетпрес - 22.03.2013

Аналитичарите, кои чуле коментари дека Кипар би можел да биде исфрлен од евро зоната, денеска предупредуваат на последиците од проблемите меѓу Брисел и Москва во трка за одредување на условите за ...

Шојбле изрази скептичност во однос на кипарските предлози за собирање средства

Курир - 22.03.2013

Волфганг Шојбле, германскиот министер за финансии, изрази скептичност во однос на предлогот на кипарската Влада за собирање милијарди евра, неопходни на земјата за склучување на спасувачки договор.

Берлин загрижен од идејата на Кипар за создавање на заеднички фонд

Нетпрес - 22.03.2013

Член на партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, изјави дека предлогот на Кипар за создавање на фонд "не е чекор во вистинската насока", а земјата "си игра со оган".

Турција се спротивстави на истражувањата на Кипар

Нетпрес - 22.03.2013

Турција се противи на секакви дејствија од страна на Кипар за истражување на наоѓалишта на гас во територијалните води на островот, со цел привлекување на инвестиции и спасување на економијата.

Шојбле скептичен кон кипарскиот предлог

Нетпрес - 22.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле гледа со скептицизам на предлогот на кипарската влада за начините за собирање на неколку милијарди евра.

„Катимерини“: Седум милијарди евра би биле повлечени од Кипар ако во вторник отворат банките

еВести - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Идејата на Кипар за создавање на заеднички фонд го загрижи Берлин

Sky - 22.03.2013

Предлогот на Кипар за создавање на фонд не е чекор во вистинската насока токму затоа Кипар си игра со оган, изјави изјави Волкер Каудер, претседател на парламентарната група на Христијанската унија и ...

Еврогрупата го отфрли планот за стабилизација на Кипар

Нетпрес - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли планот за стабилизација на владата на Кипар, што вчера беше предложен од страна на Наркозија, пренесуваат извори од Европската комисија.

ЕП: Има потреба од европско, а не надворешно решение за Кипар

Нетпрес - 22.03.2013

Конференцијата на претседателите е длабоко вознемирена од настаните во Кипар и смета дека депозитите во износ од помалку од 100.000 евра треба да бидат ослободени од секакво оданочување.

Кудрин: одговорноста за ситуацијата на Кипар лежи врз ЕУ и регулаторите

Руска реч - 22.03.2013

Рускиот поранешен министер за финансии, Алексеј Кудрин, смета дека основната одговорност за ситуацијата на Кипар лежи врз Европската Унија и нејзините регулатори, кои навреме не успеаја да донесат ...

На Волстрит пад на цените поради кипарските проблеми

Макфакс - 22.03.2013

Во четвртокот на Влострит цените на акциите паднаа, бидејќи инвеститорите се обесхрабрија од кипарските финансиските проблеми и лошите макроекономски податоци од еврозоната.

Standard&Poor's го снижи рејтингот на Кипар

Макфакс - 22.03.2013

Агенцијата за кредитен рејтинг Standard&Poor's го намали рејтингот на Кипар за едно ниво, на CCC, наведувајќи ги како причина актуелните проблеми во кипарскиот банкарски сектор.

Најголемите кипарски банки повикаа на воведување на данокот за банкарски депозити

Макфакс - 22.03.2013

Двете најголеми банки на Кипар го повикаа во петокот кипарскиот парламент да го прифати предлогот на еврогрупата кој предвидува оданочување на банкарските депозити поголеми од 100 илјади евра за да ...

Европските берзи позитивно реагираа на кипарско-грчкиот договор за банките

Макфакс - 22.03.2013

Европските инвеститори ги одоброволи во петокот договорот помеѓу Грција и Кипар за откуп на грчките подружници на кипарските банки, што ја отстрани неизвесноста во поглед на нивната судбина, а ...

ЕК побара алтернативен прелог од Кипар

Економски - 22.03.2013

Европската комисија го повика Кипар брзо да ги достави предлозите за изнаоѓање алтернативен начин за покривање на својот дел од финансиските потреби на земјата во рамки на меѓународниот план за спас.

Кипар може да доведе до конфликт меѓу Русија и Турција

Економски - 22.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар

Денешен - 22.03.2013

Седум милијарди евра ќе бидат повлечени од Кипар ако банките на островот почнат со работа во вторник. Брисел бара од Никозија да замрзне секакво движење на капитал, вложен во кипарски банки за да ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен од Кипар

Економски - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на ...

Standard & Poor’s го намали рејтингот на Кипар

Денар - 22.03.2013

Агенцијата „Standard & Poor’s“ го намали кредитниот рејтинг на Кипар за едно ниво, на „CCC“, наведувајќи ги како причина актуелните проблеми во кипарскиот банкарски сектор.

Продавниците на Кипар имаат производи за уште два-три дена

Денар - 22.03.2013

Во продавниците на Кипар има проидукти за уште два до три дена, изјави денеска претседателот на кипарската Асоцијација на супермаркетите Андреас Хаџиадаму.

Кипар повтроно размислува за оданочување на банкарските заштеди

Денар - 22.03.2013

Владата на Кипар повторно размислува за оданочување на заштедите во кипарските банки, како дел од мерките за излез на земјата од финансиската криза, најави пратеникот од редовите на владејачкиот ...

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен од Кипар

Денар - 22.03.2013

Еврогрупата го отфрли стабилизацискиот план, предложен вчера од Кипар, изјавија анонимни извори, јави БТА. Европските лидери изразиле најголемо негодување во однос на предлогот за национализација на ...

Ќе се спаси ли Кипар со „планот Б“?

Deutsche Welle - 21.03.2013

Владата на презадолжената земја од еврозоната подготви алтернативен план за спас од кризата. Тој треба да опфаќа финансиска помош од Русија, но и спорниот принуден данок на банкарските депозити- во ...

Денови на хаос во еврозоната

Deutsche Welle - 21.03.2013

Девет месеци се преговараше за спас на Кипар. И само што е пронајдено решение, кипарскиот парламент олучи да го одбие. Економистите сметаат оти политиката на земјите во еврозоната делумно е виновна ...

Кипарските власти ќе го разгледуваат „Планот Б“ за спас на банките

24 Вести - 21.03.2013

Претседателот на Кипар денеска пред политичките лидери во земјата ќе го презентира "Планот Б" за финансирање за спас на банките, објави државната телевизија.

Постигнат нов план за спас на Кипар

24 Вести - 21.03.2013

Политичките партии во Кипар постигнаа договор за воспоставување на Инвестициски фонд за солидарност како дел од новиот план за спас на земјата.

Кипар одби да воведе данок на банкарските депозити

24 Вести - 21.03.2013

Кипар одби да воведе данок на банкарските депозити. Оваа одлука, која може да значи свесно паѓање во амбис според кипарските власти ќе се амортизира со нов план за спас.

План Б за спас на Кипар од банкрот

Р.С.Европа - 21.03.2013

Властите во Кипар денеска треба да го имплементираат планот Б за избегнување на финансиски крах на земјата, откако Ирска не ги подржа условите за испраќање на пакет европска помош.

Кипар го разгледува планот Б за спас од банкрот

Р.С.Европа - 21.03.2013

Кипарските лидери денеска ќе разговараат за алтернативен план за штедење со цел да го избегнат банкротот откако ги отфрлија условите од Европската Унија за добивање финансиска помош.

Европската Централна Банка му даде рок на Кипар до понеделник

Р.С.Европа - 21.03.2013

Европската централна банка им даде рок на кипарските власти до понеделник да смислат план со кој ќе биде обезбедена меѓународна помош за земјата.

Европската централна банка - рокот на Кипар е до понеделник

Нова ТВ - 21.03.2013

Европската централна банка им даде рок на кипарските власти до понеделник да смислат план со кој ќе биде обезбедена меѓународна помош за земјата.

Кипар со нов план за спас на земјата

Р.С.Европа - 21.03.2013

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис изјави дека е постигнат договор меѓу политичките партии за воспоставување на Инвестициски фонд за солидарност како дел од новиот план за спас на земјата.

Светот преокупиран со Кипар, ние со изборите

Р.С.Европа - 21.03.2013

Светската јавност е преокупирана со банкротот на Кипар, домашната, пак, јавност и партиите се преокупирани со локалните в недела.

Дали Кипар е жртва на нетранспарентните финансиски трансакции?

Глас на Америка - 21.03.2013

Акценти од дебататa во Брисел за актуелната економска криза на Кипар Во Брисел деновиве се водат жестоки дебати за кризата во Кипар како и мерките кои ги предвидоа минстрите од еврозоната во однос на ...

Кипарското „охи“ нова главоболка за Грција?

Утрински - 21.03.2013

Што ќе се случува со парите на Грците во кипарските банки Од нашиот дописник Кипарското „охи“ му создава нови брчки на грчкото чело.

Кипар како сираче препуштен сам на себе

МКД - 21.03.2013

По гласањето во парламентот и одлуката да се отфрли данокот на банкарските влогови, Никозија е препуштена сама на себе. Европа ја префрла топката, Русија не нуди ништо конкретно, црквата сака да ...

Гаспром му нуди на Кипар кеш во замена за експлоатациски права

МКД - 21.03.2013

Кипар, по кажаното не на ЕУ за оданочување на банкарските депозити како услов за помошта во вредност од десет милијарди евра, е подготвен да ѝ каже „да“ на Русија.

Во кипарските банки останаа заробени српски милијарди

А1 On - 21.03.2013

Официјални податоци за износот на депозити на српски државјани и фирми на Кипар, се уште нема. Се претпоставува дека во банките во Кипар се блокирани од пет до осум милијарди евра, на граѓаните на ...

Кипарските банки затворени до вторник, како работат бизнисите кога на врата чука банкрот?

Капитал - 21.03.2013

Банките во Кипар ќе останат затворени најмалку до следниот вторник бидејќи нема услови да продолжат со работа, официјално изјави претставник на кипарската централна банка.

Кипар го гледа спасот во Москва

Н.Македонија - 21.03.2013

Иако руската помош сѐ уште е неизвесна, Европската централна банка (ЕЦБ) ја предупреди Никозија дека ќе го запре финансирањето на кипарските банки, доколку набрзо не се постигне договор за мерките со ...

Кипарската берза затворена до вторник

Капитал - 21.03.2013

Финансиската криза во Кипар зема замав, а кипарската берза објави дека ќе остане затворена во следните два дена. Тоа значи дека кипарската берза нема да работи до вторник, бидејќи понеделник е ...

Еврогрупа: Кипар е „системски ризик“ по еврозоната

Алфа - 21.03.2013

Дајселблум се огласи за време на заседанието на Европскиот парламент, наведувајќи дека на кипарскиот банкарски модел му е потребна целокупна реорганизација.

Еврогрупа: Кипар е „системски ризик“ по еврозоната

Капитал - 21.03.2013

Шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум изјави дека кипарската должничка криза претставува системски ризик кој се заканува да ја загрози целата еврозона.

Кипар се откажа законот за данок на депозитите

Алфа - 21.03.2013

Најавата за воведување данок на банкарските депозити предизвика гнев ширум Европа. Банките на Кипар, и покрај оваа одлука, остануваат затворени до следниот вторник, за да го спречат повлекувањето на ...

Кипарските депозити да станат хартии од вредност?!

Капитал - 21.03.2013

„Замената на депозитите во кипарските банки со хартии од вредност е единствениот и алтернативен план за спас на банкарскиот систем во Кипар“, смета Сергеј Дубинин, поранешен претседател на руската ...

Кипарската берза затворена до вторник

А1 On - 21.03.2013

Финансиската криза во Кипар зема замав, а кипарската берза објави дека ќе остане затворена во следните два дена. Тоа значи дека кипарската берза нема да работи до вторник, бидејќи понеделник е ...

Кипар основа инвестициски фонд, граѓаните чекаат ред пред банкоматите

Капитал - 21.03.2013

Кипарските политичари се договорија да основаат инвестициски фонд во рамките на алтернативниот план за добивање спасувачки пакет за помош од меѓународните кредитори.

До понеделник ќе се знае судбината на Кипар

Алфа - 21.03.2013

Брисел со нов ултиматим до Кипар- или да најде 6 милијарди евра до понеделник, или нема да добие уште 10 од Брисел. Ако не успее, веќе во вторник банкрот ќе биде извесен.

Кипар ќе доведе до конфликт меѓу Русија и Турција?

Н.Македонија - 21.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Кипар -„системски ризик“ по еврозоната

Фактор - 21.03.2013

Шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум изјави дека кипарската должничка криза претставува системски ризик кој се заканува да ја загрози целата еврозона.

Кипарските лидери договорија нов план

+инфо - 21.03.2013

Постигнат е договор меѓу политичките партии за воспоставување на Инвестициски фонд за солидарност како дел од новиот план за спас на земјата, изјави Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис, без да ...

Нов договор за спас на Кипар

Фактор - 21.03.2013

Договор за воспоставување на Инвестициски фонд за солидарност, постигнаа политичките партии во Кипар како дел од новиот план за спас на ...

Кризата во Кипар ќе создаде конфликт меѓу Русија и Турција?!

Фактор - 21.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Руски предлог: Депозитите во Кипар да станат хартии од вредност

Сител - 21.03.2013

Замената на депозитите во кипарските банки со хартии од вредност „е единствениот и алтернативен план за спас на банкарскиот систем во Кипар“, смета Сергеј Дубинин, поранешен претседател на руската ...

Еврогрупа: Кипар е „системски ризик“ по еврозоната

Сител - 21.03.2013

Шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум изјави дека кипарската должничка криза претставува системски ризик кој се заканува да ја загрози целата еврозона.

Кипарската берза затворена до вторник

Сител - 21.03.2013

Финансиската криза во Кипар зема замав, а кипарската берза објави дека ќе остане затворена во следните два дена. Тоа значи дека кипарската берза нема да работи до вторник, бидејќи понеделник е ...

Кипар се откажа законот за данок на депозитите

Локално - 21.03.2013

Политичките лидери на Кипар се откажаа од планот да воведат данот на банкарските депозити и најавија дека ќе бараат ново решение за банкарската криза во земјата, јави БиБиСи.

На Кипар блокирани куп сметки на руските државни органи

Канал5 - 21.03.2013

Русија е загрижена поради блокадата на сметките на владините агенции во кипарските банки, соопшти премиерот Дмитриј Медведев, пренесе Гласот на Русија.

Депозитите во Кипар да станат хартии од вредност

МРТ - 21.03.2013

Замената на депозитите во кипарските банки со хартии од вредност „е единствениот и алтернативен план за спас на банкарскиот систем во Кипар“, смета Сергеј Дубинин, поранешен претседател на руската ...

Кипарската берза затворена до вторник

МРТ - 21.03.2013

Финансиската криза во Кипар зема замав, а кипарската берза објави дека ќе остане затворена во следните два дена. Тоа значи дека кипарската берза нема да работи до вторник, бидејќи понеделник е ...

Еврогрупа: Кипар е „системски ризик“ по еврозоната

МРТ - 21.03.2013

Шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум изјави дека кипарската должничка криза претставува системски ризик кој се заканува да ја загрози целата еврозона.

Кипар основа инвестициски фонд за солидарност

Сител - 21.03.2013

Кипар ќе основа инвестициски фонд за солидарност, преку кој ќе се соберат потребните 5,8 милијарди евра, со цел земјата да може да склучи договор за финансиска поддршка од Европскиот стабилизациски ...

Кипар се откажа од оданочување на банкарските заштеди

Канал5 - 21.03.2013

Кипарските лидери по средбата која траеше неколку часа се согласија да се откажат од оданочувањето на банкарските депозити.

Гаспром со приватен план за спас на Кипар

Канал5 - 21.03.2013

Енергетската компанија според американските медиуми на Кипар му понудла кеш под услов да им се дадат правата за експлоатација на нафта и гас.

ЕЦБ: Или план за штедење до понеделник или крај на финансирањето

Канал5 - 21.03.2013

Европската централна банка им даде рок на кипарските власти до понеделник да смислат план со кој ќе биде обезбедена меѓународна помош за земјата.

Кипар основа инвестициски фонд за солидарност

Канал5 - 21.03.2013

Кипар ќе основа инвестициски фонд за солидарност, преку кој ќе се соберат потребните 5,8 милијарди евра, со цел земјата да може да склучи договор за финансиска поддршка од Европскиот стабилизациски ...

Медведев ќе “размисли" за еврото во руските резерви

Сител - 21.03.2013

Според рускиот премиер, речиси половината од руските резерви се во евра и е загрижен што мерката за вонреден данок на депозитите на Кипар, би можела да стане практика и во други земји со финансиски ...

Кипар може да доведе до конфликт меѓу Русија и Турција, смета експерт на ЦСИС

Сител - 21.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

ЦСИС: Можен е конфликт меѓу Русија и Турција, заради Кипар

Локално - 21.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Медведев ќе "размисли" за еврото во руските резерви!

Вечер - 21.03.2013

Според рускиот премиер, речиси половината од руските резерви се во евра и е загрижен што мерката за вонреден данок на депозитите на Кипар, би можела да стане практика и во други земји со финансиски ...

Во затворените банки на Кипар заробени милијарди евра на Србите

Точка - 21.03.2013

Официјални податоци за износите на депозитите на српските државјани и фирми на Кипар нема. Неофицијално, се проценува дека на штедните и тековните сметки на граѓаните на Србија во оваа земја има меѓу ...

Медведев: ЕУ по прашањето на Кипар како “слон во продавница со стакло“

Точка - 21.03.2013

Рускиот премиер Дмитриј Медведев ги оцени европските предлози за решавање на кипарската криза како апсурдни. Медведев, на отворена заедничка конференција во Москва со претседателот на Европската ...

Медведев: Парите секако ќе избегаат од Кипар

Точка - 21.03.2013

Рускиот премиер Дмитриј Медведев предвиде проток на средства од банките во Кипар без зависност од идните решенија за заздравување на економијата на островот и претпостави дека за враќање на довербата ...

Гаспром му нуди помош на Кипар- во замена за експлоатациски права

Точка - 21.03.2013

Кипар се врти кон Русија. Според Њујорк Тајмс, Гаспром е подготвен да му помогне на Кипар во замена за експлоатациски права за неоткриена нафта.

Во затворените банки на Кипар заробени милијарди евра на Србите

Нетпрес - 21.03.2013

Официјални податоци за износите на депозитите на српските државјани и фирми на Кипар нема. Неофицијално, се проценува дека на штедните и тековните сметки на граѓаните на Србија во оваа земја има меѓу ...

Медведев: ЕУ се однесува со Кипар како со слон во продавница за порцелан

Република - 21.03.2013

Рускиот премиер Дмитри Медведев оцени дека Европската унија ги направила сите можни грешки во пристапот на финансиската криза на Кипар и повика на промислен пристап кој нема да им наштети на односите ...

Кипар го разгледува планот Б за спас од банкрот

Таратур - 21.03.2013

Кипарските лидери денеска ќе разговараат за алтернативен план за штедење со цел да го избегнат банкротот откако ги отфрлија условите од Европската Унија за добивање финансиска помош.

Медведев: ЕУ по прашањето на Кипар како “слон во продавница со стакло“

Нетпрес - 21.03.2013

Рускиот премиер Дмитриј Медведев ги оцени европските предлози за решавање на кипарската криза како апсурдни. Медведев, на отворена заедничка конференција во Москва со претседателот на Европската ...

Кипар припреми алтернативен пакет антикризни мерки

Руска реч - 21.03.2013

Владата на Кипар направи алтернативен антикризен пакет, кој ќе биде утрово претставен на лидерите на парламентарните партии. Покасно тој ќе биде даден на гласање во парламентот.

Кипар со нов план за спас на земјата

Фама - 21.03.2013

Постигнат е договор меѓу политичките партии за воспоставување на Инвестициски фонд за солидарност како дел од новиот план за спас на земјата, изјави кипарскиот претседател Никос Анастасиадис.

На Кипар се блокирани сметки на руските државни органи

Руска реч - 21.03.2013

Русија е загрижена поради блокирањето на сметките на руските владини агенции во кипарските банки, соопшти премиерот Дмитриј Медведев. „Ние имаме голем број јавни институции кои работат и на Кипар.

Медведев: Парите секако ќе избегаат од Кипар

Нетпрес - 21.03.2013

Рускиот премиер Дмитриј Медведев предвиде проток на средства од банките во Кипар без зависност од идните решенија за заздравување на економијата на островот и претпостави дека за враќање на довербата ...

Кипар. Не може да се помогне на сиромашниот, без да се земе од богатиот

Руска реч - 21.03.2013

Кипарската банкарска криза создаде уникатна ситуација во европските средства за масовно информирање. За прв пат од создавањето на Европската Унија, руското раководство и повеќето весници во Европа ...

Кризата во Кипар може да предизвика тензии меѓу Русија и Турција

Република - 21.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

ЕЦБ во понеделник ја прекинува помошта на кипарскиот банкарски систем

Макфакс - 21.03.2013

Европската централна банка(ЕЦБ) ќе ја прекине вонредната помош на кипарскиот банкарски систем во понеделник, ако не почне примената на планот за спасување на банките, јавува АП.

Кипар одлучува за планот Б

Макфакс - 21.03.2013

Кипарските челници во четврток треба да донесат одлука за планот Б за спречување на банкроо на државата, откако парламентот во вторникот го одби пакетот европска помош кој предвидуваше воведување ...

Дијселблом: Кипар претставува системски ризик

Макфакс - 21.03.2013

Челникот на еврогрупата (министрите за финансии на 17-те земји членки на еврозоната), Јероен Дијсеблом изјави во четвртокот дека должничката криза на Кипар претставува системски ризик кој би можел да ...

Српските богаташи нема парите од Кипар да ги враќаат во Србија

Макфакс - 21.03.2013

Кипарската финансиска криза индиректно се одразува и на Србија, односно на илјадници нејзини граѓани и деловни луѓе чиишто своите банкарски сметки и штедни влогови се наоѓаат во кипарските банки, а ...

Кипар најави план Б по ултиматумот од Европа

Макфакс - 21.03.2013

Кипар кој е тешко погоден од финансиската криза и му се заканува банкрот, настојуваше во четвртокот, под притисокот на европскиот ултиматум, по секоја цена да го спречи крахот и стечајот на своите ...

План “Б” за кипарските банки

Економски - 21.03.2013

Претседателот на Кипар денеска пред политичките лидери во земјата ќе го презентира “Планот Б” за финансирање за спас на банките, објави државната телевизија.

Русија има план за Кипар

Економски - 21.03.2013

Замената на депозитите во кипарските банки со хартии од вредност „е единствениот и алтернативен план за спас на банкарскиот систем во Кипар“, смета Сергеј Дубинин, поранешен претседател на руската ...

Еврогрупа: Кипар е „системски ризик“ по еврозоната

Денешен - 21.03.2013

Шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум изјави дека кипарската должничка криза претставува системски ризик кој се заканува да ја загрози целата еврозона.

Кипарската берза затворена до вторник

Економски - 21.03.2013

Финансиската криза во Кипар зема замав, а кипарската берза објави дека ќе остане затворена во следните два дена. Тоа значи дека кипарската берза нема да работи до вторник, бидејќи понеделник е ...

Еврогрупа: Кипар е „системски ризик“ по еврозоната

Економски - 21.03.2013

Шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум изјави дека кипарската должничка криза претставува системски ризик кој се заканува да ја загрози целата еврозона.

Нов ултиматум за Кипар

Економски - 21.03.2013

ЕЦБ со нов ултиматум за Кипар. Банката му даде краен рок ​на Кипар до понеделник да ја реши актуелната криза и проблемот со ММФ и ЕУ заканувајќи се дека во спротивно ќе ги забрани сите итни заеми за ...

Гаспром му нуди кеш на Кипар во замена за експлоатационите права врз нафтата

Економски - 21.03.2013

Откако Кипар го одби предлогот на ЕУ за оданочување на банкарските депозити, веројатно е да се сврти кон помошта од Русија, пишува Њујорк Тајмс. Њујорк Тајмс пишува дека сега во игра е Газпром.

Кипар основа инвестициски фонд за солидарност

Денар - 21.03.2013

Кипар ќе основа инвестициски фонд за солидарност, преку кој ќе се соберат потребните 5,8 милијарди евра, со цел земјата да може да склучи договор за финансиска поддршка од Европскиот стабилизациски ...

ЦСИС: Кипар може да доведе до конфликт меѓу Русија и Турција

Денешен - 21.03.2013

Идејата економската криза во Кипар да се санира со помош на кипарското богатство во нафта и природен гас може да предизвика тензии меѓу Турција и Русија, смета Булет Алириза од Центарот за ...

Што ќе биде со „парите на Милошевиќ“ на Кипар?

Deutsche Welle - 20.03.2013

За време на војните во бивша Југославија, од Србија на Кипар течеа милиони. Сега меѓутоа Европа мора да го спасува Кипар.

Кипар пред неизвесна иднина

Deutsche Welle - 20.03.2013

Справувањето со еврокризата сега и самото западна во криза. Кипарскиот парламент го отфрли договорениот спасувачки пакет. Сега на земјата и’ се заканува банкрот.

САД со поддршка за Кипар

24 Вести - 20.03.2013

Американскиот Стејт департмент, во врска со економската криза во Кипар, соопшти дека САД има интерес Европа да остане место на просперитет и стабилност.

Лондон итно испрати еден милион евра „заем“ на Кипар за британските воени сили

24 Вести - 20.03.2013

Владата во Лондон испрати еден милион евра готови пари на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари ...

Меркел: Еврозоната заедно да најде решение за Кипар

24 Вести - 20.03.2013

Должност на државите-членки на еврозоната е заедно да најдат решение за Кипар, откако парламентот во Никозија отфрли план за европска помош, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Ван Ромпуј побара кипарскиот проблем да се реши во „најскоро време“

24 Вести - 20.03.2013

Претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, денеска изрази вознемиреност заради ситуацијата во Кипар и повика „во најскоро време“ да се најде решение, пренесоа француските меидуми, повикувајќи се на ...

Еврозоната сака контрапредлог од Кипар

Нова ТВ - 20.03.2013

Еврозоната очекува од кипарските власти „противпредлог", откако кипарскиот парламент го отфрли пакетот мерки за помош со кој Европската унија сметаше да ја спаси својата најмала членка од банкрот.

Еврото- прво на удар од кипарската криза

Р.С.Европа - 20.03.2013

Еврото вчера ослабе во однос на доларот, односно едно евро од 1,294 долари сега вреди 1,287 долари. Неговата вредност е на најниско ниво во последниве три месеци.

Кипар се соочува со несигурност

Р.С.Европа - 20.03.2013

Во парламентот на Кипар денеска се одржуваат вонредни состаноци, ден откако пратениците го отфрлија многу непопуларниот предлог за еднократно оданочување на банкарските депозити како дел од ...

Шојбле: Банките во Кипар можеби нема да се отворат

Нова ТВ - 20.03.2013

Германскиот министер за финансии го предупреди Кипар дека кризата со која се погодени банките значи дека можеби никогаш нема да бидат во можност да се отворат ако ги одбиваат условите на помош за ...

Шојбле: кипарските банки можеби нема веќе да проработат

Р.С.Европа - 20.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека банките на Кипар можеби никогаш веќе нема да бидат отворени.

Кипар со нов план за стабилизирање на финансиската ситуација

Р.С.Европа - 20.03.2013

Нов план за стабилизирање на финансиската ситуација разработиле кипарската влада и Централната банка со кој се предвидува користење на активите од фондовите за социјално осигурување, јави БТА, според ...

Средба на политичките лидери на Кипар

Р.С.Европа - 20.03.2013

Политичките лидери во Кипар се сретнаа за да разговарат за пронаоѓање на алтернативно решение за избегнување банкрот на земјата, откако Парламентот го одби предлогот за спас од меѓународната заедница.

Кипар бара нов план за долгот

Глас на Америка - 20.03.2013

Официјални лица во Кипар беа на средба во текот на цел ден во среда во обид да направат нов план за избегнување на неможност да ги платат обврските на малата островска држава во Медитеранот.

Штедењето (не) е грев

Утрински - 20.03.2013

Мирче Јовановски Тешко е деновиве да се биде штедач на некоја од кипарските банки. Наместо оплодување на парите, преку ноќ штедните книшки станаа полесни.

Оданочувањето на штедачите е нечесно и против интересите на Кипар

МКД - 20.03.2013

Кипарскиот парламент се спротивстави на воведувањето на еднократниот данок на банкарските сметки во замена за 10 милијарди евра финансиска помош од Европската Унија и Меѓународниот монетарен фонд.

Милион евра кеш од Лондон за британските војници на Кипар

Утрински - 20.03.2013

Владата во Лондон испрати еден милион евра во готовина на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари ...

САД му даде поддршка за Кипар

Алфа - 20.03.2013

Американскиот Стејт департмент, во врска со економската криза во Кипар, соопшти дека САД има интерес Европа да остане место на просперитет и стабилност.

САД со изрази на поддршка за Кипар

А1 On - 20.03.2013

Американскиот Стејт департмент, во врска со економската криза во Кипар, соопшти дека САД има интерес Европа да остане место на просперитет и стабилност.

Црно предвидување на Шојбле: Кипарските банки пред „клуч“

Н.Македонија - 20.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека банките на Кипар можеби никогаш веќе нема да бидат отворени Тој потенцира дека двете најголеми кипарски банки се директно зависни од ...

Кипар сака да ги заштити помалите штедачи

Н.Македонија - 20.03.2013

Доколку парламентот не го прифати данокот на штедење, членките на Европската Унија предупредија дека ќе ја замрзнат финансиската помош за Кипар во износ од 10 милијарди евра, со што кипарската ...

Гас наместо пари од Кипарските заштеди

energyMK - 20.03.2013

Жителите на Кипар што ќе се одлучат да да ги задржат заштедите во банка ќе добијат обврзници на идните приходи од продажба на кипарскиот гас Кипарските штедачи што ќе се одлучат да ги задржат ...

Лондон итно испрати еден милион евра „заем“ на Кипар за британските воени сили

А1 On - 20.03.2013

Владата во Лондон испрати еден милион евра готови пари на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари ...

Меркел: Еврозоната заедно да најде решение за Кипар

А1 On - 20.03.2013

Должност на државите-членки на еврозоната е заедно да најдат решение за Кипар, откако парламентот во Никозија отфрли план за европска помош, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Меркел: Кипар мора да направи корекции во банкарскиот сектор

Капитал - 20.03.2013

Германскиот канцелар, Ангела Меркел, денеска изјави дека жали за вчерашното негативно гласање во кипарскиот парламент, против данокот на банкарски депозити, и истакна дека го почитува гласањето на ...

Асмусен: Во интерес на Кипар и на еврозоната е да има спасувачки план

А1 On - 20.03.2013

Во интерес на Кипар и на еврозоната е да биде постигнат спасувачки план, изјави Јерг Асмусен, член на Управниот одбор на Европската централна банка.

Судбината на Кипар е неизвесна, откако парламентот ја отфрли финансиската помош на ЕУ

SETimes - 20.03.2013

Договорот за финансиска помош не доби ниту еден глас во парламетот. Корнелис ван Звееден за Southeast European Times -- 20.03.13 Отфрлањето од страна на парламентот на финансиската помош од 10 ...

Кипарската Влада со нов план за стабилизација

Н.Македонија - 20.03.2013

Кипарската Влада и кипарската Централна банка разработиле нов план за стабилизирање на финансиската ситуација во земјата, кој предвидува користење на активите од фондовите за социјално осигурување, ...

Депозитите на странците во Кипар изнесуваат 20 милијарди евра

Н.Македонија - 20.03.2013

Банкарските депозити на луѓето, кои немаат постојан престој во Кипар кон крајот на септември 2012 година изнесувале 20 милијарди евра, покажуваат резултатите од денеска објавеното истражување на ...

ММФ: Депозитите на странците во Кипар изнесуваат 20 милијарди евра

Капитал - 20.03.2013

Банкарските депозити на луѓето, кои немаат постојан престој во Кипар кон крајот на септември 2012 година изнесувале 20 милијарди евра, покажуваат резултатите од денеска објавеното истражувае на ...

Банките на Кипар остануваат затворени до вторник

Кајгана - 20.03.2013

Банките на Кипар остануваат затворени до вторник, објави извор од централната банка, што значи дека нема да работата цела недела, откако беа затворени поради спорниот европски план за помош на Кипар, ...

Како Кипар ја збесна Европа, ја крена Русија на нозе, а балканските олигарси ги стави во шише?

Фактор - 20.03.2013

Кипарскиот парламент во вторникот навечер по бурна расправа со 36 гласови против и 19 воздржани го одби планот за помош во износ од 10 милијарди евра којшто Меѓународниот монетарен фонд и еврозоната ...

Кипар не ги прифати барањата на тројката

+инфо - 20.03.2013

Парламентот на Кипар синоќа одлучи да го отфрли предлог за еднократно оданочување на банкарските депозити како дел од спасувачкиот пакет на ЕУ и ММФ во вредност од 10 милијарди евра.

На Волстрит S&P 500 ослабе трет ден по ред

Фактор - 20.03.2013

Во вторникот на Волстрит индексот S&P 500 ослабе трет ден по ред, меѓутоа загубите беа ублажени пред крајот на тргувањето, откако кипарскиот парламент го одби предлогот за еднократно оданочување на ...

„Итен заем“ испрати Лондон на Кипар за британските воени сили

Фактор - 20.03.2013

Владата во Лондон испрати еден милион евра готови пари на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари ...

Меркел: Еврозоната заедно да најде решение за Кипар

Фактор - 20.03.2013

Должност на државите-членки на еврозоната е заедно да најдат решение за Кипар, откако парламентот во Никозија отфрли план за европска помош, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Меркел: Еврозоната да најде решение за Кипар

+инфо - 20.03.2013

Кипар е наш партнер во еврозоната, и затоа наша должност е да најдеме заедно решение, изјави германската канцеларка Ангела Меркел, по отфрлањето на предлогот на Европската унија од страна на ...

Нов план за стабилизација на Кипар

Фактор - 20.03.2013

Се готви нов план за стабилизирање на финансиската ситуација во земјата кој предвидува користење на активите од фондовите за социјално осигурување, јавија локалните медиуми кои посочуваат дека планот ...

Кипарските банки затворени до вторник, се бара излез од кризата

Фактор - 20.03.2013

Банките во Кипар ќе останат затворени најмалку до следниот вторник, односно до 26 март, изјави денеска претставник на кипарската Централна банка.

САД со изрази на поддршка за Кипар

Локално - 20.03.2013

Американскиот Стејт департмент, во врска со економската криза во Кипар, соопшти дека САД има интерес Европа да остане место на просперитет и стабилност.

Еврото- прво на удар од кипарската криза

Локално - 20.03.2013

Еврото вчера ослабе во однос на доларот, односно едно евро од 1,294 долари сега вреди 1,287 долари. Неговата вредност е на најниско ниво во последниве три месеци.

САД со изрази на поддршка за Кипар

Сител - 20.03.2013

Американскиот Стејт департмент, во врска со економската криза во Кипар, соопшти дека САД има интерес Европа да остане место на просперитет и стабилност.

Кипар го отфрли прелогот за оданочување на депозитите

Канал5 - 20.03.2013

Парламентот на Кипар го отфрли предлогот на ЕУ и ММФ ,за оданочување на штедните влогови. . Против овој предлог беа 36 од 56 –те пратеници во собранието на Кипар.

САД со изрази на поддршка за Кипар

МРТ - 20.03.2013

Американскиот Стејт департмент, во врска со економската криза во Кипар, соопшти дека САД има интерес Европа да остане место на просперитет и стабилност.

Кипарските пари куртулија – парламентот одби да ги оданочува штедачите

МК News - 20.03.2013

Кипарскиот парламент го отфрли контроверзниот предлог за оданочување на банкарските депозити, кој беше услов за добивање на 100те милијарди евра за спас на двете најголеми кипарки банки.

Шојбле: Кипарските банки можеби нема веќе да проработат

Канал5 - 20.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека банките на Кипар можеби никогаш веќе нема да бидат отворени, јави РСЕ.

Лондон итно испрати еден милион евра „заем“ на Кипар за британските воени сили

Сител - 20.03.2013

Владата во Лондон испрати еден милион евра готови пари на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари ...

Меркел: Еврозоната заедно да најде решение за Кипар

Сител - 20.03.2013

Должност на државите-членки на еврозоната е заедно да најдат решение за Кипар, откако парламентот во Никозија отфрли план за европска помош, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Кипар го отфрли законот за оданочување на банкарските депозити

Канал5 - 20.03.2013

Челниците на парламентарните партии во Кипар започнаа итни разговори за излез од кризата, откако кипарскиот парламент синоќа му рече „не“ на контроверзниот закон за оданочување на банкарските ...

Меркел: Еврозоната заедно да најде решение за Кипар

Канал5 - 20.03.2013

Должност на државите-членки на еврозоната е заедно да најдат решение за Кипар, откако парламентот во Никозија отфрли план за европска помош, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Еврозоната треба да најде решение за Кипар

Локално - 20.03.2013

Должност на државите-членки на еврозоната е заедно да најдат решение за Кипар, откако парламентот во Никозија отфрли план за европска помош, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Лондон итно испрати еден милион евра „заем“ на Кипар за британските воени сили

МРТ - 20.03.2013

Владата во Лондон испрати еден милион евра готови пари на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари ...

Асмусен: Во интерес на Кипар и на еврозоната е да има спасувачки план

Сител - 20.03.2013

Во интерес на Кипар и на еврозоната е да биде постигнат спасувачки план, изјави Јерг Асмусен, член на Управниот одбор на Европската централна банка.

Лондон итно испрати еден милион евра „заем“ на Кипар за британските воени сили

Канал5 - 20.03.2013

Владата во Лондон испрати еден милион евра готови пари на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари ...

Меркел: Еврозоната треба заедно да најде решение за Кипар

Либертас - 20.03.2013

Должност на државите-членки на еврозоната е заедно да најдат решение за Кипар, откако парламентот во Никозија го отфрли планот за европска помош, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

Програма за спас на Кипар

Локално - 20.03.2013

Во интерес на Кипар и на еврозоната е да биде постигнат спасувачки план, изјави Јерг Асмусен, член на Управниот одбор на Европската централна банка.

Асмусен: Во интерес на Кипар и на еврозоната е да има спасувачки план

Канал5 - 20.03.2013

Во интерес на Кипар и на еврозоната е да биде постигнат спасувачки план, изјави Јерг Асмусен, член на Управниот одбор на Европската централна банка.

Асмусен: Во интерес на Кипар и на еврозоната е да има спасувачки план

МРТ - 20.03.2013

Во интерес на Кипар и на еврозоната е да биде постигнат спасувачки план, изјави Јерг Асмусен, член на Управниот одбор на Европската централна банка.

Кипарската Влада подготви нов план, кој предвидува користење на активите од фондовите за социјално осигурување

Сител - 20.03.2013

Кипарската Влада и кипарската Централна банка разработиле нов план за стабилизирање на финансиската ситуација во земјата, кој предвидува користење на активите од фондовите за социјално осигурување, ...

Меркел: Еврозоната заедно да најде решение за Кипар

МРТ - 20.03.2013

Должност на државите-членки на еврозоната е заедно да најдат решение за Кипар, откако парламентот во Никозија отфрли план за европска помош, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Кипар на чекор до банкрот и напуштање на еврозоната

Канал5 - 20.03.2013

Политичките партии во Кипар почнаа итни разговори за излез од кризата, откако кипарскиот парламент синоќа му рече „не“ на контроверзниот закон за оданочување на банкарските депозити.

Ван Ромпуј побара кипарскиот проблем да се реши во „најскоро време“

Сител - 20.03.2013

Претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, денеска изрази вознемиреност заради ситуацијата во Кипар и повика „во најскоро време“ да се најде решение, пренесоа француските меидуми, повикувајќи се на ...

Депозитите на странците во Кипар изнесуваат 20 милијарди евра

Сител - 20.03.2013

Банкарските депозити на луѓето, кои немаат постојан престој во Кипар кон крајот на септември 2012 година изнесувале 20 милијарди евра, покажуваат резултатите од денеска објавеното истражувае на ...

Кипар тоне додека ЕУ, ММФ и Русија му ги пикираат залихите на природен гас

Вечер - 20.03.2013

ЕУ и ММФ изразуваат жалење за негативниот одговор, Русија се двоуми да помогне, а кипарскиот Архиепископ Хризостом посочува дека тие што сакаат да и помогнат на неговата држава се обидуваат да ги ...

Словенија ја очекува санација на банките, кипарскиот случај мошне поучен

Точка - 20.03.2013

Случајот со Кипар, кој поради помош од европскиот фонд за стабилизација на еврото може да воведе данок на банкарски депозити, мора да биде поука и за Словенија која ја очекува санација на водечките ...

Спасувањето на Кипар се претвори во хаос

Точка - 20.03.2013

Кипар е на работ на банкрот, откако парламентот на земјата ги отфрли предлозите од спасувачкиот план кој предвидуваше оданочување на банкарските депозити.

Пад на европските акции поради неизвесноста околу Кипар

Точка - 20.03.2013

Акциите на водечките европски берзи и денеска продолжуваат да паѓаат откако меѓународниот спас на Кипар е доведен во прашање.

Шојбле: Жалиме за отфрлениот спасувачки пакет за Кипар

Точка - 20.03.2013

Министерот за финансии на Германија, Волфганг Шојбле изрази жалење по одлуката на парламентот на Кипар да го отфрлил спасувачкиот план. "Ние жалиме за таквата одлуката.

Словенија ја очекува санација на банките, кипарскиот случај мошне поучен

Нетпрес - 20.03.2013

Случајот со Кипар, кој поради помош од европскиот фонд за стабилизација на еврото може да воведе данок на банкарски депозити, мора да биде поука и за Словенија која ја очекува санација на водечките ...

Медведев: Русија мора да изврши корекција во односите со Кипар

Руска реч - 20.03.2013

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави дека Русија ќе мора да изврши корекција на своите односи со Кипар поради воведувањето на данок на банкарските влогови.

Кипар рече „не“ на данокот на депозитите

Фама - 20.03.2013

Кипарскиот парламент одби воведување на еднократниот данок на депозитите во банките. Со 36 гласови против и 19 воздржани, со само еден отсутен пратеник, кипарскиот парламент го одби контроверзниот ...

Шојбле: Кипарските банки пред затворање

Република - 20.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека банките на Кипар можеби никогаш веќе нема да бидат отворени.

Спасувањето на Кипар се претвори во хаос

Нетпрес - 20.03.2013

Кипар е на работ на банкрот, откако парламентот на земјата ги отфрли предлозите од спасувачкиот план кој предвидуваше оданочување на банкарските депозити.

Еврогрупата е подготвена да даде поддршка на Кипар во реформите

Нетпрес - 20.03.2013

Советот на министрите за финансии на земјите од еврозоната останува подготвен да даде поддршка на Кипар "во неговите напори за реформи", без оглед на одлуката на парламентот на земјата да го одбие ...

Пад на европските акции поради неизвесноста околу Кипар

Нетпрес - 20.03.2013

Акциите на водечките европски берзи и денеска продолжуваат да паѓаат откако меѓународниот спас на Кипар е доведен во прашање.

Шојбле: Жалиме за отфрлениот спасувачки пакет за Кипар

Нетпрес - 20.03.2013

Министерот за финансии на Германија, Волфганг Шојбле изрази жалење по одлуката на парламентот на Кипар да го отфрлил спасувачкиот план. "Ние жалиме за таквата одлуката.

Милион евра кеш летна за Кипар

Република - 20.03.2013

Лондон испрати еден милион евра готови пари на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари поради ...

Меркел: Државите-членки на еврозоната се должни да најдат решение за Кипар

Курир - 20.03.2013

Откако парламентот во Никозија отфрли план за европска помош, државите-членки на еврозоната се должни заедно да најдат решение за Кипар, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел.

Кипарските банки остануваат затворени цела недела

Sky - 20.03.2013

Цела недела, односно до наредниот вторник нема да работат банките во Кипар поради спорниот европски план за помош на Кипар со кој се бараше оданочување на штедните влогови.

По кипарското одбивање, еврозоната сака контрапредлог

Макфакс - 20.03.2013

Еврозоната очекува од кипарските власти „противпредлог", откако кипарскиот парламент го отфрли пакетот мерки за помош со кој Европската унија сметаше да ја спаси својата најмала членка од банкрот.

На Волстрит S&P 500 ослабе трет ден по ред

Макфакс - 20.03.2013

Во вторникот на Волстрит индексот S&P 500 ослабе трет ден по ред, меѓутоа загубите беа ублажени пред крајот на тргувањето, откако кипарскиот парламент го одби предлогот за еднократно оданочување на ...

Европските берзи пораснаа, се очекува помош за Кипар

Макфакс - 20.03.2013

Европските акции зајакнаа во средата со оглед дека инвеститорите проценуваат дека финансиската криза на Кипар нема да се прошири на остатокот на еврозоната и дека монетарната политика и натаму ќе ...

Банките на Кипар остануваат затворени до вторник

Макфакс - 20.03.2013

Банките на Кипар остануваат затворени до вторник, објави извор од централната банка, што значи дека нема да работата цела недела, откако беа затворени поради спорниот европски план за помош на Кипар, ...

Медведев: Во Кипар направени се сите можни грешки

Макфакс - 20.03.2013

Рускиот премиер Дмитриј Медведев во средата оцени дека во пристапот кон финансиската на Кипар се сторени „сите можни грешки", и повика на „поразборит" пристап кој нема да им наштети на односите меѓу ...

САД го поддржува Кипар да ја врати стабилноста на економијата

Денешен - 20.03.2013

Американскиот Стејт департмент, во врска со економската криза во Кипар, соопшти дека САД има интерес Европа да остане место на просперитет и стабилност.

Србите во Кипар имаат преку осум милијарди евра!

Денар - 20.03.2013

Граѓаните на Кипар почнаа масовно да ги подигаат своите штедни влогови, бидејки до четврток сите банки ќе бидат затворени. Србите таму чуваат преку осум милијарди евра.

Шојбле: Кипарските банки се зависни од ЕЦБ

Економски - 20.03.2013

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле по синоќешната вонредна средна на ЕУ за состојбата на Кипар изјави дека банките на Кипар можеби никогаш веќе нема да бидат отворени.

Отфрлен планот за спас на Кипарската криза

Inpress - 20.03.2013

Ларнака, 20. март 2013 (ИНПРЕС) Парламентот на Кипар го отфрли спасувачкиот план за излез од финансиската криза. Документот предизвика остри реакции на островот, бидејќи се покажа дека штедачите ќе ...

Лондон итно испрати еден милион евра „заем“ на Кипар за британските воени сили

Економски - 20.03.2013

Владата во Лондон испрати еден милион евра готови пари на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари ...

Лондон испрати милион евра за британските воени сили на Кипар

Денешен - 20.03.2013

Владата во Лондон испрати еден милион евра готови пари на Кипар, како мерка која би требало да им помогне на припадниците на британските воени сили, стационирани на островот, да не останат без пари ...

Меркел: Еврозоната да најде заеничко решение за Кипар

Денешен - 20.03.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека должност на државите-членки на еврозоната е заедно да најдат решение за Кипар, откако парламентот во Никозија отфрли план за европска помош.

Кипарската влада ќе ги активира фондовите за осигурување

Денешен - 20.03.2013

Кипарската Влада и кипарската Централна банка разработиле нов план за стабилизирање на финансиската ситуација во земјата, кој предвидува користење на активите од фондовите за социјално осигурување, ...

Нов план за Кипар – да се користат пари од социјалните фондови

Економски - 20.03.2013

Кипарската Влада и кипарската Централна банка разработиле нов план за стабилизирање на финансиската ситуација во земјата, кој предвидува користење на активите од фондовите за социјално осигурување, ...

Странците во Кипар чуваат 20 милијарди евра

Денар - 20.03.2013

Банкарските депозити на луѓето, кои немаат постојан престој во Кипар, кон крајот на септември 2012 година изнесувале 20 милијарди евра, покажуваат резултатите од денеска објавеното истражување на ...

Кипарската Влада припреми нов план

Денар - 20.03.2013

Кипарската Влада и кипарската Централна банка разработиле нов план за стабилизирање на финансиската ситуација во земјата, кој предвидува користење на активите од фондовите за социјално осигурување, ...

Банките на Кипар затворени до идната недела

Економски - 20.03.2013

Кипарската централна банка издала декрет според кој банките остануваат затворени и утре и задутре, а со оглед дека во понеделник е празник, тоа значи дека банките на Кипар нема да бидат отворени пред ...

Депозитите на странците во Кипар изнесуваат 20 милијарди евра

Денешен - 20.03.2013

Банкарските депозити на луѓето, кои немаат постојан престој во Кипар кон крајот на септември 2012 година изнесувале 20 милијарди евра, покажуваат резултатите од денеска објавеното истражувае на ...

Затворени кипарските банки

Денешен - 20.03.2013

Банките во Кипар ќе останат затворени најмалку до следниот вторник, 26 март, изјави денеска претставник на кипарската Централна банка, јави Танјуг.

Кипар: Жестоките протести даваат резултат

Deutsche Welle - 19.03.2013

Гневни штедачи, шокирани инвеститори, меѓународна критика- притисокот едноставно беше преголем. Министрите за финансии на еврозоната сега му одобрија на Кипар да изврши промени во спорниот данок на ...

Олигарсите треба да крварат за Кипар

Deutsche Welle - 19.03.2013

Планираниот принуден данок на депозитите во кипарските банки предизвика гнев кај руската елита. Олигарсите кои ги чуваат своите милијарди на островот истотака ќе мора да го платат еднократниот данок.

Адамс: Дополнителниот данок во Кипар е опасен преседан

24 Вести - 19.03.2013

Предлогот во Кипар да се воведе дополнителен данок врз банкарски депозити создава неверојатно опасен преседан, изјави директорот на Институтот за меѓународни финансии Тим Адамс.

Кипарскиот проблем – поголем од Кипар

24 Вести - 19.03.2013

Незадоволството на граѓаните ги притисна кипарските власти. Кипарското Министерство за финансии прифати да ги исклучи малите штедачи со депозити до 20 илјади евра од данокот на банкарски депозити кој ...

Кипар го одби контроверзниот предлог на ЕУ и ММФ

24 Вести - 19.03.2013

Кипарскиот парламент го отфрли контроверзниот предлог за оданочување на банкарските депозити, кој беше посочен како услов за добивање на 10те милијарди евра за спас на двете најголеми кипарки банки.

Кипар мора да ги спречи руските нетранспарентни трансакции

Нова ТВ - 19.03.2013

Според проценките на аналитичарите во банките на Кипар се наоѓаат меѓу 15 и 20 милијарди евра од руски фирми. Потеклото на овие пари не е познато во целост.

Кипарскиот парламент решава за контроверзниот договор

Р.С.Европа - 19.03.2013

Кипарскиот парламент денеска треба да гласа за контроверзниот договор за економски спас, кој вклучува и еднократен данок за заштедите во банките.

Кипарската берза ја запира работата до четврток

Р.С.Европа - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека денеска и утре ја запира работата . Мерката е донесена за да биде спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопшти раководството на ...

Колку штедењето во ЕУ е безбедно?

Р.С.Европа - 19.03.2013

Согласноста на еврозоната да го спасува Кипар од банкрот само ако владата еднократно ги оданочи штедните влогови го зголеми страхувањето кај луѓето.

Димитриадис-Кипар ќе загуби 10 проценти од депозитите

Р.С.Европа - 19.03.2013

Шефот на Централната банка на Кипар, Паникос Димитриадис изјави денеска дека банките во земјата ќе загубат над 10 отсто од депозитите ако биде воведен данок врз вложени средства.

Еврогрупата дозволува даночно олеснување на помали депозити во Кипар

Р.С.Европа - 19.03.2013

Францускиот министер за финансии Пјер Московиси изјави дека земјите членки на еврозоната едногласно го поддржале даночно ослободување на депозитите помали од 100.000 евра на Кипар.

Парламентот на Кипар заседава, банките остануваат затворени

Глас на Америка - 19.03.2013

Законодавците во Кипар дискутираат по ревидираната легислатива за генерирање фондови за банките во малата држава кои западнаа во тешкотии.

Кипарскиот парламент расправа за банкарските депозити

Р.С.Европа - 19.03.2013

Кипарскиот парламент ја започна седницата на која ќе расправа за предлог-законот за оданочување на банкарските депозити, што е условено од меѓународната заедница за земјата да добие финансиска помош.

Протести пред парламентот во Кипар

Р.С.Европа - 19.03.2013

Грѓаните на Кипар излегоа на протести пред парламентот, каде се одвива расправата за оданочување на банкарскиите депозити.

Парламентот во Кипар го одби предлогот на ЕУ и ММФ

Нова ТВ - 19.03.2013

Парламентот во Кипар го одби предлогот на ЕУ и ММФ за оданочување на штедните влогови. Револтот на Кипраните ја примора владата во Никозија да го промени предлогот за оданочување и да ги изземе ...

Кипарската берза ја запре работата

Телма - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека ја запира работата денеска и утре. Мерката е донесена за да бидат спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопштува раководството на ...

Кипарскиот парламент денес ќе расправа за спорниот данок

МКД - 19.03.2013

Кипарскиот парламент денес треба да гласа за контроверзниот данок на банкарските влогови, а според некои европски аналитичари, сосема е можно мерката да не биде изгласана.

Чешките фирми навреме ги повлекле парите од Кипар

Телма - 19.03.2013

Оданочувањето на банкарските депозити во Кипар не ги засега чешките фирми кои имаат седиште во овој т.н „даночен рај“, бидејќи како што самите изјавуваат навреме ги префрлиле своите пари во други ...

Британија им испрати 1 милион евра на своите војници на Кипар

МКД - 19.03.2013

Банките на Кипар вчера беа затворени и нема да бидат отворени сè до четврток. Велика Британија испратила авион натоварен со 1 милион евра во кеш за британските војници на Кипар, како мерка на ...

Дополнителниот данок во Кипар - опасен преседан

Алфа - 19.03.2013

Предлогот во Кипар да се воведе дополнителен данок врз банкарски депозити создава неверојатно опасен преседан, изјави директорот на Институтот за меѓународни финансии Тим Адамс.

Дополнителниот данок во Кипар е неверојатно опасен преседан

А1 On - 19.03.2013

Предлогот во Кипар да се воведе дополнителен данок врз банкарски депозити создава неверојатно опасен преседан, изјави директорот на Институтот за меѓународни финансии Тим Адамс.

Кипарската берза ја запира работата до четврток

А1 On - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека ја запира работата денеска и утре. Мерката е донесена за да бидат спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопштува раководството на ...

Кипарската криза засилено ја тресе Европа

Н.Македонија - 19.03.2013

Министрите вчера ја разгледуваа можноста да направат измени на договорот, односно да го намалат планираниот данок од 6,4 на 3 отсто за депозитите помали од 100.000 евра.

Кипарските банки и берзата затворени до четврток

Капитал - 19.03.2013

Централната банка на Кипар за Франс прес ијзави дека кипарските банки Кипарската берза ќе останат затворени до четврток. Во банките сите кредитни операции се запрени до четврток.

Еврогрупата го поддржа даночното ослободување на депозитите под 100.000 евра на Кипар

А1 On - 19.03.2013

Земјите членки на еврозоната синоќа едногласно го поддржаа целосното даночно ослободување на депозитите помали од 100.000 евра на Кипар, соопшти денеска францускиот министер за финансии Пјер ...

Чешките фирми навреме ги повлекле депозитите од банките на Кипар

А1 On - 19.03.2013

Оданочувањето на банкарските депозити во Кипар не ги засега чешките фирми кои имаат седиште во овој т.н „даночен рај“, бидејќи како што самите изјавуваат навреме ги префрлиле своите пари во други ...

За банкарите воведувањето данок на депозити е опасен преседан!

Капитал - 19.03.2013

Воведувањето на данокот на банкарските депозити во Кипар е опасен преседан, којшто отвора сомнеж во начинот на којшто се носи Европа со кризата во еврозоната, изјави вчера директорот на Институтот за ...

Чешките фирми навреме ги повлекле депозитите од Кипар

Дневник - 19.03.2013

Оданочувањето на банкарските депозити во Кипар не ги засега чешките фирми кои имаат седиште во овој т.н „даночен рај“, бидејќи како што самите изјавуваат навреме ги префрлиле своите пари во други ...

Еврогрупата се согласи да не се оданочуваат депозитите помали од 100.000 евра во Кипар

Капитал - 19.03.2013

Земјите членки на еврозоната синоќа едногласно го поддржаа целосното даночно ослободување на депозитите помали од 100.000 евра на Кипар, соопшти денеска францускиот министер за финансии Пјер ...

Демонстрации во Никозија, парламентот расправа за данокот на банкарски депозити

Капитал - 19.03.2013

„Кипар му припаѓа на својот народ“, „Независност - демократија - слобода„ се паролите шти ги скандираат кипарските демонстранти, кои се собрани пред парламентот во Никозија, каде во моментов се ...

Кипар меѓу Меркел и Путин

Н.Македонија - 19.03.2013

Одлуката, баш сите банкарски влогови во Кипар да бидат оданочувани не беше најдобро промислена затоа што со неа е прекршено правилото дека сите влогови до 100 илјади евра се гарантирани Кога вчера ...

Кипарската берза ја запира работата до четврток

Фактор - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека ја запира работата денеска и утре. Мерката е донесена за да бидат спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопштува раководството на ...

Опасен преседан-дополнителниот данок на Кипар

Фактор - 19.03.2013

Предлогот во Кипар да се воведе дополнителен данок врз банкарски депозити создава неверојатно опасен преседан, изјави директорот на Институтот за меѓународни финансии Тим Адамс.

Кипарскиот парламент денеска решава за предлогот на ЕУ

+инфо - 19.03.2013

Парламентот во Кипар денеска, по две одложувања, треба да се произнесе за предлогот. Се очекува парламентот да не даде зелено светло за предлогот, оти ниту една од партиите нема мнозинство во 56 ...

Депозити под 20.000 евра Кипар нема да оданочува

Фактор - 19.03.2013

Кипар нема да ги оданочи банкарските депозити под 20.000 евра. Така гласат промените во контроверзниот закон кој се очекува денеска да се изгласа од кипарскиот парламент.

Кипар: Еврогрупата го поддржа даночното ослободување на депозитите под 100.000 евра

Фактор - 19.03.2013

Земјите членки на еврозоната синоќа едногласно го поддржаа целосното даночно ослободување на депозитите помали од 100.000 евра на Кипар, соопшти денеска францускиот министер за финансии Пјер ...

Ставрески не верува дека Mакедонци имаат пари во кипарски банки

+инфо - 19.03.2013

Министерот за финансии, Зоран Ставрески, не очекува македонски граѓани да бидат погодени од последните случувања на Кипар.

Чешките фирми се спасиле од „даночниот рај“ во Кипар

Фактор - 19.03.2013

Оданочувањето на банкарските депозити во Кипар не ги засега чешките фирми кои имаат седиште во овој т.н „даночен рај“, бидејќи како што самите изјавуваат навреме ги префрлиле своите пари во други ...

Кипарските проблеми погубни за европските берзи

Фактор - 19.03.2013

Европските акции го зголемија своите загуби во денешната сесија поради ситуацијата во Кипар и обидот на Владата да ги оданочи депозитите во банките.

ОБНОВЕНО: Се решава судбината на Кипар

Фактор - 19.03.2013

Отфрлен нацрт-законот за оданочување на банкарските депозити во Кипар. Вечерва триесет и шест пратеници во 56-члениот Парламент гласаа „против“, а 19 беа воздржани.

Институт за меѓународни финансии: Дополнителниот данок во Кипар е неверојатно опасен преседан

Локално - 19.03.2013

Предлогот во Кипар да се воведе дополнителен данок врз банкарски депозити создава неверојатно опасен преседан, изјави директорот на Институтот за меѓународни финансии Тим Адамс.

Кипарскиот парламент решава за контроверзниот договор

Локално - 19.03.2013

Кипарскиот парламент денеска треба да гласа за контроверзниот договор за економски спас, кој вклучува и еднократен данок за заштедите во банките.

Дополнителниот данок во Кипар е неверојатно опасен преседан

МРТ - 19.03.2013

Предлогот во Кипар да се воведе дополнителен данок врз банкарски депозити создава неверојатно опасен преседан, изјави директорот на Институтот за меѓународни финансии Тим Адамс.

Детали за економската помош за Кипар

МРТ - 19.03.2013

Кипар ќе добие помош од кризниот фонд на еврозоната за да избегне опасност од банкрот и средствата ќе бидат насочени кон финансикиот сектор кој најмногу настрада заради бизнис врските со Грција, ...

Институт за меѓународни финансии: Дополнителниот данок во Кипар е неверојатно опасен преседан

Сител - 19.03.2013

Предлогот во Кипар да се воведе дополнителен данок врз банкарски депозити создава неверојатно опасен преседан, изјави директорот на Институтот за меѓународни финансии Тим Адамс.

Дополнителниот данок во Кипар е неверојатно опасен преседан

Кирилица - 19.03.2013

Предлогот во Кипар да се воведе дополнителен данок врз банкарски депозити создава неверојатно опасен преседан, изјави директорот на Институтот за меѓународни финансии Тим Адамс.

Детали за економската помош за Кипар

Сител - 19.03.2013

Кипар ќе добие помош од кризниот фонд на еврозоната за да избегне опасност од банкрот и средствата ќе бидат насочени кон финансикиот сектор кој најмногу настрада заради бизнис врските со Грција, ...

Институт за меѓународни финансии: Дополнителниот данок во Кипар е неверојатно опасен преседан

Канал5 - 19.03.2013

Предлогот во Кипар да се воведе дополнителен данок врз банкарски депозити создава неверојатно опасен преседан, изјави директорот на Институтот за меѓународни финансии Тим Адамс.

И пари на Македонци ќе изгорат на Кипар? Македонци се тепале за карта да стасаат до Кипар

МК News - 19.03.2013

Еднократниот данок на штедните влогови, веројатно, погодил и некои македонски бизнисмени кои своите пари ги префрлиле своевремено во кипарските банки, коментираат домашни финансиски експерти, пишува ...

Кипарската берза ја запира работата до четврток

Сител - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека ја запира работата денеска и утре. Мерката е донесена за да бидат спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопштува раководството на ...

Кипарската берза ја запира работата до четврток

МРТ - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека ја запира работата денеска и утре. Мерката е донесена за да бидат спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопштува раководството на ...

Кипарската берза нема да работи до четврток

Локално - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека денеска и утре ја запира работата. Мерката е донесена за да биде спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопшти раководството на ...

Кипар ќе ги менува драконските даноци на заштедите?

Канал5 - 19.03.2013

Претставници на европски и германски банки сметаат дека Кипар може да ги коригира условите од договорот за финансиска помош, што предизвикаа револт кај населението, посебно оданочувањето на личните ...

Кипар - Малите заштеди нема да се оданочуваат

Локално - 19.03.2013

Земјите од еврозоната едногласно решиjа малите депозити до 100.000 евра во кипарските банки да не се оданочуваат. Како што изјави францускиот министер за финансии Пјер Московиси, Франција од самиот ...

Анализа: Латвија може да стане новиот Кипар во Еврозоната

Локално - 19.03.2013

Немаат многу заедничко, но балтичката земја Латвија и медитеранскиот остров Кипар имаат барем една слична карактеристика - и двете се магнети за руските пари, а тоа буди загриженост кај нивните ...

Најмалку 10 отсто депозити ќе бидат повлечени од банките на Кипар

МРТ - 19.03.2013

Банките на Кипар ќе загубат над 10 отсто од депозитите ако биде воведен данок врз вложени средства, прогнозира шефот на Централната банка на Кипар, Паникос Димитриадис.

Еврогрупата го поддржа даночното ослободување под 100.000 евра на Кипар

МРТ - 19.03.2013

Земјите членки на еврозоната синоќа едногласно го поддржаа целосното даночно ослободување на депозитите помали од 100.000 евра на Кипар, соопшти денеска францускиот министер за финансии Пјер ...

Чешките фирми навреме ги повлекле депозитите од банките на Кипар

Сител - 19.03.2013

Оданочувањето на банкарските депозити во Кипар не ги засега чешките фирми кои имаат седиште во овој т.н „даночен рај“, бидејќи како што самите изјавуваат навреме ги префрлиле своите пари во други ...

Во кипарскиот Парламент почнаа дебатите за нацрт-законот за оданочување на банкарските депозити

Сител - 19.03.2013

Парламентот на Кипар ја почна вечерва седницата, на која треба да се произнесе за нацрт-законот за оданочување на банкарските депозити, што е побарано од земјата како услов за добивање на ...

Големи демонстрации пред кипарскиот парламент во Никозија

Сител - 19.03.2013

„Кипар му припаѓа на својот народ“, „Независност - демократија - слобода„ се паролите шти ги скандираат кипарските демонстранти, кои се собрани пред парламентот во Никозија, каде во моментов се ...

Македонци одлетаа по парите во Кипар

Вечер - 19.03.2013

Првиот даночник во Македонија, Горан Трајковски вели дека последните случувања во Кипар се само почеток на она што ќе се случува во ЕУ, поради што станува актуелен неговиот предлог за прогласување ...

Кипар нема да оданочува банкарски депозити под 20.000 евра

Точка - 19.03.2013

Кипар нема да ги оданочи банкарските депозити под 20.000 евра. Така гласат промените во контроверзниот закон кој се очекува денеска да се изгласа од кипарскиот парламент.

Ставрески: Не очекуваме Македонци да бидат погодени од настаните на Кипар

Точка - 19.03.2013

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, не очекува дека македонските граѓани може да бидат погодени од последните случувања на Кипар.

Кипарската берза ја запира работата до четврток

БезПардон - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека денеска и утре ја запира работата . Мерката е донесена за да биде спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопшти раководството на ...

Кипар нема да оданочува банкарски депозити под 20.000 евра

Нетпрес - 19.03.2013

Кипар нема да ги оданочи банкарските депозити под 20.000 евра. Така гласат промените во контроверзниот закон кој се очекува денеска да се изгласа од кипарскиот парламент.

Еврогрупата го поддржа даночното ослободување на депозитите под 100.000 евра на Кипар

Press24 - 19.03.2013

Земјите членки на еврозоната синоќа едногласно го поддржаа целосното даночно ослободување на депозитите помали од 100.000 евра на Кипар, соопшти денеска францускиот министер за финансии Пјер ...

Ставрески: Не очекуваме Македонци да бидат погодени од настаните на Кипар

Нетпрес - 19.03.2013

Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, не очекува дека македонските граѓани може да бидат погодени од последните случувања на Кипар.

Цената на нафтата благо падна, во фокусот и натаму Кипар

Таратур - 19.03.2013

Цената на нафтата се спушти во вторникот на меѓународните берзи, притисната од неизвесноста во врска со спасоносниот пакет за Кипар, кој ја зајакна загриженоста во врска со кризата во еврозоната и ...

Русија жестоко ги нападна Кипар и ЕУ поради данокот на заштедите

Макфакс - 19.03.2013

Руските власти ги обвинија Кипар и земјите членки на еврозоната за нарушување на правата на сопственост и ѝ се заканија на островската медитеранска земја со влошување на односите во очајничките обид ...

Планот за Кипар предизвика пад на цените на акциите на Волстрит

Макфакс - 19.03.2013

Цените на акциите на Волстрит паднаа во понеделникот, најмногу во банкарскиот сектор, бидејќи инвеститорите стравуваат дека предлогот на Европската унија за оданочување на депозитите во кипарските ...

Кипарската берза ја прекинува работата на два дена

Макфакс - 19.03.2013

Кипарската берза денеска и утре го прекинува тргувањето со акциите поради затворање на банките кои стравуваат дека клиентите и можеле масовно да ги подигнуваат парите од сметките.

Кипарскиот гувернер смета дека банките ќе загубат над 10 отсто од депозитите

Макфакс - 19.03.2013

Кипарските банки би можеле да загубат над 10 отсто од својата база на депозити во само неколку недели, доколку се наметне данок на банкарски влогови, предупреди во вторникот гувернерот на централната ...

Европските акции ослабнаа во очекување на одлуката на Кипар

Макфакс - 19.03.2013

Европските акции паднаа во вторникот во нервозно тргување откако пакетот помош за Кипар ја поттикна загриженоста дека должничката криза во еврозоната би можела повторно да разбивме.

Цената на нафтата благо падна, во фокусот и натаму Кипар

Макфакс - 19.03.2013

Цената на нафтата се спушти во вторникот на меѓународните берзи, притисната од неизвесноста во врска со спасоносниот пакет за Кипар, кој ја зајакна загриженоста во врска со кризата во еврозоната и ...

Кипар бара продолжување на роковите за отплаќање на рускиот кредит

Макфакс - 19.03.2013

Кипарскиот министер за финансии, Михалис Сарис отпатува во вторникот во Москва, каде ќе побара продолжување на отплатата на рускиот кредит, во обидот да ја спаси најмалата членка на Европската унија ...

Кипарскиот парламент го одби предлогот за данок на штедните влогови

Макфакс - 19.03.2013

Кипарскиот парламент во вторник го одби предлогот на еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) да воведе до 10 отсто данок на штедните влогови на граѓаните, доколку сака да добие европска помош ...

Детали за економската помош за Кипар

Денешен - 19.03.2013

Кипар ќе добие помош од кризниот фонд на еврозоната за да избегне опасност од банкрот и средствата ќе бидат насочени кон финансикиот сектор кој најмногу настрада заради бизнис врските со Грција, ...

Банките во Кипар затворени до четврток

Денар - 19.03.2013

Банките во Кипар ќе останат затворени до четврток 21 март, што значи дека граѓаните ќе можат да ги подигнат своите депозити еден ден покасно, односно во петок.

Кипарската берза ја запира работата до четврток

Економски - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека ја запира работата денеска и утре. Мерката е донесена за да бидат спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопштува раководството на ...

Кипарската берза ја запира работата до четврток

Денешен - 19.03.2013

Кипарската берза соопшти дека ја запира работата денеска и утре. Мерката е донесена за да бидат спречен пад во работата на берзата и за да бидат заштитени инвеститорите, соопштува раководството на ...

Москович: Депозитите во Кипар помали од 100 илјади евра нема да се оданочуваат

Економски - 19.03.2013

Земјите од еврозоната едногласно се согласија помалите депозити до 100.000 евра во кипарските банки да не се оданочуваат.

Најмалку 10 отсто депозити ќе бидат повлечени од банките на Кипар

Економски - 19.03.2013

Банките на Кипар ќе загубат над 10 отсто од депозитите ако биде воведен данок врз вложени средства, прогнозира шефот на Централната банка на Кипар, Паникос Димитриадис.

Чешките фирми навреме ги повлекле депозитите од банките на Кипар

Економски - 19.03.2013

Оданочувањето на банкарските депозити во Кипар не ги засега чешките фирми кои имаат седиште во овој т.н „даночен рај“, бидејќи како што самите изјавуваат навреме ги префрлиле своите пари во други ...

Чешките фирми навреме ги повлекле депозитите од банките на Кипар

Денар - 19.03.2013

Оданочувањето на банкарските депозити во Кипар не ги засега чешките фирми кои имаат седиште во овој т.н „даночен рај“, бидејќи како што самите изјавуваат, навреме ги префрлиле своите пари во други ...

Кипрјани на протести, Парламентот дебатира за оданочување на депозитите, ЕУ на вонредна седница

Економски - 19.03.2013

Грѓаните на Кипар излегоа на протести пред парламентот каде се одвива расправата за оданочување на банкарскиите депозити.

Кипарско “НЕ” на данокот на депозити- Парламентот го отфрли предлогот

Економски - 19.03.2013

Парламентот во Кипар го отфрли предлогот на ЕУ и ММФ за оданочување на заштеди. Против гласаа 36 од 56 пратеници. Кипарскиот парламент со големо мнозинство го отфрли предлог за мерките на Европската ...

Еврогрупата го поддржа даночното ослободување на депозитите под 100.000 евра на Кипар

Maxim - 19.03.2013

Земјите членки на еврозоната синоќа едногласно го поддржаа целосното даночно ослободување на депозитите помали од 100.000 евра на Кипар, соопшти денеска францускиот министер за финансии Пјер ...

Неизвесност и немир на Кипар

Deutsche Welle - 18.03.2013

Пред денешното гласање за европскиот пакет за помош, во кипарскиот парламент се’ уште не е обезбедено сигурно мнозинство.

Кипарскиот парламент повторно го одложи гласањето

Deutsche Welle - 18.03.2013

Парламентот во Кипар денеска повторно го одложи гласањето за контроверзниот данок на банкарските депозити. Се разгледува можноста да се оданочуваат само депозитите со вредност од над 20 илјади евра.

Меркел ги смирува германските штедачи

Deutsche Welle - 18.03.2013

Планираните принудни даноци на заштедите во Кипар внесоа вознемиреност кај милиони штедачи ширум Европа. Владата во Никозија размислува за коригирање на планот за еднократни даноци.

Седница на кипарскиот парламент за економскиот пакет за спас на државата

24 Вести - 18.03.2013

Кипарскиот парламент денеска ќе заседава за да се произнесе за планот за економски спас договорен со Европската унија и со кој се предвидува одданочување на банкарски депозити.

Кипар решава дали штедачите ќе плаќаат данок на своите сметки

Р.С.Европа - 18.03.2013

Кипарскиот парламент денеска треба да гласа за тоа дали од штедните влогови на граѓаните во банките во земјата треба да се финансира дел од меѓународната финансиска помош за избегнување банкрот на ...

Кипар: Парламентот денес одлучува за пакетот помош

Нова ТВ - 18.03.2013

На Кипар владее неизвесност пред денешното гласање за помошта на ЕУ, затоа што во парламентот не е обезбедено сигурно мнозинство пред гласањето, јавува Дојче Веле.

Кипар - Граѓаните ги спасуваат банките

Р.С.Европа - 18.03.2013

Парламентот на Кипар денеска расправа за тоа дали штедачите во банките би требало да се откажат од дел од нивните влогови.

Одложена расправата за оданочување на депозитите во Кипар

Р.С.Европа - 18.03.2013

Кипарскиот парламент ја одложи денешната расправа за предлогот за оданочување на банкарските депозити за утре. Доколку предлогот биде усвоен штедачите ќе треба да плаќаат 10 отсто данок на нивните ...

Самарас-Кипар и Грција од кризата ќе излезат посилни и поединствени

Р.С.Европа - 18.03.2013

Грчкиот премиер Андонис Самарас изјави денеска дека просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција. Според него, Грција го поддржува Кипар во искушението веќе три години.

Одложенo гласањето во Кипар

Нова ТВ - 18.03.2013

Одложена денешната расправа за оданочување на банкарските депозити во Кипар. Кипарскиот парламент ја одложи денешната расправа за утре.

Еврогрупата на телеконференција со Кипар

Р.С.Европа - 18.03.2013

Еврогрупата вечерва ќе одржи вонредна телеконференциja, на која ќе се разгледа планот за спас на Кипар, потврди висок официјален претставник во Никозија.

Кипар и светските берзи

Глас на Америка - 18.03.2013

Пазарите на акции во светот паднаа во понеделник како последица на пакетот за спасувањето на Кипар, што за прв пат вклучи оданочување на банкарски влогови.

Се што треба да знаете за банкарската криза во Кипар

Оff.net - 18.03.2013

Како човек со пари во банка во недела си легнуваш раат дека парите ти се на место, стануваш во понеделник и на секои 16 долари што ги имаш во банка, 1 долар ти го снемува, а ако си побогат ова може ...

Како да се вратат македонските пари од Кипар?

Вест - 18.03.2013

И македонски пари има на Кипар, и тие сега ја делат судбината на сиот странски капитал заглавен во доскорешниот даночен рај, под закана дека ќе бидат оданочени со 10 отсто.

Кипраните не ги даваат своите заштеди

Утрински - 18.03.2013

Посегањето по парите на штедачите не е решение за спас на банките Парламентот на Кипар ја одложи итната седница за контроверзниот договор за помош на банките во земјата.

Банкарскиот данок на Кипар е тежок удар за руските пари

МКД - 18.03.2013

Форбс ги пренесува проценките на експертите дека само имотот на физичките лица, државјани на Русија, во кипарските банки се движи меѓу осум и 35 милијарди евра.

„Газпром“ на Кипар му нуди помош, во замена за експлоатација на гас

Телма - 18.03.2013

Руската компанија Газпром предложила финансиска помош за преструктуирање на кипарските банки во замена за право на искористување гас во водите околу островот, јави телевизијата Сигма.

И пари на Македонци ќе изгорат на Кипар?

Утрински - 18.03.2013

Домашни банкари не исклучуваат поединци од Македонија да имаат свои сметки во некоја од кипарските банки Еднократниот данок на штедните влогови, веројатно, погодил и некои македонски бизнисмени кои ...

Грција будно го следи финансиското цунами

Утрински - 18.03.2013

Загриженост за нова недоверба во банкарскиот систем и повлекување средства и од грчките банки Од нашиот дописник Атина - Паника и неизвесност владее не само меѓу Кипраните туку меѓу сите кои имале ...

Седница на кипарскиот парламент за економскиот пакет за спас на државата

Алфа - 18.03.2013

Кипарскиот парламент денеска ќе заседава за да се произнесе за планот за економски спас договорен со Европската унија и со кој се предвидува одданочување на банкарски депозити.

„Газпром“ со понуда за помош до кипарските власти во замена за право за искористување гас

А1 On - 18.03.2013

Руската компанија Газпром предложила финансиска помош за преструктуирање на кипарските банки во замена за право на искористување гас во водите околу островот, јави телевизијата Сигма.

Путин во акција за спас на заштедите на Русите во Кипар

Н.Македонија - 18.03.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин утрово свикал итен состанок во Москва на кој се разговарало за изнаоѓање решение за финансиската состојба во Кипар, кој за да спречи финансиски банкрот на ...

Кипар со нов предлог до меѓународните кредитори за данокот за депозити

Капитал - 18.03.2013

„Волстрит журнал“ денеска објави дека Никозија подготвува нов предлог до меѓународните кредитори, кој може минимално да ја намали штетата која би ја претрпеле граѓаните од првиот предлог за данокот ...

Банкарскиот данок во Кипар предизвикува многу контраверзии

Алфа - 18.03.2013

Кипар е буквално на чекор до банкрот - судбината на земјата ќе се знае за неполни 24 часа, иако требаше да се реши денеска.

Институтот на Вацлав Клаус: ЕУ ќе стане „трансфер унија“ која префрла пари од една во друга земја

А1 On - 18.03.2013

Институтот на поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус денеска ја објави првата политичка анализа во врска со актуелните економски проблеми на Кипар, јави дописникот на МИА од Прага.

Сите што имаат пари на Кипар одат 10 % во минус, земјата пред сериозен финансиски потрес

Фактор - 18.03.2013

Кипарскиот претседател Николас Анастасиадес изјави дека штедачите кои ќе мора да платат данок на банковните депозити во рамките на условите од договорот за добивање на странската финансиска помош без ...

Кипарскиот преседан, богатите Руси и крајот на финансискиот Елдорадо!

Фактор - 18.03.2013

Она што деновиве ќе се случува на Кипар ќе има големо влијание врз еврозоната. Малата островска држава предизвикува огромни главоболки во унијата. Банкарскиот систем е пред тотален колапс.

ММФ сака трајно решение за кипарската финансиска криза

Фактор - 18.03.2013

Директорката на ММФ Кристин Лагард ќе присуствува на состанокот на министри за финансии на еврозоната, на кој ќе се разговара за потенцијален пакет за помош на Кипар, изјави портпаролот на ММФ Бил ...

Газпром нуди финансиска помош за Кипар

Фактор - 18.03.2013

Во замена за право на искористување гас, руската компанија Газпром предложила финансиска помош за преструктуирање на кипарските банки, јави телевизијата Сигма.

Кипарскиот парламент ја одложи расправата за оданочување на депозитите

Фактор - 18.03.2013

Денешната расправа за предлогот за оданочување на банкарските депозити,кипарскиот парламент ја одложи за утре. 10 отсто данок штедачите ќе треба да плаќаат на нивните депозити ако предлогот биде ...

Самарас: Кипар и Грција ќе имаат брзо враќање на просперитетот и развојот

Фактор - 18.03.2013

Просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција, изјави денеска грчкиот премиер Андонис Самарас. - Грција го поддржува Кипар во искушението.

Еврогрупата ќе одржи вонредна телеконференциjа за Кипар

Фактор - 18.03.2013

Еврогрупата вечерва ќе одржи вонредна телеконференциja, на која ќе се разгледа планот за спас на Кипар, потврди висок официјален претставник во Никозија.

Контра план за Кипар, ќе има ли чаре за излез од пат позицијата?

Фактор - 18.03.2013

Очекувано, првичниот план за Кипар со кој се оданочуваат сите штедачи наиде на гнев кај населението на земјата која е пред финасиски колапс.

Кипарски рецепт против банкрот „Убаво што си штедиш, дај сега 10 отсто“

Локално - 18.03.2013

По одложувањето на седницата, Кипарскиот парламент денеска ќе расправа за контроверзниот данок на банкарските депозити. Станува збор за еднократен данок од 6,7 отсто што граѓаните треба да го платат, ...

Седница на кипарскиот парламент за економскиот пакет за спас на државата

МРТ - 18.03.2013

Кипарскиот парламент денеска ќе заседава за да се произнесе за планот за економски спас договорен со Европската унија и со кој се предвидува одданочување на банкарски депозити.

Седница на кипарскиот парламент за економскиот пакет за спас на државата

Сител - 18.03.2013

Кипарскиот парламент денеска ќе заседава за да се произнесе за планот за економски спас договорен со Европската унија и со кој се предвидува одданочување на банкарски депозити.

„Газпромбанк“ е иницијаторот за понудата до Кипар за економска помош во замена за исцрпување резерви од природен гас

Сител - 18.03.2013

Компанијата Газпром не предлагала помош за Кипар за решавање на финансиските проблеми. Иницијатор за тој предлог е од Газпромбанк, изјави за руски медиуми официјален претставник на Газпром.

„Газпромбанк“ е иницијаторот за понудата до Кипар за економска помош

МРТ - 18.03.2013

Компанијата Газпром не предлагала помош за Кипар за решавање на финансиските проблеми. Иницијатор за тој предлог е од Газпромбанк, изјави за руски медиуми официјален претставник на Газпром.

Самарас: Просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција

Сител - 18.03.2013

Просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција, изјави денеска грчкиот премиер Андонис Самарас. - Грција го поддржува Кипар во искушението.

Самарас: Просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција

МРТ - 18.03.2013

Просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција, изјави денеска грчкиот премиер Андонис Самарас. - Грција го поддржува Кипар во искушението.

Еврогрупата ќе одржи вонредна телеконференциjа за Кипар

Сител - 18.03.2013

Еврогрупата вечерва ќе одржи вонредна телеконференциja, на која ќе се разгледа планот за спас на Кипар, потврди висок официјален претставник во Никозија.

Самарас: Просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција

Канал5 - 18.03.2013

Просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција, изјави денеска грчкиот премиер Андонис Самарас. Грција го поддржува Кипар во искушението.

Еврогрупата ќе одржи вонредна телеконференциjа за Кипар

МРТ - 18.03.2013

Еврогрупата вечерва ќе одржи вонредна телеконференциja, на која ќе се разгледа планот за спас на Кипар, потврди висок официјален претставник во Никозија.

Aнализа: ЕУ инсистира на оданочување – граѓаните на Кипар губат доверба

Локално - 18.03.2013

Учевството на штедачите од кипарските банки во програмата за реструктуирање ќе ги спаси од значително поголеми загуби при банкрот.

ЕУ ќе стане „трансфер унија“ која префрла пари од една во друга земја

Сител - 18.03.2013

Институтот на поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус денеска ја објави првата политичка анализа во врска со актуелните економски проблеми на Кипар, јави дописникот на МИА од Прага.

Кипранците ги повлекуваат парите, банкоматите во колапс

Вечер - 18.03.2013

Заменик-министерот за финансии Сергеј Шаталов истакна дека желбата на Кипар да добие дополнителни приходи е целосно разбирлива.

Даноците на депозитите се најбезболното решение

Точка - 18.03.2013

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис изјавил дека контроверзните даноци на депозити во банките, кои се предвидени со пакетот помош од евро зоната, претставуваат “најбезболно решение“ за Кипар.

Европската централна банка отворена за промени на пакетот помош за Кипар

Точка - 18.03.2013

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ги отворила вратите за потенцијални амандмани на европскиот пакет за помош на Кипар, наведувајќи дека на кипарската влада потребно е да и’ бидат осигурени ...

Кипар го одложи гласањето за контроверзниот данок

Точка - 18.03.2013

Парламентот во Кипар повторно ја одложи собраниската расправа за контроверзниот данок на банкарски депозити, изјави денеска претседателот на Парламентот, Јанакис Омироу.

Кипар: Даноците на депозитите се најбезболното решение

Нетпрес - 18.03.2013

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис изјавил дека контроверзните даноци на депозити во банките, кои се предвидени со пакетот помош од евро зоната, претставуваат “најбезболно решение“ за Кипар.

Неизвесност на Кипар

БезПардон - 18.03.2013

Пред денешното гласање за европскиот пакет за помош, во кипарскиот парламент се’ уште не е обезбедено сигурно мнозинство.

„Газпром“ со понуда за помош до кипарските власти во замена за право за искористување гас

Press24 - 18.03.2013

Руската компанија Газпром предложила финансиска помош за преструктуирање на кипарските банки во замена за право на искористување гас во водите околу островот, јави телевизијата Сигма.

Гаспром нуди финансиска помош за Кипар во замена за гас

Курир - 18.03.2013

Во замена за правото на искористување на гасот околу овој остров, руската компанија Газпром предложила финансиска помош за преструктуирање на кипарските банки, јави телевизијата Сигма.

Седница на кипарскиот парламент за економскиот пакет за спас на државата

Press24 - 18.03.2013

Кипарскиот парламент денеска ќе заседава за да се произнесе за планот за економски спас договорен со Европската унија и со кој се предвидува одданочување на банкарски депозити Се очекува ...

Русија ќе го спасува Кипар од банкрот

БезПардон - 18.03.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин утрово свикал итен состанок во Москва на кој се разговарало за изнаоѓање решение за финансиската состојба во Кипар, кој за да спречи финансиски банкрот на ...

Европската централна банка отворена за промени на пакетот помош за Кипар

Нетпрес - 18.03.2013

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ги отворила вратите за потенцијални амандмани на европскиот пакет за помош на Кипар, наведувајќи дека на кипарската влада потребно е да и’ бидат осигурени ...

Путин бара решение за спас на штедните влогови во кипарските банки

Курир - 18.03.2013

За да спречи финансиски банкрот на банките во Кипар рускиот претседател, Владимир Путин свикал итен состанок во Москва на кој се разговарало за изнаоѓање решение за финансиската состојба во оваа ...

Одложена расправата за оданочување на депозитите во Кипар

БезПардон - 18.03.2013

Кипарскиот парламент ја одложи денешната расправа за предлогот за оданочување на банкарските депозити за утре. Доколку предлогот биде усвоен штедачите ќе треба да плаќаат 10 отсто данок на нивните ...

Кипар го одложи гласањето за контроверзниот данок

Нетпрес - 18.03.2013

Парламентот во Кипар повторно ја одложи собраниската расправа за контроверзниот данок на банкарски депозити, изјави денеска претседателот на Парламентот, Јанакис Омироу.

Меркел ги смирува германските штедачи

БезПардон - 18.03.2013

Планираните принудни даноци на заштедите во Кипар внесоа вознемиреност кај милиони штедачи ширум Европа. Владата во Никозија размислува за коригирање на планот за еднократни даноци, пренесе Дојче ...

Институт Вацлав Клаус: ЕУ ќе стане „трансфер унија“

Курир - 18.03.2013

Институтот на поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус денеска ја објави првата политичка анализа во врска со актуелните економски проблеми на Кипар, јави МИА.

Руските пари ќе си заминат од Кипар

Руска реч - 18.03.2013

Руските компании и банки можат да го напуштат Кипар. Тоа е поврзано со одлуката да се оданочат депозитите во кипарските банки со зголемување на данокот на добивка во замена за итната финансиска помош ...

„ЕУ како трансфер-унија“, оценува институтот „Вацлав Клаус“

Република - 18.03.2013

Чешкиот институт „Вацлав Клаус“ во анализата во врска со актуелните економски проблеми на Кипар изнесува критички став кон Европската унија, по нејзината одлука да му помогне на Кипар со 10 милијарди ...

До што ќе доведат десетте проценти данок на кипарските влогови

Руска реч - 18.03.2013

Условот кој го даде Европската Унија е навистина без преседан. Ниту еднаш во развиената Европа проблемите на државата не се решавале на сметка на самите банкарски корисници.

Судбината на Кипар ќе се решава во следните 24 часа

Фама - 18.03.2013

Граѓаните на Кипар панично ги повлекуваат парите од банките по условот на Еврогрупата за воведување данок врз банкарските депозити.

Кипарската економија може да потоне за 15 отсто

Макфакс - 18.03.2013

Планот на Европската унија за спасување на Кипар, кој го вклучува непопуларниот данок на штедењето на граѓаните, би можело да резултира со пад на кипарската економија во идните две години дури за 15 ...

Планот за Кипар ги спушти европските берзи, банките најголеми губитници

Макфакс - 18.03.2013

Банкарските акции ги притиснаа во понеделникот европските берзански индекси откако планот за оданочување на депозити во кипарските банки ги поттикна стравувањата дека штедачите можеби не се сигурни ...

Кипар бара изземање на малите штедачи, ЕУ подготвена да излезе в пресрет

Макфакс - 18.03.2013

Кипарскиот министер за финансии и гувернерот на централната банка во понеделникот се обидоа да пронајдат нова формула којашто би ги изземала имателите на малите банкарски влогови од данокот предложен ...

Поради данокот на штедните влогови, банките на Кипар затворени до четврток

Макфакс - 18.03.2013

Банките на Кипар ќе останат затворени до четврток, соопшти тамошната централна банка по двапати одложената важна дебата во парламентот за контроверзниот европски план за финансиска помош на ...

Кипар пред банкрот, има пари за уште неколку дена

Економски - 18.03.2013

Кипарскиот парламент денеска ќе заседава за да се произнесе за планот за економски спас договорен со Европската унија и со кој се предвидува одданочување на банкарски депозити.

Кипарските власти нема да го разгледуваат предлогот за спас од Гаспромбанк

Економски - 18.03.2013

Компанијата Газпром не предлагала помош за Кипар за решавање на финансиските проблеми. Иницијатор за тој предлог е од Газпромбанк, изјави за руски медиуми официјален претставник на Газпром.

„Газпром“ со решение за кирапските власти

Денешен - 18.03.2013

Руската компанија Газпром предложила финансиска помош за преструктуирање на кипарските банки во замена за право на искористување гас во водите околу островот, јави телевизијата Сигма.

Кипар: Данок или банкрот

Денар - 18.03.2013

Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис ќе се обиде да ги убеди пратениците да го поддржат европскиот пакет помош со кој се воведува данок на заштедата во кипарските банки.

Самарас: Просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција

Економски - 18.03.2013

Просперитетот и развојот брзо ќе се вратат на Кипар и во Грција, изјави денеска грчкиот премиер Андонис Самарас. - Грција го поддржува Кипар во искушението.

По втор пат Парламентот ја одложи расправата за банкарските депозити

Економски - 18.03.2013

Парламентот повторно ја одложи денешната расправа за оданочување на банкарските депозити во Кипар. Парламент расправата ја одложи за утре.

Еврогрупата ќе одржи вонредна телеконференциjа за Кипар

Економски - 18.03.2013

Еврогрупата вечерва ќе одржи вонредна телеконференциja, на која ќе се разгледа планот за спас на Кипар, потврди висок официјален претставник во Никозија.

Вонредна телеконференциjа на Еврогрупата за Кипар

Денешен - 18.03.2013

Еврогрупата вечерва ќе одржи вонредна телеконференциja, на која ќе се разгледа планот за спас на Кипар, потврди висок официјален претставник во Никозија.

ЕУ ќе стане „трансфер унија“ на пари

Економски - 18.03.2013

Институтот на поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус денеска ја објави првата политичка анализа во врска со актуелните економски проблеми на Кипар, јави дописникот на МИА од Прага.

„Институтот на Вацлав Клаус“: ЕУ ќе стане „трансфер унија“

Денешен - 18.03.2013

Денеска беше објавена првата политичка анализа на Институтот на поранешниот чешки претседател Вацлав Клаус во врска со актуелните економски проблеми на Кипар.

„Газпром“ со понуда за помош до кипарските власти во замена за право за искористување гас

Maxim - 18.03.2013

Руската компанија Газпром предложила финансиска помош за преструктуирање на кипарските банки во замена за право на искористување гас во водите околу островот, јави телевизијата Сигма.

Седница на кипарскиот парламент за економскиот пакет за спас на државата

Maxim - 18.03.2013

Кипарскиот парламент денеска ќе заседава за да се произнесе за планот за економски спас договорен со Европската унија и со кој се предвидува одданочување на банкарски депозити Се очекува ...