TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Простување на М. Стојковски и 25. настап на Милошевски

Утрински - 15.11.2002

Две свечености пред мечот со Израел Пред почетокот на претстојниот пријателски натпревар против Израел од дресот на македонската репрезентација на свечен начин ќе се прости Митко Стојковски, кој црвено-жолтиот дрес го носел вкупно 26 пати во кариерата.

Процесот против Милошевиќ во прекин до крајот на неделата

А1 - 14.11.2002

Судскиот совет на Хашкиот трибунал одлучи да го прекине процес против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ до крајот на неделата, а обвинетиот, во меѓувреме, да биде подложен на кардиолошки и психијатриски преглед за да се утврди како судењето влијае врз неговото здравје.

Трибуналот нареди психијатриски преглед на Милошевиќ

Вест - 14.11.2002

АМСТЕРДАМ, 14 ноември (Ројтерс) - Судиите од судот за воени злосторства на ОН вчера наредија да се изврши психијатриски преглед на Слободан Милошевиќ за да се процени како влијае судскиот процес на неговата ментална состојба.

Трибуналот го испрати Милошевиќ на психијатриски преглед

Дневник - 14.11.2002

ХАГ Хашкиот трибунал вчера наредија психијатриски прегледи на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ за да утврди како влијае судењето врз неговото ментално здравје, јави Ројтерс. Судењето на Милошевиќ (61) повеќепати беше прекинувано поради кревкото здравје на обвинетиот, кој ...

Трибуналот сака да го убие Милошевиќ

А1 - 13.11.2002

Комунистичката партија на Руската Федерација ги обвини судиите и обвинителите на Хашкиот трибунал дека се обидуваат да го убијат поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, јави руската агенција „РИА Новости“. „Главниот обвинител на Трибуналот Карла Дел Понте и обвинителот Ричард Меј ...

Милошевиќ болен, судењето одложено

Вест - 13.11.2002

Хаг, 13 ноември - Судењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ вчера е повторно е одложено поради влошената здравствена состојба на обвинетиот. Милошевиќ завчера повторно одбил да му биде доделен адвокат по службена должност поради неговата здравствена состојба, објаснувајќи ...

Повторно одложено судењето на Милошевиќ

Утрински - 13.11.2002

Хашки трибунал ХАГ - Судењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ вчера повторно е одложено поради влошената здравствена состојба на обвинетиот. Милошевиќ вчера повторно одбил да му биде доделен адвокат по службена должност поради неговата здравствена состојба, објаснувајќи ...

Високиот крвен притисок на Милошевиќ повторно го одложи процесот

Дневник - 13.11.2002

ХАШКИ ТРИБУНАЛ Судењето на Слободан Милошевиќ, на судот за воени злосторства во Хаг, е одложено вторпат овој месец, поради исцрпеност и висок крвен притисок на кои се пожалил поранешниот југословенски претседател, јави Ројтерс.

Повторно одложен судскиот процес против Милошевиќ

А1 - 12.11.2002

Судскиот процес против Слободан Милошевиќ повторно е одложен, петти пат по ред, поради влошената здравствена состојба на поранешниот југословенски претседател. Судењето е одложено на неодредено време на барање на лекарите, кои вчера го прегледале Милошевиќ и утврдиле дека тој е истошен и со висок ...

Дел Понте бара адвокат за Милошевиќ

А1 - 11.11.2002

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте побара од судскиот совет на Трибуналот по службена должност да му одреди адвокат на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ и покрај неговото противење. „Ниту меѓународната заедница, ниту обвинителството не можат да прифатат ...

Дел Понте бара Милошевиќ со сила да добие адвокат за да се забрза судењето

Дневник - 11.11.2002

ХАШКИ ТРИБУНАЛ Хашките обвинители побарале на Слободан Милошевиќ да му биде доделен адвокат-бранител, бидејќи здравјето не му дозволува на поранешниот југословенски претседател да продолжи сам да се брани пред Трибуналот, јави Ројтерс.