TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Врачени наградите „13 Ноември“ на Град Скопје за 2015 година (ФОТО)

МКД - 14.11.2015

Во Македонската опера и балет вчеравечер се одржа свеченоста по повод одбележување на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. На свеченоста градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски на добитниците им ги врачи и годинешните традиционални ...

Врачена наградата „13 Ноември“

+инфо - 14.11.2015

Градот Скопје ја врачи наградата „13 Ноември“ на овогодинешните добитници синоќа во Македонската опера и балет, на одбележувањето на Денот на ослободување на Скопје. Наградите ги врачи градоначалникот Коце Трајановски кој рече дека и по 71 година од ...

Врачени наградите „13 Ноември„ на Градот Скопје

А1 On - 14.11.2015

Градот Скопје ги врачи наградите 13 Ноември на овогодинешните добитници синоќа во Македонската опера и балет, на одбележувањето на Денот на ослободување на Скопје. Наградите ги врачи градоначалникот Коце Трајановски кој рече дека и по 71 година од ...

Врачени наградите „13 ноември“ на град Скопје за 2015 година

Скопје инфо - 14.11.2015

Вчеравечер, во Македонската опера и балет, се одржа свеченоста по повод одбележување на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Во рамки на свеченоста, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на добитниците на признанието „13 Ноември“ ...

Врачени наградите "13 ноември" на Град Скопје

Точка - 14.11.2015

Во петок вечер, во Македонската опера и балет, се одржа свеченоста по повод одбележување на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Во рамки на свеченоста, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на добитниците на признанието „13 ...

Врачени наградите „13 Ноември„ на Градот Скопје

Сител - 14.11.2015

Градот Скопје ги врачи наградите 13 Ноември на овогодинешните добитници синоќа во Македонската опера и балет, на одбележувањето на Денот на ослободување на Скопје. Наградите ги врачи градоначалникот Коце Трајановски кој рече дека и по 71 година од ...

Врачени наградите „13 Ноември„ на Градот Скопје

Канал5 - 14.11.2015

Градот Скопје ги врачи наградите 13 Ноември на овогодинешните добитници синоќа во Македонската опера и балет, на одбележувањето на Денот на ослободување на Скопје. Наградите ги врачи градоначалникот Коце Трајановски кој рече дека и по 71 година од ...

Врачени наградите „13 ноември“ на Град Скопје

Денар - 14.11.2015

Во петок вечер, во Македонската опера и балет, се одржа свеченоста по повод одбележување на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Во рамки на свеченоста, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на добитниците на признанието „13 ...

Врачени наградите „13 ноември“ на Град Скопје

Макфакс - 14.11.2015

Во петок вечер, во Македонската опера и балет, се одржа свеченоста по повод одбележување на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Во рамки на свеченоста, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на добитниците на признанието „13 ...

Врачени наградите „13 Ноември„ на Градот Скопје

Курир - 14.11.2015

Градот Скопје ги врачи наградите 13 Ноември на овогодинешните добитници синоќа во Македонската опера и балет, на одбележувањето на Денот на ослободување на Скопје. Наградите ги врачи градоначалникот Коце Трајановски кој рече дека и по 71 година од ...

Врачени наградите „13 Ноември“ на Град Скопје за 2015 година

Пулс24 - 14.11.2015

Вчеравечер, во Македонската опера и балет, се одржа свеченоста по повод одбележување на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Во рамки на свеченоста, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на добитниците на признанието „13 Ноември“ ...

Се одбележува 71 година од ослободувањето на Скопје

Телма - 13.11.2015

Со низа активности и свечености денеска се одбележува 71 годишнината од ослободувањето на град Скопје. На партизанските гробишта во Бутел владина и делегација од градот ќе положат свежо цвеќе.

Скопје го одбележува денот на ослободувањето

24 Вести - 13.11.2017

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. Делегација на Собранието на Република Македонија и на Град Скопје ќе положи цвеќе пред споменикот на ослободителите на ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Утрински - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Алсат-М - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

ФОТО: Скопје одбележа 71 година слобода

Утрински - 13.11.2015

Со многубројни културни, спортски и хуманитарни настани Скопје го одбележа 13 Ноември, Денот на ослободувањето. Градоначалникот Коце Трајановски по тој повод најпрвин се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од НОБ на ...

Скопје го одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето

МКД - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Положено цвеќе пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје (ФОТО)

МКД - 13.11.2015

Денеска, пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата на Македонија, официјални делегации од нашава земја и од странство, положија цвеќиња во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември.

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето – 13 Ноември

Популарно - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

71 година слободно Скопје

Здравство24 - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Скопје го одбележува денот на ослободувањето

Алфа - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

+инфо - 13.11.2015

По тој повод, градоначалникот Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од Народноослободителната војна. Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

А1 On - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Идивиди - 13.11.2015

Скопје, 13 ноември 2016 (МИА) - Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Кајгана - 13.11.2017

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември, денеска ќе биде одбележан со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од ...

71 година од ослободувањето на град Скопје

Турлитава - 13.11.2015

Со низа активности и свечености денеска се одбележува 71 годишнината од ослободувањето на град Скопје. На партизанските гробишта во Бутел владина и делегација од градот ќе положат свежо цвеќе.

Трајановски им оддаде почит на борците од НОВ

+инфо - 13.11.2015

Во чест на 13. Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од Народно-ослободителната антифашистичка војна на Македонија.

71 година од ослободувањето на Скопје

Фокус - 13.11.2015

Со низа свечености денеска ќе биде одбележана 71 година од ослободувањето на град Скопје. Прво, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, ќе оствари средба со членовите на градскиот одбор на Сојузот на борците на НОВ.

Скопје ♥

Оn.net - 13.11.2015

На 13-ти ноември пред 71 година борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација. ...

СДСМ ќе положи цвеќе пред повеќе споменици по повод 13 Ноември

+инфо - 13.11.2015

По повод Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември, делегација на СДСМ предводена од потпретседателот на партијата Дамјан Манчевски, придружуван од Едмонд Адеми и Дарко Давитковски, членови на Извршниот одбор на СДСМ, ќе оддаде почит и ќе положи ...

13 ноември 1944: Скопје е ослободено!

Окно - 13.11.2015

Знамето се вееше гордо и праќаше порака: СКОПЈЕ Е ОСЛОБОДЕНО! (Фактор, 13.11.2013) „Ладно есенско утро, 13 Ноември, 1944-тата година. Партизаните се подготвуваат за борба. Срцата бијат како едно, мислата е насочена само во слободата и другарите, со ...

Скопје го празнува Денот на ослободувањето

Скопје инфо - 13.11.2015

На 13 ноември пред 71 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација. По неколкудневни тешки борби со припадниците на 22-та гренадирска ...

Положени цвеќиња на партизанските гробишта во Бутел

Скопје инфо - 13.11.2015

На партизанските гробишта во Бутел денеска беше положено цвеќе. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, претседателот на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева и секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска Мадиќ, ги предводеа делегациите ...

Еве како Скопје го славеше ослободувањето од фашизмот (ФОТО)

Скопје инфо - 13.11.2015

На 13 ноември пред 71 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација. По неколкудневни тешки борби со припадниците на 22-та гренадирска ...

Средба на градоначалникот Трајановски со борците од Градскиот одбор на НОАВМ

Скопје инфо - 13.11.2015

Во чест на 13. Ноември, Денот на ослободување на Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од Народно Ослободителната антифашистичка војна на Македонија.

Положено цвеќе пред Споменикот на ослободителите на Скопје (фото)

Скопје инфо - 13.11.2015

Денеска, пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата на Република Македонија, официјални делегации од нашава земја и од странство, положија цвеќиња во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември.

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Канал5 - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Скопје се сеќава на ослободителите

Телеграф - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации се одбележува 13 Ноември Денот на ослободувањето на Скопје - 13 Ноември, се одбележува со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации.

Трајановски се сретна со борците од НОАВМ

Точка - 13.11.2015

Скопскиот градоначалник, Коце Трајановски, во чест на 13. Ноември, Денот на ослободување на Скопје, се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од Народно Ослободителната антифашистичка војна на Македонија.

Скопје слави 71 година од Денот на ослободувањето

Фактор - 13.11.2015

Скопје — главниот и најголемиот град во Македонија, кој воедно претставува административно-политички, стопански, културен и образовно-научен центар денеска слави 71 година од Денот на ослободувањето.

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Сител - 13.11.2016

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Трајановски на средба со борците од Градскиот одбор на НОАВМ

Сител - 13.11.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски утрово, по повод 13 Ноември, Денот на ослободување на Скопје, се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија (НОАВМ).

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Точка - 13.11.2017

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември, денеска ќе биде одбележан со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од ...

Делегација на Град Скопје положи цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Точка - 13.11.2015

Делегација на Град Скопје предводена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева денеска положи цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на Партизанските гробишта ...

Трајановски на средба со борците од Градскиот одбор на НОАВМ

Канал5 - 13.11.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски утрово, по повод 13 Ноември, Денот на ослободување на Скопје, се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија (НОАВМ).

71 година од „13 Ноември“, Денот на ослободувањето на град Скопје

Канал5 - 13.11.2015

По повод одбележувањето на 71 година од 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, денеска на партизанските гробишта во Бутел ќе се положи свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите на град Скопје.

Градоначалникот Трајановски се сретна со борците од НОБ

Локално - 13.11.2015

По повод 13 Ноември, Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, се сретна со претставници на градскиот одбор на Сојузот на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија.

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Локално - 13.11.2017

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето- делегации од земјава и странство положија цвеќе

Fox.mk - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски денеска се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето- делегации од земјава и странство положија цвеќе

Press24 - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски денеска се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Скопје го празнува 13 ноември – Денот на ослободувањето

Вистина.мк - 13.11.2015

На 13 ноември пред 71 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација. По неколкудневни тешки борби со припадниците на 22-та гренадирска ...

Скопје одбележува 71 година од Денот на ослободувањето

Репортер - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Возобновени и спомениците од НОБ

Вечер - 13.11.2015

Бистите на хероите Панче Арсовски и Панче Неделковски се готови и првата ќе се постави во средното училиште на Град Скопје кое го носи неговото име, а бистата на Неделковски ќе добие свое место во Градскиот парк, истакна скопскиот градоначалник Коце ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Република - 13.11.2017

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13-ти ноември, Денот на ослободувањето на Скопје. Градоначалникот Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од Aнтифашистичката војна ...

Трајановски се сретна со борците од Градскиот одбор на НОАВМ

Fox.mk - 13.11.2015

Во чест на 13 Ноември, Денот на ослободување на Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од Народно Ослободителната антифашистичка војна на Македонија.

Трајановски на средба со борците од градскиот одбор на НОАВМ

МРТ - 13.11.2015

Борците на средбата во Кабинетот на градоначалникот евоцираа спомени од ослободувањето на Скопје, на овој ден пред 71 година, а градоначалникот Трајановски изрази длабока почит спрема нив и благодарност за нивниот придонес за ослободувањето на ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Нетпрес - 13.11.2015

Со низа манифестации денеска ќе биде одбележан 13-ти ноември, Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, вечер во фоајето на Македонската опера и балет, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на добитниците ќе им ја врачи наградата ...

Положени цвеќиња на партизанските гробишта во Бутел

Курир - 13.11.2015

Делегација на Град Скопје предводена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева денеска положи цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на Партизанските гробишта ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето- делегации од земјава и странство положија цвеќе

Курир - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски денеска се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Трајановски се сретна со борците од градскиот одбор на НОАВМ

Курир - 13.11.2016

Во чест на 13. Ноември, Денот на ослободување на Скопје, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, утрово се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од Народно Ослободителната антифашистичка војна на Македонија.

Вака Скопје го славеше ослободувањето пред 71 година!

Република - 13.11.2015

На 13 ноември пред 71 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација. По неколкудневни тешки борби со припадниците на 22-та гренадирска ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Денар - 13.11.2017

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 Ноември, денеска ќе биде одбележан со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Макфакс - 13.11.2017

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 ноември денеска ќе биде одбележан со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од ...

Скопје го одбележа Денот на ослободувањето

МРТ - 13.11.2017

Културни, хуманитарни, спортски манифестации- Скопје го одбележа 13-ти ноември, Денот на ослободувањето од фашистичката окупација. Оддадена почит на борците. Главниот град се сеќава на храброста...

Делегција на Град Скопје положи цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Нетпрес - 13.11.2015

Делегација на Град Скопје предводена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева денеска положи цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на Партизанските гробишта ...

Скопјани го празнуваат 13 ноември – Денот на ослободување од фашистичкиот окупатор

Република - 13.11.2015

Скопје го празнува 13 ноември – Денот на ослободувањето на македонскиот главен град. Овој датум има посебно значење за скопјани низ вековните стремежи за национална слобода. На 13 ноември 1944 година борците од 42-та и 50-та народноослободителна ...

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Денешен - 13.11.2015

Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од ...

Трајановски на средба со борците од Градскиот одбор на НОАВМ

Канал 77 - 13.11.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски утрово, по повод 13 Ноември, Денот на ослободување на Скопје се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија (НОАВМ).

Скопје го одбележува Денот на ослободувањето

Канал 77 - 13.11.2017

Денот на ослободувањето на Скопје, 13 ноември денеска ќе биде одбележан со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од ...

Положено цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Пулс24 - 13.11.2015

Делегација на Град Скопје предводена од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева денеска /13.11.2015 година, петок/ положи цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на ...

Трајановски на средба со борците од Градскиот одбор на НОАВМ

Lider - 13.11.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски утрово, по повод 13 Ноември, Денот на ослободување на Скопје, се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија (НОАВМ).

Скопје го празнува Денот на ослободувањето

Lider - 13.11.2015

Со низ пригодни манифестации денеска се одбележува Денот на ослободувањето на град Скопје – 13 ноември. По тој повод, Делегација на Владата на Република Македонија, денеска ќе положи венец свежо цвеќе на – Партизанските гробишта „Бутел“, во 10:00 ...

Скопје одбележува 71 година од ослободувањето

Дневник - 12.11.2015

Со прием на претставниците на Градскиот одбор на Сојузот на борци од страна на скопскиот градоначалник Kоце Трајановски и со положување цвеќе пред Споменикот на ослободителите на Скопје, на партизанските гробишта „Бутел“ и пред споменикот на генерал ...

Ако го немаше 13 Ноември, ќе го немаше ни 8 Септември!

Вечер - 12.11.2015

Денеска Скопје прославува 71 години ослободување од фашистичкиот окупатор. На 13 ноември 1944 година борците од 42 и 50 Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16 Македонска бригада по неколкудневни тешки борби со победоносен марш ...

Град Скопје: Програма 13-ти Ноември

Пулс24 - 12.11.2015

По повод одбележување на 71 година од 13-ти Ноември, денот на ослободувањето на Град Скопје 1944 – 2015 13 - ноември 9:00 часот - Средба на градоначалникот на Град Скопје со претставници на Градскиот одбор на Сојуз на борци од НОАВМ Кабинет на ...