TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети:Кризата и конфликтите може да се повторат

Р.С.Европа - 11.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Виена по средбата со дијаспората оцени дека кризата на конфликти може да се врати на Балканот, доколку не се ивестира во мирот и довербата.

Ахмети во Виена: „Монструм“ под мониторинг на ОБСЕ

МКД - 11.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средба со печалбарите во Виена изјавил дека конфликтите може да се вратат на Балканот, доколку не се инвестира во мирот и во довербата, пишува весникот „Дневник“.

Ахмети: Да се обединиме за решавање на албанското прашање во Македонија

А1 On - 11.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети бара обединување на Албанцте, кои треба заедно да го довршат решавањето на албанското прашање во Македонија.

Ахмети: Кризата на конфликти може да се врати на Балканот

Н.Македонија - 11.11.2012

Ахмети ова го изјавил по средбата со печалбари Албанци во Виена, Австрија Лидерот на ДУИ, Али Ахмети оценува дека кризата на конфликти може да се врати на Балканот, доколку не се ивестира во мирот и ...

Ахмети не е за предвремени избори

А1 On - 11.11.2012

Али Ахмети не е за предвремени избори, Тоа, порача од Виена, не зависи ниту од изгласувањето или не на Законот за бранители.

Ахмети продолжува со средбите со печалбарите Албанци низ Европа

А1 On - 11.11.2012

Кризата на конфликти може да се врати на Балканот, доколку не се ивестира во мирот и довербата, оцени лидерот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со печалбарите Албанци во Виена, Австрија.

Ахмети: Конфликтот може да се повтори, „Монструм“ под лупа на странците

+инфо - 11.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, оценува дека конфликтите може да се вратат на Балканот, доколку не се инвестира во мирот и во довербата.

Ахмети: Кризата и конфликтите може да се повторат

Сител - 11.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети оценува дека кризата на конфликти може да се врати на Балканот, доколку не се ивестира во мирот и довербата.

Али Ахмети се заканува од Виена

Сител - 11.11.2012

Доколку не се инвестира во мирот и довербата, кризата на конфликти може да се врати на Балканот, порача од Виена, лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Ахмети: Конфликтот може да се повтори

Либертас - 11.11.2012

Според лидерот на Дуи, Али Ахмети, доколку не се инвестира во мирот и довербата, немирите и конфликтите можат да се вратат на Балканот.

Ахмети: Албанците во Македонија само обединети ќе го решат албанското прашање

Sky - 11.11.2012

Албанците во Македонија само обединети ќе бидат во можност да ја заврши мисијата за решавање на албанското прашање во Македонија, изјавил претседателот Али Ахмети, извести „ИНА“.

Ахмети: Кризата и конфликтите може да се повторат

Press24 - 11.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети оценува дека кризата на конфликти може да се врати на Балканот, доколку не се ивестира во мирот и довербата.

Ахмети: Конфликтот може да се врати

Sky - 11.11.2012

Според лидерот на Дуи, Али Ахмети, доколку не се инвестира во мирот и довербата, немирите и конфликтите можат да се вратат на Балканот.

Македонците од Кичево апелираат до партиите: Сакаме заеднички кандидат

Press24 - 11.11.2012

Со новата територијална поделба, кон општина Кичево се припојуваат уште неколку помали општини со што градот пред Охрид станува доминанто албанска општина.

Ахмети - Само со обединување ќе се реши албанското прашање во Македонија

Inpress - 11.11.2012

Скопје, 11. ноември 2012 (ИНПРЕС) Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, смета дека Албанците во Македонија само обединети може да ја окончаат мисијата за решавање на албанското прашање во Македонија.

Апел од Кичево: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да излезат со еден кандидат за градоначаник

Maxim - 11.11.2012

Македонците кои живеат во Кичево апелираат до македонските партии час поскоро да се обединат и да излезат со заеднички кандидат кој ќе овозможи оваа општина и натаму да има градоначалник Македонец.

Ахмети: Заедно може да ја завршиме мисијата за решавање на албанското прашање во Македонија

Дневник - 10.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, смета дека Албанците во Македонија само обединети може да ја окончаат мисијата за решавање на албанското прашање во Македонија.

Ахмети: Албанското прашање ќе се реши ако сме обединети

+инфо - 10.11.2012

Претседателот на ДУИ Али Ахмети изјави дека Албанците во Македонија само обединети ќе бидат во можност да ја заврши мисијата за решавање на албанското прашање во Македонија, извести „ИНА“.

Ахмети: Треба сите Албанци да се обединат за да ја довршиме работата во Македонија

Press24 - 10.11.2012

Треба заедно да ја завршиме мисијата за решавање на албанското прашање во Македонија. Албанцте треба да се обединат и заедно да го довршат решавањето на Албанското прашање во Македонија.

Ахмети повикува на албанско помирување

БезПардон - 10.11.2012

Претседателот на ДУИ Али Ахмети изјави дека Албанците во Македонија само обединети ќе бидат во можност да ја заврши мисијата за решавање на албанското прашање во Македонија, извести „ИНА“.

Ахмети: Треба сите Албанци да се обединат за да ја довршиме работата во Македонија

Maxim - 11.11.2012

Албанцте треба да се обединат и заедно да го довршат решавањето на Албанското прашање во Македонија. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред дијаспората во Минхен потенцираше дека работите во Македонија ...

Опасни (партиски) врски

Утрински - 09.11.2012

Александра М. Митевска Опасна е врската што почнаа да ја плетат во Кичево ДУИ и ДПА, а што лесно може да зафати и други општини од оската Тетово - Струга.

ДПА: Феноменот на лудило на Ахмети носи осиромашување на неговиот народ

А1 On - 09.11.2012

Буџетот за 2013 веќе е во собраниска процедура. Тежината на државната каса и начинот на трошењето на парите наиде на остра осуда од опозициската ДПА.

ДПА: Ахмети му се обраќа на воздухот и не ја слуша маката на народот

+инфо - 09.11.2012

Демократската партија на Албанците остро реагираше на предлог буџетот за 2013 година кој е во собраниска процедура, тврдејќи дека од 2008 година од кога оваа коалиција е на власт милијарди евра пари ...

Република: Отворен фронт за Кичево

БезПардон - 09.11.2012

Двете најголеми партии ВМРО­ДПМНЕ и СДСМ, начелно, се согласуваат за за­ еднички кандидат, кој би го поддр­жале на изборите во март, пренесува Република.

Ахмети: Подавам рака за помирување меѓу албанските партии

+инфо - 08.11.2012

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети изјави дека повторно подава рака за да има помирување меѓу албанските партии.

Ахмети: Подавам рака за помирување меѓу албанските партии

Либертас - 08.11.2012

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети изјави дека повторно подава рака за да има помирување меѓу албанските партии.

Ахмети повторно дава рака за помирување на албанските партии

Сител - 08.11.2012

Ахмети изјавил дека повторно дава рака за помирување на албанските партии на средбата со емиграцијата во Дортмунд, Германија.

Лидерот на ДУИ Ахмети апелира за помирување меѓу албанските партии

Канал5 - 08.11.2012

Фокусот на Ахмети се локалните избори 2013. Според него, неопходно е единство меѓу Албанците за да направата резултат каде Албанците не се доминантно мнозинство.

Ахмети повторно дава рака за помирување на албанските партии

Вечер - 08.11.2012

Ахмети изјавил дека повторно дава рака за помирување на албанските партии на средбата со емиграцијата во Дортмунд. Според него на локалните избори во 2013 потребно е единство на Албанците за да се ...

Ахмети: За помирување меѓу албанските партии повторно подавам рака

Sky - 08.11.2012

Ахмети повторно пушта рака за да има помирување меѓу албанските партии. Како што кажал на следните локални избори во 2013 година е потребно единство на Албанците за да се добие добро мнозинство во ...

Ахмети подава рака за помирување меѓу албанските партии

БезПардон - 08.11.2012

Лидерот на владејачката албанска Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети изјави дека подава рака за да има помирување меѓу албанските партии.Ахмети ваквата изјава ја дал на средбата со ...

Ахмети подава рака за помирување меѓу албанските партии

Press24 - 08.11.2012

Али Ахмети, лидерот на ДУИ, изјави дека повторно подава рака за помирување меѓу албанските партии. Ахмети изјавил дека повторно дава рака за помирување на албанските партии на средбата со ...

Ахмети сака помирување со партиите од албанскиот ешалон

Maxim - 08.11.2012

Ахмети изјавил дека повторно дава рака за помирување на албанските партии на средбата со емиграцијата во Дортмунд, Германија.

ДПА не ја прифаќа раката на Ахмети

Утрински - 07.11.2012

Партијата на Тачи, сепак, ќе го поддржи кандидатот на интегративците за градоначалник на Кичево откако лидерот на ДУИ, од Цирих, упати апел за обединување Раката на сеалбанско помирување за подобар ...

Kичево крева тензии во албанскиот блок

Дневник - 07.11.2012

Интегративците се убедени дека со помош на иселениците ќе го добијат Kичево, а ДПА иако најави поддршка, турнејата на Ахмети низ Европа ја оцени како алиби за поразот на ДУИ во општината Дали ...

Ахмети прв му честиташе на Обама

А1 On - 07.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прв од македонските политичари, му ја честиташе победата на Барак Обама. Во честитката вели, дека претседателските избори ги следел со големо внимание затоа што овие ...

Ахмети му честита на Обама: Албанците делат иста визија со вас

Капитал - 07.11.2012

Во 100-годишнината на големата прослава на сите Албанци, ние сме многу горди за нашето пријателство со Соединетите Американски Држави и ве осигуруваме дека ова пријателство и соработка, започнато ...

Од Македонија, Ахмети прв му честиташе на Обама

+инфо - 07.11.2012

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, прв од македонските политичари, му го честиташе резиборот на Барак Обама.

Од Македонија, Ахмети прв му честиташе на Обама

Сител - 07.11.2012

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, прв од македонските политичари, му го честиташе резиборот на Барак Обама.

Од Македонија Ахмети прв му честиташе на Обама

Либертас - 07.11.2012

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, прв од македонските политичари, му го честиташе резиборот на Барак Обама.

Кај албанските партии врие за Кичево - во македонскиот блок штама

Press24 - 07.11.2012

Бројките покажуваат дека со новата територијална организација според која ќе се гласа во Кичево на изборите на пролет, во градот живеат околу 30.000 етнички Албанци и 26.000 Македонци.

Ахмети прв му честиташе на Барак Обама

Press24 - 07.11.2012

Али Ахмети, лидерот на ДУИ, прв од македонската политичка елита му ја честиташе победата на американскиот претседател Барак Обама.

Ахмети прв му честиташе на Обама

Sky - 07.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прв од политичарите во Македонија му го честиташе новиот мандат на Барак Обама. `Претседателските избори во Соединетите Американски Држави ги следев со големо внимание ...

Ахмети прв му ја честиташе победата на Обама

БезПардон - 07.11.2012

Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети беше прв од македонските политичари кои му ја честитаа победата на претседателските избори во САД на Барак Обама.

Честитки од Ахмети за реизборот на Обама

Макфакс - 07.11.2012

Лидерот на Демократската Унија за интеграција, Али Ахмети, упати честитка за повторниот избор за претседател на САД, на Барак Обама, во која му честита на одличниот изборен процес.

Кај Албанците врие за Кичево - молк во македонскиот блок

Maxim - 07.11.2012

Кичево ги дигна тензиите во албанскиот политчки блок, пишува Дневник. По намерата на Ахмети да ја донесе албанската дијаспора за да гласа на изборите се поставува прашањето, дали лидерот на ДУИ може ...

Ахмети прв му честиташе на Барак Обама

Maxim - 07.11.2012

Претседателските избори во Соединетите Американски Држави ги следев со големо внимание затоа што овие избори се од голем значај за целиот свет, но посебно за нас Албанците, за Македонија, но и за ...

Ахмети од Швајцарија повика на сеалбанско политичко единство

МКД - 06.11.2012

Али Ахмети, лидерот на ДУИ, ги повика на единство сите Албанци по повод 28 ноември, денот на албанското знаме. Како што јавува агенцијата на албански јазик ИНА, Ахмети при посетата на ...

ДПА во Кичево ќе поддржи кандидат на ДУИ

Телма - 06.11.2012

ДПА иако упати критики за начинот на функционирање на ДУИ, сепак најави дека ќе го поддржи кандидатот на оваа партија за граданочалник на Кичево за да не се разводенат гласовите на македоснките ...

Ахмети бара дијаспората да го освои Kичево

Дневник - 06.11.2012

Градот е доминантно македонски. На изборите очекуваме граѓаните на Kичево да бидат победници и покрај политичкиот инженеринг што беше направен со територијалната организација во 2004 година, порача ...

Ахмети од Швајцарија и кажа не на ДПА, ДУИ оди сама на избори

Дневник - 06.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ја отфрлил можноста за коалиција со ДПА на Мендух Тачи, за локалните избори 2013 година. Изјавата Ахмети ја дал за порталот Албинфо( портал на албански јазик во ...

Ахмети: Кичево е наше – Албанците се мнозинство

МК News - 06.11.2012

Кичево е наше, историски ни припаѓа. Ние сме мнозинство и мора да го добиеме овој град. Со ваква порака, лидерот на ДУИ Али Ахмети се обидел да ја мобилизира албанската дијаспора во Швајцарија, ...

Ахмети од Базел: Кичево е наше!

Либертас - 06.11.2012

Во рамките на мини турнејата за посета на албанската дијаспора во Европа лидерот на ДУИ Али Ахмети синоќа во Базел ветил дека на престојните локални избори ДУИ ќе го освои Кичево.

Ахмети од Швајцарија повика на сеалбанско политичко единство

Сител - 06.11.2012

Али Ахмети, лидерот на ДУИ, ги повика на единство сите Албанци по повод 28 ноември, денот на албанското знаме. Како што јавува агенцијата на албански јазик ИНА, Ахмети при посетата на ...

Ахмети: Кичево е наше!

БезПардон - 06.11.2012

Кичево е наше, историски ни припаѓа. Ние сме мнозинство и мора да го добиеме овој град. Со ваква порака, лидерот на ДУИ Али Ахмети се обидел да ја мобилизира албанската дијаспора во Швајцарија, ...

Ахмети го повика Тачи да ги обединат силите онаму каде што Албанците се малцинство

Maxim - 06.11.2012

Ахмети пред дијаспората во Швајцарија истакна дека ДУИ на избори ќе оди сама ДУИ ја отфрли можноста за коалиција со ДПА и на локалните избори ќе оди сама.

Ахмети: Кичево е наше

Maxim - 06.11.2012

„За ова е потребно мобилизирање и голема организиација на дијаспората и верувам дека кичевци ќе одговорат на овој тест, бидејќи Кичево е наше“ - рече Ахмети во Швајцарија, пренесе Дневник Кичево е ...

Хазрети Муса и Свети Али пред чистилиште

Утрински - 05.11.2012

Арсим Зеколи По игра на случајност, подготвувајќи се за денешниот напис посветен на двата клучни лика од ДУИ, господата Муса Џафери и Али Ахмети, на сателитската телевизија се емитуваше филмот „Ние ...

Ахмети: Нема коалиција со ДПА, на избори одиме сами

А1 On - 05.11.2012

Aли Ахмети од Швајцарија порача дека нема колаиција со ДПА, и на изборите ќе настапат самостојно.Но ги повика да гласаат за кандидатите на пратијата која има мнозинство Македонија, за како што вели ...

Ахмети: Нема коалиција со ДПА

+инфо - 05.11.2012

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, како што пренесе порталот „Албинфо“, изјавил дека ДУИ нема да коалицира со ДПА на локалните избори во 2013 година, и нагласил дека неговата ...

Албинфо:ДУИ и кажа не на ДПА, на избори ќе оди сама

Сител - 05.11.2012

ДУИ ја отфрли можноста за коалиција со ДПА и на локалните избори ќе оди сама. Тоа го изјавил лидерот на ДУИ Али Ахмети во Цирих за албанскиот портал во Швајцарија Албинфо.

Ахмети: Нема коалиција со ДПА

Либертас - 05.11.2012

Aли Ахмети од Швајцарија порача дека нема колаиција со ДПА, и на изборите ќе настапат самостојно.Но ги повика да гласаат за кандидатите на пратијата која има мнозинство Македонија, за како што вели ...

Ахмети демантира коалиција со ДПА, на изборите ќе настапат самостојно

Sky - 05.11.2012

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети негираше дека за локалните избори ќе настапат во коалиција со ДУИ- пренесува Албинфо. Ахмети иннформирал дека за време на изборите 2013 година ќе настапат самостојно.

Ахмети: На избори ќе одиме сами - нема да има коалиција со ДПА

Press24 - 05.11.2012

Али Ахмети изјавил дека ДУИ нема да коалицира со ДПА на локалните избори, пренесува порталот „Албинфо“. Лидерот на Демократската Унија за Интеграција нагласил дека на престојните локални избори ...

Ахмети го повика Тачи да ги обединат силите онаму каде што Албанците се малцинство

Press24 - 05.11.2012

Ахмети пред дијаспората во Швајцарија истакна дека ДУИ на избори ќе оди сама ДУИ ја отфрли можноста за коалиција со ДПА и на локалните избори ќе оди сама.

Ахмети: Кичево е наше

Press24 - 05.11.2012

„За ова е потребно мобилизирање и голема организиација на дијаспората и верувам дека кичевци ќе одговорат на овој тест, бидејќи Кичево е наше“ - рече Ахмети во Швајцарија, пренесе Дневник Кичево е ...

Ахмети: На избори ќе одиме сами - нема да има коалиција со ДПА

Maxim - 05.11.2012

Али Ахмети изјавил дека ДУИ нема да коалицира со ДПА на локалните избори, пренесува порталот „Албинфо“. Лидерот на Демократската Унија за Интеграција нагласил дека на престојните локални избори ...