TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Самсунг на големо го создава својот нов смартфон Galaxy S8

Курир - 13.11.2016

Со откривањето на некои од карактеристиките на новиот Galaxy S8, Reuters потврди дека смартфонот ќе содржи нов AI (artificial intelligence) дигитален асистент! Новиот Al дигитален асистент ќе биде базиран на Viv, асистент кој Samsung го купи ...

ФОТО: Самсунг на големо го создава својот нов смартфон Galaxy S8

Нетпрес - 13.11.2016

Новиот Al дигитален асистент ќе биде базиран на Viv, асистент кој Samsung го купи минатиот месец. Основачите на Viv Labs се и оригиналните основачи на Siri на Apple. Reuters потврди дека звучниот асистент ќе бидат достапен и за други Samsung уреди.

ФОТО: Самсунг на големо го создава својот нов смартфон Galaxy S8

Маркукуле - 13.11.2016

Со откривањето на некои од карактеристиките на новиот Galaxy S8, Reuters потврди дека смартфонот ќе содржи нов AI (artificial intelligence) дигитален асистент! Новиот Al дигитален асистент ќе биде базиран на Viv, асистент кој Samsung го купи ...

Нова експлозија на Samsung телефон - не е Galaxy Note 7!

GSM.mk - 12.11.2016

Уште еден од најпознатите Samsung уреди експлодираше и не станува збор за повлечената Note 7 серија! Овој пат, станува збор за Samsung Galaxy J5, еден од евтините Samsung уреди кој одлично се продаваше на пазарот.

Тестирањето за Galaxy S8 започнува во јануари!

GSM.mk - 12.11.2016

Сите погледи се насочени кон Samsung по големото повлекување на Note 7 серијата. Претпоставуваме дека компанијата ќе стори се што може за да претстави еден висококвалитетен уред следната година, кој ќе го оправда неуспехот на неговиот претходник..

Samsung има патент за смартфон - буквално се преклопува

Телефони.мк - 11.11.2016

Samsung има нов патент за телефон што буквално се преклопува. Моделот што во иднина најверојатно ќе се произведува има дисплеј на целата површина. Дисплејот ќе има поголема должина и ќе може лесно да го држите во рака затоа што ќе биде многу тенок.

Samsung патентира смартфон кој може да се превитка на половина

Smartportal - 11.11.2016

Веќе подолго време зборуваме за телефони кои може да се виткаат и нив најверојатно ќе ги видиме на пазарот наредниве две години. Прв кој ќе лансира ваков телефон ќе биде веројатно Samsung, кој подолго време ја најавува оваа технологија и веќе има и ...

Samsung започна со тестирање на Android 7.0 на Galaxy S7 и S7 Edge

Smartportal - 11.11.2016

Преку не толку старата Galaxy Beta Program, Samsung започна со тестирање на најновата верзија од Android оперативниот систем, односно 7.0 Nougat за своите моментално најдобри модели, Galaxy S7 и S7 Edge.

Патент на Samsung открива флексибилен уред за втората половина од следната година

Додај Гас - 11.11.2016

Дека следната година ќе биде исклучително интересна, не сведочат само најавите за телефони без рамка, туку и шпекулациите за долго очекуваните но никогаш не реализираните флексибилни уреди.

Samsung Galaxy S8 доаѓа со 5.7 и 6.2-инчен екран од раб до раб?

Додај Гас - 11.11.2016

Секој од нас сигурно има листа на предлози што Samsung треба да направи за да се „извади“за аферата со Note 7, а во морето од различни идеи, најмногу се истакнуваат желбите за новини во претстојниот Galaxy S8.

Кој клучен новитет ќе го понуди Galaxy S8?

Позитив.мк - 11.11.2016

Samsung Mobile најверојатно целосно ќе се префрли на Edge дисплеите кои се покажаа како многу поуспешни и побарани од корисниците. Токму затоа следните модели на Galaxy S8 ќе имаат Edge дисплеј со тоа што ќе се разликуваат само по големината на ...

Samsung претстави патент за телефони кои се преклопуваат

IT.mk - 10.11.2016

Новиот патент на Samsung претставува нов модел на телефон кој се преклопува. За разлика од досегашните вакви уреди новиот патент на Samsung претставува телефон кој доаѓа со екран на целата површина.

Galaxy S7 и S7 edge добија безбедносна надградба и во Европа

Телефони.мк - 10.11.2016

Корисниците на Galaxy S7 and S7 edge во Европа им се советува да ги проверат своите уреди и да ја инсталираат новата безбедносна надградба на софтверот која ќе ги заштити од сите неодамна откриени пропусти, грешки и хакерски мамки.

И двата модели на Galaxy S8 ќе имаат Edge дисплеј

Телефони.мк - 10.11.2016

Samsung Mobile најверојатно целосно ќе се префрли на Edge дисплеите кои се покажаа како многу поуспешни и побарани од корисниците. Токму затоа следните модели на Galaxy S8 ќе имаат Edge дисплеј со тоа што ќе се разликуваат само по големината на ...

Двата Galaxy S8 смартфони ќе имаат “Edge” дисплеј

Smartportal - 10.11.2016

Иако веќе неколку пати пишувавме за Galaxy S8, гласините само што почнуваат да се разгоруваат. Нова информација вели дека уредот ќе доаѓа во две изведби, но за разлика од актуелниот модел во овој случај и двете ќе имаат заоблен “Edge” дисплеј на ...

Виртуелниот асистент на Galaxy S8 ќе се вика Bixby?

GSM.mk - 10.11.2016

За да не бидат надминати од своите ривали кои во големи мери ја искористуваат вештачката интелегенција, Samsung ќе понуди нов дигитален асистент во Galaxy S8 наречен... Bixby? Зашто компанијата го одбрала токму ова име за својот дигитален асистент ...

Пристигнува виртуелниот асистент на Самсунг кој ќе ги помести границите

Точка - 10.11.2016

Неодамна се појавија гласини околу тоа дека Самсунг работи на нова технологија на виртуелен асистент кој ќе биде лансиран заедно со новиот уред Galaxy S8. Наводно ќе се вика Brixby. Од јужнокорејскиот технолошки гигант потврдија во неделата дека ...

Evleaks ги пушти кодните имиња на Galaxy S8 и откри дека Samsung работи на нов Note

Стандард - 10.11.2016

Минатогодишните предводници на Samsung – Galaxy S6 и S6 Edge – пристигнаа со тарифните имиња SM-G920 и G925. Оваа година Galaxy S7 и S7 Edge пак ги носеа имињата SM-G930 и SM-G935. По таа логика можеме да очекуваме следните Galaxy S8 модели да бидат ...

Samsung на цела страница и на колена се извини за проблемите со Note 7

IT.mk - 09.11.2016

Samsung закупи цела страница во печатени медиум во САД за да им се извини на корисниците за проблемите со Note 7 телефонот. Компанијата поради проблеми со батеријата мораше да го повлече уредот иако беше најавуван како најдобриот Android фаблет.

Samsung јавно се извинува и клекнува на колена за Note 7

Телефони.мк - 09.11.2016

Samsung реши да се извини на корисниците за проблемите со Galaxy Note 7 фаблетот. Затоа компанијата плати реклама со цела страница во весник за се извини на секој нивни фан во врска со непријатната ситуација со Note 7.

Samsung лансираше чисто розева верзија на Galaxy S7

Телефони.мк - 09.11.2016

Samsung Mobile се обидува повторно да го привлече вниманието со Galaxy S7 и Galaxy S7 Edge моделите кои се единствени што имаат можност за успех во премиум класата по дебаклот со Galaxy Note 7.

Samsung им се извини на корисниците за Note 7 преку оглас во три американски весници

Smartportal - 09.11.2016

На повеќето ни е познат случајот со Note 7 , најновиот телефон од Samsung кој требаше, а и почна да се продава во огромни количини. Сепак, серијата, како и форматот на телефонот беа се повеќе популарни изминатите години, па очекувано Note 7 започна ...

Samsung достојно се извинува за проблемите со седмицата

Интересно - 09.11.2016

Директорите од Samsung клекнаа пред јавноста... Компанијата реши да се извини достојно за сите проблеми што корисниците ги имаа со фаблетот Note7 и тоа го направија со клекнување и со платена реклама во списанија.

Samsung подготвува конкурент на Siri со Galaxy S8?

GSM.mk - 09.11.2016

Со откривањето на некои од карактеристиките на новиот Galaxy S8, Reuters потврди дека смартфонот ќе содржи нов AI (artificial intelligence) дигитален асистент! Новиот Al дигитален асистент ќе биде базиран на Viv, асистент кој Samsung го купи ...

Изгоре Samsung смартфон и од евтината Galaxy J5 серија

Телефони.мк - 08.11.2016

Samsung годинава нема среќа со бројни информации за инциденти со проблематичните батерии, па покрај експлозивниот Galaxy Note 7 сега е пријавено запалување и на поевтиниот смартфон Galaxy J5.

Samsung Galaxy S8 доаѓа на почетокот на 2017

Интересно - 08.11.2016

Samsung сака да остави тежок период зад себе со дебаклот што го доживеа со Galaxy Note 7.... Седмицата остави тешки финансиски последици во компанијата, но влијаеше и врз нејзиниот рејтинг.

Во стилот на своите конкуренти: Samsung ќе вгради асистент со вештачка интелигенција во новиот Galaxy S8

БркајРабота - 08.11.2016

Корејската компанија Samsung потврди дека следниот предводник на компанијата ќе биде опремен со виртуелен гласовен асистент со технологија за вештачка интелигенција. Оваа информација ја објави Yonhap кој пишува дека за време на состанокот со медиуми ...

Експлодираше самсунг галакси

Локално - 08.11.2016

Во Франција се случи експлозија на телефон на компанијата „Самсунг”, соопштија американските медиуми. Французинката, Лами Буирдан била на семејна вечера на 6 ноември, кога замолила својот четиригодишен син да и го даде телефон Galaxy J5, кој бил ...

Нови проблеми за Samsung! Cе запалил смартфон од серијата Ј

Денар - 08.11.2016

Корисничка на смартфон на „Samsung“ во Франција тврди дека нејзиниот „Galaxy J5“ се запалил во неделата, пренесува „Bloomberg“. Моделот е различен од „Galaxy Note 7“, кој беше повлечен од целиот свет поради слични проблеми, пишува „ Bloomberg “.

Samsung доби сигнал и за друг модел кој се самозапалил

Стандард - 08.11.2016

Откако Samsung стави крај на производството на Galaxy Note 7 поради серија сигнали дека уредот може да се самозапали, сега компанијата има добиено сигнал за уште еден модел на јужнокорејскиот производител кој дал дефект.

Samsung Galaxy S8 - ќе успее ли да ја оправда компанијата?

Телефони.мк - 07.11.2016

Galaxy Note 8 ќе се обиде да ја оправда довербата на корисниците, со тоа што ќе биде квалитетен и ќе содржи иновации. Note 7 дефинитивно остави високо штетни последици за компанијата. Извршниот директор на Samsung во Америка, Грегори Ли, тврди дека ...

Samsung денес ќе претстави нов таинствен модел!

ЗаЗабава - 07.11.2016

Во текот на денешниот ден, Samsung ќе го најави својот нов уред, чија силуета веќе ја објави на Инстаграм профилот. Најверојатно станува збор за розова варијанта на Galaxy S7 и Galaxy S7 Edge, со можеби подобрени спецификации.

Стартува бета програмата на Android 7.0 Nougat за Samsung Galaxy S7

Телефони.мк - 07.11.2016

Samsung Mobile во наредните триесетина дена ќе врши бета тестирање на новата верзија на оперативниот систем Android 7.0 Nougat наменета за корисниците на Galaxy S7 и Galaxy S7 Edge моделите.

Samsung W2017 е смартфон на преклоп со Snapdragon 820 и два дисплеи

Smartportal - 07.11.2016

Телефоните на преклоп веќе одамна престанаа да се продаваат на пазарите во Европа и САД, но на далечниот исток, поточно во Кина, купувачите и натаму ги сакаат овие модели. Затоа, Samsung го лансира новиот W2017, кој е телефон на преклоп со ...

Samsung Galaxy S8 ќе има нов асистент со вештачка интелигенција

Smartportal - 07.11.2016

Асистентите со вештачка интелигенција кај паметните телефони, како Google Now (Assistant), Siri, Alexa и Cortana стануваа сѐ поспособни, но и натаму има многу простор за подобрување. Затоа, Samsung работи на свој асистент, кој според најавите ќе ...

Samsung ќе се труди да ја придобие нашата доверба

GSM.mk - 07.11.2016

Galaxy Note 7 сагата е скоро позади нас, но остави огромни последици за Samsung. Освен што ја чинеше голема сума пари, истотака така го оштети и имиџот на компанијата... Ова, како и да е, според Gregory Lee, CEO на Samsung во Америка, ќе се промени.

Samsung Galaxy S7 на преклопување?

GSM.mk - 07.11.2016

Наречен "Veyron", новиот телефон на преклопување конечно беше најавен од Samsung. Уредот ќе биде пуштен на пазарот под името Samsung W2017, но понатамошни информации не се познати. Како и да е, Samsung најави дека телефонот првично ќе се појави во ...

2,8 милиони машини за перење на Samsung се потенцијално опасни

Интересно - 07.11.2016

Проблемите на Samsung продолжуваат, а новото повлекување или замена на неисправни уреди овој пат не се однесуваат на смартфоните, туку на машините за алишта... Дури 2,8 милиони машини за перење на Samsung се потенцијално опасни и може да ...

„Самсунг“ повлекува 3 милиони машини за перење во САД и Канада

+инфо - 07.11.2016

Од пазарот се повлекуваат 34 модели машини во кои алиштата се ставаат одозгора, произведени во 2011 година, а чинеле 450 до1.500 долари. Корејската компанија „Самсунг“ ќе повлеќе речиси три милиони машини за перење алишта, по неколку извештаи за ...

„Самсунг“ повлекува три милиони машини за перење алишта

Денар - 07.11.2016

По фијаското со паметните телефони, кои се прегреваат и се палат, корејски Самсунг, еден од водечките производители на апарати за домаќинство, доби уште еден удар – американските власти најавија повлекување на речиси три милиони машини за перење ...

„Самсунг" повлекува три милиони машини за перење на алиштa поради грешка

Вечер - 07.11.2016

По фијаското со паметните телефони, кои прегреваат и се палат, корејски „Самсунг", еден од водечките светски производители на уреди за домаќинство, доби нов удар. Имено, американските власти најавија повлекување на речиси три милиони машини за ...

По скандалот со фаблетот, „Самсунг“ повлекува три милиони машини за перење алишта

Позитив.мк - 07.11.2016

По фијаското со паметните телефони, кои се прегреваат и се палат, корејски Самсунг, еден од водечките производители на апарати за домаќинство, доби уште еден удар – американските власти најавија повлекување на речиси три милиони машини за перење ...

Samsung денес ќе претстави нов таинствен модел!

Вистина.мк - 07.11.2016

Во текот на денешниот ден, Samsung ќе го најави својот нов уред, чија силуета веќе ја објави на Инстаграм профилот. Најверојатно станува збор за розова варијанта на Galaxy S7 и Galaxy S7 Edge, со можеби подобрени спецификации.

Samsung ќе ја враќа довербата со Galaxy S8

Позитив.мк - 07.11.2016

Samsung преку претстојниот Galaxy S8 ќе се обиде да ја врати довербата на корисниците, со тоа што ќе биде топ смартфон во премиум класата со квалитетна изработка и ќе содржи голем број на иновации.