TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Искусната Клејбанова ја прекина победничката серија на Ѓорческа

Дерби - 15.11.2015

Лина Ѓорческа не успеа повторно да ја освои двојната круна на фјучерсот во Анталија, откако денеска во финалето во сингл загуби од искусната Алиса Клејбанова. Русинката која своевремено беше и на 20 место на ВТА листата (21/02/2011) победи во еден ...

Ѓорческа не успеа во финалето во Анталија

Екипа - 15.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да го освои и вториот едноподруго ИТФ фјучерс во Анталија, откако загуби во финалето. Ѓорческа во финалната пресметка во поединечна конкуренција загуби од Русинката Алисија Клејбанова, во два ...

Ѓорческа со Приморац победнички во двојки на фјучрсот во Анталија

+инфо - 15.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа во игра на двојки со нејзината партнерка Ива Приморац од Хрватска го освоија фјучрсот во Анталија. Тие вчера во финалето ги победија првите носителки Алона Фомина (Украина) и Кристина Шаковец (Германија) ...

Ѓорческа загуби во финале од Клејбанова во Анталија

Спортклуб - 15.11.2015

Најдобрата тенисерка во Македонија Лина Ѓорческа, не успеа да го освои ИТФ Фјучерс турнирот во Анталија, таа беше поразена од руската тенисерка Алисиа Клејбанова со резултат 3:6, 4:6. Клејбанова стави крај на серијата добри резултати за Лина ...

Анталија: Ѓорческа поразена во финалето од Клејбанова

Спорт365 - 15.11.2015

Македонската тенисерка остана на титулата во двојки на главниот турнир во Анталија (Турција, 10.000 долари). Денеска Лина Ѓорческа играше финале и во сингл конкуренцијата, можеше да се закити со втора двојна круна по ред на ова натпреварување, но ...

Стоп на последното скалило: Клејбанова во финалето ја запре Ѓорческа

SportMedia - 15.11.2015

Некогашната врвна тенисерка освои по еден брејк во двата сета и тоа беше доволно да ја освои титулата во далеку послабата конкуренција од онаа во која се натпреваруваше до лани. И покрај тоа, Ѓорческа даде одличен отпор и потврди дека може да се ...

Ѓорческа го загуби сингл финалето во Анталија

А1 On - 15.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е поразена во финалето на фјучрсот во Анталија. Таа денеска загуби од Русинката Алиса Клејбанова со 2-0, по сетови 6:3 и 6:4. На тој начин беше прекината серија од 11 победи за Македонката во сингл ...

Ѓорческа го загуби сингл финалето во Анталија

Канал5 - 15.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е поразена во финалето на фјучрсот во Анталија. Таа денеска загуби од Русинката Алиса Клејбанова со 2-0, по сетови 6:3 и 6:4. На тој начин беше прекината серија од 11 победи за Македонката во сингл ...

Клејбанова ја запре Ѓорческа

Сител - 15.11.2015

Македонската тенисерка ЛИна Ѓорческа е запрена во финалето на фјучрсот во Анталија. Поуспешна од неа денеска беше Алиса Клејбанова од Русија која со 6:3 и 6:4 слевше во финалето. Со ова беше прекината победничката серија на Ѓорческа од 11 сингл ...

Ѓорческа го загуби сингл финалето во Анталија

Lider - 15.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е поразена во финалето на фјучрсот во Анталија. Таа денеска загуби од Русинката Алиса Клејбанова со 2-0, по сетови 6:3 и 6:4. На тој начин беше прекината серија од 11 победи за Македонката во сингл ...

Ѓорческа во трилер меч до 27. титула во двојки во кариерата

Дерби - 14.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја продолжи серијата на импресивни резултати и денеска стигна до 27. титула во игра на двојки во кариерата. На фјучерсот во Анталија Лина и нејзината партнерка Ива Приморац во еден супер интересен меч ...

Анталија: Ѓорческа во финалето против Русинката Клејбанова

Спорт365 - 14.11.2015

Македонската тенисерка бележи нови успеси на главниот турнир во Анталија. Лина Ѓорческа како прва носителка во сингл конкуренцијата денеска во полуфиналето со 6:3 и 6:0 ја совлада Украинката Гјулнара Назарова (квалификант).

Ѓорческа блеска во Турција: Нова титула во двојки

Спорт365 - 14.11.2015

Откако претходно објавивме дека се пласира во финалето во сингл конкуренцијата.. Македонската тенисерка обезбеди нов трофеј од главниот турнир во Анталија (Турција, 10.000 долари). Денеска Лина Ѓорческа заедно со Хрватката Ива Приморац со 4:6, 6:4 и ...

Ѓорческа со Приморац победнички во двојки на фјучрсот во Анталија

А1 On - 14.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа во игра на двојки со нејзината партнерка Ива Приморац од Хрватска го освоија фјучрсот во Анталија. Тие денеска во финалето ги победија првите носителки Алона Фомина (Украина) и Кристина Шаковец ...

Ѓорческа во нов атак на „двојна титула“ во Анталија

Сител - 14.11.2015

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа е на чекор да го повтори успехот од претходната недела кога триумфираше на во двете конкуренции на фјулрсот во Анталија. Таа денеска во игра на двојки заедно со Ива Приморац од Хрватска како втори носителки по ...

„Два од два“ за Ѓорческа, нови две титули се на дофат!

Дерби - 13.11.2015

Лина Ѓорческа е незапирлива на фјучерсот во Анталија, Турција каде и денеска запиша две нови победи со кои направи уште еден чекор кон двојната круна. Најквалитетната македонска тенисерка се пласираше во полуфиналето во поединечна конкуренција, ...

Ново полуфинале во сингл и финале во двојки за Ѓорческа во Анталија

А1 On - 13.11.2015

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа забележа две нови победи на фјучрсот во Анталија. Таа денеска најпрвин во сингл конкуренција ја победи Анастасија Вдовенко од Молдавија со 2:0 во сетови.

Ѓорческа обезбеди полуфинале во Анталија

Спорт365 - 13.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка блеска на главниот турнир во Турција за награден фонд од 10.000 илјади американски долари. Лина Ѓорческа како прва носителка во сингл конкуренцијата денеска во четвртфиналето ја совлада шестата носителка Анастасија ...

Ѓорческа и Приморац ќе се борат за титулата во двојки

Спорт365 - 13.11.2015

На главниот турнир во Анталија (Турција, 10.000 долари).. Македонската тенисерка Лина Ѓорческа заедно со Хрватката Ива Приморац како втори носителки ќе се борат за титулата во двојки. Денеска во полуфиналето со 6:2, 4:6 (10-7) беа подобри од Фолтс ...

Ѓорческа во полуфинале во сингл, а финале во двојки

SportMedia - 13.11.2015

Денеска, таа беше подобра од шестата фаворитка Анастасија Вдовенко од Молдавија со 2-0 (6-1, 6-2) и ја продолжи одличата серија. За пласман во финалето, утре од 11 часот ќе се бори со 17-годишната Украинка, Ѓулнара Назарова која не е меѓу ...

Финале за Ѓорческа во двојки во Анталија

Сител - 13.11.2015

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа забележа две нови победи на фјучрсот во Анталија. Таа денеска најпрвин во сингл конкуренција ја победи Анастасија Вдовенко од Молдавија со 2:0 во сетови.

10.та победа за Ѓорческа во серија

Сител - 13.11.2015

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари и 10.та победа во серија откако денеска за помалку од еден час (58 минути) ја победи Анастасија Вдовенко од Молдавија со 6-1 и 6-2 во сетови.

Ново полуфинале во сингл и финале во двојки за Ѓорческа во Анталија

Канал5 - 13.11.2015

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа забележа две нови победи на фјучрсот во Анталија. Таа денеска најпрвин во сингл конкуренција ја победи Анастасија Вдовенко од Молдавија со 2:0 во сетови.

Ново полуфинале во сингл и финале во двојки за Ѓорческа во Анталија

Lider - 13.11.2015

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа забележа две нови победи на фјучрсот во Анталија. Таа денеска најпрвин во сингл конкуренција ја победи Анастасија Вдовенко од Молдавија со 2:0 во сетови.

Нова двојна победа на Ѓорческа во Анталија

Дерби - 12.11.2015

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа ја продолжи серијата на добри резултати на ИТФ фјучерсот во Анталија, Турција кој се игра на земјена подлога за награден фонд од 10.000 американски долари.

Ѓорческа и до ново четвртфинале во Анталија

Екипа - 12.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на ИТФ фјучерсот вреден 10.000 долари во Анталија. Ѓорческа во второто коло на турнирот славеше против Украинката Алона Фомина во три сета, со 6-0,4-6,6-0.

Ѓорческа со два доминантни сета до четврт-финале во Анталија

SportMedia - 12.11.2015

Таа во второто коло на турнирот ја совлада украинската тенисерка која Алона Фомина со 2-1 (6-0, 4-6, 6-0). Во двата сета кои ги доби нашата Ѓорческа беше доминантна, а во вториот, кој од квалификантката го загуби со 4-6 доживеа еден брејк.

Ѓорческа доминира на главниот турнир во Анталија

Спорт365 - 12.11.2015

Македонската тенисерка се наоѓа во одлична форма на мечевите во Турција. Лина Ѓорческа како прва носителка во сингл конкуренцијата во второто коло ја совлада Украинката Алона Фомина (квалификант)со 6:0, 4:6 и 6:0.

Нови две победи за Ѓорческа

Сител - 12.11.2015

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа „врза“ уште две нови победи на фјучрс турнирот во Анталија. Таа денеска во 2.коло ја победи Украинаката Алона Фомина со 2:1 во сетови (6-0; 4-6; 6-0). Утре во четвртфиналето Ѓорческа која е прва носителка на ...

Ѓорческа забележа победа и во поединечна конкуренција

Дерби - 11.11.2015

Лина Ѓорческа запиша уште една победа на фјучерс турнирот во Анталија, Турција кој се игра за награден фонд од 10.000 американски долари. Вчера Горческа и Хрватката Приморац без проблеми го минаа првото коло во игра на двојки, додека денеска нашата ...

Ѓорческа убедливо до второто коло во Анталија

МКД - 11.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа успешно го стартуваше и сингл турнирот во Анталија. На Лина Ѓорческа и лежат турнирите во Турција, македонската тенисерка забележа нова убедлива победа.

Ѓорческа „реди“ победи во Анталија

Орбис - 11.11.2015

Македонската тенисерка ЛинаЃорческа продолжи со успешните настапи на фјучрс турнирите во Анталија. На новиот турнир што почна вчера, таа денеска во меч од 1.коло ја победи Германката Алина Весел со 2:0 во сетови.

Ѓорческа продолжи со победите на фјучрс турнирите во Анталија

+инфо - 11.11.2015

Македонската тенисерка ЛинаЃорческа продолжи со успешните настапи на фјучрс турнирите во Анталија. На турнир што почна вчера, таа денеска во меч од 1.коло ја победи Германката Алина Весел со 2:0 во сетови.

Анталија: Ѓорческа ја елиминираше Германката Весел

Спорт365 - 11.11.2015

Македонската тенисерка продолжува со нови успеси на главниот турнир во Турција. Лина Ѓорческа после победата во двојки, првиот триумф како прва носителка во сингл конкуренцијата го забележа над Алина Весел (Германија) со 6:1 и 6:4.

Ѓорческа продолжи со победите на фјучрс турнирите во Анталија

А1 On - 11.11.2015

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа продолжи со успешните настапи на фјучрс турнирите во Анталија. На турнир што почна вчера, таа денеска во меч од 1. коло ја победи Германката Алина Весел со 2:0 во сетови.

Ѓорческа „реди“ победи во Анталија

Сител - 11.11.2015

Македонската тенисерка ЛинаЃорческа продолжи со успешните настапи на фјучрс турнирите во Анталија. На новиот турнир што почна вчера, таа денеска во меч од 1.коло ја победи Германката Алина Весел со 2:0 во сетови.

Ѓорческа продолжи со победите на фјучрс турнирите во Анталија

Канал5 - 11.11.2015

Македонската тенисерка ЛинаЃорческа продолжи со успешните настапи на фјучрс турнирите во Анталија. На турнир што почна вчера, таа денеска во меч од 1.коло ја победи Германката Алина Весел со 2:0 во сетови.

Ѓорческа лесно до второто коло во Анталија

Спорт - 11.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка, како прв носител со 6:1, 6:4 ја совлада германската претставничка Алина Весел и обезбеди пласман во второто коло во сингл на фјучр турнирот во Анталија Лина Ѓорческа успешно ја стартува одбраната на титулата во сингл ...

Ѓорческа продолжи со победите на фјучрс турнирите во Анталија

Lider - 11.11.2015

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа продолжи со успешните настапи на фјучрс турнирите во Анталија. На турнир што почна вчера, таа денеска во меч од 1.коло ја победи Германката Алина Весел со 2:0 во сетови.

Анталија: Ѓорческа ја елиминираше Германката Весел

Канал 77 - 11.11.2015

Македонската тенисерка продолжува со нови успеси на главниот турнир во Турција. Лина Ѓорческа после победата во двојки, првиот триумф како прва носителка во сингл конкуренцијата го забележа над Алина Весел (Германија) со 6:1 и 6:4.

Ѓорческа продолжи да реди победи во Анталија

Дерби - 10.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа мината недела освои две титули на фјучерсот во Анталија, а денеска на истото ова место ја продолжи серијата на победи и походот по нови успеси во финишот на оваа сезона.

Ѓорческа почна со победа и на новиот турнир во Анталија

МКД - 10.11.2015

Откако минатата недела триумфираше и во сингл и во двојки на турнирот во Анталија, Лина Ѓорческа имаше успешен старт на уште еден турнир во овој град. Најдобрата македонска тенисерка со својата партнерка од Хрватска, Ива Приморац го победија Акихо ...

Ѓорческа започна успешно на новиот турнир во Анталија

Спорт365 - 10.11.2015

Македонската тенисерка откако претходно освои двојна круна, повторно ќе се обиде истото да го направи на новиот главен турнир во Анталија (Турција, 10.000 долари). Лина Ѓорческа започна во двојки, заедно повторно со Хрватката Ива Приморац како втори ...

Лина тргна победнички во одбрана на титулата

Спорт - 10.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на успешен начин ја започна одбраната на титулата во конкуренција на двојки, на фјучр турнирот во Анталија Таа, заедно со Хрватката Ива Приморац во првото коло, како втори фаворитки, немаа потешкотии ...

Ѓорческа напредуваше на ВТА ранг листата

Спорт365 - 16.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка има напредок на најново објавената ВТА ранг листа.. Лина Ѓорческа која во изминатиот период освои три титули во Анталија (една во сингл и две во двојки), напредуваше 15. позиции и моментно е на 338. место со 115 поени.

Ѓорческа освои двојна круна на фјучрсот во Анталија

Нетпрес - 09.11.2015

Најдобрата тенисерка од Македонија, по победата во двојки, успеа да се закити и со титулата во поединечна конкуренција на ИТФ фјучрс-турнирот вреден 10.000 долари. Ви финалето против 17-годишната Александра Поспелова од Русија (1026.

Лина ќе почека со ВТА напредокот

Спорт - 09.11.2015

Иако викендов ги освои двете титули на фјучр турнирот во Анталија, Лина Ѓорческа сепак немаше позабележителен резултат на најновата ВТА листа Според правилникот на ИТФ, поените од одој успех ќе бидат запишани на наредниот ранкинг, кој е закажан ...

Двојна круна за Ѓорческа на турнирот во Анталија

Канал 77 - 09.11.2015

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа денеска стигна и до втората титула на турнирот во Анталија, Турција откако беше поуспешна од Александра Поспелова во денешното финале во сингл конкуренција.