Храна

Морнарска салата со месо

Мои рецепти - пред: 2 часа

Ако не знаете како да го искористите месото што сте вареле супа еве ви еден предлог. Сварете ги компирите и исечете ги на коцки, месото исцепкајте го на парчиња, кромидот исечете го и се заедно измешајте.

24 поврзани вести »

Цвекло и крушки: Рецепт за салата која помага при слабокрвност, ги зајакнува крвните садови, го подобрува варењето, го намалува холестеролот

Gotvi.mk - пред: 4 часа

Ако сакате да изедете нешто навистина здраво, измешајте крушки и цвекло! Цвеклото е богато со минерали, помага при слабокрвност, ги зајакнува крвните садови, додека крушките со минералите и витамините, содржат и многу билни влакна кои го подобруваат ...

18 поврзани вести »

Повеќе генетски сличности делиме со пријателите отколку со странци

Кајгана - пред: 7 часа

Најважната работа во пријателството е дека сите пријатели имаат барем нешто заедничко, што ги поврзува. А додека го гледаат омилениот филм или уживаат во омилената храна, веројатно никој со сигурност не би можел да каже дека тоа има некаква ...

Четири рецепти за здрави салати со пилешко

Кајгана - пред: 7 часа

По празничниот период кога на трпезата имаше изобилство од месо, домашни пити и десерти, време е да го прочистите организмот со посно месо и зеленчук. Салатите со пилешко месо се идеални за таа намена.

5 поврзани вести »

Утринска комбинација за рамен стомак

Кајгана - пред: 9 часа

Не е ништо ново дека појадокот е најважниот оброк во денот, особено ако сакате да слабеете. Меѓутоа, не се сите појадоци исти. Времето кога јадете и што ставате во чинијата наутро се важни параметри ако сакате да го израмните стомакот и да го ...

Рецепт за „пијани“ колачи со џин-тоник

Кафе пауза - пред: 9 часа

Љубителките на овој пијалак ќе се воодушеват од овие фини и едноставни колачи со џин-тоник. Во сад ставете го брашното, шеќерот и солта, а потоа и изладениот путер исечен на плочки. Со прстите измешајте го путерот со брашното и издробете го на ...

5 поврзани вести »

Лиснати цветови

Мои рецепти - пред: 40 мин

Лиснатите теста бараат најмногу време за подготовка, но се најубави и затоа вреди трудот. Ова се едни декоративни пецива, кои бараат трпение за изработка, но се многу интересни и вкусни. 1. Се замесува тесто од наведените состојки.

20 нешта кои татковцит ги прават подобро од мајките

Таратур - пред: 6 часа

Кога станува збор за мало дете, мајката и таткото се незаменливи ликови и појави во неговиот млад живот, а нивните улоги, колку и да се слични, сепак се прилично различни. Но, исто така, нема личност, или релевантно научно истражување, кое ќе ...

Жербо коцки од наједноставните состојки (Видео)

Gotvi.mk - пред: 2 часа

Брзи, вкусни и едноставни за подготовка, пробајте ги и вие овие жребо коцки… Состојки: 120 гр путер или маргарин 3-4 лажици шеќер 100 мл млеко 350 гр брашно кора од лимон 1 јајце 500 гр џем од кајсии 150 гр мелени ореви 100 гр чоколадо 3 лажици ...

Совршено поховани кременадли – меки и сочни

Gotvi.mk - пред: 4 часа

Кременадлите подготвени на овој начин имаат совршен вкус, пробајте ги! Состојки: 600 гр кременадли 2 јајца 100 гр брашно 100 гр презла сол бибер масло Начин на подготовка: Кременадлите исчукајте ги, протријте ги со зачин, сол, бибер и издробен лук.

Туна салата со макарони и пченка

Мои рецепти - пред: 6 часа

Макароните ги вариме според упатството. Исто посебно ги вариме морковите и пченката (може да употребите и пченка од конзерва). Морковите и киселите краставички ги сечкаме на коцки, ги соединуваме со макароните, пченката и туната исцедена од маслото.

Со јогурт до одлична фигура: За само неколку дена отстранете го вишокот килограми

Курир - пред: 5 часа

Пробиотичкиот јогурт е сигурно корисен за здравјето, а иако засега не постои цврст научен доказ кој ја поврзува јогурт диетата со слабеењето, краткотрајната примена на оваа диета сигурно нема да им нашети на здравите лица, но не се препорачува ...

Ви требаат само кори и печурки – Вака се подготвува највкусната веге пита

Gotvi.mk - пред: 7 часа

Направете вкусна пита со печурки. Еве го рецептот за ова вкусно и посно јадење: Состојки: 1 тегла шампињони 1/2 главица кромид 1 шолја доматно пире 500 гр кори за пита вегета оригано вода Начин на подготовка: Кромидот со печурките ситно се сечкаат и ...

Експертите повторно менуваат мислење: Ова масло е штетно за здравјето – еве ги причините

Таратур - пред: 10 часа

Кокосовото масло со векови се користи како главна состојка во подготовките на храна во многу земји и се смета за поздрава опција од растителните и рафинираните масла, бидејќи содржи помалку заситени масни киселини.

Сите лоши мириси од фрижидерот ќе исчезнат вака – Ви треба евтина намирница

Gotvi.mk - пред: 7 часа

Ако сакате да ги елиминирате лошите мириси од фрижидерот, ви треба само кафе. Имено, сè што треба е да спакувате неколку лажички мелено кафе во кесичка, да го заврзете и да го ставите да стои во фрижидерот.

Еден од најубавите десерти се прави со компири – Рецепт за кој ви требаат само 3 состојки

Gotvi.mk - пред: 11 часа

Моеби нема да ви се верува, но најубавиот десерт се прави со компири. Брзо е и лесно, а нема потреба од многу стоење и печење. Еве ги состојките и начинот на подготовка: Состојки: 250 гр шеќер 250 гр мелени ореви 250 гр обарен компир (пасиран) Начин ...

12 поврзани вести »

Важноста на протеините во човечкото тело

Karas4training - пред: 9 часа

Протеините се хранливи материи што се наоѓаат во прехранбени производи од животинско потекло, овошни дрвја и мешунки. Вашата способност за гледање, слушање, размислување и движење бара континуирано функционирање на мозочните клетки и квалитетна ...

Уништувачите на брак со шокантни признанија: „Ме забремени и мене и неговата жена во исто време“

Таратур - пред: 9 часа

Жените и мажите од целиот свет ги поделија своите шокантни признанија на анонимната апликација Whisper. Многу велат дека никогаш не зажалиле за своите одлуки да бидат причина за нечиј развод.

Повкусни од оние со месо или тиквички: Највкусните плескавици се и најевтини

Gotvi.mk - пред: 10 часа

Направете вкусни плескавици или ќофтиња со пиперки. Многу се вкусни и брзо се прават. [ Еве го рецептот: ingredients title=”Состојки:”] 1 кг пиперки 2 јајца 3 лажици брашно 200 гр презла вегета [/ingredients] Начин на подготовка: Се сечат пиперките ...

Dave`s Kitchen советува: Како да ги натерате децата да јадат здрава храна

Идивиди - пред: 11 часа

Секојдневно сме сведоци на брзиот начин на живот и немањето време да приготвиме квалитетен оброк за најмладите во семејството. Лесно е да се дадат ситни пари за сендвич или тост за да се нахраниме на брз начин, но на долг рок не ги гледаме штетните ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт