Хроника

Ќерка го ограбила татка си, му украла накит и пари вредни 10.000 евра

Макфакс - тукушто објавено

Осумнаесетгодишна девојка од тетовското село Туденце е осомничена дека од сефот на татко ѝ украла разен златен накит и пари вредни повеќе 10.000 евра. Според информациите на МВР, вчера Н.С.

4 поврзани вести »

Кривична за убиството со умисла во Штип: Синот со нож го избодел таткото во глава

Курир - пред: 17 мин

Секторот за внатрешни работи Штип, до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријава против Г.Б. (29) и И.Д. (24), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „убиство“, казниво по член 123 од ...

30 поврзани вести »

Скопјанец украл „ауди 6“

Република - пред: 5 часа

Скопјанец заработи кривична пријава поради кражба на „ауди 6“, соопшти полицијата. На 15 јануари околу 15 часот на улицата Ѓорче Петров, тој украл моторно возило „ауди 6“ во кое бил оставен клучот на бравата.

12 поврзани вести »

Маж ја моли полиција за помош: „Ми исчезна сопругата, со неа ја зема мојата 4-годишна ќерка“, приведена жена која се обидела да замине од Македонија со туѓ пасош…

Скопје24 - пред: 3 часа

Скопјанец заработи кривична пријава поради кражба на „Ауди 6“. Како што соопшти полицијата, Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Ф.А. (47) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка ...

10 поврзани вести »

Насилникот во МНР имал досие - се тепал и во македонската амбасада во Виена

+инфо - пред: 4 часа

Во МНР никој не е изненаден од инцидентот затоа што не било прв пат вработениот В.С. да демонстрира насилство. Министерството за надворешни работи истражува дали има основа за дисциплинска постапка против вработениот В.С.

26 поврзани вести »

За пет минути повредени тројца пешаци на ист булевар во Скопје

Макфакс - пред: 6 часа

Тројца пешаци синоќа се прегазени во две сообраќајни несреќи, кои што се случие во период од пет минути на ист булевар во центарот на Скопје. Како што информира МВР, пешаците биле прагезени на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“, по што веднаш се ...

12 поврзани вести »

Шест лица повредени во сообраќајки во Скопје

Курир - пред: 7 часа

Шест лица се здобиле со лесни телесни повреди во пет од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во три сообраќајки е причинета материјална штета.

32 поврзани вести »

Жена од Арачиново приведена на Аеродром

Press24 - пред: 5 часа

Во 19.00 часот на Граничниот премин-Аеродром „Св.Апостол Павле“-Охрид, при пасошка контрола, полициските службеници се посомневале дека 55-годишната B.Р. од Арачиново, скопско, користи туѓа патна исправа.

21 поврзани вести »

Апсење во Македонија – полицијата го уапсила А.Б.

Sky - пред: 5 часа

Синоќа апсење на граница. Полицијата го уапсила А.Б. од Шишево. Според информациите на 21.02.2018 година во 21.30 часот на Граничниот премин „Долно Блаце“ од слобода бил лишен А.Б. (30) од с.Шишево, скопско, врз основа на наредба од Основен суд ...

62-годишен штипјанец пронајден мртов со видливи повреди на главата

Алфа - пред: 22 часа

Со видливи повреди на главата мртвото тело го пронашол неговиот син, кој е во инвалидска количка, а случајот во полиција го пријавила сосетката. 62 годишен Трајчо Б. Од Штип рано утринава е пронајден мртов во својата куќа.

27 поврзани вести »

Им се заканувал со убиство на службениците кои му ја укинале социјалната помош

Правдико - пред: 23 часа

Вработена во Центарот за социјални работи во Скопје на 16 месецов пријавила дека од декември минатата година лицето Д.К. (58) ѝ упатувало закани по животот. Образложила дека причината за тоа била што на Д.К.

Порталот Судство дознава: Врховниот суд ја потврди казната за зетот на Лиле Поповска

+инфо - 21.02.2018

Лидерката на ДОМ попусти крена врева во јавноста, тврдејќи дека нејзиниот зет Перо Јосифовски бил жртва на политички прогон. Врховниот суд на Република Македонија ги потврди казните кои во првостепена и второстепена постапка им беа пресудени на ...

7 поврзани вести »

Падна дилер во Неготино, нема што нема кај него

Вечер - пред: 23 часа

На 19.02.2018 година, на подрачје на Неготино, по добиени оперативни сознанија, полициски службеници од Одделот за крим полиција –Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и Секторот за внатрешни работи Велес презедоа ...

Деца цела година чекаат државен анестезиолог, родителите бараат чаре од Жан Митрев

+инфо - 21.02.2018

Родителите побарале од Филип Втори анестезиолог кој би дошол на интервенција во стоматолошка ординација во Штип, а за тоа сами ќе си платат. Деца со посебни потреби повеќе од половина година чекаат за поправка на заби на Клиниката за стоматологија ...

Украден сеф од црквата „Св. 15 Тивериополски маченици“ во Струмица

Канал5 - 21.02.2018

Двајца крадци, од кои едниот е познат на полицијата, а по другиот се трага, успеале од Параклисот на црквата „Свети 15 Тивериополски свештеномаченици“ во Струмица да украдат сеф во кој имало 6.300 денари, пари кои ги оставаат верниците.

10 поврзани вести »

Разбојник нападнал жена во Штип - веднаш пренесена во болница

Press24 - 21.02.2018

На 16.02.2018 година околу 11:45 часот, во влез од зграда на улица „Партизанска“ во Штип, непознато лице со употреба на физичка сила и ја одзел чантата на 78-годишната М.Д. од село Таринци, штипско во која имало околу 10.400 денари, паричник и лични ...

Тешка кражба во кругот на „Железара“ во Скопје

Press24 - 21.02.2018

Вчера во 14 часот и 30 минути, 64- годишниот Д.Д од Скопје пријавил дека во периодот од 18 до 20.02.2018 година непознат сторител извршил тешка кражба во фирма во стечај во кругот на Железара во Скопје.

Злоставуваното девојче од „25 Мај“ било босо И во несвест оставено на улица, сведочи Велешанецот кој го пронашол

Сакам да кажам - 21.02.2018

Велешанецот кој пред четири месеци на улица пронајде 12-годишното девојче во бессознание вели дека дури сега по објавувањето на случајот со сексуално злоставуваната малолетничка од домот „25 Мај“, сфатил дека станува збор за истото девојче.

9 поврзани вести »

Косовски државјанин уапсен на граничниот премин „Свети Наум“

Press24 - 21.02.2018

Регионалниот центар за Гранични работи Запад поднесе кривична пријава против 40-годишниот У.М. од Косово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“.

Виничанец предизвика тешка сообраќајка кај Александар Палас - еве каква е состојбата на повредените

Сител - 21.02.2018

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на булеварот 8 септември. Според информациите на МВР, несреќата се случила во 14:10 часот на булеварот „Осми Септември“ што дошло до судир помеѓу патничко возило „Мазда 6“ со штипски регистарски ознаки, ...

11 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт