Македонија

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот и недостоинствено решение за името

ТВ21 - тукушто објавено

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во во емисијата „Отворено“ на ТВ24 изјави дека неговата партија нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име ниту, пак, ќе поддржи недостоинствено решение за ...

56 поврзани вести »

Јавното обвинителство можело да ја запре сексуалната злоупотреба и забремнувањето на 13- годишното девојче

Телма - пред: 9 часа

Јавното обвинителство можело да ја запре сексуалната злоупотреба и забремнувањето на 13- годишното девојче штитеничка на домовите за згрижување доколку покренело обвинение по кривичната пријава од Велешката полиција.

91 поврзани вести »

Македонија е втора во Европа по смртност на новороденчиња

Телма - пред: 9 часа

ЕДНО ПОЧИНАТО БЕБЕ НА 120 ЖИВОРОДЕНИ. Ваквата сурова реалност во Македонија ја акцентираше и последниот извештај на УНИЦЕФ, кој не вброи во земјите со мали изгледи за преживување на бебињата.

40 поврзани вести »

Собранието доби тројца потпретседатели

Алфа - пред: 9 часа

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ не учествуваа на седницата. Тие се против зголемување на бројот на потпретседатели, зашто, како што велат, целта била да се задоволат потребите на владејачките партнери, а не и реална потреба.

43 поврзани вести »

Сител 3 остана без дозвола за емитување

Фокус - пред: 9 часа

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска и ја одзема дозволата за телевизиско емитување на телевизијата Сител 3. Одлуката е донесена поради неплатен годишен надоместок за дозвола за телевизиско емитување во законски утврдениот ...

9 поврзани вести »

Партиите се испокараа за одложената реконструкција на Универзална сала

Build - пред: 6 часа

Нема пари за долгонајавуваната реконструкција на Универзалната сала во буџетската 2018 година. Градот Скопје и Министерството за култура ќе се обидат да изнајдат финансиски средства за градежниот зафат во 2019 година.

22 поврзани вести »

Меркел пред средбата со Заев разговарала со Ципрас на телефон

Макфакс - пред: 9 часа

Ден пред средбата на Ангела Меркел со Зоран Заев, германската канцеларка остварила телефонски разговор со грчкиот премиер, Алексис Ципрас. „Двајцата лидери разговараа за начинот на кој се водат преговорите за името на Македонија, провокативните ...

39 поврзани вести »

Мнозинството едвај обезбеди кворум: Мисовски, Ташевска Ременски и Мемеди потпретседатели

ТВ21 - пред: 10 часа

По целодневно кубурење со кворум, Собранието конечно ги изгласа за заменици претседатели Фросина Ременски, Горан Мисовски, и Весел Мемеди. Тие беа избрани со 61 глас „За“, без воздржани и ниту еден глас против.

56 поврзани вести »

Ердоган: Турција ја поддржува Македонија со уставното име

Алфа - пред: 10 часа

Турција не се однесува двострано, не мрда лево или десно и има принципелен став без дилеми за спорот со името, кажа претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган. Турција не се однесува двострано, не мрда лево или десно и има принципелен став без ...

36 поврзани вести »

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила

24 Вести - пред: 10 часа

На планинскиот премин Стража поради врнежи од снег, од 19:10 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни ...

73 поврзани вести »

ЕУ финансира канализација во Куманово, наскоро и регионална депонија

Р.С.Европа - пред: 9 часа

Три милиони евра од фондовите на ЕУ се дадени за канализациона мрежа во Куманово, оти градот се соочува со сериозни проблеми во елементарната инфраструктура. Наскоро со европски пари ќе се прави и регионална депонија.

Стефан Влахов Мицов и Александар Русјаков во „Само вистина“

Канал5 - пред: 9 часа

Русјаков –ако се промени името ќе ја напуштам Македонија Влахов Мицов-,, Единствена Македонија,, е против САД,НАТО, ЕУ а за стратешки договор со Русија Професорот Стефан Влахов Мицов и колумнистот Александар Русјаков во настапот во емисијата ,, Само ...

Мицкоски: Клиентелизмот и сервилноста на судството треба да се сузбијат

Курир - пред: 8 часа

Реформи во судскиот систем и обезбедување на непристрасност, односно да исчезне клиентелизмот, субјективноста и сервилноста мора да бидат лајт мотив како ќе се реформира судскиот систем, како би требало да функционира во иднина, изјави лидерот на ...

11 поврзани вести »

Конзулов негира за фигарата за коса, ќе ги прати жените да одмораат во Бугарија

Слободен Печат - пред: 11 часа

-Не е точна веста дека јас сум распишал тендер за набавка на 45 фигара за коса, како Осмомартовски подарок за жените вработени во општината – тврди за ,, Фокус’ ’, Герасим Конзулов, градоначалникот на Радовиш, откако вчера се најде во центарот на ...

36 поврзани вести »

Тешка сообраќајка кај Хотел Александар Палас

Бриф - пред: 8 часа

Денес во 16:00 часот се случи тешка сообраќајна незгода на Бул. 8 ми Септември поточно пред Хотел Александар Палас. Има повредени кој се пренесени во Градска болница неофицијално 24 инфо дознава од очевидци на настанот.

23 поврзани вести »

Директорот на ски-центарот: Доцна пријавија дека планинарите се исчезнати, можеби сега ќе беа живи

Фокус - пред: 11 часа

Во ексклузивниот разговор за „Нова Македонија“ , директорот на ски-центарот „Ворас“ открива нови детали околу акцијата за пронаоѓање на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Според Танос Панајотопулос, клучно за акцијата за спасување ...

85 поврзани вести »

Регистарот за педофили не е ажуриран, од 2012 до 2016 година во Македонија официјално има 219 педофили

ТВ21 - пред: 9 часа

Иако во Македонија од 2012 година постои регистар за евиденција на лица – педофили и на официјалната интернет страна може да се најдат податоци со име и презиме за лицата кои што извршиле злоупотреба на деца, но честопати оваа интернет страна не ...

Стрелките се поместуваат за час нанапред – Летно сметање на времето

Sky - пред: 5 часа

Во последниот викенд во март 2018-та година, ноќта во 2 часот меѓу 24 и 25-ти март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот , ќе се смета како да е 3 часот.

Со седум милиони евра пограничните региони ќе ги подобруваат туризмот и локланите бизниси

Сител - пред: 10 часа

Прекуграничните региони од Македонија и Бугарија на располагање имаат нови седум милиони евра од Европската Унија. Средствата се дел од вториот повик на Интерег ИПА програмата, а се наменети за реализација на проекти од областа на животната средина, ...

7 поврзани вести »

Села можел да умре по удар кој предизвикал нагмечување на мозокот, утврдија вештаците

МКД - пред: 16 часа

Тешка телесна повреда со конкретна опасност по животот на пратеникот Зијадин Села утврдиле тројцата вештаци од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во Скопје.

43 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт