Република

ХЕКТОР – доаѓаат интензивни врнежи: над 30 л/м2! (најнова анализа)

Скопје24 - тукушто објавено

Под влијание на моќниот циклон ХЕКТОР од оваа ноќ над нашата територија облачност аќе се зголеми и ќе има локални врнежи од дожд кој во текот на утрешниот понеделнички ден ќе ги има насекаде низ државава и ќе се интензивираат па локално ќе наврне ...

6 поврзани вести »

Ограбен наплатен пункт на ЕВН во Струга

24 Вести - пред: 7 часа

Тешка кражба се случила синоќа во Струга. Од 23 до 06 часот во наплатниот пункт на ЕВН во трговскиот комплекс на ул.8 септември е одземен сефот од наплатниот пункт. Извршен е увид. Од СВР информират дека се работи на расветлување на случајот и ...

6 поврзани вести »

Прилепчанец претепан во ноќен клуб, го удирале со клоци и стаклени шишиња

Press24 - пред: 8 часа

Утринава во 08,00 час во Полициската станица Прилеп 28- годишниот Ф.П.А пријавил дека истиот ден околу 03,00 часот додека бил во ноќен клуб бил нападнат. Имено непознато лице се доближило до него и го удрило со рака во пределот на лицето, при што од ...

4 поврзани вести »

Тепачка во ресторан во Струга - две лица тешко повредени

Press24 - пред: 10 часа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против 26-годишниот Т.Ш. и против 62-годишниот Д.О., двајцата од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“.

Да положите возачки испит, мора да знаете да склопите автомобил

+инфо - 17.03.2018

Во сите земји ширум светот не е иста пракса за полагање возачки испит, иако во повеќето случаи тие се составени од устен и практичен дел. Во некои земји постојат чудни правила на полагање испит за возење на автомобил.

Шилегов ќе вработи 8 свои помошници и 60 пожарникари

Независен - пред: 1 час

Градоначалникот Петре Шилегов ќе вработи осум лица во неговиот тим, ова го предвидува програмата за вработувања во 2018 и 2019 година за која утре треба да расправа Советот на Град Скопје.

Десет трактори и три камиони подигнаа 70 кубици ѓубре од Охридскиот кеј по вчерашното невреме

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Десет трактори и три камиони на Охридски Комуналец денес беа вклучени во расчистувањето на ѓубрето што до доцна синоќа поради силното невреме го исфрлаше езерото на градскиот кеј и на крајбрежјето во централниот дел на Охрид.

По невремето полни раце работа за „Комуналец“

OhridNews - пред: 8 часа

По вчерашното невреме кое предизвика големи проблеми на охридското крајбрежје, полни раце работа има оперативните служби на Ј.П.„Охридски Комуналец“. -Уште во вчерашниот ден мобилизирани се екипите и во рамките на можностите се расчистуваше каде ...

Ветрот тивна, се бројат штетите

OhridNews - пред: 10 часа

Сончевото и тивко време утрово со ништо не наликуваше на вчерашниот ден кога силниот јужен ветер го раздиви преполното Охридско Езеро. Во невремето оштетени се делови од кејот, старото пристаниште, пешачките патеки на брегот од езерото, платформите ...

ВИДЕО: ”Видете убаво дали градоначалникот ви вети ДВОЈАЗИЧНОСТ во KOMUNA PRILEPI?!”

Маркукуле - пред: 17 часа

Огромни ракциии против двојазичноста во Прилеп! Но, дали некој ви го вети тоа или ве излага??? Eве што ветуваше сегашниот градоначалник Илија Јованоски на предизборниот митинг во Прилеп. Погледнете дали двојазичноста е помеѓу ...

Со грант од ЕУ ќе се подобрува конкурентноста во туризмот...

Н.Македонија - 17.03.2018

Со грант од ЕУ ќе се подобрува конкурентноста во туризмот Со грант од Европската Унија, преку ИПА 2 програмата, во износ од 18 милиони евра и учество на Владата од 3,2 милиони евра ќе се подобрува конкурентноста на туризмот во Македонија.

Бојан Трајковски се подготвува за Израел

ТВМ - 17.03.2018

Младиот и перспективен охриѓаниец Бојан Трајкоски ја раскажа приказната за старата еврејска заедница на Балканот преку проектот Музеј на еврејските гробишта. Тој учествуваше на првиот хакатон во Битола, односно на форумот за програмери, на којшто ...

АВРМ објави огласи за три мерки од оперативниот план за вработување ...

Н.Македонија - 17.03.2018

АВРМ објави огласи за три мерки од оперативниот план за вработување Невработените лица и работодавците можат да конкурираат за користење на мерките: обука за стекнување вештини од областа на банкарството, практикантство и субвенционирање плати за ...

Охриѓанецот Ристе Балевски дури во Париз ја пренесе пораката за помош на лицата со ретки болести

ТВМ - 17.03.2018

Охриѓанецот Ристе Балевски дури во Париз ја пренесе пораката за помош на лицата со ретки болести. Тој пред десеттина дена учествуваше на интернационалниот полумаратон во Париз, Франција, на кој се натпреваруваа учесници од целиот свет.

СРАМНО: ”Уништена балон салата, градоначалникот и пи-ар тимот ги нема, битно Прилеп е двојазичен!?”

Маркукуле - 17.03.2018

Спортската балон сала во ООУ “Гоце Делчев” веќе некое време нефункционира и стои истишена во дворот на училиштето. Објектот кој беше првиот од спортскиот комплекс во ова училиште сега е претворен во прективка за теренот.

Силен ветер и Високи бранови во Охрид

Сакам да кажам - 17.03.2018

Високи бранови удираат во охридскиот брег и дува ветер со шеесетина километри на час, а повремено и со поголема силина. На градското пристаниште во Охрид загрозени се и вкотвените бродови. Бродот „Викторија“ се откачи од навозот.

ОУ "Мурат Лабуништи" од Лабуништа го прослави својот патронен празник

Спектра ТВ - 17.03.2018

Денес ОУ "Мурат Лабуништи" од Лабуништа го прослави својот патронен празник. Прославата беше проследена од голем број на граѓани и ученици кои ги следеа изведбите од учениците од ОУ "Мурат Лабуништи" од Лабуништа.

Вежба во ОУ „Гоце Делчев“ – учениците евакуирани за минута и половина

Gostivarpress.mk - 17.03.2018

Учениците и персоналот на гостиварското основно училиште „Гоце Делчев“ денес имаа практична вежба како да постапат во случај на земјотрес пропратен со пожар и да избегнат несакани последици, повреди и паника.

Мицковски: Не се прелева Езерото другари, нашите градби и узурпацијата се прелеваат во езерото

еМагазин - 17.03.2018

Страшното невреме во Охридско и излевањето на езерото е главната тема денеска на социјалните мрежи. Регираше и колумнистот Ивор Мицковски, кој на својот Фејсбук профил напиша: “Не се прелева Езерото другари, нашите градби и узурпацијата се прелеваат ...

„Семејството во духот на мултикултурата“, презентација во ОУ „Единство“ – Гостивар

Gostivarpress.mk - 17.03.2018

Ученици од деветтите одделенија од македонските и албанските паралелки заедно со своите наставници ментори, од гостиварското основно училиште „Единство“ одржаа презентација на двата јазика на тема „Семејството во духот на мултикултурното општество“.

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт