Технологија

Познати се боите и спецификациите за новиот Samsung Galaxy S9

Кајгана - пред: 10 часа

Новиот Samsung Galaxy S9 ќе биде промовиран во недела, на Mobile World Congress кој се одржува во Барселона, но нестрпливите љубители на смартфоните на оваа компанија се потрудија да најдат податоци за уредот само неколку дена пред неговото ...

13 поврзани вести »

Автомобилот на Тесла нема засекогаш да остане во орбитата (ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 4 часа

loading... „Тесла“ веројатно ќе удри во Земјата за неколку десетици милиони години. Научниците од Универзитетот во Торонто соопштиле дека црвниот „Тесла роудстер“, автомобил кој неодамна е лансиран во вселената со помош на големата ракета, сепак ќе ...

7 поврзани вести »

Sony влегува на пазарот за споделено патување

Стандард - пред: 11 часа

Јапонската технолошка компанија Sony е последниот засега и донекаде изненадувачки нов играч на пазарот на споделени патувања. Sony Corp денеска соопшти дека ќе биде уште една голема компанија која сака да ги помести слоевите на јапонскиот такси ...

4 поврзани вести »

После човек и свиња, создаден е хибрид на човек и овца: Ако човечките клетки навлезат во мозокот на животното, експериментот се прекинува!

Вечер - пред: 11 часа

Ако човечките клетки навлезат во мозокот на животното, и нејзината интелегенција почне да се менува, воопшто не смееме да го продолжиме овој екпсеримент После човек и свиња, создаден е хибрид на човек и овца: Ако човечките клетки навлезат во мозокот ...

6 поврзани вести »

Брачната двојка која го ошури Гугл за 2,1 милијарда долари

Оff.net - пред: 14 часа

Направиле сајт и сфатиле дека Гугл нефер ги третира во пребарувањата. Бидејќи на сајтот и онака му одело добро, решиле да го тужат гигантот за нефер гуглање. По нив се налепија и други. Адам (51) и Шивон (49) Рафт се маж и жена од Беркшир кои пред ...

10 поврзани вести »

Поларните мечки ќе изумрат во наредните 30 до 40 години

Таратур - пред: 20 часа

Најголемите копнени месојадци на светот поларните мечки, ќе изумрат во наредните 30 до 40 години, предвидува една студија од 2013 година. Како што пренесува „Глас на Америка“, нивната судбина е директно поврза со климатските промени и губењето на ...

7 поврзани вести »

Нивото на морето несопирливо расте, во опасност се бројни градови од Шангај до Лондон

МКД - пред: 6 часа

Нивото на морето ќе порасне меѓу 0,7 и 1,2 метри во следните два века дури и доколку владите стават крај на ерата на фосилните горива како што беше ветено со Парискиот договор за климата, соопштија научниците.

Безос покажа часовник кој ќе работи 10.000 години (ВИДЕО)

Стандард - пред: 6 часа

Најбогатиот човек во светот, Џеф Безос покажа огромен часовник кој може да работи во текот на 10.000 години. Безос го претстави преку видео на својата сметка на Твитер. Уредот се наоѓа длабоко во земните длабочини – тој се гради во планина во ...

Загрејте го домот со помош на рециклирани батерии од лаптоп

Иновативност - пред: 9 часа

Зошто да потрошите илјадници долари на батериите на Илон Маск, Tesla Powerwall, кога можете да си направите свои батерии за само незначителен дел од таа сума? Ова е прашањето што си го поставуваат многу ентузијасти за алтернативна енергија и доведе ...

Vivid Fallout е пакет од модови кои го претопуваат Fallout 4 во графичко совршенство

IT.mk - пред: 10 часа

Fallout 4 e исклучително убава игра. Дека од убаво има и поубаво сведочи најновиот пакет кој ги обединува најпопуларните модови на Hein84. Доколку сте запознаени со Fallout 4 сцената со модови, шансите се дека сте слушнале за овој талентиран модер.

Стари автобуси за нови проблеми

Слободен Печат - пред: 8 часа

Од ЈСП „Скопје“ размислуваат за воведување на електронска картичка за едно возење, за патниците кои немаат честа потреба да се возат со автобус да можат да си ја набават Елена Вељановска Скопјани во последно време имаат прилика да се потсетат во ...

Samsung патентираше уште еден дизајн за смартфон, со дисплеј на преклопување

Стандард - пред: 11 часа

Како што е познато, Samsung напорно работи на својот прв смартфон со дисплеј на преклопување кој, сепак, најверојатно нема да се појави на пазарот во 2018 година. Корејците очигледно размислуваат за различни опции за уредот и веќе имаат патентирано ...

Spotify ќе развива хардверски производи?

Локално - пред: 11 часа

Spotify веројатно развива свој паметен звучник. Ова станува јасно од огласите за вработување направени од страна на компанијата. Еден од нив наведува дека Spotify ќе ги создаде првите физички производи и ќе почне со организација на производство, ...

Apple пушти iOS 11.2.6 надградба за да го реши проблемот со чат апликациите

Стандард - пред: 11 часа

Во последните неколку дена, iOS и MacOS уреди се соочија со неочекуван проблем. Софтверски „багови“ предизвикаа оперативните системи да паѓаат при отворање на одредени мобилни апликации. Компанијата е свесна за ситуацијата и веќе е подготвена со ...

Flow е вашиот мобилен мерач на квалитетот на воздухот

Иновативност - пред: 13 часа

Изминатите две години тимот на компанијата Plume Labs имаше една мисија: да ви помогне да бидете во тек со загадувањето на воздухот и да го подобрите здравјето на околината. Сега тие го претставија нивниот револуционерен производ Flow – првиот ...

Претворете го вашиот телефон или таблет во скриена безбедносна камера со Haven

IT.mk - пред: 12 часа

Најевтините скриени безбедносни камери со дополнителни сензори знаат да чинат од 100 евра нагоре, но она што повеќето можеби не знаат е тоа дека можат да го претворат нивниот стар, паметен телефон во релативно корисна безбедносна камера.

Интервју со Матеј Трајковски, развивач на HustleCool – алатка за менаџмент на социјални медиуми

IT.mk - пред: 16 часа

Неодамна корисниците кои го следат дигиталниот маркетинг веројатно забележаа нова алатка. HustleCool e проект изработен од лични маки и фрустрации, проблеми кои најверојатно ги има секој кој се обидува да промовира сопствен производ.

Фотографија од единствен атом освои Science Photography Contest

IT.mk - пред: 14 часа

Најдобрата фотографија од полето на науката е “‘Single Atom in an Ion Trap” од Дејвид Надлингер од Универзитетот Оксворд. Г. Надлингер е докторант на Оксворд, а ова е прв пат атом да може да се заблежи со голо око.

Како е да се биде робот?

IT.mk - пред: 21 часа

Леила Такајама има искуство со роботи. Таа има неколку роботи, правосмукалка и чистач за тоалет за мачиња. Таа се обидува да ве убеди дека сите дома имаме неколку основни, рудиментарни роботи. Пример, термостат или машина за перење на садови.

Немојте да го подигнувате телефонот во потрага по подобар сигнал (ВИДЕО)

USB - пред: 15 часа

Лошиот сигнал на смартфонот може да ви го расипе денот, посебно доколку итно ви треба мрежа. Што луѓето најчесто прават кога ќе останат без мрежа? Го креваат телефонот во воздух, пробувајќи да “фатат” сигнал.

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт