TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Ракомет

Загреб го „краде“ Јагањац од Металург

24 Ракомет - 22.01.2018

Во екот на одржувањето на Европското првенство во Хрватска, повеќето екипи веќе ги започнаа подготовките за пролетната полусезона. Македонскиот вицепрвак Металург без неколкумина од странците, пред се Анѓелиќ и Арсиќ, ги „запали“ моторите и тренира ...

Мајнов доби друштво: Кристијан Давитковски потпиша за Пролет

24 Ракомет - 22.01.2018

Тимот на Пролет нема да има големи грижи во преостанатите четири кола во Суперлигата, бидејќи веќе го обезбеди пласманот во плеј-офот, па раководството на тимот и тренерот Никола Матлиески можат да мислат на разигрувањето за титулата.

3 поврзани вести »

Вараждин, градот на ангелите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 22.01.2018

Вараждин е местото каде што Македонија вторпат игра на големите натпреварувања. Во 2009 година тука беше во првата фаза од Светското првенство, а сега се игра во вториот круг на Европскиот шампионат.

13 поврзани вести »

Македонија ќе биде без тренер на дуелите против Чешка и Данска

24 Ракомет - 22.01.2018

На натпреварите против Чешка и Данска коишто се играат утре и задутре во Вараждин на клупата на Македонија ќе го нема Роберто Гарсија Парондо. Тој се врати во Скопје, а новиот член на стручниот штаб кој ги води средбите нема да биде Хота Гонзалес со ...

106 поврзани вести »

Блиц со Никола Митревски: Ракометарите откриваат кој е спанко, кој лутко, а кој шмекер (ВИДЕО)

24 Ракомет - 22.01.2018

Репрезентацијата на Македонија ужива во одличните моменти коишто предизвикаа бура од одушевување кај сите фанови. Одличните игри беа знак дека може да се очекува уште подобра игра во продолжение.

14 поврзани вести »

Лазаров неизвесен: Цела нација во исчекување, лекарите го имаат последниот збор

24 Ракомет - 22.01.2018

Македонија на вчерашниот дуел против Шпанија го доживеа првиот пораз на ЕП во Хрватска. И тоа не би било толку страшно доколку во 10.минута од натпреварот Македонскиот капитен Лазаров не се пожали на повреда која го спречи да настапи во останатиот ...

126 поврзани вести »

ЕУРО 2018: Три причини за поразот од Шпанија

24 Ракомет - 22.01.2018

Навидум изгледа едноставно, но да се направи вистинска анализа по ваков пораз, верувајте дека не е баш лесна задача. Не е лесна затоа што нациjата е поделена, и треба да се внимава што се зборува, за да не дојдеме до ситуација „по натпревар сите сме ...

126 поврзани вести »

Македонија го има најдобриот голман на Европското првенство

24 Ракомет - 22.01.2018

Голманот на репрезентацијата на Македонија, го има најголемиот процент на одбранети удари во досегашниот дел од Европското првенство. Никола Митревски успеа да собере 28 одбрани, а додека тој бил на голот биле упатени 66 удари.

26 поврзани вести »

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Остануваме со вас, за Македонија

24 Ракомет - 22.01.2018

Прв пораз после 8 месеци. Во натпреварот кој беше првиот за се` или ништо, добивме ништо. Јас не памтам кога последен пат сме виделе ваков катастрофален почеток. Првиот гол од игра го дадовме во 15. минута.

Блиц со Стојанче Стоилов: Ракометарите откриваат кој е спанко, кој лутко, а кој шмекер (ВИДЕО)

24 Ракомет - 22.01.2018

Репрезентацијата на Македонија ужива во одличните моменти коишто предизвикаа бура од одушевување кај сите фанови. Одличните игри беа знак дека може да се очекува уште подобра игра во продолжение.

14 поврзани вести »

Потег на натпреварот – Двојната одбрана на Митревски (ВИДЕО)

24 Ракомет - 22.01.2018

Македонија го забележа првиот пораз во главната рунда и воопшто прв пораз на Европското првенство во Хрватска. Избраниците на Раул Гонзалес убедливо беа поразени од селекцијата на Шпанија со 20:31, но иако малку имавме и добри моменти на тој ...

26 поврзани вести »

Математиката е јасна: Две победи ја враќаат Македонија во Загреб и носат полуфинале

24 Ракомет - 22.01.2018

Поразот од Шпанија ја запре Македонија во налетот во кој имаше тргнато после одличните партии во Загреб, но не и ги урна надежите за историски успех и за пласман во полуфиналето. Македонија има право уште да го живее својот сон и да се надева дека ...

65 поврзани вести »

Како твитерџиите го видоа првиот пораз на Македонија на ЕП

24 Ракомет - 22.01.2018

Македонија го претрпе првиот пораз на Европското првенство и тоа против Шпанија со 20:31. На овој натпревар работите не одеа како што посакуваше селекторот Раул Гонзалес, па тоа резултираше со пораз.

Германија има Супермен: Руне Дамке побрз од топката (ВИДЕО)

24 Ракомет - 22.01.2018

Германија во второто коло од главната фаза загуби од Данска со 26-25, неизвесно беше до последните секунди од натпреварот, па жарот и борбата беше на највисоко ниво. Новото засилување во редовите на актеулниот европски шампион Руне Дамке го направи ...

5 поврзани вести »

Уште десет средби од вториот круг: Осум селекции со шанси за полуфинале

24 Ракомет - 22.01.2018

До крајот на вториот дел од групната фаза на Европското првенство остануваат уште три дена во кои ќе бидат одиграни уште по пет меча во двете групи. На овие средби треба да бидат одлучени патниците во полуфиналето, а во моментов уште ништо не е ...

65 поврзани вести »

Кањелас и Морос го „масираа“ Стојанче Стоилов (ФОТО ВЕСТ)

24 Ракомет - 22.01.2018

И на оваа средба, пикерот Стојанче Стоилов имаше нова голема битка на теренот овој пат со ракометарите на Шпанија. Доби многу нови удари, а дел од нив беа од неговиот соиграч Жоан Кањелас кој е од главните дефанзивци во репрезентацијата на Шпанија.

100 поврзани вести »

Митревски: Имавме мала блокада , а пехот со Лазаров беше голем хендикеп

24 Ракомет - 22.01.2018

Никола Митревски имаше одлично второ полувреме на голот на Македонија, бранејќи голем број зицери на противникот, но и тоа беше доволно само за висок пораз од 20-31. И Митревски како и останатите негови колеги причините за високиот пораз ги гледа во ...

26 поврзани вести »

Македонија доби голема лекција од селекцијата на Шпанија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 21.01.2018

Репрезентацијата на Македонија загуби од Шпанија со 20:31, но не ги загуби сите шанси за пласман во следната рунда. Ова беше само меч во кој беше загубен ритамот на добри игри и освојување на бодови.

Гонзалес: Преферирам Миркуловски да одмори, имаме уште натпревари

24 Ракомет - 21.01.2018

Македонија загуби во првиот натпревар од групната фаза, Шпанија беше поуспешна и славеше уверлива победа . Веднаш по натпреварот на редовната прес-конференција селекторот Раул Гонзалес се обиде да даде слика за она што се случуваше на терен.

106 поврзани вести »