TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Околу 2.000 учесници продефилираа на струмичкиот карневал

24 Вести - 18.02.2018

Над четири часа траеше големото дефиле на струмичкиот карневал кој и годинава понуди разновидни маски, совршени креации и одлични музичко сценски настапи. Oколу 2.000 учесници поделени во 42 карневалски групи продефилираа по струмичките улици.

99 поврзани вести »

„То Вима“: Коѕијас и Димитров одат чекор по чекор напред за договор

24 Вести - 18.02.2018

Постојат точки на поклопување на мислењата, но и позитивна клима по средбата во Виена, а клуч за конечен договор останува комбинацијата од постепена примена на ерга омнес со промена на Уставот, пишува весникот „То Вима“ во анализата за маратонските ...

Облачно време со локално дожд, на планините снег

24 Вести - 18.02.2018

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно. Во текот на ноќта ќе има повремени локални врнежи од дожд, а на планините снег. Утринската температура ќе се движи од минус еден до четири, а дневната од осум до 13 степени.

53 поврзани вести »

Последен ден од меѓународниот карневал „Прочка 2018“

24 Вести - 18.02.2018

Централната манифестација на меѓународниот карневал „Прочка 2018“ ќе се одржи денеска во Прилеп со настап на учесниците пред жири комисијата која ќе ги избере најдобрите маски по категории, по што здружението „Прилепски мечакари“ ќе им додели ...

99 поврзани вести »

Прочка - празник за проштевање и очистување од гревовите

24 Вести - 18.02.2018

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание на црквата, додека огновите, гатањата, карневалите и сл.

Се сруши авион во Иран - загинаа сите 66 патници

24 Вести - 18.02.2018

Во авионот кој денеска се сруши на југот од Иран загинаа сите 66 патници, изјави за државната телевизија портпаролот на иранската авиокомпанија „Асеман ерлајнс“. Авионот ATR-72 кој летал од Техеран кон градот Јасуџ на југозапад од Иран, се сруши во ...

63 поврзани вести »

Се урна патнички авион со 66 патници во јужен Иран

24 Вести - 18.02.2018

Ирански патнички авион што летал на внатрешна линија, денеска се урна во јужниот дел на Иран, јави АФП. Во авионот од типот АТР-72, кој летал на релација од Техеран кон југозападниот ирански град Јасуџ, се наоѓале 66 патници и членови на екипажот, ...

63 поврзани вести »