TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Погребан Оливер Ивановиќ, цела Србија му оддаде почит

А1 On - пред: 52 мин

Оливер Ивановиќ е погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белгард. Пред семејството и странски колеги, од Ивановиќ се опростија голем број граѓани од цела Србија, кои од утрото му оддаваа почит на убиениот политичар од Косово ...

123 поврзани вести »

Кире Лазаров: Наоружајте се со „дијазепам“

А1 On - пред: 54 мин

Капитенот на ракометната репрезентација, Кирил Лазаров, преку „Репортер“ испрати порака до македонските навивачи: „Наоружајте се со ‘дијазепам’, продолжуваме со исто темпо“. По вчерашниот инфаркт-меч меѓу Македонија и Германија, нашата ...

5 поврзани вести »

Мицкоски-Суомалајнен: Политичкиот прогон врз опозицијата не придонесува кон решавање на процесите кои се во застој

А1 On - пред: 1 час

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски денес оствари средба со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалајнен. На средбата се разговараше за стратешките приоритети на државата, актуелната политичка состојба и реформските процеси ...

15 поврзани вести »

Заев се сретна со делегација на AmCham од Албанија: Се создаваат услови за интензивирање на регионалната соработка

А1 On - пред: 1 час

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, ...

21 поврзани вести »

Министерот Бектеши се сретна со бизнис делегација од американската трговска комора во Албанија

А1 On - пред: 1 час

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк Крафорд.

21 поврзани вести »

Отворена изложбата на фотографии од Охрид во рамките на „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“.

А1 On - пред: 1 час

Во рамките на проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“ денеска беше отворена изложбата на фотографии од Охрид во голем формат. Станува збор за дела на 12 вљубеници во градот под Самуиловата тврдина, кои со својот фотоапарат успеале да забележат ...

5 поврзани вести »

Средба меѓу Министерот за правда, Билен Салији и Претседателот на УПОЗ, Пеце Грујовски

А1 On - пред: 1 час

Министерот за правда Билен Салији, оствари средба со претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Република Македонија, г. Пеце Грујовски.

3 поврзани вести »

Демонстрации во Полска поради законот за абортус

А1 On - пред: 1 час

Балони полни со црвена боја се фрлени кон седиштето на владејачката полска конзервативна партија за време на демонстрациите поради законот за абортус, соопшти денеска полската полиција. Во центарот на Варшава, доцна синоќа, кон просториите на ...

6 поврзани вести »

Коцијанчиќ: Тачи и Вучиќ ќе го продолжат дијалогот за нормализирање на односите

А1 On - пред: 2 часа

Претседателите на Косово и на Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ се договорија да го продолжат дијалогот за нормализирање на односите, изјави портпаролката на европската шефица на дипломатијата, Маја Коцијанчиќ.

157 поврзани вести »

Китаровиќ ја прекина посетата на Босна и Херцеговина

А1 On - пред: 2 часа

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ одлучи да ја прекине посетата на Босна и Херцеговина, поради засега непозната причина. Беше најавено дека посетата ќе трае три денови, но е прекината еден ден порано.

7 поврзани вести »

Изминатата недела регистрирани нови 428 случаи на грип

А1 On - пред: 2 часа

Изминатата недела (од 8 јануари до 14 јануари), во Република Македонија се регистрирани 428 нови случаи на заболени од грип, што е зголемување за 74 отсто споредено со неделата пред неа (од 1 јануари до 7 јануари) кога беа регистрирани 246 заболени ...

7 поврзани вести »

Прометот во индустријата во перидот јануари-ноември 2017 зголемен за 6,3 отсто

А1 On - пред: 2 часа

Прометот во индустријата во периодот јануари – ноември 2017 година во споредба со јануари-ноември 2016 година е зголемен за 6,3 отсто, додека во ноември 2017 година во однос на ноември 2016 година бележи раст од 2,6 проценти.

4 поврзани вести »

Бугарската влада го усвои меморандумот за намалување на тарифите за роаминг со Македонија

А1 On - пред: 2 часа

Бугарската Влада денеска го усвои Меморандумот меѓу владите на Македонија и Бугарија за намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги, соопшти прес службата на бугарската Влада.

12 поврзани вести »

(ВИДЕО) Столтенберг: Нема влез во НАТО без промена на името

А1 On - пред: 2 часа

Македонија не може да стане членка на НАТО без да се реши проблемот со името, односно не може да стане 30. членка под привремената референца. Мора да се реши проблемот со името и нема план Б, рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по ...

347 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Со поддршката од НАТО, Македонија успеа да ги исполни критериумите за влез во Алијансата

А1 On - пред: 2 часа

Оваа посета е од клучно значење. 2018 година ќе биде клучна година за Македонија и регионот. Време е процесите за интеграцијата да ги донесеме при самиот крај, рече премиерот Зоран Заев по средбата со генералниот серетар на НАТО, Јенс Столтенберг.

347 поврзани вести »

Македонија ќе се претстави на меѓународниот саем за туризам во Хелсинки

А1 On - пред: 2 часа

Македонија со конкретна понуда се претставува на меѓународниот саем за туризам што денеска почна во Хелсинки, Финска. Како што соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), на саемот т.н.

3 поврзани вести »

Јанева се сретна со Столтенберг: Работата на СЈО е клучна за обезбедување на владеењето на правото

А1 On - пред: 2 часа

Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева денес оствари средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во рамки на неговата посета на Република Македонија. На средбата Специјалниот јавен обвинител Јанева го информираше Генералниот секретар ...

21 поврзани вести »

Радев ужива поддршка од 60% од граѓаните

А1 On - пред: 3 часа

По една година на функцијата, бугарскиот претседател Румен Радев ужива поддршка од 60 проценти од граѓаните, покажа анкета на агенцијата Галуп објавена денеска. Новинската агенција БТА јавува дека ова е најдобар рејтинг на бугарски претседател уште ...

2 поврзани вести »

Македонската репрезентација замина за Вараждин

А1 On - пред: 3 часа

Откако на најдобар начин ја завршија работата во Загреб, нашите ракометни репрезентативци денеска заминаа за Вараждин, каде ќе ги играат натпреварите од главната група 2. Македонските ракометари имаат тридневен одмор од натпреварите, а потоа ќе ги ...

147 поврзани вести »

Егзит прогласен за најдобар европски фестивал

А1 On - пред: 3 часа

Фестивалот Егзит, кој се одржува во српскиот град Нови Сад, беше прогласен за најдобриот европски фестивал, на натпревар кој се одржа во Холандија. Жирито разгледало 350 музички фестивали кои се одржуваат во 35 европски држави, и заклучило дека ...

9 поврзани вести »