TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Борисов: Еден куршум и ситуацијата драматично се промени

А1 On - 17.01.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во Европскиот парламент предупреди дека ситуацијата на Балканот е кревка и дека еден куршум е доволен за драматична промена на ситуацијата. „Видовте што се случи вчера, само еден куршум и ситуацијата се промени ...

36 поврзани вести »

Вокер: Во Косово се потребни нови политичари

А1 On - 17.01.2018

Американскиот дипломат Вилијам Вокер побара во Косово да се оддалечи политичката класа која е произлезена од војната и на нејзино место да дојде нова политичка структура. Како што пренесуваат косовските медиуми, американскиот дипломат, кој е голем ...

5 поврзани вести »

Роденден на уметноста: Изложба во ателјето на Мирослав Масин

А1 On - 17.01.2018

Асоцијацијата за култура ИКОН и уметникот Мирослав Масин вторпат со изложба го одбележуваат Роденденот на уметноста кој во светот се прославува на 17 јануари. Во ателјето на Масин денес ќе биде отворена изложбата „Во слава на уметноста“ на која ...

3 поврзани вести »

Претставата „Царот Владислав“ во Центарот за култура во Струмица

А1 On - 17.01.2018

Во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица вечерва во 20 часот ќе биде изведена претставата „Царот Владислав“, на авторот Борис Јанков, а во режија на Бранко Ставрев. Македонскиот еминентен режисер Ставрев ја изработи и сценографијата за ...

Пронајден мртов маж во хотел кај поликлиниката „Бит-пазар“

А1 On - 17.01.2018

Маж бил пронајден мртов во хотел зад поликлиниката „Бит-пазар“ во Скопје, информираат од Министерството за внатрешни работи. Починатото лице лежело на подот до траги од крв и метадон, а вработените во угостителскиот објект изјавиле дека лицето се ...

26 поврзани вести »

Маж со нож и сукало им се заканувал на вработените во бензинска пумпа

А1 On - 17.01.2018

Вработен во Агенцијата за обезбедување пријавил дека синоќа вработените во бензинска пумпа во Скопје биле вознемирувани од машко лице, кое во рацете држело нож и сукало и кон нив упатувало пцости, закани и навреди.

17 поврзани вести »

ВИДЕО: Одбележување на 550-годишнината од смртта на Скендербег

А1 On - 17.01.2018

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги почнува манифестациите со кои ќе се одбележи „Годината на Скендербег” по повод 550-годишнината од смртта на, како што пишува во најавата, албанскиот национален херој Ѓерѓ Кастриот – ...

66 поврзани вести »

Тепачка помеѓу затвореници во Идризово

А1 On - 17.01.2018

Двајца затвореници се степале во амбулантното одделение при Казнено-поправната установа „Идризово“, информираат од МВР. Имено, тепачката се случила помеѓу 36-годишниот М.З. и 42-годишниот Д.Р, при што на вториот му биле нанесени тешки телесни ...

18 поврзани вести »

Ограбена црква во Тетово, украдени 2.000 денари

А1 On - 17.01.2018

Непознат сторител го скршил стаклото на влезната врата на црквата „Свети Никола“ во село Копанце во Тетово, при што од масата за свеќи одзел ситни пари во вредност од 2.000 денари. Увид извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово.

8 поврзани вести »

Тарчуловски нема дозвола да го следи обраќањето на Столтенберг во Собранието

А1 On - 17.01.2018

Судот не му дозволи на пратеникот Јохан Тарчуловски, кој се наоѓа во куќен притвор, да го следи утрешното обраќање на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Собранието. „Постапувајќи по барање на обвинетиот Ј.Т.

30 поврзани вести »

ВИДЕО: ЕХФ направи специјално видео за македонските навивачи

А1 On - 17.01.2018

На официјалниот YouTube канал на европското првенство, се појави видеото со наслов „Македонците навиваат за нивниот ...

72 поврзани вести »

Продолжува проектот „Бањско климатска рекреација на корисници на пензија“

А1 On - 17.01.2018

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија продолжува со реализација на проектот „Бањско климатска рекреација на корисници на пензија“.

Нимиц: Терминот Македонија останува во новото име

А1 On - 17.01.2018

Терминот Македонија ќе биде содржан во предлог-решението за името бидејќи веќе го имаат признаено повеќе од 100 земји во светот, изјави медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц. Неговата изјава беше дадена за грчката телевизија „ТВ Антена“ ...

93 поврзани вести »

НБРМ и ЕФСЕ со едукативни брошури за децата

А1 On - 17.01.2018

Народната банка на Република Македонија (НБРМ), во соработка со Европскиот фонд за Југоисточна Европа (ЕФСЕ), изготви две едукативни брошури на следниве теми: „Патување во светот на парите“ и „Водич за финансиска едукација“ наменети за младата ...

9 поврзани вести »

Роман за германски Џејмс Бонд на македонски јазик

А1 On - 17.01.2018

Крими романот „Теодорус. Танцувајќи со риба слон“, за Теодор, германскиот Џејмс Бонд од 21 век,зачинет со музика од Стинг, Шаде, џез од латвискиот писател Ото Озолц деновиве излезе од печат во издание на „Прозарт Медиа“.

5 поврзани вести »

Девет сообраќајки во текот на вчерашниот ден

А1 On - 17.01.2018

Во текот на вчерашниот ден, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле вкупно девет сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни поввреди, три со телесни повреди и пет со материјална штета.

39 поврзани вести »

(ВИДЕО) Василев: Одлуката за азил за Грујевски и Бошкоски е одложена на неопределено време затоа што нема преведувач

А1 On - 17.01.2018

Управниот орган, кој треба да одлучи по барањето за азил на Горан Грујевски и Никола Бошкоски во Грција, нема преведувач од грчки на македонски јазик и обратно. Поради тоа, одлучувањето е одложено за неопределно време.

МОН предвидува наставниот час за основците да трае 55 минути

А1 On - 17.01.2018

Министерството за образование и наука предвидува за учениците од прво до петто одделение еден наставен час да трае 55 минути, во кој е вклучен и одмор во траење од 15 минути по секој наставен час.

61 поврзани вести »

НДМ: Столтенберг да им пренесе на НАТО и ЕУ – Жива е Македонија, жив е македонскиот народ!

А1 On - 17.01.2018

„Народно движење за Македонија ја споделува загриженоста со народот од утрешниот ден, кој е еден од деновите каде македонскиот народ на едно место ќе ги гледа подржувачите на НАТО и ЕУ, односно, подржувачите за промена на вековното македонско име, а ...

367 поврзани вести »

Бериша: Ивановиќ го убија кругови на српските ултранационалисти

А1 On - 17.01.2018

Поранешниот албански премиер и преседател Сали Бериша кој е духовен лидер на албанската опозиција изјави дека убиството врз лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ е дело на кругови на Српските ултранационалисти.

168 поврзани вести »