TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Дефект на трафостаница остави без струја и вода делови од Скопје

А1 On - пред: 3 часа

Екипите на ЕВН Македонија почнаа со приклучување на дистрибутивната мрежа на дел од корисниците во Скопје кои останаа без струја денеска попладне поради испадот на извод од 110-киловолтната трафостаница „Васил Главинов“.

13 поврзани вести »

Магла на Стража, Плетвар и во Крушево

А1 On - пред: 4 часа

Намалена видливост поради појава на магла има на планинските превои Стража, Плетвар и во Крушево, каде видливоста е од 100 до 150 метри, информира Автомотосојузот на Македонија во вечерниот извештај за состојбата на патиштата.

Допис од Катругалос за кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско-јонската иницијатива

А1 On - пред: 4 часа

Алтернативниот шеф на грчката дипломатија, со допис до надлежните европски комесари, соопшти дека Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско–јонската иницијатива.

10 поврзани вести »

219 змии пронајдени во стан во Буенос Аирес

А1 On - пред: 4 часа

Аргентинската полиција откри 219 змии во стан во центарот на Буенос Аирес, меѓу кои има питони и боа. Змиите кои биле подготвени за продажба и покрај застрашувачкиот изглед, според експертите не преставувале опасност за локалните жители.

7 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мицкоски: Рушењето на споменици не е активност со која се занимава една просперитетна влада, насочена кон ...

А1 On - пред: 4 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека речиси и да нема ден без скандал приреден од владата. Тој изјави дека граѓаните се чувствуваат неспокојно и рече оти е свесен дека таа несигурност ги обесхрабрува и удира по нивното ...

60 поврзани вести »

Би-Си-Си најави нова серија со Дејвид Атенборо

А1 On - пред: 4 часа

Би-Си-Си најави нова серија за дивиот свет, која ќе ја води легендарниот природонаучник Дејвид Атенборо, а ќе биде ангажиран тимот кој работеше на документарецот „Планетата Земја“. Како што најави уредничката на Би-Си-Си, Шарлот Мур, новата серија ...

3 поврзани вести »

Таравари се сретна со албанскиот амбасадор Река: Ќе се формира Унија на албански општини за користење на ИПА фондовите

А1 On - пред: 4 часа

Амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река, престојуваше на официјална посета во општина Гостивар, при што беше пречекан од страна на градоначалникот Арбен Таравари. На пријателската средба, градоначалникот Таравари го запозна ...

72 поврзани вести »

Левандовски го промени агентот, медиуми шпекулираат дека подготвува трансфер

А1 On - пред: 4 часа

Фудбалерот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски ја прекина соработката со својот досегашен агент Чезаре Кухарски, кој се грижеше за неговата кариера изминативе десет години. Најдобриот стрелец во Бундеслигата за нов агент го ангажираше Пини Захави.

11 поврзани вести »

Дуа Липа и Стормзи триумфираа на Британските музички награди

А1 On - пред: 5 часа

Пејачката Дуа Липа и нејзиниот колега Стормзи ги освоија најпрестижните признанија на Британските музички награди. Липа ја доби наградата за најдобар женски изведувач и за ѕвезда во подем, додека раперот од јужен Лондон беше прогласен за најдобар ...

16 поврзани вести »

Сомнителен пакет испратен до принцот Хари и Меган Маркл

А1 On - пред: 5 часа

Лондонската полиција денеска соопшти дека до принцот Хари и неговата вереница Меган Маркл бил испратен сомнителен пакет. Во полициското соопштение се наведува дека пакетот, што содржел „непозната супстанца“, бил адресиран до палатата Сент Џејмс, ...

14 поврзани вести »

Владо Јовановски излегува од притвор

А1 On - пред: 5 часа

Aктерот, Владо Јовановски, кој повеќе од два месеца беше во притвор поради настаните во Собранието од 27-ми април минатата година, излегува од затворот во Шутка. Имено, кривичниот совет на скопска Апелација одлучил да ја прифати неговата жалба и ...

53 поврзани вести »

СДСМ: Извештајот на Транспаренси интернешенал е резултат на 10-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - пред: 5 часа

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за корупција, кога на сите им е јасно дека токму оваа партија со години практикуваше криминал, корупција и ...

38 поврзани вести »

(ВИДЕО) Жестока дебата за Али-пашината џамија: Знаеме дека имало минаре, но и црква и ранохристијанска базилика

А1 On - пред: 5 часа

На Али-пашината џамија се работи без одобрение за градба, со тешка градежна механизација што го уништува просторот наоколу каде што претходно имало црква, вели Михаил Трендафилов, претседател на здружението „Совест“, во дебатата на „Макфакс“.

12 поврзани вести »

Заев: Експерти на Светска банка ќе прават анализа на ПИОМ

А1 On - пред: 5 часа

Премиерот Зоран Заев денеска информира дека ангажирале експерти на Светска банка и оти се прави комплетна анализа на структурата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. Заев во попладневниот дел на седницата за пратенички прашања појасни ...

30 поврзани вести »

Во новите бомбардирања на владините сили врз Источна Гута загинаа тринаесет лица

А1 On - пред: 5 часа

Тринаесет лица загинаа денеска при нови бомбардирања на владините сили врз регионот на Источна Гута, источно од Дамаск, кој е под контрола на бунтовниците. Најновите напади доаѓаат во услови на зајакнатите повици на повеќе светски лидери и ...

48 поврзани вести »

Схинас: ЕК сака да внесе динамика во односите со Западен Балкан

А1 On - пред: 5 часа

Цел на претстојната посета на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер на земјите од Западен Балкан ќе биде на нивните лидери да им ја претстави Стратегијата на ЕК, но и обновата на динамиката и интересот на ЕУ за регионот, изјави ...

52 поврзани вести »

Николовски: Во спроведувањето на идните политики, важна е поддршката од ЕУ и од донаторската заедница

А1 On - пред: 5 часа

Денеска во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се одржа состанок на Секторската работна група за земјоделство и рурален развој, на која беа поканети и претставници од Делегацијата на Европската унија, претстваници од ...

12 поврзани вести »

Презентиран извештајот на ОБСЕ/ОДИХР за наљудувачката мисија за изборите

А1 On - пред: 6 часа

Делегација на ОБСЕ/ОДИХР, предводена од заменик шефот на одделот за избори, Ричард Лапин и советничката за избори во ОБСЕ/ОДИХР Тамара Отиашвили, денеска во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го претстави конечниот извештај на ...

4 поврзани вести »

Директорот на „МЖ – инфраструктура“ дел од платата донирал за ДУИ

А1 On - пред: 6 часа

Директорот на „Македонски железници – инфраструктура“ секој месец дел од платата донирал за ДУИ. Ирфан Асани денеска во соопштение испратено до медиумите „морално и одговорно“ тврди дека како директор во неговото досегашно работење во ниту еден ...

4 поврзани вести »

Пет милиони денари повеќе за плати во АЕК, а ист број вработени

А1 On - пред: 6 часа

Агенијата за електронски комуникации (АЕК) годинава ќе потроши 5 милиони денари повеќе за плати на членовите во споредба со минатата година, а бројот на вработени ќе остане ист како лани. Ова беше соопштено на промоцијата на „Петтиот мониторинг ...

22 поврзани вести »