TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

ВИДЕО: Започна средбата меѓу Јункер и Заев

А1 On - пред: 12 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер пристигна во Владата на Република Македонија каде во моментот се одржува средба со премиерот Зоран Заев. Јункер во Скопје пристигна заедно со комесарот за проширување Јоханес Хан.

113 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Четворица Руси во идеалниот тим на олимпискиот турнир во хокеј

А1 On - пред: 12 часа

Четворица играчи од шампионот Русија беа вклучени во идеалниот тим во хокеј на мраз на Зимската Олимпијада во Пјонгчанг. Во составот влегоа голманот Василиј Кошечкин, дефанзивецот Вјачеслав Војнов и напаѓачите Павле Дацјук и Илја Ковалчук, кој исто ...

„Единствена Македонија“: Скандалозно е што Заев избрал фукницонери кои си играат и учат како се води држава

А1 On - пред: 12 часа

„Зоран Заев вчера најави реконструкција на владата и притоа рече дека голем е бројот на луѓето во Владата кои многу се трудат, а не знаат, но се трудат и да научат. Ова е скандал сам по себе, бидејќи, произлегува дека Заев прво избирал владини ...

51 поврзани вести »

Се расплеткува случајот, фатен макрото на девојчето од „25 Мај“

А1 On - пред: 12 часа

Полицијата го откри макрото на 13-годиното девојче од Домот „25 Мај“. Станува збор за кавадарчанка која што го терала девојчето да се проституира, а било принудувано и да питачи. Единицата за трговија со луѓе и криумчарење мигранти при Одделот за ...

58 поврзани вести »

Притвор за кавадарчанката осомничена за подведување на девојчето од „25 Мај“

А1 On - пред: 12 часа

30-дневен притвор и е одреден на кавадарчанката, која е осомничена за подведување на малолетното девојче, штитеничка од од ЈУ Завод за згрижување на деца со воспитно – социјални проблеми и нарушено поведение – Скопје, „25 Мај“.

58 поврзани вести »

За проблемот со брашното ќе разговараат македонскиот и српскиот министер за земјоделство

А1 On - пред: 12 часа

Во текот на денот се очекува македонскиот и српскиот министер за земјоделство да разговараат за проблемот со брашното откако Србија најави контрамерки по воведувањето на мерките од македонска страна за увозот на српско брашно.

14 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев од Скопскиот аквадукт: Со конкретни акции го штитиме културното наследство на Македонија

А1 On - пред: 12 часа

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за култура Роберт Алаѓозовски, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски денеска беше во посета на на Скопски Акведукт.

47 поврзани вести »

(ВИДЕО) Aлаѓозовски: Исчистена депонијата, почнува целосна ревитализација на Скопскиот Аквадукт

А1 On - пред: 12 часа

„По повеќегодишно институционално запоставување, во 2018 година издвоиме 1.100.000 денари за изработка на Проект за конзервација и реставрација на Скопскиот аквадукт. За оваа наша уникатна знаменитост, подготвени сме да вложиме и повеќе за да го ...

47 поврзани вести »

„Тврдокорни“ во вторник ќе протестираат за одбрана на името „Македонија“

А1 On - пред: 13 часа

Во вторник на 27 февруари, патриотското здружение „Тврдокорни“ и „Македонски Обединети Сили“ на социјалната мржа „Фејсбук“ најавија протест пред Соборниот храм за одбрана на името „Македонија“. Протестот е највено дека ќе почне во 17.30 часот.

10 поврзани вести »

Заев: Евентуалната реконструкција заради зголемување на парламентарното мнозинство

А1 On - пред: 13 часа

Евентуалната реконструкција и промени ќе се случат заради зголемување на парламентарното мнозинство, изјави денеска премиерот Зоран Заев по посетата на Аквадуктот во Скопје. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со најавените кадровски промени ...

51 поврзани вести »

22 лап-топ компјутери украдени од продавница на „Нептун“ во Велес

А1 On - пред: 13 часа

Тешка кражба е извршена синоќа во продавица на „Нептун“ во Велес во која непознат сторител украл 22 лап-топ компјутери, разни марки и модели. Непознат сторител вчера во периодот од 20:30 до 4:30 часот извршил тешка кражба на тој начин што со ...

12 поврзани вести »

Швајцарија: Едно лице загина, а тројца се повредени при лавина на Алпите

А1 On - пред: 13 часа

Швајцарската полиција соопшти денеска дека една жена загинала, а три лица се повредени во лавина на Алпите, во близина на границата со Италија. Лавината погодила четворица скијачи вчера попладне, откако тргнале од планинска колиба во областа Арола.

5 поврзани вести »

Данк го изедначи негативниот рекорд на Шкртел

А1 On - пред: 13 часа

Фудбалерот на Брајотн, Луис Данк се изедначи со поранешниот дефанзивец на Ливерпул, Мартин Шкртел кој го држи непопуларниот рекорд по број на постигнати автоголови. Данк веќе има четири гола во својата мрежа од почетокот на сезоната на Премиер ...

2 поврзани вести »

Забрана за тешки товарни возила на патниот правец Маврово-Дебар

А1 On - пред: 13 часа

Воведена забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец Маврово-Дебар, информира АМСМ. Како што информира АМСМ, забраната е воведена вбо 13.20 часот. Од АМСМ информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни ...

43 поврзани вести »

Коѕијас: На Албанија не и отстапуваме ниту педа земја

А1 On - пред: 13 часа

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас ги офрли обвинувањата на домашните медиуми дека неговата земја и отстапува дел од свјата територија на Албанија. Тој посочи дека иформациите дека Грција отстапува дел од својата територија се лажни, ...

16 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мицкоски: Скандалот со неучеството на регионалната конференција е приватизирање на државата за свои лични ...

А1 On - пред: 13 часа

„ВМРО-ДПМНЕ не се согласува и го оценувам за незрело и скандалозно однесувањето на потпретседателот на владата кој по сопствена оценка и поради причини кои никако не ја засегаат Република Македонија одлучил да не учествува на регионалната ...

19 поврзани вести »

Делегација на Советот на Град Скопје положи цвеќе на споменикот на Кузман Јосифовски-Питу

А1 On - пред: 13 часа

По повод 74-годишнината од загинувањето на народниот херој Кузман Јосифовски-Питу, делегација на Советот на Град Скопје денеска положи свежо цвеќе на споменикот на Кузман Јосифовски-Питу. Делегацијата на Советот на Град Скопје беше составена од ...

3 поврзани вести »

Заев уверен дека Македонија и Грција ќе најдат достоинствено решение за спорот

А1 On - пред: 13 часа

Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека Македонија и Грција ќе успеат да најдат достоинствено решение за спорот околу името. – Верува дека ќе се изнајде решение, кое ќе биде досотинствено за двете страни и кое нема да задира во ...

14 поврзани вести »

Снег и минусни температури во Хрватска

А1 On - пред: 13 часа

Поларниот бран, што беше најавен, утрово стигна во Хрватска. Забележани се минусни температури. Најниската температура е измерена на Зивижан, односно минус 17,2 степени Целзиусови. Во останатите градови температурата се движи меѓу минус три до минус ...

7 поврзани вести »

Акција за чистење околу Спомен Костурницата во Куманово

А1 On - пред: 13 часа

Екипи на ЈП „Чистота и Зеленило“, членовите на здруженијата „Кумановски акцијаши“ и „Скаут“ денеска го чистеа локалитетот околу Спомен Костурницата во Куманово и насадија нови садници. Акцијата за чистење се одржува во рамките на проектот „Зелено ...

3 поврзани вести »