TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

AKO

Хаос, тепачка, повредени и мртов полицаец на улиците во Билбао(видео)

AKO - пред: 7 часа

Шпански и руски навивачи се истепаа меѓусебе пред дуелот меѓу Атлетик и Спартак Москва во шеснаесетфиналето во фудбалската УЕФА Европа лига во шпанскиот град Билбао. Дивеењето на двете групи почнало пред стартот на средбата на „Сан Мамеш“.

17 поврзани вести »

СДСМ: Мицкоски ги брани ретроградните политики на Никола Груевски

AKO - пред: 9 часа

Христијан Мицковски покажува дека нема капацитет да ја надмине матрицата на делување и функционирање на Никола Груевски. Споменикот дивоградба беше поставен незаконски, без почитување на процедурите и неговото отстранување става крај на насилното, ...

43 поврзани вести »

Мицкоски преку видео обраќање го осуди демонтирањето на Ќосето и најави дека еден ден ќе се врати

AKO - пред: 9 часа

,,Речиси и да нема ден, а да нема некој скандал приреден од владата. Граѓаните се чуствуваат неспокојни и свесен сум дека таа несигурност ги обесхрабрува и удира по нивното достоинство. Последниот таков чин, беше рушењето на споменикот на ...

43 поврзани вести »

Каракамишева на чело на Комисија за политички систем на ВМРО ДПМНЕ

AKO - пред: 15 часа

ВМРО ДПМНЕ направи промени во кадровските решенија и на чело на комисиите на оваа партија се назначени нови луѓе, меѓу нив и професорката Тања Каракамишева. Влатко Ѓорчев не е повеќе координатор на пратеничката група.

46 поврзани вести »

СДСМ: На местото на Ќосето ќе биде засадено Дрво на човековите права

AKO - пред: 15 часа

,,Отстратнувањето на т.н. споменик на Андон Лазов Јанев-Ќосето, дивоградба бесправно поставена од страна на претходната градска власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, става крај на самоволието и незаконитоста во поставувањето објекти и споменици во Скопје.

138 поврзани вести »

Шилегов: Започнува справувањето со незаконските градби од Скопје 2014

AKO - пред: 15 часа

,,Екипи на Градот Скопје за да не предизвикаат застој во одвивањето на сообраќајот на една од најфреквентните крстосници кај Врховниот суд, утрово го отстранија бесправно поставениот споменик на Андон Лазов Јанев – Ќосето.

138 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ: Само Талибанци, ИСИС и СДСМ уриваат споменици

AKO - пред: 15 часа

,,Само Талибанците во Авганистан и радикалите на ИСИС во Сирија и во Ирак уриваа споменици. Нивната деструкција, невидена за 21 век ја осуди целиот цивилизиран свет. Истото што го правеа Талибанците и ИСИС во регионите зафатени од војна, го гледаме ...

138 поврзани вести »

Државните институции имаат обврска да ги евидентираат вработените за да добијат плата

AKO - пред: 18 часа

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, денеска одржаа заедничка прес-конференција на која информираа за измените во Законот за вработените во јавниот ...

35 поврзани вести »

Општина Центар: Споменикот на Андон Јанев Ќосето беше дивоградба

AKO - пред: 18 часа

Во текот на ноќта од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје, е отстранет споменикот на Андон Јанев Ќосето. По детално испитување на фактичката состојба, надлежните служби во општина Центар донесоа решение дека се работи за дивоградба.

28 поврзани вести »

Споменикот на Ќосето ноќеска е тргнат од пред судовите

AKO - пред: 1 ден

Андон Јанев-Ќосето, како што дојде излеан во бронза пред Комплексот судови во Скопје , на ист начин и си замина. Тој ноќеска беше дислоциран и качен со кревалка во камион. Ова е првиот од спомениците за кој е утврдено дека се незаконски поставени.

138 поврзани вести »

Амбасадата на САД во Тирана е разочарана од реториката на Еди Рама

AKO - 22.02.2018

Амбасадата на САД во Тирана, изрази разочараност од изјавите на премиерот Еди Рама, кои се однесуваат на можноста Албанија и Косово во иднина да имаат заедничка надворешна политика и претседател.

31 поврзани вести »

На Универзитетот во Анкара започна да работи Катедра за македонски јазик

AKO - 22.02.2018

На Универзитетот во Анкара оваа недела започна со работа Катедра за македонски јазик. Ова, на заедничкото предавање со македоснкиот претседател Иванов, во рамки на неговата официјалн посета на Турција, го објави претседателот на Советот за високо ...

РЕК Битола ќе купи сопствена механизација за ископ на јаглен

AKO - 21.02.2018

Со оглед на претходно пројавениот интерес, РЕК Битола ја информира јавноста дека по откажувањето на правното лице ,,Трансмет” од договорот за ископ на јаглен во РЕК Битола на 02.02.2018г, РЕК Битола пристапи кон распишување нов тендер за избор на ...

2 поврзани вести »

Мерко по стапките на Груевски купува општинско возило со посебни карактеристики

AKO - 21.02.2018

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко сака да се вози во луксузно возило и тоа со посебни карактеристики, по нарачка. Како што објави Алсат-М,во време кога општината е една од најзадолжените во Македонија, тие се одлучуваат на ваков чекор.

9 поврзани вести »

Општина Центар го чисти ѓубрето и дивите депонии што ги пријавуваат граѓаните

AKO - 21.02.2018

Започна реализацијата на проектот за чистење на општина Центар. На отворениот телефон 076 313-387 граѓаните пријавија проблеми со чистотата во општината, а надлежните веќе излегоа на терен и го исчистија отпадот од улиците ,,Славејко Арсов“, ...

3 поврзани вести »

ВИДЕО од официјалната посета, пречек и интонирање на химните на Македонија и Германија

AKO - 21.02.2018

Република Македонија и Сојузна Република Германија се големи пријатели. Оваа година одбележуваме 25 години од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу нашите земји. Ѝ благодарам на канцеларката Angela Merkel за одличниот дочек при официјалната ...

Обвинителство ќе ја испитува работата на ФПС и на ,,Трансверзалец“ за загинувањето на Калина и Александар

AKO - 21.02.2018

Основното јавно обвинителство Скопје постапува за расветлување на настанот на планинскиот врв Кајмакчалан, во кој животот го загубија двајца македонски планинари. Надлежен јавен обвинител издаде Наредба до Секторот за внатрешни работи Скопје – ...

94 поврзани вести »

Заев и Меркел ќе одржат заедничка прес конференција по средбата во Берлин

AKO - 21.02.2018

The moon rises beside the Reichstag building, the seat of the German lower house of parliament Bundestag, in Berlin, November 2, 2014. REUTERS/Fabrizio Bensch (GERMANY - Tags: POLITICS ENVIRONMENT SOCIETY) Претседателот на Владата на Република ...

123 поврзани вести »

Деца ќе управуваат со моторно возило со наполнети 17 години

AKO - 21.02.2018

МВР соопшти дека се влезени во сила измените во Законот за безбедност во сообраќај, со кои деца, како што стои во законот, со наполнети 17, а не како досега 16 години, ќе се стекнат со право да управуваат моторно возило.

Дарко Димитров ја аранжираше српската песна за Евровизија ,,Нови деца“(видео)

AKO - 21.02.2018

На Евросонгот во Лисабон, Србија годинава ќе биде претставена со песната ,,Нови деца“ во изведба на Сања Илиќ и „Балканика“. Автори на оваа песна се Сања Илиќ и Татјана Карајанов(музика), Даница Крстајиќ (текст), додека аранжманот го направи ...

16 поврзани вести »