TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

AKO

Во Собрание на РМ се одбележа 550 годишнината од раѓањето на Скендербег

AKO - 17.01.2018

Претседателот на Собрание на РМ, Талат Џафери, пред присутните гости имаше обраќање на Свечената академија по повод одбележувањето на 550-годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриоти-Скендербег.

67 поврзани вести »

МРТВ ќе ја поништи одлуката за субвенционирани песни

AKO - 17.01.2018

Вчера, на 16 јануари 2018 година, во Министерството за култура на Република Македонија се одржа состанок меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската радио-телевизија, за да се разгледаат опциите за разрешување на состојбата со ...

40 поврзани вести »

Најчевска: Престанете да браните неправо во името на правата, ЗАКОНОТ Е ГЛУП!

AKO - 17.01.2018

,,Јас повторно ќе прашам: како ќе се примени Законот за јазиците без попис? На жими мајка? Како да знам дека етничките Албанци во Македонија се 20% од населението кога не знам колку население има во Македонија? Или не смеам да барам попис затоа што ...

37 поврзани вести »

Нимиц: Терминот ,,Македонија“ е вклучен во предлогот за името

AKO - 17.01.2018

Пред денешната средба меѓу делегациите од Грција и Република Македонија во Њујорк, медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, во вторникот рече дека неговиот предлог за решавање на деценискиот спор околу името го вклучува и терминот “Македонија”.

95 поврзани вести »