TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

СДСМ не се откажува од двојазичноста - претседателското вето само го одложи законот

Алфа - пред: 27 мин

Очекувано вето и правилна одлука од претседателот, за да се исправи грешката со изгласување на против уставен закон во Собранието. Ова е ставот на дел од експертите. Очекувано вето и правилна одлука од претседателот, за да се исправи грешката со ...

2 поврзани вести »

Столтенберг: името па НАТО

Алфа - пред: 27 мин

Решете го спорот за името па ќе влезете во НАТО. Ова е пораката што првиот човек на НАТО Алијансата ја упати во своето обраќање пред пратениците. Решете го спорот за името па ќе влезете во НАТО.

345 поврзани вести »

Двојазичноста би чинела милиони - треба да се печатат и нови денари

Алфа - пред: 27 мин

Се уште не се знае колку ќе чини промената на парите ако профункционира Законот за употреба на јазиците. Тој предвидува промена на денарите, и на кованите и на книжните. Се уште не се знае колку ќе чини промената на парите ако профункционира Законот ...

6 поврзани вести »

Во Тетово традиционално спуштање на крстот на Водокрст

Алфа - пред: 3 часа

25 годишниот Матеја Велјаноски е среќното момче кое успеа да го фати светиот крст од осветените води во црковниот базен во храмот Св. Богородица во тетовско горно маало. 25 годишниот Матеја Велјаноски е среќното момче кое успеа да го фати светиот ...

85 поврзани вести »

Охрид очекува илјадници туристи за Богојавление Водици

Алфа - пред: 3 часа

За големиот христијански празник Богојавление Водици, сите патишта водат кон македонската духовна престолнина, Охрид, каде утре во 10 часот од пристаништето кај светилникот ќе се фрли крстот во осветените езерски води.

85 поврзани вести »

Искршена спомен плочата на Ацо Шопов во Штип

Алфа - пред: 3 часа

Целосно уништена и искршена спомен плочата на Ацо Шопов поставена на ѕидот од неговата родна куќа во Штип. Вандалскиот чин се случил деновиве,реагираа денес преставници од штипскиот Сојуз на борци.

7 поврзани вести »

Непристоен предлог за името - дали новата Влада целосно ги урна преговарачките позиции?

Алфа - пред: 3 часа

Ова е прв пат медијаторот да излезе со предлог кој од нашите преговарачи веднаш е оценет како недостоинствен. Се отвора прашањето дали и тој ја увиде попустливоста на новата македонска влада па почна се повеќе да ги застапува грчките позиции.

61 поврзани вести »

Пресудата од Хаг заборавена во фиока - Македонија не го користи главниот адут

Алфа - пред: 3 часа

Пресудата од меѓународниот суд во Хаг е заборавена во фиока. Никој не го спомeнува најсилниот адут што земјава го има во наметнатиот спор со кој се потврдува дека Грција, а сега и НАТО го кршат меѓународното право Менувањето на нашето уставно име ...

2 поврзани вести »

Двојни аршини на судството - прекината постапката против „шарениот“ Павле Богоевски

Алфа - пред: 3 часа

По кој знае кој пат се гледаат двојните аршини на судот. Нема да го гони поранешниот „шарен револуционер“ и актуелен пратеник Павле Богоевски, но не се откажува од постапките против членовите на Левица.

52 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Неаргументирано продолжувањето на притворот на Мукоски и останатите притворени

Алфа - пред: 7 часа

Срамна, правно неоснована и политичка е вчерашната одлука на Апелациониот суд да го продолжи притворот на пратеникот Крсто Мукоски. Целосно неаргументирани се притворите и за останатите уметници и патриоти во врска со измисленото дело тероризам.

44 поврзани вести »

Ѕанакопулос: Сакаме решение без победник или поразен

Алфа - пред: 7 часа

Владата сака и ќе направи сѐ што може за да се реши прашањето со името на пЈРМ без да ги стави во опасност националните интереси, вели портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос. Владата сака и ќе направи сѐ што може за да се реши прашањето ...

16 поврзани вести »

Македонија да го добие заслуженото членство во НАТО, побара Иванов од Столтенберг

Алфа - пред: 7 часа

Република Македонија во континуитет покажува дека е доверлив и стратешки партнер и сојузник на НАТО, неопходно е да го добиеме одамна заслуженото членство во Алијансата, со што ќе се создадат трајни придобивки за безбедноста, стабилноста и просперит ...

31 поврзани вести »

Сто и педесет пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Алфа - пред: 7 часа

Сто и педесет луѓе утре ќе учествуваат во традиционалното спуштање на крстот на Богојавление - Водици во Вардар во центарот на Скопје, информираше Скопската епархија. Пријавувањето беше од 10-ти до 17 јануари.

85 поврзани вести »

Охрид подготвен за утрешниот Богојавленски водосвет - Водици

Алфа - пред: 7 часа

Снегот што ноќта падна во Охрид доколку потрае само ќе го увеличи утрешниот голем црковно-народен собир по повод православниот празник Богојавление - Водици. Снегот што ноќта падна во Охрид доколку потрае само ќе го увеличи утрешниот голем ...

85 поврзани вести »

Силните ветрови предизвикуваат проблеми на фериботите во Грција

Алфа - пред: 7 часа

Урагански ветрови утрово ги оставија фериботите закотвени на главните пристаништа во Грција - Пиреја, Рафина и Лаврион, јавија локалните медиуми. Урагански ветрови утрово ги оставија фериботите закотвени на главните пристаништа во Грција - Пиреја, ...

6 поврзани вести »

Казахстан: Пожар во автобус однесе 52 животи

Алфа - пред: 7 часа

Пожар што избил во автобус во Казахстан денеска однел 52 животи, соопшти казахстанското Министерство за внатрешни работи. Пожар што избил во автобус во Казахстан денеска однел 52 животи, соопшти казахстанското Министерство за внатрешни работи.

15 поврзани вести »

Во 2017 значително намален бројот на загинати во терористички напади вo Сирија и Ирак

Алфа - пред: 7 часа

Минатата година во терористички напади во Ирак загинале вкупно 3.378 лица, што е за 60 отсто помалку од 2016 година. Бројот на жртвите во терористички напади во Сирија и Ирак значително се намалил во 2017 година, покажа извештај што го објави ...

8 поврзани вести »

Швајцарски весник прашува од каде потекнува богатството на Рамуш Харадинај

Алфа - пред: 7 часа

„Ноје Цирхер Цајтунг“ потсетува дека Харадинај си ја зголеми премиерската плата, и стана најдобро платен премиер на Балканот, што предизвика протести во Косово. Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ објави текст во кој поставува прашања за ...

18 поврзани вести »

Трамп ги додели наградите за „лажно известување“

Алфа - пред: 7 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп ги додели наградите за лажни вести - истакнувајќи десетина медиуми кои известувале пристрасно, нефер или лажно за неговата работа во минатата година.

22 поврзани вести »

Сончево, студено и ветровито

Алфа - пред: 7 часа

Времето во Македонија ќе биде студено и ветровито со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, особено во источните делови. Времето во Македонија ќе биде студено и ветровито со мала до умерена облачност.

30 поврзани вести »