TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Фред Фрит ќе настапи во Скопје

Алфа - 21.02.2018

Англискиот мултиинструменталист, композитор и импровизатор Фред Фрит вечер ќе одржи концерт во Македонска филхармонија. Англискиот мултиинструменталист, композитор и импровизатор Фред Фрит вечер ќе одржи концерт во Македонска филхармонија.

9 поврзани вести »

Вештачката интелегенција би можела да падне во погрешни раце, предупредуваат експерти

Алфа - 21.02.2018

Авторите на извештајот, меѓу кои и експерти од Кембриџ, Оксфорд, Јеил и невладини организации, ги повикуваат владите и сите заинтересирани страни да ги спречат заканите поврзани со вештачката интелегенција.

12 поврзани вести »

Трамп за забрана на модифицирање на огнено оружје

Алфа - 21.02.2018

Најновата одлука на Трамп доаѓа неколку дена по нападот во средно училиште во Флорида каде поранешен ученик уби 17 лица. Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека презел чекори за донесување прописи со цел да се оневозможи модификација на ...

51 поврзани вести »

Oблачно со повремен дожд, на планините снег

Алфа - 21.02.2018

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, на некои повисоки места и на планините од снег. Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, на некои повисоки места и на планините од снег.

52 поврзани вести »

Северна Кореја во последен момент откажала дооворена средба со Мајк Пенс во Пјонгчанг

Алфа - 21.02.2018

За време на посетата на Мајк Пенс на Пјонгчанг за свеченото отворање на Игрите, се отворила можност за куса средба со шефовите на севернокорејската делегација. Американскиот потпретседател Мајк Пенс имал договорена средба со севернокорејски ...

28 поврзани вести »

Берлин бара Москва и Техеран да соработуваат на запирање на огнот во Источна Гута

Алфа - 21.02.2018

Германија ги повика денеска Русија и Иран да соработуваат и да го принудат сирискиот режим да го почитува примирјето во Источна Гута, кој се смета за бастион на бунтовниците. Г ерманија ги повика денеска Русија и Иран да соработуваат и да го ...

40 поврзани вести »

Сергеј Лавров во посета на Словенија и Србија

Алфа - 21.02.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ќе престојува во посета на Словенија и Србија. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ќе престојува во посета на Словенија и Србија.

52 поврзани вести »

Собранието доби тројца потпретседатели

Алфа - 20.02.2018

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ не учествуваа на седницата. Тие се против зголемување на бројот на потпретседатели, зашто, како што велат, целта била да се задоволат потребите на владејачките партнери, а не и реална потреба.

41 поврзани вести »

„Гардијан“: Холандија станува „нарко држава“

Алфа - 20.02.2018

Холандија се повеќе станува „нарко држава“, бидејќи полицијата не може да се справи со растот на паралелната криминална економија, оценува лондонски „Гардијан“. Холандија се повеќе станува „нарко држава“, бидејќи полицијата не може да се справи со ...

11 поврзани вести »

Ердоган: Турција ја поддржува Македонија со уставното име

Алфа - 20.02.2018

Турција не се однесува двострано, не мрда лево или десно и има принципелен став без дилеми за спорот со името, кажа претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган. Турција не се однесува двострано, не мрда лево или десно и има принципелен став без ...

Поради снег забрана за тешки товарни возила на Стража

Алфа - 20.02.2018

На планинскиот превој Стража поради врнежи од снег од 19:10 часот се воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила. На планинскиот превој Стража поради врнежи од снег од 19:10 часот се воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила.

65 поврзани вести »

Во Берлин нападната муслиманка поради носење бурка

Алфа - 20.02.2018

Во Берлин денеска била нападната и вербално злоставувана 54-годишна муслиманка, која носела бурка, соопшти германската полиција. Во Берлин денеска била нападната и вербално злоставувана 54-годишна муслиманка, која носела бурка, соопшти германската ...

6 поврзани вести »

Рама: Изјавата за заеднички претседател на Албанија и Косово е извадена од контекст

Алфа - 20.02.2018

Албанскиот премиер Еди Рама по лавината реакции и осуди околу неговата изјава за „заеднички претседател на Албанија и Косово“, се обиде да се оправда дека тоа била само негова мечта и оти е извадена од контекст.

58 поврзани вести »

Сириските сили се повлекоа од Африн по турски артилериски напад

Алфа - 20.02.2018

Сириските државни медиуми ја потврдија веста за турскиот артилерски напад, нагласувајќи дека биле гранатирани станбени објекти во Африн во близина на местото на кое пристигнале војници на Армијата на Сирија.

36 поврзани вести »

Њујоршката берза забележа пад, европските со различни резултати

Алфа - 20.02.2018

Акциите на Волстрит денеска се главно во минус по продолжениот празничен викенд, додека европските берзи забележаа различни резултати. Акциите на Волстрит денеска се главно во минус по продолжениот празничен викенд, додека европските берзи забележаа ...

5 поврзани вести »

На секои 10 години правиме „пиши - бриши“

Алфа - 20.02.2018

81.300 евра ќе чини промената на сите 25 табли за скопскиот аеродром и автопатот. „Македонија пат" на терен веќе ги повлекува сообраќајните табли со досегашните називи. Фантастични 81.300 евра ќе чини промената на сите 25 табли за скопскиот аеродром ...

Општините ги пренасочуваат лицата со попреченост кон централната власт

Алфа - 20.02.2018

Извештајот од истражувањето кое што здружението „Сина птица”, го спроведе во општините Охрид, Берово и Боговиње, а се однесува на лицата со попреченост, укажува дека постоечкиот систем Извештајот од истражувањето кое што здружението „Сина птица”, го ...

6 поврзани вести »

Претседателот Иванов денеска се сретна со Ердоган

Алфа - 20.02.2018

Со највисоки државни и воени почести турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го дочека претседателот Иванов во претседателската палата во турската престолнина - Анкара Со највисоки државни и воени почести турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го ...

Апелационите судии 20 дена чекале мислење за жалбата на Чавков од вишото јавно обвинителство

Алфа - 20.02.2018

И по трет пат обвинителството бара да му се продолжи притворот на екс-министерот за внатрешни работи Митко Чавков во врска со настаните на 27ми април. И по трет пат обвинителството бара да му се продолжи притворот на екс-министерот за внатрешни ...

95 поврзани вести »

Собранието повторно се активира

Алфа - 20.02.2018

Иако првично во дневниот ред беше наведена како втора точка веднаш по предлогот за избор на потпретседатели на Собранието, сепак спикерот Џафери ја помести за 18-та со поддршка на мнозинството. Изборот на нови членови на ДИК сепак ќе почека.

45 поврзани вести »