TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Границата Белановце-Станчиќ ќе остане затворена

Алсат-М - тукушто објавено

И покрај најавите за брзо отворање на граничниот премин Белановце-Станчиќ, кој ги поврзува Македонија со Косово и овој почеток на годината ја наоѓа оваа граница затворена. Ова дури беше и една од темите за кои се разговараше на првата средба на ...

Реформите во образованието добија позитивни оценки од наставниците

Алсат-М - пред: 16 мин

Реформите кои вчера ги најави министерката за образование, Рената Десковска, се оценети позитивно од раководителите на училиштата и најголемиот дел од наставниците. Дел од наставниците со кои зборувавме велат дека намалувањето на бројот на часови и ...

60 поврзани вести »

Централен регистар без одговор за барањето на БЕСА

Алсат-М - пред: 21 мин

Претставниците на Беса од таборот на Биљал Касами ги негираат шпекулациите дека останувањето на партијата надвор од Владата е причината за расколот. Кастриот Реџепи во емисијата “Патот Кон“ го обвини “скопското крило“ кое според него, било против ...

5 поврзани вести »

Собранието ги усвои во прво читање реформите на прислушувањето

Алсат-М - пред: 40 мин

Во поладневниот дел на Собранието на Република Македонија денеска се одржаа две седница. На 30. седница беа предложени четири законски-предлог измени кои беа во прво читање од сферата на внатрешни работи.

18 поврзани вести »

Грчки медиуми: “Нова Македонија”, “Горна Македонија” или “Северна Македонија”

Алсат-М - пред: 47 мин

Предлозите с è уште остануваат непознати. Што им било презентирано синоќа во Њујорк на преговарачите Адамантиос Василакис и Васко Наумовски официјално никој не кажува. Сепак, грчкиот весник “Етнос” денеска објави дека Метју Нимиц на преговарачка ...

2 поврзани вести »

Геомагнетна бура утре ќе ја погоди Земјата

Алсат-М - пред: 51 мин

Земјиното магнетно поле утре ќе го погоди геомагнетна бура од најслаба јачина, соопштија од американскиот Центар за предвидување временски состојби во вселената и Агенцијата за проучување океани и атмосфера (НОАА).

3 поврзани вести »

Ружин: Наумовски треба да биде отповикан

Алсат-М - пред: 2 часа

Иако с è уште не се знае за какви конкретни предлози било преговарано синоќа во Њујорк меѓу посредникот и преговарачите на Грција и Македонија во ОН, дел од аналитичарите гледаат позитивни сигнали за решавање на прашањето.

61 поврзани вести »

Експерти: Законот за јазиците може да стапи на сила и без декрет на претседателот

Алсат-М - пред: 2 часа

Одбивањето на претседателот Иванов да го потпише законот за употреба на јазиците тој индиректно го најави и пред формирањето на владата, кога одбиваше да го даде мандатот за формирање влада.

117 поврзани вести »

Столтенберг-Заев: Спорот за името мора да се реши, нема план „Б“

Алсат-М - пред: 2 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО. „Спорот со името мора да се реши“, порача Столтенберг на заедничката прес-коференција со премиерот Зоран Заев, поладнево во Владата на ...

346 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Нема услови да се вратиме во Собранието

Алсат-М - пред: 2 часа

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска се вратија во собраниските клупи за да присуствуваат на обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, но најавија дека и натаму остануваат на ставот оти нема демократски услови и амбинет да ...

31 поврзани вести »

УЈП пак бара физичките лица да се регистрираат како ДДВ обврзници

Алсат-М - пред: 2 часа

Управата за јавни приходи, слично како и минатата година, на „мала врата“ им наметна обврска на физичките лица кои оствариле приход над еден милион денари да се регистрираат како ДДВ обврзници.

12 поврзани вести »

Се подготвуваат два модели за пензискиот фонд

Алсат-М - пред: 2 часа

Владата и економските аналитичари подготвуваат два модела за стабилизирање на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. Анализата на експертскиот тим покажала дека лекот за фондовската каса најверојатно е во зголемување на придонесите и ...

Коцијанчиќ: Продолжува дијалогот меѓу Косово и Србија

Алсат-М - пред: 2 часа

Претседателите на Косово и на Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ се договорија да го продолжат дијалогот за нормализирање на односите, изјави портпаролката на европската шефица на дипломатијата, Маја Коцијанчиќ.

160 поврзани вести »

Долгото спиење ја редуцира потребата за благо

Алсат-М - пред: 3 часа

Според студијата од King’s College во Лондон, спиењето е фактор ризик за дебелина и кардиоваскуларни болести, а некои податоци сугерираат дека повеќе од третина од возрасните лица во Велика Британија, каде и е спроведена оваа студија, не спијат ...

9 поврзани вести »

Изјавата на Наумовски – за власта избрзана, за опозицијата сериозна

Алсат-М - пред: 3 часа

Изјавата на македонскиот претставник во преговорите за името Васко Наумовски дека предлогот на медијаторот Метју Нимиц е недостоинствен, за ДУИ е избрзана, а за ВМРО-ДПМНЕ изјава која треба да се сфати сетиозно.

4 поврзани вести »

Индија тестираше нуклеарна ракета поради закана од Пакистан и од Кина

Алсат-М - пред: 3 часа

Индија лансира интерконтинентална ракета со најголем дострел „Агни-В“, соопшти индиското Министерство за одбрана и наведе дека тестирањето е „голем поттик на одбранбените капацитети“ на земјата.

9 поврзани вести »

Конструктивност од ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на средбите со Столтенберг

Алсат-М - пред: 3 часа

Претставниците на ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како коструктивна и содржајна ја оценија средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Тој им порачал дека вратите на НАТО за Македонија се отворени ако се реши проблемот со името, но потенцирал ...

346 поврзани вести »

Турција се подготвува за воена операција, Сирија се заканува дека ќе возврати

Алсат-М - пред: 3 часа

Сирија денеска соопшти дека нејзините воздухопловни сили се подготвени да ја бранат територијата од нападите на Турција и ја предупредија Анкара дека ќе го соборат секој турски авион кој ќе ја премине границата.

26 поврзани вести »

Во Белград погребан Оливер Ивановиќ

Алсат-М - пред: 4 часа

Оливер Ивановиќ беше погребан денеска во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Освен семејството и партиски колеги, од Ивановиќ денеска се простија голем број граѓани од цела Србија кои од утрото оддаваа почит на убиениот политичар од Косово.

123 поврзани вести »

Димитров очекува позитивен исход од претстојниот Самит на НАТО

Алсат-М - пред: 4 часа

Очекување за позитивен исход од претстојниот Самит на НАТО во јули оваа година и благодарност за континуираната поддршка за евро-атланската интеграција на Република Македонија изрази министерот за надворешни работи, Никола Димитров на денешната ...

20 поврзани вести »