TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Вујовиќ: Македонија ќе има најмалку две победи во следната фаза

Алсат-М - 18.01.2018

Пред заминувањето за Вараждин, селекторот на Словенија, поранешен селектор и на Македонија даде своја оценка на развојот на настаните во групите Ц и Д, кои ја формираа групата 2 од главната фаза.

47 поврзани вести »

Загина велосипедист во сообраќајка кај Облешево

Алсат-М - 18.01.2018

Велосипедист загина откако во него удрил автобус. Сообраќајката се случила денеска околу 16:20 часот на магистралниот пат А3 Штип-Кочани, во близина на селото Облешево. Како што информира МВР, автобус управуван од М. М.

24 поврзани вести »

Бизнисмени од Албанија заинтересирани за инвестиции во туризмот, енергетиката и минералните суровини

Алсат-М - 18.01.2018

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк Крафорд.

7 поврзани вести »

Столтенберг: Спорот за името мора да се реши, нема план „Б“

Алсат-М - 18.01.2018

Вратите на НАТО остануваат отворени за Македонија, но за да се постигне тоа треба уште работа. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев попладнево пред заминување изјави дека нема друг начин за членството на ...

236 поврзани вести »

Собранието ќе има пет потпретседатели

Алсат-М - 18.01.2018

Собранието на Република Македонија на денешната 12. седница ја усвои Предлог-одлуката за утврдување на бројот на потпретседателите на Собранието на Република Македонија. Според одлуката, Собранието ќе има пет потпретседатели кои се избираат од редот ...

18 поврзани вести »

Велика Британија, најстарата балерина има 80 години

Алсат-М - 18.01.2018

На возраст од 80 години, Барбара Питерс го положи испитот за балет со што стана најстарата балерина во Велика Британија. За да се подготви за испитот кој траеше 55 минути, Барбара вежбала два часа на ден, три недели.

Кралски куп, Еспањол по 9 години забележа победа против Барселона

Алсат-М - 18.01.2018

Еспањол победи против Барселона со 1-0 во првиот четвртфинален натпревар во Кралскиот куп на Шпанија. Ова е прва победа за Еспањол после девет години против Барса, после 2009 година. Во синоќешниот натпревар, Лионел Меси промаши пенал во 62-та ...

7 поврзани вести »

Македонија ја започнува втората фаза против Шпанија

Алсат-М - 18.01.2018

Откако Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено 25-25 со актуелниот европски првак, Германија, го освои првото место во групата Ц. Сега Македонија втората фаза во втората група ќе ја започне со три бода додека во спортската сала во ...

114 поврзани вести »

Харадинај: Нема барање од Србија за вклучување во истрагата за Ивановиќ

Алсат-М - 18.01.2018

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај, изјави дека Србија не испратила некакво официјално барање за вклучување во истрагата за убиството на српскиот политичар Оливер Ивановиќ во Северна Митровица.

57 поврзани вести »

Албанските политички партии ја осудија одлуката на Иванов

Алсат-М - 18.01.2018

Албанските политички партии ја осудија одлуката на претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците. Велат дека оваа одлука на претседателот била очекувана, но оти таа нема да го спречи повторното донесување на законот веќе следниот месец.

72 поврзани вести »

Границата Белановце-Станчиќ ќе остане затворена

Алсат-М - 18.01.2018

И покрај најавите за брзо отворање на граничниот премин Белановце-Станчиќ, кој ги поврзува Македонија со Косово и овој почеток на годината ја наоѓа оваа граница затворена. Ова дури беше и една од темите за кои се разговараше на првата средба на ...

28 поврзани вести »

Реформите во образованието добија позитивни оценки од наставниците

Алсат-М - 18.01.2018

Реформите кои вчера ги најави министерката за образование, Рената Десковска, се оценети позитивно од раководителите на училиштата и најголемиот дел од наставниците. Дел од наставниците со кои зборувавме велат дека намалувањето на бројот на часови и ...

19 поврзани вести »

Централен регистар без одговор за барањето на БЕСА

Алсат-М - 18.01.2018

Претставниците на Беса од таборот на Биљал Касами ги негираат шпекулациите дека останувањето на партијата надвор од Владата е причината за расколот. Кастриот Реџепи во емисијата “Патот Кон“ го обвини “скопското крило“ кое според него, било против ...

Собранието ги усвои во прво читање реформите на прислушувањето

Алсат-М - 18.01.2018

Во поладневниот дел на Собранието на Република Македонија денеска се одржаа две седница. На 30. седница беа предложени четири законски-предлог измени кои беа во прво читање од сферата на внатрешни работи.

20 поврзани вести »

Грчки медиуми: “Нова Македонија”, “Горна Македонија” или “Северна Македонија”

Алсат-М - 18.01.2018

Предлозите с è уште остануваат непознати. Што им било презентирано синоќа во Њујорк на преговарачите Адамантиос Василакис и Васко Наумовски официјално никој не кажува. Сепак, грчкиот весник “Етнос” денеска објави дека Метју Нимиц на преговарачка ...

3 поврзани вести »

Геомагнетна бура утре ќе ја погоди Земјата

Алсат-М - 18.01.2018

Земјиното магнетно поле утре ќе го погоди геомагнетна бура од најслаба јачина, соопштија од американскиот Центар за предвидување временски состојби во вселената и Агенцијата за проучување океани и атмосфера (НОАА).

14 поврзани вести »

Ружин: Наумовски треба да биде отповикан

Алсат-М - 18.01.2018

Иако с è уште не се знае за какви конкретни предлози било преговарано синоќа во Њујорк меѓу посредникот и преговарачите на Грција и Македонија во ОН, дел од аналитичарите гледаат позитивни сигнали за решавање на прашањето.

4 поврзани вести »

Експерти: Законот за јазиците може да стапи на сила и без декрет на претседателот

Алсат-М - 18.01.2018

Одбивањето на претседателот Иванов да го потпише законот за употреба на јазиците тој индиректно го најави и пред формирањето на владата, кога одбиваше да го даде мандатот за формирање влада.

72 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Нема услови да се вратиме во Собранието

Алсат-М - 18.01.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска се вратија во собраниските клупи за да присуствуваат на обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, но најавија дека и натаму остануваат на ставот оти нема демократски услови и амбинет да ...

48 поврзани вести »

УЈП пак бара физичките лица да се регистрираат како ДДВ обврзници

Алсат-М - 18.01.2018

Управата за јавни приходи, слично како и минатата година, на „мала врата“ им наметна обврска на физичките лица кои оствариле приход над еден милион денари да се регистрираат како ДДВ обврзници.

24 поврзани вести »