TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Дрисла, старата печка требало да биде затворена пред шест години

Алсат-М - 16.01.2018

Старата печката со која на депонијата Дрисла се гори медицински отпад требало да замине во историјата уште пред шест години. Ова го потврдија и од град Скопје. Барање за набавка на современа печка имало и од Институтот за јавно здравје.

Косовската полиција нуди 10 илјади евра за информација околу убиството на Ивановиќ

Алсат-М - 16.01.2018

Косовската полиција нуди награда од 10 илјади евра за понудена корисна нформација поврзана со убиството на Оливер Ивановиќ. “Косовската полиција веднаш по трагичниот настан максимално е ангажирана во расветлувањето на убиството на Оливер ...

162 поврзани вести »

Словенечките ракометари размислуваат да го напуштат ЕП

Алсат-М - 16.01.2018

Ракометната репрезентација на Словенија размислува да се повлече од Европското првество во Хрватска, незадоволни од судски одлуки, посебно во вчерашното реми против Германија (25-25). Европската ракометна федерација ја одби денеска жалбата на ...

107 поврзани вести »

КСС оствари средба со Владата, но останува на ставот утре да протестира

Алсат-М - 16.01.2018

Конфедерацијата на слободни синдикати денеска остварила средба со претставници на Владата на која биле образложени нивните барања, но одговорите од надлежните ќе ги добијат во следниот период.

25 поврзани вести »

Павлопулос: Името треба да ја почитува историјата и границите

Алсат-М - 16.01.2018

Еден ден пред утрешното продолжувањето на разговорите околу разликите за името меѓу преговарачите и медијаторот Метју Нимиц во Њујорк, грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, рече дека Грција ќе ги поддржи аспирациите на Македонија за членство во ...

„Австралија Опен“, Федерер успешно ја одбрани титулата

Алсат-М - 16.01.2018

Без поголеми изненадувања помина и вториот дел од престижниот тениски турнир „Австралија Опен“ во Мелбурн. Швајцарецот Рожер Федерер успешно ја започна одбраната на титулата откако со максимални 3-0 победи против Алаз Беден од Словенија.

40 поврзани вести »

Ојмјакон – најстуденото село во светот

Алсат-М - 16.01.2018

Најстуденото село во светот, Ојмјакон во Сибир, ги урива сите рекорди. Просечната температура во текот на јануари во ова руско селото е минус 50 степени, но оваа зима новиот електронски термометар регистрираше минус 62.

31 поврзани вести »

Во 2018 ќе се изградат 80 километри од гасоводот

Алсат-М - 16.01.2018

Жителите на Тетово, Гостивар и Битола за две години ќе добијат природен гас, но само доколку општинските власти се подготвени дотогаш да изградат локална гасификациска мрежа. Од државната компанија „Македонски енергетски ресурси“ денеска најавија ...

34 поврзани вести »

Вучиќ наскоро во Косово

Алсат-М - 16.01.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави денеска дека наскоро ќе отпатува во Косово каде ќе има средба со српската заедница, по убиството на еден од српските лидери Оливер Ивановиќ. – Наскоро ќе одам во Косово.

109 поврзани вести »

Раул: Среќен сум од постигнатото, со Германија максимално до крај

Алсат-М - 16.01.2018

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес на денешната прес-конференција ги искажа очекувањата за претстојниот дуел со Германија во рамките на 3.коло од Ц-групата на Европското првенство во Хрватска. – Победивме квалитетни ривали Словенија и Црна Гора.

59 поврзани вести »

Столтенберг утре пристигнува во Македонија

Алсат-М - 16.01.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Предвидено е тој да се обрати пред пратениците во Собранието на Република Македонија, а се очекува да се сретне со претседателот Ѓорге ...

153 поврзани вести »

Под истрага сметките на роднините на поранешниот врв на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 16.01.2018

Специјалното јавно обвинителство ги проверува банкарските сметки на поголем дел од поранешните функционери на ВМРО – ДПМНЕ. Се истражува колку сметки поседуваат во деловните банки во Македонија.

Тирана, Стадионот „Национална Арена“ кандидат за домаќин на Супер купот 2020

Алсат-М - 16.01.2018

Стадионот „Национална Арена“ во Тирана е еден од деветте кандидати за одржување на европскиот Супер Куп во 2020-та година. Европската фудбалска федерација на интернет страницата ги објави земјите и стадионите кои сакаат да бидат домаќини на овој ...

2 поврзани вести »

Ракомет; Талевски го постигнал најубавиот гол во оваа фаза од натпреварувањата

Алсат-М - 16.01.2018

Македонската ракометната репрезентација, по синоќешната победа над Црна Гора со 29:28, обезбеди пласман за во втората фаза на Европското првенство во Хрватска. Од овој натпревар, Европската ракометна федерација како најдобар гол од втората фаза од ...

137 поврзани вести »

Ивановиќ ќе биде погребан во Белград

Алсат-М - 16.01.2018

Оливер Ивановиќ ќе биде најверојатно погребан во Белград, на барање на членови на неговото семејство, јави Танјуг повикувајќи се на извори блиски до семејството. Телото на Ивановиќ ќе и биде предадено на семејството по обдукцијата што денеска ќе се ...

234 поврзани вести »

Вучиќ: Убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин

Алсат-М - 16.01.2018

Претседателот на Србија Оливер Ивановиќ изјави денеска дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин. – За државата Србија тоа е терористички акт и така ќе се однесуваме кон него, изјави Вучиќ на прес конференција по седница на Советот за ...

109 поврзани вести »

Могерини повика на воздржаност по атентатот на Оливер Ивановиќ

Алсат-М - 16.01.2018

ретставничката на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини телефонски разговараше со претседателите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, по денешниот атентат врз српскиот политичар Оливер Ивановиќ во ...

109 поврзани вести »

Судење, распити на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за „27 април“

Алсат-М - 16.01.2018

Претеникот на ВМРО – ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски денеска од домашен притвор беше спроведен во Обвинителството за организиран криминал, кое ги истражува крвавите настани на 27 – ми април. Распитот следи откако адвокатите на осомничените се пожалија дека ...

28 поврзани вести »

Напаѓачот на Шекеринска бара помала казна

Алсат-М - 16.01.2018

Напаѓачот на Радмила Шеќеринска во Парламентот, Панче Ангелов, денеска на јавна седница во Апелациониот суд побара да му се намали затворската казна од четири години. Неговиот адвокат пред судиите посочи дека, Ангелов има 70 години и оти условите во ...

Од утре дожд и ветер, на планините снег

Алсат-М - 16.01.2018

Од утре претпладне почнувајќи од западните делови на државата се очекува нов влажен бран со обилни врнежи од дожд, засилен ветер и снег на планините. Попладне врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират насекаде, а наместа ќе бидат и поројни.

91 поврзани вести »