TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Инфо

Што треба да направите кога бизнисот ќе пропадне

Бизнис Инфо - 19.01.2018

Фото: Pixabay Не е крај на светот. Бизниси пропаѓаат секој ден. Соберете сила и подгответе се за следниот чекор. Прифатете ја ситуацијата Неуспехот е составен дел од животот. Просто е невозможно секогаш да успевате во сè.

Што Santander bank им порачува на своите клиенти?

Бизнис Инфо - 19.01.2018

Американскиот банкарски бренд Santander направи креативна реклама во којашто на клиентите им порачува дека ги почитува. “Кога ти и твоите пари се третирани со почит, во тој случај просперирате.

Пасивна продажба

Бизнис Инфо - 19.01.2018

Фото: Pixabay Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и да го следам продажниот персонал за нивните вештини и односот кон купувачите.

Кина: Прочистувач на воздух висок 100 метри ја намалува загаденоста

Бизнис Инфо - 19.01.2018

Фото: Pexels Најголемиот прочистувач на воздух во светот, што се наоѓа во кинеската провинција Шанкси, е висок повеќе од 100 метри и неговата функционалност сè уште се тестира од страна на кинеската академија за науки, пишува South China Morning ...

Раст на вкупните депозити и кредити на корпоративниот сектор во декември

Бизнис Инфо - 19.01.2018

Фото: Pixabay Кај вкупните депозити на корпоративниот сектор во декември е евидентиран висок месечен раст од 6,3%, којшто најмногу произлегува од зголемување на денарските депозити, покажуваат податоците на Народна банка на Република Македонија ...

6 поврзани вести »

Скопскиот аеродром шести во регионот по бројот на превезени патници

Бизнис Инфо - 19.01.2018

Фото: Pexels Со рекордна бројка од над 25 милиони патници во 2017 година, авиобизнисот зема силен замав во земјите од поранешна Југославија. Дури девет аеродроми го дочекаа својот милионити патник.

20 поврзани вести »

Словенечкиот старт – ап InsurePal успеа да собере 18 милиони долари

Бизнис Инфо - 19.01.2018

Фото: Twitter Словенечкиот старт – ап InsurePal им се приклучи на успешните компании од земјата што собираат средства преку јавна продажба на крипто монети (Initial coin offering – ICO). InsurePal однапред успеа да собере 12,6 милиони долари, а кога ...