TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бриф

Полицијата трага по штитеничка од „Ранка Милановиќ“ и две малолетнички

Бриф - пред: 1 час

Три лица лица меѓу кои 19-годишна штитеничка на Јавната установа „Ранка Милановиќ” во Гази Баба, и две малолетнички на возраст од 16 и 17 години од Чаир се оддалечиле во непознат правец, а случаите се пријавени во полиција.

120 поврзани вести »

Транспаренси интернешнл – Македонија: ДУИ осомничена за злоупотреба на буџетски средства и средства од јавни фондови

Бриф - пред: 2 часа

По претставка на Транспаренси интернешнл – Македонија (ТИ-М), Државната комисијата за спречување на корупцијата (ДКСК) утврдила постоење на основано сомневање за злоупотреба на буџетски средства и средства од јавни фондови во финансирањето на ДУИ и ...

25 поврзани вести »

Меркел за спорот со името: Секој компромис е болен но тој мора да може да се реализира

Бриф - пред: 2 часа

Мојот став е дека проблемот со името треба да биде решен, а да се прави притисок не е многу од корист. Имам впечаток дека после подолго време за прв пат двете страни имаат интерес за решавање што е добар предуслов, рече канцеларката Ангела Меркел на ...

38 поврзани вести »

Пречек на Заев од германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин

Бриф - пред: 2 часа

Пречек на македонскиот премиер Зоран Заев од германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Видео: Дојче ...

105 поврзани вести »

Бошњаковски: Германија не се вклучува активно во преговорите за името

Бриф - пред: 3 часа

Германија не се вклучува активно во преговорите за името кои се водат помеѓу Македонија и Грција под закрила на Обединетите нации и медијаторот Метју Нимиц, рече владиниот портпарол Миле Бошњаковски како одговор на новинарско прашање на денешната ...

24 поврзани вести »

Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот е пронајден мртов

Бриф - пред: 3 часа

Јужнокорејскиот владин министер, Јунг Ки-Џон (52), кој работеше регулаторна програма за криптовалутите, беше пронајден мртов. Медиумите известуваат дека тоа е наводно срцев удар. Официјални лица кои работеа со него за мерките на новиот закон се ...

58 поврзани вести »

Арнаудов, Дамовски и Илиевски во домашен притвор, Чавков останува во Шутка

Бриф - пред: 3 часа

Апелацискиот суд Скопје им ја преиначи мерката притвор во домашен притвор на пратеникот Љубен Арнаудов и на организаторите на протестите за „Заедничка Македонија“ Борис Дамовски и Богдан Илиевски, осомничени за насилствата во Собранието од 27 април ...

63 поврзани вести »

Што се случува со Скопски пазар? Компанијата ги продава и издава најатрактивните локали

Бриф - пред: 3 часа

Скопски пазар, синонимот за маркети и пазари во Скопје и некогашен првенец во својата област, изминативе месеци ги затвори своите СП-маркети и го издава или продава просторот. На веб-страницата на компанијата се објавени огласи за издавање или ...

13 поврзани вести »

Штипјанец пронајден мртов со повреди на главата

Бриф - пред: 4 часа

Во Штип на ул. „Стујеска“, изутрината во 7.45 часот е пронајдено беживотното тело на 62-годишниот Т.Б. Портпаролот на СВР Штип, Гордана Панајотова вели дека според првичните информации, кај 62-годишниот штипјанец констатирани се видливи повреди на ...

22 поврзани вести »

На 13 март продолжува судењето на Канческа Милевска во предметот „Тендери“

Бриф - пред: 4 часа

Претседателот на судечкиот совет во Кривичниорт суд Скопје, Осман Шабани, предмалку го прекина денешното прво рочиште од судењето на поранешната министерка за култура Елизабета Канчевска Милевска и продолжението го закажа за 13 март.

53 поврзани вести »

Американка ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл за нападите во Париз во 2015 година

Бриф - пред: 5 часа

Жена од Чикаго, која била во кафуле во Париз за време на терористичките напади во 2015 година, ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл, со тврдење дека тие соучествувале во ширувањето на групата Исламска држава, давајќи и пристап до социјалните мрежи.

11 поврзани вести »

Заев во Берлин на средба со Меркел и Штајнмаер

Бриф - пред: 5 часа

Премиерот Зоран Заев денеска во Берлин ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и со претседателот на Германија Франк Валтер Штајнмаер. Заев ја предводи владината делегација, која е во официјална посета на Германија, а во чиј состав се и ...

105 поврзани вести »

Во кумановско бесплатна бања побарале 712 пензионери

Бриф - пред: 5 часа

Вкупно 712 барања за користење на услугата бањско-климатска рекреација поднеле пензионерите од Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираа денеска од кумановската подружница на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување.

16 поврзани вести »

Двојно зголемени нивоата на Треска и Вардар кај Зајчев Рид

Бриф - пред: 5 часа

Двојно е зголемен водостојот на реките Треска и Вардар кај Зајчев рид, покажуваат најновите хидролошки мерења. Кај сите останати реки во државата нивоата се над февруарскиот просек, освен кај Крива Река, Брегалница и Црна Река кои се неколку ...

12 поврзани вести »

Канческа Милевска на судење за „Тендери“

Бриф - пред: 5 часа

Поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска денеска седна на обвинителна клупа во Кривичниот суд, како првообвинета во случајот „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

53 поврзани вести »

Oблачно со повремен дожд, на планините снег

Бриф - пред: 6 часа

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, на некои повисоки места и на планините од снег. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Повеќе врнежи ќе има во западните делови од земјава, особено попладне и во ноќните часови.

93 поврзани вести »

Николовски: Новиот предлог-закон за тутун наскоро на јавна расправа, се предвидува укинување на евидентните листови

Бриф - пред: 17 часа

Новиот закон за тутун е во завршна фаза и деновиве ќе се обликува предлог-текстот кој веднаш ќе се најде на јавна расправа, изјави министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Љупчо Николовски вечерва во Прилеп на трибина со ...

23 поврзани вести »

Кралицата Елизабета до Ана Винтур на модна ревија во Лондон

Бриф - пред: 18 часа

Кралицата Елизабета присуствуваше на ревија во рамките на Лондонската модна недела. Нејзиното гостување на шоуто на Ричард Квин било чувано во тајност до последен момент. Кралицата (91) седеше во првиот ред до Ана Винтур, главната уредничка на „Вог“.

15 поврзани вести »

Тешка сообраќајка кај Хотел Александар Палас

Бриф - пред: 18 часа

Денес во 16:00 часот се случи тешка сообраќајна незгода на Бул. 8 ми Септември поточно пред Хотел Александар Палас. Има повредени кој се пренесени во Градска болница неофицијално 24 инфо дознава од очевидци на настанот.

23 поврзани вести »

13 годишно девојче трипати силувано: За 500 евра, таткото не можел да го докаже случајот

Бриф - пред: 18 часа

На прв поглед, оваа зграда изгледа како институција во која треба да има деца, но приказната зад овие ѕидови е сосем поинаква. Ова момче кое седи во ходникот на Домот „25 Мај“ и пуши цигара како возрасен маж, има само 13 години.

120 поврзани вести »