TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

ММФ изрази оптимизам во врска со кинеската економија

Денар - 16.03.2018

Управниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изрази оптимизам за кинеската економија и увери дека нема причини за загриженост поради очекувањата на Пекинг за забавување на растот до 6,5 отсто во 2018-та година во однос на ...

Седми квартал по ред Adobe ги надмина очекувањата на аналитичарите

Денар - 16.03.2018

„Adobe Systems“ ги надмина очекувањата на аналитичарите за нејзините профит и приходи за седми по ред квартал благодарение на големиот број претплати за нејзиниот софтверски пакет „Creative Cloud“, како и на зголемените средни приходи на корисник, ...

Дали повторно ќе се врати довербата во франкот? Може да биде топ валута

Денар - 16.03.2018

Претседателот на швајцарската централна банка Томас Јордан изјави дека протекционистичките тенденции на САД би можеле повторно да ја поттикнат побарувачката за франкот. Како што предупреди тенденциите од САД би можеле да бидат ризични за ...

DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

Денар - 16.03.2018

Во Тетово и Скопје се одржа DigiGirlz настанот организиран од Мајкрософт Македонија со цел да ги поттикне младите девојчиња уште од средношколска возраст да се вклучат во некоја СТЕМ професија.

8 поврзани вести »

Стапката на невработеност за минатата година 22,4 проценти

Денар - 16.03.2018

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, активното население во Република Македонија брои 954 212 лица, од кои се вработени 740 648, а 213 564 лица се невработени.

7 поврзани вести »