TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

Делови од Кисела Вода утре без струја

Денар - пред: 19 часа

Делови од Општината Кисела Вода утре, во времетраење од неколку часа ќе останат без електрична енергија. ЕВН најави дека без струја ќе останат корисниците од улицата Милан Мијалковиќ во период од 9 до 14 часот.

Проектот “Центар се грижи за возрасните“ стартува во април

Денар - пред: 20 часа

Oд април општина Центар продолжува со проектот „Центар се грижи за возрасните“ со што на возрасните жители ќе им се обезбеди потребната нега кои живеат на нејзина територија. Општината ги повикува сите лица-пензионери, жители на Центар од 23.03.2018 ...

12 поврзани вести »

Колкава е платата на Ворен Бафет и Чарли Мунгер?

Денар - пред: 20 часа

Легендарните инвеститори Ворен Бафет (87 г.) и Чарли Мунгер (94 година) продолжуваат да управуваат со „Berkshire Hathaway“ и денес, и покрај нивната возраст. Од компанијата најавија дека просечната плата на вработените во компанијата во изминатата ...

2 поврзани вести »

15-ти месец по ред расте јапонскиот извоз

Денар - пред: 20 часа

Трговскиот биланс на Јапонија се врати во суфицит во февруари, а силна побарувачката во светски рамки помогна за растот на извозот веќе 15-ти месец по ред, иако празниците околу Кинеската нова година доведоа до пад на продажбата во оваа земја, ...

3 поврзани вести »

И Твитер ги блокира рекламите за криптовалути?

Денар - пред: 21 часа

Твитер наскоро би можел да се приклучи на Фејсбук и на Google во процесот на блокирање на производи и услуги кои промовираат и рекламираат криптовалути. Според извори на “Sky”, социјалната мрежа планира глобална забрана за реклами кои нудат ...

27 поврзани вести »

Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

Денар - пред: 21 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Од Авто-мото сојузот на Македонија соопштија дека на Попова Шапка се бележат врнежи од снег што не се задржуваат на коловозот.

Денеска врнежи од дожд, на планините снег

Денар - пред: 22 часа

Метеоролозите за денеска најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни во попладневните часови во западните и северните делови (над 20л/м2). Во вторник ќе биде претежно суво со умерен до засилен западен ветер.

70 поврзани вести »

„Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

Денар - пред: 22 часа

Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“. Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат Бернард Арнолт падна на седмото место според најновиот ...

3 поврзани вести »

Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

Денар - пред: 22 часа

САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра. Како што објави Одборот за шампањ, извозот од Франција се зголемил за 2,8 милијарди евра, што е ...

2 поврзани вести »

Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

Денар - пред: 22 часа

Владимир Путин убедливо победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи 76,65 отсто од гласовите на гласачите, според податоците на руската Централна изборна комисија врз основа на 99 отсто од преброените гласачки ливчиња.

185 поврзани вести »

Една од подобрите функции на новиот „Андроид“ нема да работи на сите телефони

Денар - пред: 22 часа

Добрата вест во врска со новата верзија на оперативниот систем „Андроид“ е дека ќе има можност двојно да ја намали „тежината“ на фотографиите во споредба со обичниот JPEG формат. Сепак, лошата вест е дека веквата опција нема да може да ја користи ...

7 поврзани вести »

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Денар - пред: 22 часа

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За оваа цел се вршат консултации меѓу работна група составена од членови на ...

28 поврзани вести »

Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

Денар - пред: 22 часа

Државата и натаму ќе финансира 60% од премијата за осигурување на земјоделските поседи, но потребно е да се подигне свеста за потребите и придобивките од осигурувањето кај земјоделците. Ова денеска го порача министерот Љупчо Николовски на трибината ...

32 поврзани вести »

Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Денар - 18.03.2018

Како што информираат од општината, нивото на Охридското Езеро е 693,78 метри, а тоа е 3 сантиметри над дозволената кота од 693,75 метри. „Кризниот штаб е во постојана комуникација со АД ЕЛЕМ, од каде велат дека кај Дрим се испуштаат по 20 метри ...

56 поврзани вести »

Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

Денар - 18.03.2018

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролоши работи. Околу пладне во североисточните и источните делови ќе има појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.

70 поврзани вести »