TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

Ептен непредвидливо

Deutsche Welle - пред: 3 часа

За предвидливоста како фактор на кој инсистираат сите политички фактори во каков и да било пристап кон разрешување спорови или склучување договори Ако ништо друго, неделава имавме можност да дознаеме зошто предвидливоста како поведение и карактер е ...

Хјуман Рајтс Воч го поддржува отпорот против десниот популизам

Deutsche Welle - пред: 3 часа

Во „Светскиот извештај за 2018“ Хјуман Рајтс Воч ја анализира состојбата со човековите права во светот. Венцел Михалски во интервју за ДВ ги наведува злоупотребите и успесите во оваа сфера.

5 поврзани вести »

Столтенберг: Од држава на работ, станавте земја на можности

Deutsche Welle - пред: 4 часа

Пред девет месеци бевте земја на работ на бездна, но оттогаш успеавте да претворивте земја со потенцијална нестабилност во земја со вистински можности, порача во Собранието генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

345 поврзани вести »

Бугарски парламент: Критики и пофалби за договорот со Македонија

Deutsche Welle - пред: 4 часа

Парламентот во Софија денеска едногласно го ратификуваше Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија. За ратификација на Договорот за добрососедство со Македонија гласаа 186 бугарски пратеници.

69 поврзани вести »

Митровица: Не очекуваме ништо добро

Deutsche Welle - пред: 4 часа

„Погледнете, Митровица беше жив град, а сега е град на духови. Верувајте дека се плашиме да прошетаме по улиците“. Така велат луѓето во Северна Митровица, еден ден по убиството на Оливер Ивановиќ. Во Митровица влеговме со такси.

123 поврзани вести »

Македонските ракометни „колоси“ ја сопреа Германија

Deutsche Welle - пред: 7 часа

Ред критики, ред задоволство од избореното реми против Македонија во германските медиуми. Најдалеку оди најтиражниот весник „Билд“ кој македонските ракометари ги прикажува како „колоси“. Германија ја пропушти победата, се најчестите наслови во ...

2 поврзани вести »

Меркел и Курц - согласност без слога

Deutsche Welle - пред: 7 часа

Двајца канцелари во Берлин: Ангела Меркел и Себастијан Курц демонстрираат единство. Но, во бегалската политика има разлики. Меркел има намера во иднина попрецизно да ја набљудува работата на Курц.

14 поврзани вести »

Разговори за името: Преговарачот коментира, Владата амортизира

Deutsche Welle - пред: 8 часа

Некоординираност, дисонантни ставови или соло настап на македонскиот преговарач? Од Владата се воздржани по ова прашање, а грчките медиуми им посветуваат големо внимание на изјавите по разговорите за името во Њујорк.

61 поврзани вести »

Трамп ја напаѓа Русија

Deutsche Welle - пред: 9 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп остро ја критикуваше Русија поради нејзиниот став во конфликтот околу Северна Кореја. Според него, Москва му помага на Пјонгјанг да ги заобиколува санкциите.

34 поврзани вести »

Фотографија на денот: Македонскиот навивач во Загреб

Deutsche Welle - пред: 9 часа

Кој не навивал, не знае како е кога по мачните секунди на исчекување, сфаќаш - победа! Овој македонски навивач е на неколкуте фотографии на германската агенција ДПА од натпреварот #GERMKD.

2 поврзани вести »

Ракомет: стравот од Лазаров го испреврте германскиот тим

Deutsche Welle - 17.01.2018

Германските медиуми го најавуваат вечерашниот дуел против Македонија на Европското првенство во ракомет како „финале“ во групната фаза, кое има огромно значење за нивната репрезентација. Победникот од вечерашниот дуел меѓу Германија и Македонија не ...

36 поврзани вести »

Никој не си игра со Ангела!

Deutsche Welle - 17.01.2018

Сите повторно се фокусирани на СПД! А сиротите социјалдемократи се преоптоварени со идејата да ја водат земјата. Тоа е задача на Ангела Меркел! Но, единствен нејзин проблем е што нема мнозинство, коментира Марко Лангер.

3 поврзани вести »

Одбиена молбата за помилување на поранешен нацист

Deutsche Welle - 17.01.2018

Поранешниот книговодител во Аушвиц, Оскар Гренинг, осуден за соучество во убиство на 300 илјади луѓе не успеа со барањето за помилување. Со тоа 96-годишникот ги исцрпи сите можности за избегнување на затворската казна.

3 поврзани вести »

Атина е оптимистична за спорот за името

Deutsche Welle - 17.01.2018

Денеска претставниците од Скопје и Атина преговараат во Њујорк за спорот околу името „Македонија“. Постои голема надеж за решение, но ќе има тешкотии, поради отпорот од коалициониот партнер на грчкиот премиер Ципрас.

95 поврзани вести »

Убиството на Оливер Ивановиќ - политичка саботажа

Deutsche Welle - 17.01.2018

По убиството на Оливер Ивановиќ, Белград и Приштина повторно меѓусебно се обвинуваат. Без сомнение, станува збор за политички атентат, а последиците допрва ќе се согледаат, пред сѐ врз дијалогот помеѓу Србија и Косово.

161 поврзани вести »

Јункер: Членството во ЕУ не паѓа од небо

Deutsche Welle - 17.01.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, со поглед кон земјите од Западен Балкан, порача дека приемот во Европската унија не доаѓа едноставно така, туку мора да се одработи. Првиот човек на Еврокомисијата го поврза евентуалниот прием ...

55 поврзани вести »

Раул Гонзалес: За ракомет треба да имаш мозок, срце и м...

Deutsche Welle - 17.01.2018

Спроти историскиот настап на фајнал-фор турнирот, тренерот на РК Вардар, Раул Гонзалес во интервју за ДВ, кое го води Златко Калински, на македонски јазик меѓу другото говори за чувствата и очекувањата за Келн.

57 поврзани вести »

Германија ја засилува одбраната за решавачкиот дуел со Македонија

Deutsche Welle - 17.01.2018

И македонскиот и германскиот селектор Гонзалес и Прокоп одлучија да ги засилат одбраните на своите селекции пред решавачкиот дуел на Европското првенство во ракомет. Македонија е поинаков калибар, велат Германците Ноќта по нерешениот исход против ...

36 поврзани вести »

Никола Димитров: Јас сум оптимист со грижи

Deutsche Welle - 17.01.2018

Очекуваме да биде понудена првична рамка што ќе помогне да ги структуираме дискусиите,со надеж дека тоа ќе овозможи суштински напредок“, вели шефот на македонската дипломатија, во однос на разговорите за името во Њујорк.

95 поврзани вести »

Доналд Трамп е здрав како дрен

Deutsche Welle - 17.01.2018

Сега светот дознава детали за Доналд Трамп, кои можеби толку прецизно воопшто и не сакал да ги знае. Матичниот лекар поднесе извештај за медицинскиот преглед на неговито пациент. Резултатот гласи: сѐ најдобро.

56 поврзани вести »