TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

СЈО ги „чешла“ сметките на поранешниот врв на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - пред: 37 мин

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги проверува банкарските сметки на поголем дел од поранешните функционери на ВМРО – ДПМНЕ. Се истражува колку сметки поседуваат во деловните банки во Македонија, објави Алсат М.

2 поврзани вести »

Во милионска трансакција повторно продадени акции од Комерцијална банка

еМагазин - пред: 37 мин

Во блок-трансакција вредна 1,1 милион денари денеска на Македонската берза беа продадени 356 акции од Комерцијална банка АД Скопје. Акциите се продадоа по цена од 3.100 денари за ...

3 поврзани вести »

Од Владата не откриваат колку ќе чини патувањето на Заев во Давос

еМагазин - пред: 37 мин

Премиерот Зоран Заев во Давос оди на покана на претседателот на Светскиот економски форум, Борге Бренде, велат од Владата за еМагазин. еМагазин праша колку ќе чинат трошоците за оваа патување на премиерот, од дел за котизација кој се плаќа ...

18 поврзани вести »

(Фото) Извлечен добитникот на „Пазари, греби, добиј!“ на Рамстор мол

еМагазин - пред: 1 час

Новогодишната наградна игра „Пазари, греби, добиј!“ на Рамстор мол и официјално заврши. Истата започна на 24-ти ноември и траеше до 15-ти јануари. 53 дена посетители на Рамстор мол ја имаа можноста да добијат некој од 110-те кујнски апарати и ...

3 поврзани вести »

Како до позиција на извршен директор: 10 клучни критериуми за успешен извршен директор

еМагазин - пред: 1 час

Извршниот директор ја има највисоко рангираната позиција во една компанија. Токму успехот на големите организации и бизниси се должи на неговото стратешко управување и делување. Оваа улога подразбира исполнување на примарните одговорности кои ...

„Фридом Хаус“: Македонија останува делумно слободна земја

еМагазин - пред: 2 часа

Македонските граѓани уживаат делумна слобода, оценува американската невладина организација „Фридом Хаус“ во новиот извештај објавен денеска за слободата во светот во 2018 година. Во извештајот, Македонија е наведена како земја чии настани и ...

35 поврзани вести »

Напаѓачот на Шекеринска во Апелација се жали ва висината на казната

еМагазин - пред: 2 часа

Обвинетиот Панче Ангелов за нападот на Радмила Шекеринска што се случи на 27 април минатата година во Собранието, денеска се пожали на висината на казната. Според него, наместо четиригодишна казна затвор за кривичното дело насилство треба да му биде ...

36 поврзани вести »

Могерини повика на воздржаност по атентатот на Оливер Ивановиќ

еМагазин - пред: 2 часа

Претставничката на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини телефонски разговараше со претседателите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, по денешниот атентат врз српскиот политичар Оливер Ивановиќ во ...

63 поврзани вести »

Грчката националната компанија ДЕИ планира инвестиции во обновливи енергенси во Македонија

еМагазин - пред: 2 часа

Грчката националната енергетска компанија ДЕИ планира инвестиции во производство на струја од обновливи извори во Украина, Косово, Албанија, Македонија и Турција. Според грчкиот весник „Катимерини“, разговорите за инвестирање се веќе доста ...

3 поврзани вести »

Вучиќ: Убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин

еМагазин - пред: 3 часа

Претседателот на Србија Оливер Ивановиќ изјави денеска дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин. – За државата Србија тоа е терористички акт и така ќе се однесуваме кон него, изјави Вучиќ на прес конференција по седница на Советот за ...

63 поврзани вести »

„Ромео и Јулија“ во режија на Дејан Пројковски - најдобра театарска претстава за 2017 година во Турција

еМагазин - пред: 3 часа

Театарската претстава „Ромео и Јулија“ во продукција на Националниот театар од Истанбул, а во режија на Дејан Пројковски е прогласена за најдобра претстава за 2017 година во Турција. Наградата ја доделува најголемото и најпрестижно списание за ...

9 поврзани вести »

Странските инвеститори ги продаваат акциите од најдобрите компании на Македонската берза

еМагазин - пред: 3 часа

„Гранит“ и „Македонијатурист“ се единствените компании кои котираат во МБИ 10 индексот на Македонската берза кај кои има зголемување на учеството на странски инвеститори во основната главнина на компанијата во периодот 20016/2017 година, покажуваат ...

Шофкет Хазари избран за претседател на Управниот одбор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот

еМагазин - пред: 3 часа

На 15-ти јануари 2018 година, се одржа првата седница на Управниот одбор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија, свикана од директорот Александар Донев. На истата за претседател на Управниот одбор од страна на сите ...

5 поврзани вести »

Али Ахмети ќе го означи одбележувањето на „Годината на Скендербег“

еМагазин - пред: 3 часа

Утре со почеток од 12:30 часот, во Плоштадот „Скендербег“ во Скопје, пред споменикот на Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег, претседателот Али Ахмети ги започнува манифестациите со кои ќе се одбележи „Годината на Скендербег“ по повод 550-годишнината од ...

3 поврзани вести »

„Само сенка на она што доаѓа“– Самостојна изложба на Тони Попов во Јавна соба

еМагазин - пред: 3 часа

На 17 јануари од 20 часот во Јавна соба ќе се одржи втората самостојна изложба на Тони Попов, со наслов „Само сенка на она што доаѓа“. Ова е серијал на слики од "Апстрактна поезија", која е чекор надвор од комфорната зона, крик на лузните кои ...

7 поврзани вести »

(Фото) Катерина Ивановска на зимување во Боровец

еМагазин - пред: 3 часа

Македонската манекенка, Катерина Ивановска со својот син Вања, одмара во бугарскиот скијачки центар Боровец. Погледнете ги фотографиите на ...

Сопственик на рента-кар претепал крадец кој му го удрил аудито во бетонски столб

еМагазин - пред: 4 часа

На 15.01.2018 година во 15,20 часот на крстосницата од ул. „Црногорска“ и ул. „Андон Папрадишки“ во Скопје, откако претходно Ф.А. (47) од с. Сарај одзел патничко возило “Ауди А6“ (сопственост на рента кар фирма), загубил контрола врз возилото и ...

23 поврзани вести »

Охриѓанец со нож „искасапил“ роднина

еМагазин - пред: 4 часа

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Х.А. (55) од Охрид поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „убиство во обид“. На 13.01.2018 година, во Охрид, додека Х.У.

16 поврзани вести »

Ја уценувал дека ќе објави експлицитни фотографии ако не му даде 400 евра

еМагазин - пред: 4 часа

Полициската станица Гостивар поднесе кривична пријава против Б.Л. (29) од с.Врапчиште-гостиварско, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „уцена“. Во октомври 2017 година, пријавениот со цел да прибави противправна имотна ...

18 поврзани вести »

Поради „гаќиците„ и чорапите на македонските ракометари, РФМ казнета со 2.000 евра

еМагазин - пред: 4 часа

Македонската ракометна федерација (РФМ) доби казна од Европската ракометна федерација (ЕХФ) поради опремата на играчите. Од македонските играчи „под лупа“ биле: Дејан Манасков, Мартин Велковски, Стојанче Стоилов, Кирил Лазаров, Филип Талески, Филип ...

34 поврзани вести »