TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

Најстудено во Крива Паланка, најмногу дожд во Дебар

еМагазин - пред: 16 часа

Утрово е најстудено во Крива Паланка, минус четири степени, а максимални три се измерени во Претор. Најмногу дожд, пак, ноќеска наврна во Дебар, 14 литри на метар квадратен. Според УХМР, до осум часот температурата била -3 степени во Маврово, Берово ...

16 поврзани вести »

(ВИДЕО) И грчките бузуки пејачи за Македонија

еМагазин - пред: 16 часа

Денешниот протест за името Македонија во Солун и генерално преговорите за името и можните предлози со денови се топ тема во Грција. За името Македонија, кое не би го делеле дури 63 % од Грците, пееше и бузуки пејачот Васил Карас.

114 поврзани вести »

Пред денешниот протест, Солун излепен со флаери против градоначалникот Бутарис

еМагазин - пред: 16 часа

Од Солун, за еМагазин, Петре Димитров Централниот дел на Солун, во кој денеска од 13 часот се одржува големиот протест за името Македонија, е излепен со флаери против градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, јави грчкиот портал thestival.gr.

114 поврзани вести »

Малку познати Македонци кои станале политичари и градоначалници во САД, Канада и Австралија

еМагазин - пред: 17 часа

Македонија може да се пофали со десетици личности со македонско потекло кои иако се непознати во земјава станале етаблирани политичари во прекуокеанските земји и во Европа. Во оваа прилика ви претставуваме некои од нив.

Анархистите пред протестот ја ишараа Белата кула во Солун: „Вие не сте Грци, завршивте како Грци„

еМагазин - 20.01.2018

Анархистите пред големиот протест за името Македонија ја ишараа Белата кула, симболот на Солун. Напишаа: „Вие не сте Грци, завршивте како Грци“, „Заспивате како патриоти, се будете како фашисти„. Неколку лица според грчките медиуми се уапсени.

114 поврзани вести »

(ВИДЕО) Пет секс-пози за разбивање на монотонијата меѓу партнерите

еМагазин - 20.01.2018

Повеќето двојки најчесто имаат секс во мисионерска или таканаречената „doggy“ поза, што се разбира по извесен период, а посебно кај брачните двојки знае да стане досадно и наместо посакуваните страсти и оргазмична завршница да предизвика нервоза.

3 поврзани вести »

Галуп: Македонците со 45 отсто доверба кон политиката на Трамп

еМагазин - 20.01.2018

Според последното истражување на Галуп во новата администрација на САД предводена од претседателот Доналд Трамп, доверба имаат 45 отсто граѓани на Македонија. Во однос на останатите земји од поранешна Југославија, за разлика од Македонците речиси за ...

51 поврзани вести »

Нимиц: Со предлогот идентитетот е безбеден

еМагазин - 20.01.2018

Не навлегувам во идентитетот на државата, туку го зајакнувам. Вие имате силен идентитет, не само од осамостојувањето, туку и од време на поранешна Југоставија и од Отоманската империја, рече медијаторот Метју Нимиц во интервју за телевизија „Сител“ ...

22 поврзани вести »

Ципрас: Македонска нација не постоела во античко време

еМагазин - 20.01.2018

Никогаш не постоела македонска нација во античко време, како што не постоела ниту нација на атињаните и спартанците, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за утрешното издание на весникот „Етнос“, пренесува МИА.

122 поврзани вести »

Амбасадата на САД во Македонија ќе продолжи со издавање визи и покрај буџетската блокада

еМагазин - 20.01.2018

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје на својот Твитер профил соопшти дека нејзиниот сервис за пасоши и визи ќе продолжи да работи и покрај буџетската блокада на американската влада.

(ВИДЕО) Како изгледаше големиот протест за името Македонија во Солун во 1992 година

еМагазин - 20.01.2018

Од Солун, за Емагазин, Петре Димитров Како што веќе објави еМагазин, за утрешниот протест за терминот Македонија во Солун се очекуваат илјадници граѓани од целата земја. ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ Во Солун за утрешниот протест за името Македонија ...

114 поврзани вести »

Во Солун за утрешниот протест за името Македонија се очекуваат илјадници граѓани

еМагазин - 20.01.2018

Од Солун за еМагазин, Петре Димитров На утрешниот протест во Солун за употребата на името Македонија се очекуваат илјадници граѓани од целата земја. Како што пренесуваат грчките медиуми, откажани се дури и спортски натпревари и слични манифестации, ...

22 поврзани вести »

Поради блокада на буџетот државни служби во САД прекинуваат со работа

еМагазин - 20.01.2018

Американските државни институции привремено запираат со работа, откако вчера во Сенатот не беше постигнат договор за законот за краткорочно буџетско финансирање. Многу институции ќе останат затворени, а вработените ќе бидат на отсуство.

7 поврзани вести »

Прв пат оваа зима: Снег почна да паѓа во Скопје

еМагазин - 20.01.2018

Снег попладнево краткотрајно почна да паѓа во Скопје по неколкучасовни врнежи од дожд. Ова е прв пат оваа зима скопјани да се израдуваат на снегот. Инаку, според метереолозите, времето денеска ќе биде претежно облачно, попладне со повремени врнежи ...

34 поврзани вести »

СДСМ го прекрши ветувањето дека ДДВ ќе плаќаат само граѓаните кои заработиле над 2 милиони денари

еМагазин - 20.01.2018

Одговорната влада на СДСМ ќе го врати прагот на ДДВ на 2 милиони денари, со што ќе ги ослободиме малите фирми и граѓаните од новите давачки за ДДВ што им ги наметнаа Груевски и Ставрески со тоа што го намалија прагот на ДДВ на 1 милион денари.

42 поврзани вести »

Владата објави видео-материјал од посетата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

еМагазин - 20.01.2018

Владата на Република Македонија на официјалниот веб-сајт објави видео материјал од неодамнешната посета на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На видеото може да се види обезбедувањето на Столтенберг, неговиот пречек во Владата, ...

5 поврзани вести »

Детална листа на добитниците на стипендии од МОН

еМагазин - 20.01.2018

Студентите запишани во прва година во академската 2017/2018 добитници на стипендија од Министерството за образование и наука, од 22 јануари до 2 февруари 2018 треба до МОН да достават договор и копија од трансакциска сметка.

Вучиќ на Косово: Многу работи ќе станат јасни ако не се најдат атентаторите на Оливер Ивановиќ

еМагазин - 20.01.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска им порача на Србите на Косово дека мораат да останат и да опстанат на своите огништа, со понатамошна и поголема помош од државата, а на Албанците им порача дека, без оглед на различните интереси, Србија ...

48 поврзани вести »

Скопје повторно се гуши: Воздухот загаден над дозволените граници

еМагазин - 20.01.2018

По неколкудневниот ветер кој го проветри главниот град денеска во повеќе населби во Скопје има загадување на воздухот над дозволените граници. Според „Мој воздух“ , кај Ректоратот има присуство на 191 ПМ честички на кубен метар, во Центар 146 ПМ ...

2 поврзани вести »

Распродажба на запленет имот: Луксузни куќи, станови и возила нудат банките

еМагазин - 20.01.2018

Македонските банки почнуваат да наликуваат на агенции за надвижности или на автосалони со оглед на тоа што многу често можат да се забалежат огласи за продажба на недвижен и подвижен имот запленет врз основ на ненаплатени кредити.