TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

Владата доцни со ветувањата: Ограничувањето на продажбата на алкохол се уште не е стигнато до Собранието

еМагазин - 19.02.2018

Законските измени со кои што треба да се укине ограничувањето на продажба на алхолол во трговските објекти, се уште не се стигнати до Собранието, а немаат добиено ниту зелено светло од Владата.

ФРОДЕМ бара конфедерација со Република Турција

еМагазин - 19.02.2018

Од Фронтот за демократска Македонија (ФРОДЕМ) преку соопштение бараат конфедерација со Турција. “Бидејќи ниту раководството на ДПМНЕ, ниту оваа акутелна власт немаат сенс, но и не сакаат да го решат проблемот со името преку Генералното собрание на ...

Каква нацрт спогодба ќе му донесе Коѕијас на Димитров

еМагазин - 19.02.2018

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Телевизијата повикувајќи се на свои извори вели дека започнува клучна недела за преговорите, а Коѕијас на неговиот македонски колега ...

Основниот суд Скопје 2 вработува информатичари

еМагазин - 19.02.2018

Основниот суд Скопје 2 распиша оглас за вработување на две лица на определено работно време на работното место советник информатичар. Посебни услови Стручни квалификации: 300 кредити според ЕКТС или завршен VII/1 степен факултетод областа на ...

Министерството за правда вработува, плата од 21.000 денари

еМагазин - 19.02.2018

Министерство за правда - Биро за застапување на Република Македонија пред Европскиот суд за човекови права објави оглас за вработување 2 лица преку засновање на работен однос на определено време во траење до 31 декември 2018 година за следниве ...

Заев за ОРФ: Македонија се надева на решение со Грција до јули

еМагазин - 19.02.2018

Македонија се надева дека до Самитот на НАТО во јули ќе се пронајде решение за спорот со Грција околу уставното име на земјава, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ.

60 поврзани вести »

Кирил Јовановски си поднесе оставка од Одборот на директори на Македонската берза

еМагазин - 19.02.2018

Македонската берза информира дека на 13.02.2018 година Кирил Јовановски поднесе оставка од функцијата неизвршен член на Одборот на директори на Македонска берза АД ...

Виз Ер Скопски маратон чекор напред во воведување иновативни технологии во регионот

еМагазин - 19.02.2018

Во соработка со eventbaxx од Германија, Виз Ер Скопски маратон оваа година воведува иновативен новитет, дигитален стартен пакет. Спонзорите, тркачите и животната средина, сите ќе имаат придобивки од новиот концепт, кој се спроведува низ целиот свет.

19 поврзани вести »

Многу нејаснотии и неодговорени прашања за смртта на планинарите на Кајмакчалан

еМагазин - 19.02.2018

Во исчекување на официјален одговор од надлежните институции, дали ќе има истрага за случувањата на Кајмакчалан, реакциите на социјалните мрежи не стивнуваат откако Федерацијата на планинарски спортови (ФПС) го објави извештајот од планинарското ...

85 поврзани вести »

Грчка Алфа ТВ: Коѕијас деновиве ќе го посети Скопје

еМагазин - 19.02.2018

Шефот на грчката дипломатија во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори вели дека започнува клучна недела за преговорите, а ...

Зијадин Села треба да се соочи со десеттемина обвинети за обид за негово убиство

еМагазин - 19.02.2018

Пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците Зијадин Села денеска во Кривичниот суд треба да сведочи за насилството во Собранието на Република Македонија од 27 април минатата година. Тој ќе се соочи со десеттемина обвинети за обид за негово убиство.

42 поврзани вести »

Ќе има ли правда за работниците: Контроверзниот закон за минимална плата оспорен пред Уставниот суд

еМагазин - 19.02.2018

Уставниот суд на Република Македонија на седницата закажана за 21.02.2018 година (среда) ќе ја оценува уставноста и законитоста на законот за минимална плата. Предлагачите го оспоруваат член 2 став 1 од законот во делот: „и исполнет нормиран учинок“.

Продолжено работно време на Централниот регистар за прием на годишни сметки

еМагазин - 19.02.2018

Централниот регистар на Република Македонија ги известува сите обврзници за поднесување на годишни сметки, дека Централниот регистар ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за 2017 година и во сабота на 24.02.2018 година од 08:00 до ...

Се потешко до работа: 919 магистри и 33 доктори на науки чекаат вработување

еМагазин - 19.02.2018

Расте бројот на висикоквалификувани лица кои што се без работа. Иако стапката на невработеност континуирано се намалува, расте бројот на доктори на науки и магистри кои чекаат вработување.

3 поврзани вести »

Магла кај Страцин, снег на Шапка, Стража, Маврово и во Македонски Брод

еМагазин - 19.02.2018

Поради појава на магла во Страцин видливоста е намалена од 80 до 100 метри. Сообраќајот на државните патишта се одвивa без забрани, застои и ограничувања по претежно влажни коловози. Снег со слаб интензитет врне на Попова Шапка, Стража, Маврово и во ...

73 поврзани вести »

Судски рочишта за „Тифани“, „Триста“ и „Насилство во Центар“ на СЈО

еМагазин - 19.02.2018

Во Кривичниот суд за денеска се закажани судења за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тифани“, „Триста“ и „Насилство во општина Центар“. Во предметот „Тифани“ за даночно затајување е обвинета новинарката Ивона Талевска.

131 поврзани вести »

Унгарскиот премиер Орбан: Западна Европа ќе биде освоена од муслимани, а Исламот наскоро „ќе чукне и на вратата“ на ...

еМагазин - 19.02.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека „Христијанството е последна надеж на Европа“ и оти политичарите во Брисел, Берлин и Париз, кои ја поддржуваат миграцијата, „отвораат пат за пад на христијанската култура и офанзива на Исламот“.

17 поврзани вести »

Нови правила за работењето на задолжителните пензиски фондови

еМагазин - 19.02.2018

Советот на експерти при Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС) на последната седница донесе повеќе нови правилници во однос на задолжителното пензиско осигурување. 1.

3 поврзани вести »

За десет години сме потрошиле пет милијарди евра за увоз на храна

еМагазин - 19.02.2018

Увозот на храна континуирано се зголемува во последните десет години. И покрај тоа што за десетина години беа исплатени над милјарда евра субвенции за поддршка во земјоделството и зголемување на приозводството и квалитетот на земјоделските ...

Нова инвестиција: Индијци ќе произведуваат апарати за домаќинство во Македонија

еМагазин - 19.02.2018

„Зенит Интернешнл Продуктс“ ДООЕЛ е името на новата компанија со капитал од Индија основана во Скопје. Според објавата на Централниот регистар минатата недела е основано Друштво за производство трговија и услуги „Зенит Интернешнл Продуктс“ ДООЕЛ ...