TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕНаука

На делфините им се потребни неверојатни 33 000 калории дневно

ЕНаука - пред: 16 часа

Ако мислевте дека Двејн Џонсон премногу јаде – се лажете. Тоа е ништо во споредба со еден делфин. Новата студија, објавено во the Royal Society Open Science ,успеа да пресмета колку калории делфините мора да внесат за да продолжат да функционираат ...

2 поврзани вести »

Генетски сме послични со пријателите отколку со странци

ЕНаука - 18.01.2018

Пријателите се богатство во животот и често се вели дека е многу поважно да имате неколку блиски пријатели отколку премногу познаници со кои не остварувате премногу длабок контакт. Кога станува збор за изборот на пријатели во животот, најверојатно ...

2 поврзани вести »

На зимското дебелеење влијае и сончевата светлината

ЕНаука - 18.01.2018

Покрај неизбежното празнично уживање во разни деликатеси во текот на зимата, ретко кој не се стекнува со некој килограм повеќе. Воглавно тоа го препишуваме на конзумирањето нездрава храна или алкохол во текот на празниците и недостатокот на физичка ...