TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

Фактор - пред: 10 часа

Најмалку четворица напаѓачи вечерва упаднаа во хотелот „Интерконтинентал“ во главниот град на Авганистан, Кабул. Тие прво ги киднапирале гостите, а потоа почнале и да ги убиваат. Полицијата го обиколила регионот и хотелот.

17 поврзани вести »

(ВИДЕО) ПОЖАР „ПРОГОЛТА“ ФАБРИКА ЗА ПЕТАРДИ: Загинаа 17 луѓе

Фактор - пред: 10 часа

Во пожар во фабрика за петарди во Индија загинаа најмалку 17 луѓе, соопшти претставник на компанијата К.Ц. „Гупта“. Од зградата досега се извлечени 17 тела, а еден повреден работник е хоспитализиран.

12 поврзани вести »

(ВИДЕО) ЛОШИ ГОДИНИ ЗА ЕВРОПА: Оваа земја прва ќе се испразни

Фактор - пред: 11 часа

Според извештај на Евростат, до 2080 година Италијанците може да исчезнат затоа што бројот на жители во оваа земја се намалува. Во следните 60 години, во земјата повеќето жители ќе бидат од азиско и африканско потекло.

Кога можеме да го очекуваме следниот продолжен викенд?

Фактор - пред: 11 часа

Следниот продолжен викенд ќе се падне дури во месец април. Големиот христијански празник, Велигден ќе биде на 8-ми април, а неработен ќе биде понеделникот на 9-ти април. Заедно со неработниот Велики Петок на 6-ти април, ќе има продолжен викенд.

221 поврзани вести »

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ВОЗАЧИТЕ: Магла и снег на повеќе патни правци

Фактор - пред: 12 часа

Сообраќајот во земјава се одвива по влажни коловози. Поради појава на магла намалена е видливоста на Плетвар од 50 до 100 метри. Низ целата земја врне дожд, додека снег врне во Крива Паланка, Страцин, Куманово, Тетово, Попова Шапка, Гостивар, ...

24 поврзани вести »

(ВИДЕО) Специјалци спасуваа Кинези кои на Балканот биле присилно држени за работа

Фактор - пред: 12 часа

Прекинат е меѓународен ланец на организирана криминална група која се занимавала со трговија на луѓе. Кинеските државјани се пронајдени затворени во две вили во Загреб. Во едната од 800 квадрати, се затечени 42-ца кинески државјани, а во другата со ...

6 поврзани вести »

Фотографија од Црна Гора ги „запали“ социјалните мрежи

Фактор - пред: 13 часа

На Фејсбук страницата „Времеплов“ се појави фотографија која стана вистински хит. Фотографијата потсетува на ридот над Холивуд, а на неа пишува Цетиње. Многумина сметаат дека се работи за фотошоп, а други прашуваа каде се наоѓа ова здание.

(ФОТО+ВИДЕО) ХРВАТ СИ ГО ОСТВАРИ ЖИВОТНИОТ СОН: Пеш стигна на Јужниот пол

Фактор - пред: 13 часа

Хрватот Давор Ростухар помина пеш 1.200 км за да стигне на Јужниот пол. Одел 47 дена со санки на кои носел храна. Издржал да пешачи по снег на температури од -40 степени. „Одеднаш се појави црна точка. Научна станица на самиот пол.

ФИНАНСИСКА БЛОКАДА: Стотици илјади луѓе ќе останат без работа?

Фактор - пред: 14 часа

Американската влада е во финансиска блокада затоа што демократите и републиканците не успеале да го решат спорот околу имиграцијата и потрошувачката. Ова се случува откако сенаторите на двата дома на американскиот Конгрес не успеале до полноќ да ...

7 поврзани вести »

ГИ ОТКАЖАА СПОРТСКИТЕ НАСТАНИ: Грците во Солун на протест за името „Македонија“

Фактор - пред: 14 часа

Под мотото „Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” утре се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на Грција. Грчките медимуи пишуваат дека за да биде протестот помасовен се откажани сите спортски натпревари.

13 поврзани вести »

СТРАОТНА СООБРАЌАЈКА: Автобус излета од патот, загинаа над 11 луѓе

Фактор - пред: 15 часа

Најмалку 11 лица загинаа, a 44 се повредени во автобуска несреќа што денеска се случи во провинцијата Ескишехир, во централна Турција. Локалните медиуми јавија дека автобус, кој превезувал ученици кои биле на екскурзија, излетал од патот и удрил во ...

25 поврзани вести »

Се кратат патните трошоци за пратениците

Фактор - пред: 15 часа

Пратениците, но и другите функционери, треба да земаат барем за една третина помали патни трошоци од досега. Наредната недела во собраниските комисии ќе се разгледуваат двата закони што ги предложи СДСМ, со кои, државата нема да им плаќа по 30 одсто ...

9 поврзани вести »

(ВИДЕО) Tурција ги гранатира курдските позиции во Сирија

Фактор - пред: 15 часа

Tурската армија вчера и денеска ги гранатирала курдски позиции во регионот Африн во Сирија. Милитантите претходно пукале кон турските позиции, соопшти армијата, пренесе Ројтерс . Армијата нападнала засолништа кои ги користеле „милитантите од три ...

49 поврзани вести »

ТРАМП САКА ДОСЕЛЕНИЦИ ОД ОВАА ЗЕМЈА: Сепак тие не сакаат да живеат во САД

Фактор - пред: 15 часа

Единствена земја од каде aмериканскиот претседател, Доналд Трамп сака доселеници е Норвешка - но тие не сакаат да дојдат, пишува „The Atlantic". Бројот на Норвежани во САД во последните 5 години постојано опаѓа.

2 поврзани вести »

Што им порача Вучиќ на Србите на Косово?

Фактор - пред: 16 часа

Српскиот претседател, Александар Вучиќ при посетата во северно Косово изјави дека носи три пораки за локалното српско население. „Србите треба да опстанат и останат во своите домови, а српската држава им помагала и ќе продолжи да им помага и во ...

69 поврзани вести »

АНКЕТА ВО ГРЦИЈА: Дали граѓаните сакаат да се реши спорот?

Фактор - пред: 16 часа

Мнозинството Грци сакаат да се реши прашањето со името, покажува новото истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата „Алко“ за грчкото радио „24/7“. Седум од 10 Грци, веруваат дека во последните децении Грција загубила од тоа ...

16 поврзани вести »

Захариева oчекува Македонија да почне преговори со ЕУ, иако има 13 годишно доцнење

Фактор - пред: 16 часа

Mинистерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева за „ Дарик “ вели дека реално е Македонија да добие покана за почеток на пристапните преговори за членство во Европската унија годинава, покрај напредокот во разговорите за името и ...

19 поврзани вести »

Силјановска: Чудно е генералниот секретар на НАТО да дава изјави за Законот за јазици

Фактор - пред: 16 часа

Коментирајќи ги последните случувања околу Законот за јазици универзитетската професорка Гордана Силјановска вели дека е малку чудно генерален секретар на НАТО да дава изјави за Законот за јазици - закон кој тукушто е донесен, но сѐ уште не е влезен ...

41 поврзани вести »

Воскопулос: Не Македонија, Грција треба да го смени името на грчкиот регион Македонија

Фактор - пред: 17 часа

Павле Воскопулос Филипов еден од водачите на Виножито, партијата на Македонците во Грција со спротивставен став на грчките претставници и функционери. Воскопулос Филипов во Фејсбук статус вели дека н аместо Mакедонија, Грција треба да го смени името ...

11 поврзани вести »

Ципрас: Македонска нација не постоела во античко време

Фактор - пред: 17 часа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјавил дека македонската нација никогаш не постоела во античко време, како што не постоела ниту нација на Атињаните и Спартанците“. „Македонска нација никогаш не постоела во античко време, како што не постоела и ...

57 поврзани вести »