TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Кекеновски со писмо до Нимиц: Македонија да го продолжи членството во ОН под уставното име

Фокус - пред: 31 мин

Јове Кекеновски му испрати писмо на медијаторот Метју Нимиц во кое му предлага да и предложи на македонската Влада таа да побара усвојување на Резолуцијата на Генералното собрание на Обединетите нации за продолжување на членството на Македонија под ...

62 поврзани вести »

Тарчуловски час и половина беше испрашуван за крвавиот четврток

Фокус - пред: 1 час

Јохан Тарчуловски денеска беше на распит во обвинителството за организиран криминал за настаните на крвавиот четврток во Собранието. Тој со полициска придружба беше донесен од својот дом, односно од куќниот притвор.

40 поврзани вести »

Мицковски му пренесе загриженост на Тимоние за задолжувањето на земјата

Фокус - пред: 2 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес, придружуван од членот на Извршниот комитет, Игор Николов оствари средба со амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние. Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека Мицкоски истакнал дека стратешка ...

29 поврзани вести »

Борисов и Заев: Договорот гарантира долгорочно градење пријателски односи меѓу Бугарија и Македонија

Фокус - пред: 2 часа

Премиерите на Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов имале телефонски разговор по ратификацијата на Договорот за добрососедство во кој се согласиле дека ова е гарант за добри односи.

41 поврзани вести »

Македонија останува делумно слободна земја

Фокус - пред: 3 часа

Македонија останува во групата на делумно слободни земји и за 2017 година, оценува најновиот извештај на американската организација Фридом Хаус. Во продолжение на извештајот се вели дека Македонија се движи кон пресвртници во демократските правци, ...

43 поврзани вести »

Се формира ново здружение на лозари бидејќи лидерот Аризанов го направи вмровско старото!

Фокус - пред: 4 часа

Лозарите од Тиквешијата ќе добијат ново здружение, бидејќи во изминатиов период веќе постоечкото, Агротиквешија, на чело со лидерот Љупчо Аризанов беше на мета на критики поради тоа што стана еден вид на политичка алатка на ВМРО ДПМНЕ.

11 поврзани вести »

Косовската полиција нуди 10 илјади евра за информација околу убиството на Ивановиќ

Фокус - пред: 4 часа

Косовската полиција нуди награда од 10 илјади евра за понудена корисна информација поврзана со убиството на Оливер Ивановиќ. „Косовската полиција веднаш по трагичниот настан максимално е ангажирана во расветлувањето на убиството на Оливер ...

193 поврзани вести »

#СегаКажувам: Фејсбук корисници споделуваат лични приказни за сексуална злоупотреба

Фокус - пред: 4 часа

Повеќе граѓани на Фејсбук преку хаштаговите #СегаКажувам и #TaniTregoj започнаа да ги споделуваат личните и искуствата на блиските за сексуална злоупотреба или принуда од позиција на моќ. Целта е подигнување на јавната свест за ова прашање.

16 поврзани вести »

СДСМ: ДПМНЕ да ги напушти политиките на изолација, конфликти и поделби

Фокус - пред: 4 часа

По прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија и по обвинувањата упатени на адреса на владата, се огласија и од СДСМ. – ВМРО-ДПМНЕ треба да покаже одговорност пред граѓаните и да ги ...

38 поврзани вести »

Рангелова повторно ќе ја предводи Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - пред: 4 часа

На вчерашната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за формирање нов извршен комитет на Унијата на жените на ВМРО-ДПМНЕ, а пратеничката Даниела Рангелова, била повторно избрана да го предводи новиот состав на Унијата на ...

34 поврзани вести »

Карев, претседателот на комисијата не знае кои се пејачите – рекордери во добивање субвенции за музика: Никој не се ...

Фокус - пред: 5 часа

Коста Карев, неколкукратен член и претседател на Комисијата која одлучува по конкурсите за доделување на субвенции за поддршка на домашната музичка индустрија, и покрај најавата од пред неколку денови, дека прави документ во кој ќе ги сумира сите ...

ВМРО-ДПМНЕ го прекинува бојкотот во Собрание за да присуствува на обраќањето на Столтенберг

Фокус - пред: 6 часа

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се вратат во четврток во собраниските клупи за да го слушнат обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, потврдуваат од партијата. -Ние сме биле и остануваме со политиката ориентитени кон ЕУ и НАТО.

27 поврзани вести »

Судијата Јосифов кој ја водеше истрагата за смртта на Младенов, сега ќе му суди на Груевски

Фокус - пред: 6 часа

Судијата Душан Јосифов од Основниот суд Скопје 1, кој ја водеше истрагата за смртта на новинарот и сопственикот на „Фокус“, Никола Младенов, сега ќе му суди на Никола Груевски и на останатите обвинети во случајот на СЈО „Насилството во Центар“, ...

2 поврзани вести »

МТСП: Во градинките децата да не се злоупотребуваат за политичко и верско организирање, ќе се плаќа 1.000 евра казна

Фокус - пред: 6 часа

Министерството за труд и социјална политика ги потсетува градинките на одредбата од Законот за заштита на децата (член 12, став (4) ) со која „се забранува злоупотреба на децата поради политичко или верско организирање и дејствување“, а која одреба ...

33 поврзани вести »

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е терористички акт

Фокус - пред: 6 часа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички акт и дека Србија кон тој акт така и ќе се однесува. Обраќајќи им се на медиумите после седницата на Советот за национална безбедност, одржана по ...

119 поврзани вести »

Србов: Уставниот суд треба да се произнесе за законот за двојазичност

Фокус - пред: 6 часа

Законот за двојазичност е спротивен на Уставот и за него треба да се произнесе Уставниот суд, изјави Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција во седиштето на партијата. -Уставниот суд има обврска да се произнесе без разлика од каде доаѓа ...

195 поврзани вести »

Зјае празна барокната зграда што почна да ја гради Јанакиески, Сугарески не може да се всели поради Уставен суд

Фокус - пред: 7 часа

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и администрацијата на Министерството се уште не можат да се вселат во новата зграда на плоштадот Филип II, која почна да ја гради неговиот претходник, Миле Јанакиески.

3 поврзани вести »

Могерини разговараше со Вучиќ и Тачи по убиството на српскиот политичар на Косово

Фокус - пред: 7 часа

Високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини, разговарала телефонски со претседателите на Србија, Александар Вучиќ, и на Косово, Хашим Тачи, по убиството на српскиот политичар во ...

119 поврзани вести »

Претседателот и Владата на Косово го осудија убиството на Ивановиќ

Фокус - пред: 7 часа

Претседателот на Косово Хашим Тачи остро го осуди убиството на лидерот на иницијативата „Слобода, демократија, правда“ (СПД), Оливер Ивановиќ, повикувајќи ги надлежните што поскоро да ги расветлат околностите за убиството и сторителите да ги изведат ...

119 поврзани вести »

„Фридом Хаус“: Владата на Заев е демократски избрана и би можела да го реши спорот за името

Фокус - пред: 7 часа

Американската невладина организација „Фридом Хаус“ во новиот извештај објавен денеска за слободата во светот во 2018 година оценува дека македонските граѓани уживаат делумна слобода. Во извештајот, Македонија е наведена како земја чии настани и ...

43 поврзани вести »