TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gol.mk

Вујовиќ: Моите ракометари личеа на варено месо, но без зачин!

Gol.mk - 20.01.2018

Веселин Вујовиќ еден ден по својот роденден и изненадувањето во хотелот „Свети Мартин“, пак се врати во својот препознатлив стил. По поразот на неговата Словенија од Данска со 31-28, бронзената селекција од последниот Мундијал е скоро без шанси за ...

72 поврзани вести »

Червар го враќа Алиловиќ за дуелот со Норвешка

Gol.mk - 20.01.2018

Лино Червар ја официјализираше четвртата замена на Европското првенство, на кое Хрватска е домаќин. За утрешниот дуел против Норвешка, на голот се враќа ветеранот Мирко Алиловиќ, а на трибините ќе се пресели Иван Пешиќ.

72 поврзани вести »

Швајнштајгер ги реши дилемите, останува во Чикаго уште една година

Gol.mk - 20.01.2018

Легендарниот Бастијан Швајнштајгер, иако во последно време се поврзуваше со враќање во Европа, сепак останува во тимот на Чикаго, до крајот на оваа година. Детали од новиот договор не се соопштени, но во минатата сезона 33-годишниот играч од ...

ВИДЕО: Паје го сруши Каен, Олимпик Марсеј изби на второто место

Gol.mk - 20.01.2018

Олимпик Марсеј ја прокнижи четвртата победа во серија и се искачи на второто место на табелата во Лиа 1. Момците на Руди Гарсија го совладаа Каен на гостински терен со 0-2 (0-0). Поранешниот француски репрезентативец и засилувањето од минатата ...

4 поврзани вести »

Прандели отпуштен од Ал Наср по само половина сезона

Gol.mk - 19.01.2018

Поранешниот италијански селектор и тренер на Рома, Фиорентина, Валенсија, Клаудио Чезаре Прандели доби отказ од клубот од ОАЕ, Ал Наср. Екипата на Прандели не се помрдна од четвртото место по 12 кола.

ВИДЕО: Билбао двапати водеше, но Анхел донесе голем бод за Хетафе

Gol.mk - 19.01.2018

20.коло на Примера стартуваше со реми, откако на „Колосеум Алфонсо Перез“ во Мадрид екипите на Хетафе и Атлетик Билбао си поделија по бод, играјќи 2-2 (1-1). Гостите први го зададоа ударот и со голот на Вилијамс во 13.

7 поврзани вести »

ВИДЕО: Теодор блесна во финишот и со кош во последната секунда ја реши Басконија

Gol.mk - 19.01.2018

Поранешниот македонски репрезентативец, Џордан Теодор, одигра нова одлична партија за својата Олимпија Минало и со негов кош во последните моменти италијанскиот тим успеа да слави на гостувањето кај Басконија. Во рамки од 19.

4 поврзани вести »

ВИДЕО: Борбено реми во Берлин, Херта и Борусија Дортмунд си поделија по бод

Gol.mk - 19.01.2018

По двете победи во низа, вечерва фудбалерите на Борусија Дортмунд не успеаја уште еднаш да ги израдуваат своите фанови. Во првиот натпревар од 19. коло на Бундеслигата, „милионерите“ на гости одиграа само 1-1 против жилавата Херта, која може да жали ...

26 поврзани вести »

ВИДЕО: ПАО без сили за расположените Руси, ЦСКА Москва славеше среде Атина

Gol.mk - 19.01.2018

Шампионот од пред две сезони, ЦСКА Москва, продолжува со одличните игри оваа година во Евролигата, откако вечерва на гости успеа да го добие големото дерби со грчкиот гигант, Панатинаикос (70-75).

Шоу на данските крила, Вујовиќ загуби од олимписките шампиони

Gol.mk - 19.01.2018

Словенија и Данска одиграа цврст и тактички добар дуел во првото коло од главната групна фаза во Вараждин, а првите бодови ги запишаа Данците кои славеа со 28-31 (14-16). Така Данска заедно со Германија се водечки со по четири бода по некомплетното ...

55 поврзани вести »

Скандал: Русија со три допингувани ракометарки ја доби Македонија на ЕП!

Gol.mk - 19.01.2018

Нов голем скандал ја потресе спортска Русија, откако е обелоденето дека три ракометарки на оваа селекција допинговани настапуваа на Европското првенство за ракометарки до 19 години, кое минатата година се одржа во Словенија.

2 поврзани вести »

Лазаров: Раул и Парондо ги познаваат Шпанците, тоа е голема предност за нас!

Gol.mk - 19.01.2018

Македонските репрезентативци веќе два дена се во Вараждин, каде се подготвуваат за втората групна фаза од Европското ракометно првенство кое се одржува во Шпанија. Македонија зад себе остави фантастични три меча во првата фаза и со три бода на ...

52 поврзани вести »

ВИДЕО: Турското дерби за Фенер, Ефес без сили за изненадување

Gol.mk - 19.01.2018

Кошаркарите на Фенербахче потешко од очекуваното стигнаа до својата десетта овосезонска победа во Евролигата, откако на гости го добија турското дерби со Анадолу Ефес (84-89). Бранителот на европската круна неочекувано многу лошо го започна мечот, ...

2 поврзани вести »

Дефанзивец на Ливерпул осуден заради насилство врз својата девојка

Gol.mk - 19.01.2018

Одбранбениот фудбалер на Ливерпул, Џон Фланаган е осуден на 12 месеци општествено корисна работа, 40 часа неплатена работа и 15 дена на рехабилитација, заради насилство врз својата девојка.

ФОТО: Најмладите во Мурско Средишче се прерадуваа кога пристигна Кире Лазаров

Gol.mk - 19.01.2018

Македонските ракометари еден час тренираа во сала на основно училиште во Мурско Средишче. Во малото и мирно место како сите да чекаа да пристигне автобусот на нашата селекција и капитенот Кирил Лазаров.

17 поврзани вести »

Чешка водеше скоро цел меч, Волф донесе витална победа за Германија

Gol.mk - 19.01.2018

Во драматичен дуел на отворањето на групата во Вараждин, Чешка долг време водеше против европскиот шампион Германија, но тимот од Бундеслигата со одлични последни десетина минути извојува победа со (9-10) и изби на врвот во групата 2.

20 поврзани вести »

ФОТО: Ракометарите се забавуваа со кошарка, па коваа стратегија за Шпанија

Gol.mk - 19.01.2018

Од натпреварот во „Дом спортова“ и огромната „Арена“, македонската ракометна репрезентација се префрли во училишна сала во мало гратче до словенечката граница. На 16 километри северозападно од Вараждин, во малото место со 6.000 жители Мурско ...

17 поврзани вести »

Червар мина добро, доби казна од 2.000 евра за држење на противникот

Gol.mk - 19.01.2018

Лино Червар, селекторот на хрватската репрезентација, доби парична казна од Европската куќа на ракометот (ЕХФ) поради прекршување на правила на Европското првенство (ЕП) кое се игра во Хрватска.

72 поврзани вести »

Џордон Крауфорд ќе го разигрува МЗТ

Gol.mk - 19.01.2018

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје е пред потпис на договор со американскиот плејмејкер Џордон Крауфорд. Лукајиќ најави дека „штрковите“ ќе ангажираат нов плејмејкер, а изборот паднал на Крауфорд кој доаѓа од САД.

8 поврзани вести »

Ван Перси ѝ се врати на „првата љубов“ Феенорд

Gol.mk - 19.01.2018

Холандскиот репрезентативец Робин ван Перси се врати во клубот од детството и потпиша договор со холандскиот великан Феенорд. Ван Перси доби отказ од Фенербахче и како слободен се враќа во Холандија.

22 поврзани вести »