TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gotvi.mk

Ви требаат само кори и печурки – Вака се подготвува највкусната веге пита

Gotvi.mk - пред: 34 мин

Направете вкусна пита со печурки. Еве го рецептот за ова вкусно и посно јадење: Состојки: 1 тегла шампињони 1/2 главица кромид 1 шолја доматно пире 500 гр кори за пита вегета оригано вода Начин на подготовка: Кромидот со печурките ситно се сечкаат и ...

За срцето, стомакот и мозокот – Шумско овошје полно витамини

Gotvi.mk - пред: 56 мин

Капините се плодови кои имаат многу витамини во себе. Полни се со витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6, како и витамин Ц. Содржат фолна киселина, како и витамини Е и К. Богати се и со аминокиселини и фосфор, калиум, цинк, железо и магнезиум.

7 поврзани вести »

Сите лоши мириси од фрижидерот ќе исчезнат вака – Ви треба евтина намирница

Gotvi.mk - пред: 56 мин

Ако сакате да ги елиминирате лошите мириси од фрижидерот, ви треба само кафе. Имено, сè што треба е да спакувате неколку лажички мелено кафе во кесичка, да го заврзете и да го ставите да стои во фрижидерот.

Една шолја и веднаш ќе има разлика – За имунитет, против дијабет и стрес

Gotvi.mk - пред: 56 мин

Направете чај за подобрување на општата здравствена состојба на телото. Состојки: 1 шолја вода 1 лажица рендан корен од ѓумбир 1 лажичка куркума 1 лажичка мед Начин на подготовка: Се вари водата, а откако ќе зоврие се додаваат ѓумбирот и куркумата..

47 поврзани вести »

Полнети пиперки без месо – Сте пробале многу, но ова е многу вкусен рецепт

Gotvi.mk - пред: 3 часа

Направете ново и вкусно јадење за сите сетила. Полнети пиперки на нов начин. Состојки: 5-6 свежи пиперки 300 гр печурки кечап или доматно пире 200 гр ориз 2 главици кромид зачини Начин на подготовка: Се динстаат печурките заедно со ситно сечканиот ...

47 поврзани вести »

Повкусни од оние со месо или тиквички: Највкусните плескавици се и најевтини

Gotvi.mk - пред: 4 часа

Направете вкусни плескавици или ќофтиња со пиперки. Многу се вкусни и брзо се прават. [ Еве го рецептот: ingredients title=”Состојки:”] 1 кг пиперки 2 јајца 3 лажици брашно 200 гр презла вегета [/ingredients] Начин на подготовка: Се сечат пиперките ...

47 поврзани вести »

Еден од најубавите десерти се прави со компири – Рецепт за кој ви требаат само 3 состојки

Gotvi.mk - пред: 5 часа

Моеби нема да ви се верува, но најубавиот десерт се прави со компири. Брзо е и лесно, а нема потреба од многу стоење и печење. Еве ги состојките и начинот на подготовка: Состојки: 250 гр шеќер 250 гр мелени ореви 250 гр обарен компир (пасиран) Начин ...

12 поврзани вести »

Паштета од чварки – Како ви звучи овој брз рецепт?

Gotvi.mk - пред: 5 часа

Направете вкусен намаз од чварки. Посебен е, нешто ново и вкусно. Ова е рецептот: Состојки: 500 гр чварки 2 лажици сенф 2 лажици ајвар 1 лажица сусам Начин на пдоготовка: Сè ставете во блендер и иситнете.

Кафето наутро дополнете го со овој рецепт – Безалкохолен ликер од нескафе и тиква

Gotvi.mk - пред: 7 часа

Направете нешто необично за почеток на денот – Безалкохолен ликер од нескафе и тиква. Ова е рецептот: Состојки: 1 шолја пире од печена тиква 300 мл млеко шеќер по вкус цимет по вкус 1 кесичка ванилин шеќер 70 мл вода сварена со 1 лажичка нескафе ...

47 поврзани вести »

Коцки кои се полн погодок за појадок – Посебно вкусни, не одземаат многу време

Gotvi.mk - пред: 8 часа

Направете солени ленти или коцки кои денот ќе ви го направат повкусен. Ова е рецептот за нив: Состојки за кора: 4 јајца 1/2 павлака 50 гр брашно 1 прашок за пециво малку сол Состојки за фил: 150 гр кашкавал 150 гр Пекабеско шунка 2 јајца 1/2 павлака ...

47 поврзани вести »

Рестован компир

Gotvi.mk - пред: 21 часа

Подгответе вкусен прилог кој оди со секакви јадења – рестован компир на едноставен начин! Состојки: 1 кг компири бибер сончогледово масло мелена пипер 1 поголема главица црвен кромид Начин на подготовка: Компирите излупете ги, исечете ги на ...

47 поврзани вести »

Необична салата од ориз и колбаси

Gotvi.mk - пред: 21 часа

Оваа салата има многу богат вкус, а можете да ја послужите и како лесен оброк! Состојки: 150 гр ориз сол 2 големи пиперки мало јаболко 200 гр колбаси Пекабеско млад кромид 200 мл јогурт 1 лажичка лутеница бибер Начин на подготовка: Згответе го ...

47 поврзани вести »

Колач кој го освои светот: Тробоен чоколаден мус готов во рекорден рок

Gotvi.mk - пред: 21 часа

Овој десерт стана светски хит, проверете и зошто! Овој чоколаден колач во три бои ќе го направите многу едноставно, а во неговиот вкус ќе ужива секој. Состојки: 60 гр брашно 125 мл матеница 60 гр шеќер 60 гр путер 20 гр какао 1 јајце малку сол 1/2 ...

12 поврзани вести »

Ги пресекла виршлите на половина: Кога ќе го видите крајниот резултат, веднаш ќе се фатите за работа!

Gotvi.mk - пред: 22 часа

Од сега овој рецепт ќе ви стане омилен – ќе го правите за сите прилики, од седенки со пријателите до доручек или вечера. Состојки: 5 виршли 70 гр брашно 70 гр пченкарно брашно 1 јајце 125 мл млеко 2 лажици шеќер 2 лажички сода бикарбона сол бибер ...

Кремаст колач со сливи (Видео)

Gotvi.mk - пред: 23 часа

Стар рецепт во ново руво – подгответе вкусен кремаст колач со сливи… Состојки за бисквит: 175 гр брашно 1 лажичка прашок за печиво 75 гр шеќер 1 ванилин шеќер 1 јајце 50 гр маргарин Состојки за фил: 500 гр сливи џем од сливи 500 мл млеко 500 мл ...

47 поврзани вести »

Чај против кашлица од 3 состојки – Почнува да делува веднаш по пиењето

Gotvi.mk - 15.01.2018

Направете чај за кашлица и настинка од две состојки, кој почнува да делува веднаш и го прочистува грлото. Состојки: 2 главици кромид 1 литар вода 100 гр кафеав шеќер Начин на подготовка: Кромидот се мие, се вари со лушпата во водата со додадениот ...

Ставете неколку лажици оцет во кадата – Вака делува на телото

Gotvi.mk - 15.01.2018

Ако сакате по напорниот работен ден да се релаксирате, тогаш треба прво да одите до кујната и да земете вински оцет, па да ја наполните кадата со вода и да уживате. Најновите истражувања докажуваат дека ако во кадата, во која има топла вода, ставите ...

3 поврзани вести »

Обланди какви што не сте јаделе – Филот ги прави посебни

Gotvi.mk - 15.01.2018

Направете вкусни обланди во вашата кујна со тиква. Навистина одличен рецепт особено за есен и зима. Еве како да ги направите: Состојки: 2 обланди 1 кг тиква 100 гр сечкани бадеми 500 гр шеќер 1 лажица цеден сок од портокал 1 дл вода цимет Начин на ...

47 поврзани вести »

Ред компир, ред фил: Идеја за вкусен ручек со неодолива арома

Gotvi.mk - 15.01.2018

Направете нешто вкусно и необично за денешното мени: Состојки: 1 кг компир 4 варени јајца 1 главица кромид 1 чешне лук 1 шолја Пекабела павлака 1 лажица сенф 1 лажица маслиново масло за готвење малку путер зачини Начин на подготовка: Се вари ...

47 поврзани вести »

И долгогодишни пушачи може да се откажат од цигари – Ставете ја оваа билка под јазикот

Gotvi.mk - 15.01.2018

Пушењето е голем проблем и вистинска зависност, а сите пушачи знаат дека тешко се откажува од цигарите, дури и ако имаме желба за тоа. Ако сакате да се откажете од оваа штетна навика може да ви помогне една билка.