TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

IT.mk

Google најавува три нови подводни оптички кабли

IT.mk - пред: 12 часа

Последните 3 години Google потроши над 30 милијарди долари на подoбрување и креирање на нова интернет инфраструктира. Компанијата не запира и за подобра услуга ќе продолжат со развојот. Компанијата објави дека ќе додадат 3 нови подводни кабли со кој ...

2 поврзани вести »

Роботите на Alibaba и Microsoft читаат подобро од луѓето

IT.mk - пред: 14 часа

Вештачка интелигенција креирана од Alibaba и Microsoft чита подобро од луѓето. Ова го покажаа тестовите на Универзитетот Стенфорд. Ова е прв пат машини да поминат подобро од луѓето на тестовите за разбирање, пренесе CNN .

5 поврзани вести »

Истражувачи тврдат дека 1 човек манипулирал со порастот на вредноста на биткоин

IT.mk - пред: 17 часа

Група истржувачи објавија документ во кој тврдат дека манипулациајта со биткоин е полесна отколку што изгледа. Дополнително, порастот на цената на биткоин минатата година од 150 на 1 000 долари го лоцираа кај еден манипулатор.

28 поврзани вести »

TestDrop Pro е едноставен уред која покажува дали водата е безбедна за пиење

IT.mk - пред: 17 часа

Еден од најкорисните уреди претставени на CES оваа година е TestDrop . Минијатурниот уред може да одреди дали некоја вода е добра за пиење или можеби е загадена. Уредот секако ќе биде покорисен на локации каде до чиста вода се доаѓа потешко.

Ослободете се од интернет балоните

IT.mk - пред: 18 часа

Не е никакво изненадување дека интернет балоните не му помагаат на никого. Постојаната изложеност на исто или слично размислување прави да бидеме поубедени во работите кои можеби и не се точни. Дополнително, стануваме и поекстремни во верувањата.

Излезе последната закрпа за World of Warcraft експанзијата Legion

IT.mk - 16.01.2018

Како последна закрпа за проширувањето Legion, 7.3.5 воведува бројни нови функции во World of Warcraft. За целосен преглед, кликнете тука , но дефинитивно би сакале да ги истакнете следниве новитети: – Свет кој се прилагодува на вашето ниво – Секоја ...

Buttercup ги помни сите лозинки за вас

IT.mk - 16.01.2018

Секој пат кога создавате акаунт и креирате лозинка наидувате на совети за тоа дека лозинката треба да е долга, со големи и мали букви, како и со симболи. Резултатот од таквото нешто знае да биде предизвик за помнење, особено кога ќе земете во ...

2 поврзани вести »

Подобри лепливи белешки за вашата десктоп површина со Simple Sticky Notes 4

IT.mk - 16.01.2018

Идејата зад Sticky Notes е корисна за оние кои имаат потреба за оставање белешки или потсетници во виртуелниот простор без да им е страв дека ќе изгубат или заборават нешто. Доколку користите Windows 10, тогаш на располагање имате веќе инсталирана и ...

Како 19 годишен девелопер од Нигерија успеа да ги надмине пречките и да работи во стартап поддржан од MIT

IT.mk - 16.01.2018

Елвис Чилдера има само 19 години, а веќе има надминато повеќе предизвици од многу повозрасни луѓе. Всушност целото негово образование за девелопмент е огромен предизвик. Тој учел да програмира на Nokia 2690 телефон, кој го добил од свој роднина.

Десет највлијателни личности во крипто заедницата

IT.mk - 16.01.2018

Крипто валутите и понатаму оставаат значителен белег во финансискиот сектор. Вообичаено во оваа гранка влијателни луѓе се банкари, сепак со дигиталните валути секторот е поинаков. Така најголемо влијание имаат девелоперите и креаторите на крипто ...

28 поврзани вести »

Телефонските услуги заменети со интернет?

IT.mk - 16.01.2018

Бројот на корисници на фиксни телефони во Македонија е во опаѓање. Истовремено се намалува и бројот на мобилни линии. Ова го покажуваат податоците од АЕК . Според податоците, во вториот квартал во мобилната телефонија има 2.022.678 активни ...

iNovum и М3DS академијата организираат едукативни настани за кои им се потребни волонтери

IT.mk - 16.01.2018

Здружението на граѓани iNovum во соработка со М3DS академија за 3D и Game Design во период од февруари до јуни ќе организираат работилници во средните училишта низ Македонија каде средношколците ќе се обучуваат во областа на 3Д моделирање, анимација ...

Кинескиот капитал ги враќа кинеските работници од Силициумската долина назад во Кина

IT.mk - 16.01.2018

Многу пари и повеќе нови можности ги привлекуваат кинеските технички работници преселени од Кина, назад дома. Ова е случај си Ванг Ји, кој до неодамна го живееше „американскиот сон“. Сепак г.

Ова е концепт возилото на иднината од Lexus: LF-1 Limitless

IT.mk - 16.01.2018

Во моментов е во тек првиот саем на автомобили во 2018, и еден од најголемиот саеми за возила воопшто. North American International Auto Show се одржува секоја година во Детроит. Оваа година првото возило кое ја освои публиката е Lexus LF-1 ...

3 поврзани вести »