TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кафе пауза

Деца опишуваат како изгледа љубовта

Кафе пауза - пред: 20 мин

Децата имаат различно гледиште за многу работи. Тие ги доживуваат нештата околу нив на многу покреативен начин од возрасните. Па така, нивното сфаќање за љубовта е многу уникатно и живописно.

Необична лекција: Наставник од Гана предавал за Microsoft Word на обична училишна табла

Кафе пауза - пред: 2 часа

Една Фејсбук објава на наставник од Гана стана вирална и ги освои срцата на многу луѓе, благодарение на неговите необични и импровизирани методи со кои го предава предметот информатика без компјутер! Овура Квадво предава информатика во рурална ...

Одберете ја вашата омилена месечина и прочитајте ја моќната порака што ви ја носи

Кафе пауза - пред: 18 часа

Месечината е волшебна и мистериозна. Таа може да дефинира некои аспекти од вашиот живот и карактер. Погледнете ја сликата, одберете ја вашата омилена месечина, а потоа дознајте нешто повеќе за вашите тајни способности, но и за вашата животна порака… ...

Неодолива мачка со „две лица“ ќе ви го освои срцето

Кафе пауза - пред: 22 часа

Никој не сака дволични луѓе, но кога станува збор за мачиња со крзно во две нијанси, особено кога тоа е точно на средината, едноставно не можеме да не се заљубиме. Нарнија била родена на 28 март 2017 година, и од тогаш воодушевува милиони луѓе на ...

2 поврзани вести »

Подгответе се за опуштен викенд со помош на овие 8 препораки

Кафе пауза - пред: 22 часа

Ако сте имале напорна работна недела, тогаш време е да направите вистинска пауза и да си ги наполните батериите. Дури и ако мислите дека два дена нема да сменат ништо, дајте си шанса да се обидете.

Трогателна исповед на Сања Боризовска: Сексуалното злоставување е како обид за убиство на телото и умот

Кафе пауза - пред: 22 часа

Замислете си мало 4-годишно девојче кое расте во среќно семејство исполнето со родителска љубов и грижа. Тоа девојче се смее и си игра како и сите останати деца на таа возраст. Но, зад насмевката на малото девојче се крие една страшна траума која ...

Филм: Црн пантер (Black Panther)

Кафе пауза - 23.02.2018

Рајан Куглер Чедвик Боузмен, Мајкл Б. Џордан, Лупита Нјонг’о 134 минути 16 февруари 2018 англиски акција, авантура, научна фантастика 8/10 Нема сомнеж дека Марвел учи од своите грешки, како и дека ги слуша своите фанови.

4 поврзани вести »

14 карактеристики што покажуваат дека можеби сте родени со повисока фреквенција

Кафе пауза - 23.02.2018

Сè во универзумот вибрира на одредена фреквенција, а овие вибрации му го даваат уникатното постоење, прегледност и опипливост. Секој прекин во оваа фреквенција ја прекинува деликатната врска на предметот и универзумот и го прави да постои на ...

11 необични карактеристики што децата ги наследуваат од татковците

Кафе пауза - 23.02.2018

Кога ќе се роди, секое дете се споредува со двајцата родители за да се види од кого што наследило. Без разлика дали станува збор за физичкиот изглед или карактерот, секогаш се бараат сличности, а родителите се горди на своето наследство.

15 поврзани вести »

Постојат 4 типа интроверти: Во која група спаѓате вие?

Кафе пауза - 23.02.2018

Интровертите се карактеризирани како луѓе кои настојуваат да избегнуваат социјални контакти и се преокупирани со своите мисли. Овие луѓе, кои најчесто се опишувани според она што не се наместо со она што се, конечно имаат и свој вид „движење“.

2 поврзани вести »

Вкусна комбинација од кафе и топло чоколадо за љубителите на француската кујна

Кафе пауза - 23.02.2018

Ставете ги млекото, шлаг пената и шеќерот во сад со средна големина, измешајте и загрејте ги на среден оган. Кога ќе почнат да се појавуваат балончиња од страните, веднаш тргнете ги. Не дозволувајте да зовријат! Додајте го исечканото топло чоколадо ...

6 јапонски правила за оние што сакаат да станат посилни и поздрави

Кафе пауза - 23.02.2018

Јапонскиот инженер и инструктор по аикидо, Кацузо Ниши бил многу слабо момче, а докторите им кажале на неговите родители дека ќе умре пред да наполни 20 години. За да го подобрат неговото здравје, родителите го испратиле во будистички манастир.

„Наше маало“ и Викторија Лоба во „Еден на Еден“

Кафе пауза - 23.02.2018

Осумнаесет години од почетокот на снимањето на култната детска серија, Жаре во новата „Еден на Еден“ собра дел од екипата на „Наше маало“. Каде се и што прават денес Мали, Дарко, Филис и останатите ликови со кои растевме, дознајте во недела на Канал ...

8 поврзани вести »

6 знаци дека сте премногу зафатени и дека ви е потребен одмор

Кафе пауза - 23.02.2018

Понекогаш не сте ни свесни дека постојано работите сè додека некој не ви каже колку уморно изгледате. Знаците за претераното работење може да бидат очигледни, но може да бидат и суптилни. Често вашето тело ќе ви даде знак кога е време да забавите, ...

Вистината молчи додека зборуваат парите: 200 руски поговорки за сечија душа!

Кафе пауза - 23.02.2018

Мудроста на народите е бесценета! Прочитајте ги следниве руски поговорки и народни изреки кои ги кажале мудрите умови, а народот ги пренесувал од колено на колено. Бракот е гробница за љубовта.

Психолозите одговараат: Дали униформите навистина ги намалуваат разликите помеѓу децата?

Кафе пауза - 23.02.2018

Се верува дека униформите ги намалуваат разликите меѓу децата, па затоа честопати училиштата воведуваат правило за нивно носење. Па, колку е воопшто влијателно носењето униформи? Резултатите од истражувањата не му одат баш во прилог.

Дали треба „со сила“ да пиете по 8 чаши вода дневно?

Кафе пауза - 22.02.2018

За сите оние што се борат со пиење на препорачаната дневна доза од 8 чаши вода дневно, научниците имаат добри вести – ова правило не важи за сите! Според експертите, многу е поважно да научите како да го слушате вашето тело за самите да ја одредите ...

3 поврзани вести »