TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Апелација потврди дека 4 осомничени за крвавиот четврток остануваат во притвор

Кајгана - тукушто објавено

Апелациониот суд ги потврди одлуките на кривичниот суд за сите осомничени за настаните од крвавиот четврток на 27 април откако вчера ги разгледа нивните жалби на јавни седници. Во притвор останува пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, ...

110 поврзани вести »

Патниците бараат воведување на „зони без деца“ во авионите

Кајгана - тукушто објавено

Поединечни патници сметаат дека можноста за седење покрај гласно дете е само еден од ризиците на кој сте подложни кога купувате авионска карта, додека други сметаат дека е задолжително да се разделат од возрасните.

Шилегов: На местото кај стариот споменик на Ќосето ќе никне дрво

Кајгана - пред: 37 мин

На местото каде што до вчеравечер беше споменикот на Андон Јанев Ќосето за кој Општина Центар констатираше дека е дивоградба ќе биде насадено дрво „за човекови права“ под кое ќе биде изгравиран Членот 10 од Општата повелба за човекови права на ...

98 поврзани вести »

Лука Дончиќ ќе биде прв пик на НБА драфтот

Кајгана - пред: 1 час

Најталентираниот светски играч, младиот Словенец Лука Дончиќ ќе биде прв пик на НБА драфтот и по епизодата во Реал Мадрид ќе се пресели во Феникс Санс, тврди „ЕСПН“. Истиот извор тврди дека на драфтот кој ќе се одржи на 21.јуни, Дончиќ ќе стане ...

6 поврзани вести »

Volvo V60 за 2019 година

Кајгана - пред: 2 часа

Volvo објави фотографии и технички детали околу новата генерација на моделот V6 воочи светската премиера закажана за саемот на автомобили во Женева. Шведскиот произведувач, кој повеќе од половина век е препознатлив по своите каравани, го претстави ...

4 поврзани вести »

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Кајгана - пред: 2 часа

Споменикот на Андон Јанев – Ќосето e отстранет од пред Врховниот суд затоа што беше дивоградба и не беше поставен на одобрената локација од страна на Град Скопје, велат од Општина Центар. Од таму наведуваат дека одлуката за поставување на споменикот ...

26 поврзани вести »

Листа на заборавени серии чии обожаватели сакаат уште една сезона

Кајгана - пред: 2 часа

Netflix неодамна „оживеа“ неколку заборавени серии, вклучувајќи ги „Arrested Development“, „Full House“ и „Gilimore Girls“, одлучувајќи да ги стави во својата програма. Меѓутоа, и понатаму постојат серии чии обожаватели сакат уште една сезона.

5 поврзани вести »

Ревизијата открива: ДУИ за пола милион денари го надминала лимитот за донации за изборите

Кајгана - пред: 3 часа

Во ревизијата за приходите и расходите на Демократската унија за интеграција за изборите во 2016 година, се нагласува неповолно мислење за вистинитоста и објективноста на финансискиот извештај.

14 поврзани вести »

Како е можно Јунајтед редовно да е инфериорен на теренот?

Кајгана - пред: 3 часа

Манчестер Јунајтед синоќа одигра без голови во натпреварот против Севиља, во рамки на првата средба од Лигата на шампионите во осминафиналето, а само благодарение на чудата кои ги правеше на голот семоќниот Де Геа, тимот на Мурињо успеа да избегне ...

47 поврзани вести »

ESA тргнува во потрага по знаци за живот на Марс

Кајгана - пред: 3 часа

Европската вселенска сонда ја сместила својата позиција во близина на Марс, подготвувајќи се за анализа на неговата атмосфера во потрага по знаци за живот. Европската вселенска агенција (ESA) соопшти денеска дека сондата „Trace Gas Orbiter“ успешно ...

5 поврзани вести »

За пет минути повредени тројца пешаци на ист булевар во Скопје

Кајгана - пред: 4 часа

Тројца пешаци синоќа се прегазени во две сообраќајни несреќи, кои што се случие во период од пет минути на ист булевар во центарот на Скопје. Како што информира МВР, пешаците биле прагезени на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“, по што веднаш се ...

12 поврзани вести »

Дури 94 отсто од жените во Холивуд сексуално злоставувани

Кајгана - пред: 4 часа

Истражување покажало дека дури 84 отсто од жените вработени во американската филмска индустрија доживеале сексуално вознемирување или напад, пренесува The Guardian. Во анкетата учествувале речиси 850 испитаници вработени во разни гранки од филмската ...

10 поврзани вести »

ЗОИ: Ристевски без пласман во слалом, Мирер освои злато

Кајгана - пред: 4 часа

Андре Мирер на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг го забележа резултатот н кариерата, откако во слаломската трка успеа да го освои златниот медал. На оваа трка меѓу 106.пријавени за настап беше и македонскиот репрезентативец Антонио Ристевски но ...

56 поврзани вести »

Колку јајца можеме да консумираме дневно?

Кајгана - пред: 4 часа

Експертите веќе со години не се согласуваат околу тоа колку јајца може да се консумираат во текот на еден ден и една недела. Некои тврдат дека тие го скратуваат животот поради високото ниво на холестерол кое го содржат, додека други укажуваат на ...

Доделени БРИТ наградите во Лондон: Дуа Липа и Стормзи најдобри британски изведувачи

Кајгана - пред: 4 часа

Наградите за најдобрите британски музичари „Brit Awards“ беа доделени синоќа во О2 арената, а вечерта ја одбележа Дуа Липа, која беше прогласена за женска уметничка на годината, како и Стормзи кој во машка категорија го победи Ед Ширан.

9 поврзани вести »

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска отстранет oд пред Врховниот суд

Кајгана - пред: 5 часа

Споменикот на Андон Ќосето ноќеска беше отстранет од пред Врховниот суд, во центарот на Скопје и пренесен во магацините на Металскиот завод Тито. Отстранувањето е извршено по налог на Град Скопје.

98 поврзани вести »

Отишол на трансплантација, од операционата сала излегол со две срца

Кајгана - пред: 5 часа

50-Годишен пациент од Индија од операционата сала излегол со две срца. Иако овој Индиец требало да добие ново срце со стандардна трансплантација, докторите во текот на операцијата сфатиле дека срцето на донаторот тинејџер е сепак премногу мало.

11 поврзани вести »

Трамп со контроверзен предлог: Вооружени наставници за спречување на инциденти во училиштата

Кајгана - пред: 5 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата се сретна со учениците од училиштето во Флорида, кои го преживееја минатонеделното пукање во ова училиште, и во таа прилика тој изнесе еден мошне контроверзен предлог.

51 поврзани вести »

Судиите ќе одлучуват дали Крсто Мукоски, Владо Јовановски и Мунир Пепиќ ќе излезат од притвор

Кајгана - пред: 5 часа

За продолжениот притвор на Крсто Мукоски, Владо Јовановски и на разузнавачот Мунир Пепиќ, денеска повторно на јавна седница в о Апелациониот суд во Скопје ќе расправаат судиите. На седницата ќе биде разгледана и жалбата на пратеникот Љупчо Димовски ...

110 поврзани вести »

Автобус падна во бездна во Перу, најмалку 44 мртви

Кајгана - пред: 5 часа

Во јужен Перу од патот излета двокатен автобус, кој падна во длабока бездна. Во несреќата загинаа најмалку 44 лица, соопшти перуанската полиција. Полицијата додаде дека во несреќата повреди добиле 20 лица, но напомена дека не е познат точниот број ...

22 поврзани вести »