TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Трамп: Во Москва умираат од смеење, Америко, разбуди се

Кајгана - 18.02.2018

Москва успеа да ги надмине нејзините најлуди соништа, ако нејзината намера беше да внесе раздор, неред и хаос во САД, напиша американскиот претседател Доналд Трамп на Twitter, осудувајќи ги комисиите, истрагите и како што навел омразата меѓу ...

34 поврзани вести »

Пет лесни рецепти со две состојки

Кајгана - 18.02.2018

Кога сакате да зготвите нешто на брзина, а немате можност да купите многу состојки, инспирирајте се од овие лесни рецепти со две состојки што ќе ја спасат ...

Самоук скулптор прави дела поради кои го нарекуваат новиот Микеланџело

Кајгана - 18.02.2018

Јаго Јакопо Кардило (30) е самоук скулптор од Италија кој трансформира блокови мермер во скулптури што изгледаат толку реално, што за кратко време младиот уметник почнаа да го нарекуваат новиот Микеланџело.

2 поврзани вести »

Дубаи гради ротирачки облакодер

Кајгана - 18.02.2018

Облакодерот „Динамична кула“ што се планира да се гради во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, постојано ќе ја менува формата. Творецот на овој необичен објект, архитектот Дејвид Фишер, вели дека секој стан ќе може да се ротира под агол од 360 ...

Што имаат заедничко новиот Xiaomi Mi Mix 2s и iPhone X?

Кајгана - 18.02.2018

Основна одлика на новиот модел на кинескиот производител Xiaomi - Mi Mix 2S – е дизајнот без рабови околу екранот. Екипата на сајтот OnPhones успеа да го добие новиот Xiaomi и на својот канал на YouTube објави видео што на заинтересираните купци им ...

7 поврзани вести »

Гаши избран за претседател на Беса во Тетово, Касами закажа конгрес во Скопје

Кајгана - 18.02.2018

Со 522 гласа за, 12 против и осум воздржани, делегатите на Беса на конгресот во Тетово го избраа Африм Гаши за претседател на партијата. Тој изјави дека отсега Беса нема да биде само партија на Албанците, туку на сите народи кои живеат во Македонија.

65 поврзани вести »

Заспивањето после секс не значи незаинтересираност

Кајгана - 18.02.2018

Однесувањето на партнерот после сексот кажува многу за тоа каква е вашата врска и што мисли тој за вас, односно какви се неговите намери за вашата врска. Некои сакаат да се галат и да разговараат, други да се завртат и да спијат, а трети да бидат ...

Најдобро облечени на црвениот тепих на Берлинале 2018

Кајгана - 18.02.2018

Трката за престижната „Златна мечка“ на 68. издание на Берлинскиот филмски фестивал почна на 15 февруари. Во изминатите три дена фестивалот е во атмосфера на дискретен гламур. Иако беше побарано црвениот тепих да биде заменет со црн за да се сврти ...

14 поврзани вести »

Наместо одмор од соништата добиле „крстарење од пеколот“

Кајгана - 18.02.2018

Паниците на брод за крстарење во јужниот дел на Тихиот Океан уплатиле одмор од соништата што им се претворил во кошмарно искуство поради постојаните расправии и тепачки на 23-члено проширено семејство, па некои патници морале да се заклучуваат во ...

10 поврзани вести »

Црвената Tesla на Елон Маск евентуално ќе падне на Земјата

Кајгана - 18.02.2018

Црвениот автомобил Tesla Roadster на Елон Маск своето патување низ вселената евентуално ќе го заврши таму од каде тргна – на Земјата, покажаа пресметките на научниците од Универзитетот на Торонто.

13 поврзани вести »

Крвава свадба во Индија, 18 лица загинаа во експлозија

Кајгана - 18.02.2018

Најмалку 18 лица загинаа во експлозија на плинска боца, за време на венчавка во хотел во западна Индијa. „Девет тела беа извлечени од урнатините на трокатниот хотел вчера, а уште девет денеска“, изјави официјално лице од индиската сојузна држава ...

5 поврзани вести »

Facebook ќе плати 100 милиони евра за нарушување на приватноста на корисниците

Кајгана - 18.02.2018

По изгубениот спор на суд во Германија за нарушување на приватноста на корисниците, Facebook изгуби уште еден ваков случај на суд, а овојпат оштетата е астрономска. Белгиски суд донесе одлука во која нареди Facebook да плати парична казна од 100 ...

4 поврзани вести »

Дебелеење и отоци – кои хормони беснеат во вашето тело?

Кајгана - 18.02.2018

Имате „гума за пливање“ околу струкот и не можете да оформите рамен стомак иако редовно вежбате и внимавате на исхраната? Научниците имаат објаснување: ако не ви успева да го симнете вишокот масни наслаги од одредени зони, најверојатно имате ...

5 поврзани вести »

Премиера: Citroen Berlingo Multispace за 2019 година

Кајгана - 18.02.2018

Групацијата PSA го претстави првиот од трите нови модели на миникомбе од брендовите Citroen, Peugeot и Opel. Само неколку дена откако ја најави новата генерација модели Berlingo, Partner и Combo, францускиот автомобилски гигант ги објави техничките ...

3 поврзани вести »

Драма во Битола: Полицајци истепани на повик за семејна расправија

Кајгана - 18.02.2018

Педесет и деветгодишниот Т.Т. од Битола ја пријавил неговата ќерка М.Т.(33) дека го вознемирувала, поради што во нивниот дом пристигнале полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Битола, кои подоцна биле нападнати од страна на таткото, ...

28 поврзани вести »

Косовец со лажен бугарски пасош се обидел да премине на граница

Кајгана - 18.02.2018

Косовец со лажен бугарски пасош се обидел да ја помине границата кај „Свети Наум“, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Вчера во 18:40 часот на Граничен премин Св. Наум на излез од Република Македонија, со автобус „мерцедес“ со косовска ...

20 поврзани вести »

Мистериозна мумија: Синот на Рамзес Трети бил обесен за завера против фараонот

Кајгана - 18.02.2018

Египетскиот музеј во Каиро ги изложи мистериозните останки на маж мумифициран со вџасен израз на лицето, погребан во скап саркофаг без обележја, познат како „Мумијата во крик“. Археолозите и египтолозите по 132 години ја решија мистеријата за оваа ...

3 поврзани вести »

Имаат ли шанси: Биткоин и етериум против евра и долари?

Кајгана - 18.02.2018

Виртуелните валути не ги исполнуваат основните критериуми што треба да ги има една валута, велат од „JP Morgan Chase“. Експертите на банкарската и финанска холдинг компанија ги нарекоа криптовалутите „лоша стока и лош облик на пари“.

28 поврзани вести »

Универзална нема да се гради поради долговите за „Скопје 2014“

Кајгана - 18.02.2018

Универзална сала нема да се гради и годинава. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, вели дека нема пари ниту Градот ниту Министерството за култура за реализација на проектот за нова Универзална сала.

4 поврзани вести »

Патнички авион се урна во Иран, нема преживеани

Кајгана - 18.02.2018

Ирански патнички авион се урна во планините Загрос во јужниот дел на Иран, при што загинаа сите 66 патници и екипажот на лет. „Авионот се урна во регионот Семиром и сите служби за итни случаи беа известени“, рече шефот на иранската служба за брза ...

63 поврзани вести »