TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Продолжува вонредната состојба во Турција

Канал5 - тукушто објавено

Турскиот парламент денеска ја продолжи по шести пат вонредната состојба во земјата . Турскиот парламент изгласа да се продолжи вонредната состојба во земјата за уште три месеци . Прв пат вонредна состојба е прогласена по неуспешниот обид за воен ...

6 поврзани вести »

Дескоски за Канал 5: Грците во 1997 прифатија Република Македонија (Скопје)!

Канал5 - тукушто објавено

Ексклузивно за Канал 5, професорот Тони Дескоски откри дека и Грците во 1997 година го прифатиле предлогот Република Македонија (Скопје). Според Дескоски, ова решение не задира во идентитетските прашања и би можеле да се најде на референдум.

2 поврзани вести »

Македонија во следната фаза стартува од лидерската позиција

Канал5 - пред: 17 мин

Машката ракометна репрезентација на Македонија е една, од само трите непоразени селекции што поминаа во втората фаза на Европското првенство во Хрватска.. Како понатаму во дуелите со супер моќните Шпанија, Данска и Чешка во Вараждин.

91 поврзани вести »

Столтенберг: Решението на спорот со Грција останува услов за НАТО

Канал5 - пред: 27 мин

Има место за уште знамиња пред седиштето на НАТО порача генералниот секретар Јенс Столтенбер во денешното обраќање во полната собраниска сала. Импресиониран сум од посветеноста и ентузијазмот на Владата за приклучување на Алијансата, рече ...

347 поврзани вести »

Собранието ги усвои во прво читање реформите на прислушувањето

Канал5 - пред: 36 мин

Во поладневниот дел се одржаа две седници на Собранието на Република Македонија. Беа изгласани во прво читање предлог законските измени во Законот за внатрешни работи беа изгласани . На 30.

20 поврзани вести »

Мицковски се сретна со Суомалаинен

Канал5 - пред: 1 час

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски денес оствари средба со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалајнен. Како што соопштуваат од ВМРО- ДПМНЕ, на средбата се разговараше за стратешките приоритети на државата, актуелната ...

15 поврзани вести »

Израел ќе се брани од Палестинците со подземен ѕид долг 60 километри

Канал5 - пред: 1 час

Израел ги откри плановите за изградба на подземен ѕид околу целата територија на Газа , со што еднаш за секогаш би се запреле нападите на Хамас. Ова е прв ваков ѕид во светот , ќе биде направен од бетон , а неговата изградба ќе чини 700 милиони ...

Изложба на фотографии на отворено во Охрид

Канал5 - пред: 1 час

Во рамки на проектот „Од 20-ти до 20-ти Сите во Охрид“ денеска на отворно на просторот кај Долна Порта беше претставена изложбата на фотографии од Охрид во голем формат. Станува збор за авторски дела на 12 вљубеници во Охрид - Петар Паунче, Игор ...

5 поврзани вести »

Повреден Кумановец – ветрот откорнал парче од фасадата

Канал5 - пред: 2 часа

Kумановец е повреден откако дел од фасада од станбена зграда на градскиот плоштад се урнал и паднал врз кројачка работилница. Во тој момент во дуќанот се наоѓале неколку лица , а од нив со гребнатини и полесни повреди се здобил сопственикот на ...

3 поврзани вести »

Премиерот Заев на средба со претседателот на Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Канал5 - пред: 2 часа

Пронајдете го вашиот бизнис интерес за профит во Македонија, создаваме услови за интензивирање на регионалната соработка, рекол премиерот Заев на средбата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот ...

21 поврзани вести »

Посебен сообраќаен режим во Скопје на Водици

Канал5 - пред: 2 часа

МВР соопштува дека утре ќе бидат затворени за сообраќај повеќе улици по повод празнувањето наверскиот празник Водици . Во пресрет на верскиот празник Водици , сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај за одредени ...

23 поврзани вести »

Столтенберг и Заев: Спорот за името мора да се реши, нема план „Б“

Канал5 - пред: 2 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО. „Спорот со името мора да се реши“, порача Столтенберг на заедничката прес-коференција со премиерот Зоран Заев.

347 поврзани вести »

Столтенберг се сретна со Јанева

Канал5 - пред: 2 часа

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска оствари средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, во рамки на неговата посета на Република Македонија. На средбата, како што соопшти СЈО, Јанева го информирала Генералниот секретар ...

21 поврзани вести »

Папата во авион ги венча стјуардот и стјуардесата

Канал5 - пред: 2 часа

Папата Франциск во авион ги венчал стјуардот и стјуардесата додека патувал од главниот град на Чиле , Сантијаго од гратчето Икико . Младоженецот и невестата го добија благословот од Папата , го кажаа судбоносното ,,да” во авионот и подоцна објаснија ...

6 поврзани вести »

Најмалку четири лица загинаа во силното невреме во Западна Европа

Канал5 - пред: 3 часа

Најмалку четири лица загинаа во невремето што ги зафати Холандија , Белгија и Германија. Во Брисел загина жена откако дрво падна врз нејзиниот автомобил . Другите три трагични случаи и во Холандија биле поврзани со паднати дрвја или отпадоци што ...

МНР: Идеите на медијаторот не се коментираат јавно пред направена темелна анализа

Канал5 - пред: 3 часа

Согласно узансите на дипломатијата, идеите на медијаторот не се коментираат јавно пред темелна анализа и изграден став на државниот врв, велат од Министерството за надворешни работи во врска со вчерашната изјава на македонскиот преговарач во спорот ...

61 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Сериозна е темата за продажбата на компанијата на Анѓушев

Канал5 - пред: 3 часа

Кочо Анѓушев не е само бизнисмен, туку истовремено е и бизнисмен и втор човек во владата на Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ, според која, сериозна е темата со продажбата на неговата компанија на грчкото ...

37 поврзани вести »

Столтенберг: Пред седиштето на НАТО се уште има има место за нови знамиња

Канал5 - пред: 3 часа

Има место за уште знамиња пред седиштето на НАТО порача генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенбер во своето обраќање денеска во Собранието пред државниот врв, политичките и претставниците на верските заедници, дипломатскиот кор во земјата.

347 поврзани вести »

Клиниките кубурат со возила за пациентите

Канал5 - пред: 4 часа

Едно од двете интерклинички возила од денеска е во функција на пациентите да ги носат од една до друга клиника. По вчерашниот прилог на Канал 5 надлежните ургентно оспособија едно од возилото, кои имаа технички проблеми.

Влада: Успехот на ракометарите е промоција на Македонија во Европа и светот

Канал5 - пред: 4 часа

Успехот на ракометните репрезентативци е амбасадорска промоција на Македонија, не само во Европа, туку и во светот, наведува Владата на Република Македонија во денешното соопштение испратено по повод најновиот успех на Машката ракометна ...

27 поврзани вести »