TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал 77

Заменик помошникот на УСАИД Бирман го посети националното радио Канал 77

Канал 77 - пред: 6 часа

Помошник aдминистратор на Бирото за Европа и Евро-Азија во УСАИД Вашингтон, Брок Бирман, во придружба на директорот на УСАИД во Македонија, Дејвид Атебери и директорот на Канцеларија за развој во УСАИД Македонија, Едвард Гонзалес беа во посета на ...

6 поврзани вести »

Заменик помошникот на УСАИД на средби во Штип

Канал 77 - пред: 6 часа

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, денеска оствари средба со претставници на USAID, меѓу кои и помошник aдминистраторот на Бирото за Европа и Евро-Азија во USAID Вашингтон, Брок Бирман.

6 поврзани вести »

Продавач нападнат со нож зошто одбил да даде цигари без пари

Канал 77 - пред: 6 часа

Триесет и шестгодишен кочанчанец во тобако бил прободен со нож затоа што на напаѓачот не му дал цигари без пари. Како што информираат од МВР, насилникот рано утрово дошол во тобако лоцирано на улицата „ВМРО“ во Кочани и од вработениот Д.П.

13 поврзани вести »

Разбојник со пиштол ограбил банка во Маџари

Канал 77 - пред: 6 часа

Од експозитура на Стопанска банка во скопската населба Маџари непознат сторител со закана со пиштол вчера одзел 4.500 евра и 196.000 денари. Како што информираат од МВР, разбојништвото се случило околу 09:20 часот наутро.

23 поврзани вести »

Трамп ѝ се заканува на Северна Кореја со „втора фаза“

Канал 77 - пред: 6 часа

Претседателот на САД јасно стави до знаење: доколку не успеат новите санкции против комунистичката земја, конфликот околу Северна Кореја може натаму да ескалира и да стане „многу сурова работа“.

54 поврзани вести »

Намалена видливост на патниот правец Лисец – Попова Шапка

Канал 77 - пред: 13 часа

Намалена видливост од 20 до 30 метри поради магла има на патениот правец село Лисец – Попова Шапка. Слаб снег провејува на Шапка, Стража, Маврово и Крушево. Како што соопштија од ЈП Македонијапат, сообраќајот на државните патишта се одвива тековно ...

56 поврзани вести »

Отчет на градоначалникот на Карбинци-Одблокирана сметка, завршени стари и започнати нови проекти

Канал 77 - пред: 13 часа

Од општина со блокирана сметка, долг од 24.633.000 денари и секојдневно добиванје на решенија за наплата на заостаната долгови, за само 100 дена, сметката е деблокирана и веќе се создадени услови за нормално функционирање, информираше ...

Се отстранува натписот „Александар Велики“ од зградата на скопскиот аеродром

Канал 77 - пред: 13 часа

Службите денеска започнаа да ги отстрануваат буквите од натписот „Александар Велики“ кој стоеше на заградата на скопскиот аеродром. Со тоа почна да се спроведува одлуката на Владата за преименување на аеродромот во Скопје.

46 поврзани вести »

Скопјанка се здобила со скршеници откако се удрила во автобус

Канал 77 - пред: 13 часа

Педесет и деветгодишна жителка на селото Сарај се удрила во задна гума од автобус на улицата „11-ти Октомври“ пред Градска општа болница „Св.Наум Охридски“ при што се здобила со скршеница на карлица и лев скочен зглоб.

26 поврзани вести »

Времето денеска: Облачно со локални врнежи од дожд

Канал 77 - пред: 15 часа

Времето денеска ќе биде облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека ќе дува слаб до умерен североисточен ветер, а највисоката температура на ...

28 поврзани вести »

В понеделник делови на општина Аеродром без струја

Канал 77 - 23.02.2018

Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија во понеделник ќе останат корисниците од улицата Горноврановска во општина Аеродром во периодот од 8:30 до 15 часот – соопшти денеска „ЕВН Македонија“.

5 поврзани вести »

Одбележан патронатот на тетовската касарна Кузман Јосифоски Питу

Канал 77 - 23.02.2018

Пред споменикот на народниот херој Кузман Јосифоски Питу во Тетовската касарна која го носи неговото име, букети цвеќе положија преставници од тетовската касарна, преставник од советничката група на ВМРО ДПМНЕ и од СДСМ од советот на Општина ...

Милевски унапреден во генерал-мајор на командантот на ЗОК во ГШ на АРМ

Канал 77 - 23.02.2018

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов го унапреди Зоран Милевски во чин генерал-мајор на командантот на ЗОК во ГШ на АРМ. – Претседателот Иванов, согласно Законот за одбрана и Законот за служба ...

Анализа: Целосно непочитување на законите и преиспитување на работата на судиите

Канал 77 - 23.02.2018

Во Македонија има голема потреба од сериозно преиспитување на работењето на судиите и на судската практика воопшто – ова е заклучокот од анализата „Правосудниот систем под лупа“, која денеска ја презентираа невладините „Транспаренси интернешнл“ и ...

16 поврзани вести »

Во Полошко во мода се таканаречените внатрефамилијарни кражби

Канал 77 - 23.02.2018

На поширокото тетовско подрачје, минатата и на почетокот на оваа година, регистрирани се десетина домашни, односно внатрефамилијарни кражби ( Боговиње, Урвич, Туденце) пред се’ на златен накит или пари, во кои биле инволвирани членови на семејствата ...

Кривични пријави против 11 лица за третманот на штитеничката од Домот „25 Мај“

Канал 77 - 23.02.2018

Министерството за труд и социјална политика поднесува 11 кривични пријави за случајот во Заводот за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение – Скопје. Врз основа на записникот и извештајот од извршениот вонреден ...

44 поврзани вести »

Радио водителка се породи „во живо”

Канал 77 - 23.02.2018

Американската радио водителка, Кесиди Проктор, во својата утринска емисија го пренесуваше своето – породување „во живо“. Водителката од Сент Луис, Мисури, се одлучи на овој потег, за да го исполни ветувањето и „да ги сподели сите свои најинтимни ...

13 поврзани вести »

Пробиени роковите во 3-6-9 планот за измени на Деловникот и Етички кодекс

Канал 77 - 23.02.2018

Парламентот не ги донесе измените на Деловникот за работа и Етичкиот кодекс согласно предвидените рокови во 3-6-9 + планот на Владата, до крајот на јануари годинава. Процес има и го водат експертите од Проект на ЕУ „Поддршка на Собранието за ...

Со независни регулаторни тела до функционална пазарна економија во земјава

Канал 77 - 23.02.2018

Институциите во земјава потфрлуваат во унапредувањето на пазарната конкуренција и подобрување на услугите кои ги регулираат – смета професорката Даниела Мамучевска од Економскиот факултет при УКИМ.

Службените трошоци на министрите достапни на јавноста

Канал 77 - 23.02.2018

На интернет станицата на Владата во тест верзија, достапни се детализирани службени трошоци на министрите, нивните заменици, вицепремиери, владата и генералниот секретар за формирањето на влдата.