TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

Ќе се реконструираат повеќе патишта во кумановско-липковскиот регион

Кумановски м. - пред: 34 мин

loading... Повеќе државни патишта во текот на оваа година ќе бидат реконструирани според програмата на Јавното претпријатие за државни патишта, која е усвоена на 50. седница на Владата на Република Македонија, по предлот на Министерството за ...

11 поврзани вести »

Шестмесечно бебе од Куманово заразено од морбили

Кумановски м. - пред: 34 мин

loading... Шестмесечно бебе од Куманово и 40 годишен маж се заразени од мали сипаници или морбили. Министерството за здравство информираше дека двата нови случаи на заболени од морбили пријавени се од Институтот за јавно здравје, јавува порталот ...

26 поврзани вести »

Промоција на четвртиот дел од документарецот „Соколана нашата гордост“ (видео)

Кумановски м. - пред: 1 час

loading... Четвртиот серијал од документарниот филм „Соколана нашата гордост“ во четврток со почеток во 19:30 часот ќе биде промовиран во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Проектот е во изработка на спортскиот новинар Марјан Стошевски, кој ...

2 поврзани вести »

Кумановски нотар ќе одговара за измама

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.Д. (64) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела ,,злоупотреба на службена положба и овластување“ и „измама“ и против С.З.

2 поврзани вести »

Владата денеска ќе ја одржи 50-та седница

Кумановски м. - пред: 4 часа

loading... Денес, со почеток во 12 часот, Владата на Република Македонија ќе ја одржи својата 50-та седница. На денешната седница на Владата ќе присуствува Амбасадорот на Република Бугарија, Иван Великов Петков, кој ќе ја презентира програмата и ...

26 поврзани вести »

Пост-празнична, јазична кнедла у грло

Кумановски м. - пред: 4 часа

loading... Голем ов’ј зимски распуст ако не отпутуеш негде. Плата не стиза за у Банско, од некои кафане може циркулација у ноге да ти престане, или е тиквица како гума или нема ни по едно кафе алал.

Српската заедница со свечена академија ќе го одбележи „Свети Сава“ во Куманово

Кумановски м. - пред: 4 часа

loading... По повод националниот празник на Србите во Македонија „Св.Сава“, Регионалниот одбор на Српската заедница во Куманово и Демократска партија на Србите во Македонија на 26 јануари во кумановскиот Народен театар организира Свечена Светосавска ...

Кумановец тешко повреден во сообраќајка, откако излетал од патот

Кумановски м. - пред: 4 часа

loading... Вчера околу во 12.30 часот на автопат Скопје-Куманово, помеѓу наплатен пункт на Јавно претпријатие за Државни патишта кај село Романовце и наплатен пункт кој е во изградба, се случила сообраќајна незгода во која М.М.

8 поврзани вести »

Следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури

Кумановски м. - пред: 6 часа

loading... Во текот на ноќта и изутринава времето во Македонија беше малку до умерено облачно облачно, претежно тивко и студено. Само на повисоките места и на планините дуваше слаб ветер претежно од северен правец, информираат од Управата за ...

64 поврзани вести »

Ова е еден од најопасните аеродроми во светот (фото+видео)

Кумановски м. - пред: 11 часа

loading... Аеродромот Гибралтар или Норт Фронт е еден од поспецифичните, со оглед на тоа дека неговата писта ја пресекува локалниот пат. Пистата е долга околу 1.800 метри, а се наоѓа покрај најфрекфентниот градски пат, „Авенија Винстон Черчил“, која ...

Оваа куќа се продава за 11.300 евра, но никој не сака да ја купи поради една причина (фото)

Кумановски м. - пред: 11 часа

loading... Несекојдневна куќа која нема цели четири ѕида, туку облик на триаголник, се наоѓа во Велс, Обединетото Кралство. Оваа специфична градба на влезот има сосема обична вофмр,а меѓутоа како се оди кон задниот ѕид, куќата се стеснува.

Имала 6.000 израстоци по телото: По 10 операции денес изгледа вака (видео)

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Ова е ретко кожно заболување кое предизвикува неканцерогени израстоци, а жената поради тоа имала 10 операции. Либи водела сосема нормален живот, но кога влегла во тинејџерските денови, во краток период на телото и се појавиле стотина ...

2 поврзани вести »

Во Јапонија дрон ќе ги брка оние кои ќе одлучат да работат прекувремено

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Јапонската компанија „Таисеи“ развила пособен дрон со необична задача, работниците кои на работа ќе останат прекувремено да ги брка од работните места. Дронот ќе се изнајмува на заинтересираните компании по цена од 433 долари месечно.

Кралот веќе 22 години живее во дворец од песок (видео)

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Матолијас е самец и нема деца, се дружи со луѓето кои ја посетуваат плажата и ужива големо почитување. Толкаво што локалците го нарекуваат „Крал“. Марсио Мизаел Матолијас веќе 22 години не плаќа кирија за становите во Рио де Женеиро.

2 поврзани вести »

ОВА БОЛИ: Сакаше да започне тепачка, но не знаеше дека тој е ММА борец (видео)

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Еден насилник го доби своето кога се обиде да започне тепачка со маж кој бил ММА борец. Целата случка го снимиле насобраните луѓе за да насилникот може да ја прегледа снимката и никогаш повеќе да не му дојде на памет да направи нешто ...

РОДИТЕЛИ ВНИМАВАЈТЕ: Опасен тренд се шири помеѓу тинејџерите на интернет (видео)

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Нова бизарна игра се шири помеѓу тинејџерите на Јутјуб. Најновата болна забава може се нарекува „Предизвик прашок за алишта“, а подразбира децата во уста да ставаат пакет течен детерџент и да се натпреваруваат кој подолго ќе џвака.

И роботите добиваат откази

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Роботот Фабио кој е тестиран во продавница во Единбург, каде на купувачите им нудел бесплатени примероци храна и пружал информации за производите, добил отказ по само недела дена.

13 поврзани вести »

Отворен првиот паметен маркет во светот (видео)

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Купувачот зема што сака од рафтовите и подоцна излегува слободно од продавницата без никакво задржување на касата. Имено, камерите го следат секое движење на купувачите, а долгот автоматски се бележни на електронскиот паричник и ...

35 поврзани вести »

Турција ги нападна Курдите во Источна Сирија

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Турската војска ги гаѓа курдските сили во источниот дел на Сирија, стотина километри далеку од енклавата Африн, пренесува курдската новинска агенција „Хавар“. Агенцијата пренесува и дека курдските борци возвратиле на прекуграничниот оган ...

79 поврзани вести »

ЦИА ПРЕДУПЕДУВА: Северна Кореја наскоро ги напаѓа САД?

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Директорот на Централната разузнавачка агенција на САД, Мајк Помпео, предупреди во најновиот извештај дека Северна Кореја ја делат само неколку месеци од можноста со нуклеарно оружје да ја нападне Америка.

36 поврзани вести »