TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Од топ 5 гола, 2 на Македонија: Столе стрелец на најубавиот, 4-то место за цепелинот на Кире и Филип (ВИДЕО)

Курир - тукушто објавено

Македонија вчера одигра реми 25:25 против Европскиот шампион Германија, а во овој натпревар Стојанче Стоилов го постигна најубавиот гол во првата фаза, според изборот на ЕХФ. Македонскиот „воин“ од зад грб со силен удар успеа да го совлада ...

44 поврзани вести »

Изгледа како обично село, но крие морничава тајна: На неговите жители никој не може да им биде сосед поради нивните ...

Курир - пред: 21 мин

На прв поглед Миракл Вилиџ на Флорида изгледа како типично американско предградие идеално за одмор од градската врева, но Миракл Вилиџ е се само тоа не. Ова место крие доста морничава тајна, а таа е врзана за жителите, главно регистрирани сексуални ...

2 поврзани вести »

Ралповски: Јавниот сектор во моментов е социјално загрозена категорија

Курир - пред: 26 мин

Претседателот на Конференцијата на слободни синдикати Благоја Ралповски во гостување на Алфа телевизија, во емисија „Алфаскоп“, по вчерашниот масовен протест истакна дека јавниот сектор во моментот во Македонија е заборавен, понижен и е една ...

32 поврзани вести »

Трендафил Ивановски за „Телма“: Законот за јазици е неуставен и е донесен по насилен пат

Курир - пред: 33 мин

Поранешниот судија во Уставниот суд Трендафил Ивановски во изјава во вестите на ТВ Телма, рече дека Законот за употреба на јазиците во повеќе делови излегува од Уставот. Смета дека, главниот проблем е бројот на пратеници со кој што законот за јазици ...

118 поврзани вести »

ВИДЕО: Девојка клекна и го запроси момчето, а тој и го скрши срцето

Курир - пред: 42 мин

Девојка среде трговски центар го побарала за маж своето момче. Но, она што ги запрепасти сите е дека неговиот одговор беше: НЕ! Таа клекнала пред него во полниот трговски во градот Лагос во Нигерија и му го поставила прашањето дали ќе се ожени за ...

6 поврзани вести »

Судот и ја одзема алиментацијата: Кога ќе дознаете колкава сума месечно добивала екс сопругата на Берлускони ќе ви се ...

Курир - пред: 47 мин

Поранешната сопруга на поранешниот Италијански премиер Силвио Берлускони , Вероника Ларио поднесе жалба до судот . Поранешната сопруга на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, Вероника Ларио поднесе жалба до судот.

2 поврзани вести »

Мицкоски- Суомалајнен: Политичкиот прогон од власта врз опозицијата воопшто не придонесува кон решавање на ...

Курир - пред: 53 мин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалајнен. -На средбата се разговараше за стратешките приоритети на државата, актуелната политичка состојба и реформските процеси ...

15 поврзани вести »

Сител: Промената на името ќе биде во три фази- последната подразбира промена на Устав и на лични документи

Курир - пред: 1 час

Во предлогот од медијаторот Метју Нимиц во спорот за името со Грција се дефинирани три фази на употреба и имплементација на финалното решение кое би го постигнале Македонија и Грција. Според дипломатски ивори до кои дојде Сител, се вели дека ...

92 поврзани вести »

Сите девојки треба да го стават ова под перница, а утре да замесат тесто за Водици

Курир - пред: 1 час

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според Библијата, на овој ден се отворило небото и се слушнал божјиот глас. Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце ...

85 поврзани вести »

Ѓорѓи Крстевски го повика Заев да не дозволи укинување на одлуки донесени со Закон

Курир - пред: 2 часа

Пејачот и композитор Ѓорѓи Крстевски го повика премиерот Заев да не дозволи укинување на одлуки донесени со Закон! Откако министерот за култура Роберт Алаѓозовски најави дека ќе го укине доделувањето на субвенции за поттик на домашната музичка ...

2 поврзани вести »

Нова, Северна, Вардарска, Горна или (Скопје) на латиница, без превод на англиски, се предложените додавки на Македонија

Курир - пред: 2 часа

Република Нова Македонија, Република Северна Македонија, Република Вардарска Македонија, Република Горна Македонија и Република Македонија (Скопје), сите со македонска транскрипција, напишани на латиница, односно Republika Nova Makedonija, Republika ...

8 поврзани вести »

“Вистината за ДУИ”: Општина Гостивар открива многубројни злоупотреби во ЈП “Јавни паркиралишта и зеленило“

Курир - пред: 2 часа

- Наследени долгови во износ од 5.250.452,00 денари или 85.000 евра, долгови создадени поради непродуктивни долгови и некапитални инвестиции но само за фирмите кои добиле тендери. Неплатен персонален данок на плати од јануари до септември 2017 во ...

7 поврзани вести »

Што му дошепна Раул на Кире? Ова е тајниот план за последниот напад (ВИДЕО)

Курир - пред: 2 часа

Вистинска драма се случуваше на последниот тајм-аут на македонските ракометари, кои коваа план за последниот напад и како да се нападне германскиот голман. Во тој момент Кире Лазаров ја презеде капитенската улога и во договор со тренерот му предложи ...

44 поврзани вести »

Влезниците во Вараждин „пламнаа“ за миг, за 100 евра карта и превоз преку туристичка агенција

Курир - пред: 3 часа

Репрезентацијата на Македонија во вториот круг на Европското првенство (ЕП) се сели во Вараждин, во далеку помала сала од „Арена“, па така, влезниците за втората фаза се веќе распродадени.

147 поврзани вести »

Прв пат во кариерата направи драстична промена: Рада Манојловиќ нема да ја препознаете (ФОТО)

Курир - пред: 3 часа

Сето ова време нејзин белег секогаш била нејзината боја на коса која речиси секогаш да е иста и никогаш да ја нема променето. Откако се појави во медиуми до ден денес пејачката Рада Манојловиќ не го променила драстично својот изглед и боја на коса ...

4 поврзани вести »

Харвард работи на „таблета за генијалност”

Курир - пред: 3 часа

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „скицата на големиот мозок” направена со помош на скенери, ги потврдува заедничките точки на генијалците и на многу успешните луѓе, пишува интернет страницата „Лајф“.

2 поврзани вести »

Таравари: ДУИ и СДСМ не се солидаризираа, туку ги намалија буџетните средства за една третина

Курир - пред: 3 часа

Градоначалникот на Гостивар вели дека единствената причина за ова е тоа што тие сакаат да покажат дека наводно никој друг освен ДУИ и СДСМ не знае да раководи , а кои, всушност, во гостиварската политика веќе им припаѓаат на историја.

13 поврзани вести »

Влада: Успехот на ракометарите е промоција на Македонија

Курир - пред: 3 часа

Успехот на ракометните репрезентативци е амбасадорска промоција на Македонија, не само во Европа, туку и во светот, наведува Владата на Република Македонија во денешното соопштение испратено по повод најновиот успех на Машката ракометна ...

27 поврзани вести »

За една недела нови 428 заболени од грип

Курир - пред: 3 часа

Изминатата недела (од 8 јануари до 14 јануари), во Република Македонија се регистрирани 428 нови случаи на заболени од грип, што е зголемување за 74 отсто споредено со неделата пред неа (од 1 јануари до 7 јануари) кога беа регистрирани 246 заболени ...

7 поврзани вести »

Неутешната сопруга на Оливер се онесвести на гробот- Нејзините зборови ќе ги скрши и најцврстите срца (ФОТО)

Курир - пред: 3 часа

Гробиштата во Белград денеска се претесни за да ги собере сите луѓе кои дојдоа да го испратат Оливер Ивановиќ кон вечното почивалиште. Гробиштата во Белград денеска се претесни за да ги собере сите луѓе кои дојдоа да го испратат Оливер Ивановиќ кон ...

126 поврзани вести »