TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Тилерсон му се заканил на Ким: Продолжи со оваа политика и ќе те нападнеме

Курир - 17.01.2018

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, предупредил дека Северна Кореја, ако не се одлучи да преговара за својата нуклеарна програма, која претставува се поголема опасност за САД, би можела да предизвика воен одговор.

58 поврзани вести »

Познатиот српски актер со најтажни зборови се прости од убиениот Ивановиќ

Курир - 17.01.2018

Популарниот српски актер Милан Васиќ со голема тага се прости од Оливер Ивановиќ, лидер на граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“, кој вчера брутално беше изрешетан. -Многу изгубивме со твоето заминување, беше добар човек, сјаен татко ...

3 поврзани вести »

Маж со нож и сукало им се заканувал на вработени на бензинска пумпа во Скопје

Курир - 17.01.2018

Вработен во Агенција за обезбедување вчера пријавил дека на бензинска пумпа на бул. „Србија“ околу 21:40 часот вработените биле вознемирувани од маж кој кон нив упатувало пцовки, закани и навреди, а во рацете држел нож и сукало.

17 поврзани вести »

ФОТО: Познатиот балкански спортист на неверојатен начин ги исмеа судиите од мечот Словенија- Германија

Курир - 17.01.2018

Јаков Фак е познат биатлонец кој е роден во Хрватска, но од 2012 година настапува под знамето на Словенија и има навистина многу фанови и во својата „втора татковина“. Како и најголемиот дел од словенечката спортска јавност, Фак не можеше да го ...

Новата рунда преговори во фокусот на грчките медиуми

Курир - 17.01.2018

Нимиц напомена дека Грција го прифатила тој термин, со самото признавање на земјата под референцата Поранешна Југословенска Република Македонија, пренесува МИА. „Прото тема“ додава дека Панос Каменос, лидер на партијата Независни Грци, која е дел од ...

95 поврзани вести »

Повеќе скопски општини утре без струја

Курир - 17.01.2018

Корисниците од улицата „23“ во скопското село Сопиште утре ќе останат без електрична енергија од 12 до 15 часот. Во периодот од 9 до 14 часот утре без струја ќе биде селото Маркова Сушица, поточно корисниците на потегот од првата трафостаница по ...

5 поврзани вести »

Жена тешко повредена во сообраќајка во Аеродром

Курир - 17.01.2018

Четириесет и три годишната Н.Ф. од Скопје е тешко повредена во сообраќајна несреќа која вчера околу 12:15 часот се случила на булеварот „АСНОМ“ во скопски Аеродром. Според информациите од полицијата во несреќата учествувале „Опел Корса“ со скопски ...

28 поврзани вести »

Миркуловски: Нема шанси да го пропуштам мечот со Германија – одиме на прво место

Курир - 17.01.2018

Нема шанси да не играм против Германија. Македонскиот среден бек Филип Миркуловски во изјава која ја пренесе Балкан Хендбал вели дека и покрај заморот и серијата хронични повреди нема шанси да го пропушти мечот за прво место во нашата група.

4 поврзани вести »

Ограбена црква во тетовско, украдени 2.000 денари

Курир - 17.01.2018

Непознато лице ноќта меѓу 15 и 16 јануари извршило кражба во црквата „Св. Никола“ во тетовското село Копанце. Од полицијата информираат дека лицето со употреба на тврд предмет го искршил стаклото од влезната врата на црквата и од масата за свеќи ...

8 поврзани вести »

Тепачка на затвореници во Идризово, осуденик тешко повреден

Курир - 17.01.2018

Тепачка меѓу двајца затвореници настанала вчера во амбулантното одделение во Казнено поправна установа -Затвор Идризово, информираат од МВР. Инцидентот се случил околу 12:15 часот помеѓу затворениците М.З.(36) и Д.Р.(42), при што на Д.Р.

18 поврзани вести »

Мртов маж пронајден во скопски хотел

Курир - 17.01.2018

Починато машко лице вчера било пронајдено во соба во хотел, лоциран зад поликлиника „Бит пазар“ во Скопје. Случајот во полиција бил пријавен околу 20 часот од страна на Итна медицинска помош.

26 поврзани вести »

Изваден лешот од Вардар, телото на маж предадено на идентификација и обдукција

Курир - 17.01.2018

Единицата за специјални задачи вчера околу 11 часот го извадила човечкиот леш од водите на Вардар кај селото Сопот, кој беше заглавен меѓу карпи. Од полицијата денес информираат дека се работи за леш на маж кој по наредба на јавен обвинител е ...

7 поврзани вести »

Петок, Водици, е неработен ден – следниот продолжен викенд е во април

Курир - 17.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија известува дека 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во ...

95 поврзани вести »

Ахмети: За прифатливо решение потребна е согласност и од опозицијата

Курир - 17.01.2018

Посетата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, лидерот на ДУИ Али Ахмети ја оценува како добар сигнал дека е можен компромис до самитот на НАТО во јули годинава, но смета дека во решението на името треба да учествува и опозицијата.

35 поврзани вести »

Во општина Илинден за Водици крстот ќе се положи во езерото на хотелот Белви

Курир - 17.01.2018

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, ќе oрганизира положување на крстот во езерото на хотелот Белви, во населба Илинден.

95 поврзани вести »

ВИДЕО: Ова се најдобрите 5 гола од првата фаза во групите А и Б- прво место за играчот на Вардар

Курир - 17.01.2018

Веќе е завршена првата фаза во групите А и Б на Европското првенство во Хрватска, а ЕХФ по последните мечеви направи Топ 5 листа на најатрактивните погодоци од овој дел. На петтото место е крилот на Австрија, Роберт Вебер.

5 поврзани вести »

Еве зошто Македонија денеска треба да навива за Чешка

Курир - 17.01.2018

Македонската ракометна репрезентација се пласира во вториот круг од Европското првенство во Хрватска, но не е сеедно како ќе влеземе таму и против кого ќе играме. И додека има дел од судбината кој самите си го кроиме – денешниот натпревар со ...

83 поврзани вести »

Попладне обилни врнежи од дожд, вечер снег

Курир - 17.01.2018

Времето претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во западните делови ќе биде облачно со врнежи од дожд, а на повисоките планини снег. Попладне врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират насекаде.

66 поврзани вести »

ФОТО: Ова е најстудениот град во светот, измерени се минус 67 степени

Курир - 17.01.2018

Студен бран го зафати најстуденото место на земјата- Сибир. Во Јакутија се измерени минус 67 степени Целзиусови. Наставата во овој руски регион во североисточен Сибир, на околу 5.300 километри источно од главниот град Москва, е откажана.

12 поврзани вести »

Ова е косовската верзија за убиството на Ивановиќ

Курир - 17.01.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај алудира дека убиството на локалниот српски политичар Оливер Ивановиќ е резултат на „незаконско мешање во северниот дел на Косово од страна на странски институции“.

158 поврзани вести »