TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Гонзалес: Најверојатно ова ќе биде последен натпревар за Лазаров на ЕП

Либертас - пред: 8 часа

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез не е оптимист околу повредата на нашиот капитен Кире Лазаров. „Најверојатно ова ќе биде последен натпревар за Лазаров. Повредата не изгледа добро.

114 поврзани вести »

Ристовски: Реалноста не спушти на земја, ова е добра лекција за помладите

Либертас - пред: 9 часа

Македонија беше декласирана од Шпанија на Европското првенство, а голманот Борко Ристовски дека овој пораз е добра лекција за нашата репрезентација, а посебно за помладите, пренесе Телма . „Шпанците ни ја лимитираа играта, не знаеја многу добро.

90 поврзани вести »

Талески: Не го дадовме најдоброто и не го послушавме Раул

Либертас - пред: 9 часа

Левиот бек на Македонија, Филип Талески смета дека играчите не го послушале Раул Гонзалес. Доколку на терен биле применети неговите инструкции сигурно ќе беше поинаку. „Се виде дека од голема важност што го немавме Кире.

114 поврзани вести »

Убедлив пораз на македонските ракометари од Шпанија – 31:20

Либертас - пред: 9 часа

Македонската ракометна репрезентација вечерва беше убедливо поразена од репрезентацијата на Шпанија со 31-20 во првиот натпревар од втората фаза на Европското ракометно првенство во Хрватска.

119 поврзани вести »

Не ги разбирам

Либертас - пред: 9 часа

Не ги разбирам антинатовските изблици на Македонците кои во потрага по подобар живот се иселиле во земји членки на НАТО. Многумина од нив се и државјани на земји членки на НАТО. Од даноците кои тие ги плаќаат во новите татковини се финансираат ...

2 поврзани вести »

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Државата се води во погрешна насока и на политички и на економски план

Либертас - пред: 9 часа

„На денешната седница на Извршниот Комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ беа разгледани и се расправаше за повеќе точки“, соопштија од опозициската партија. „Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ констатираше дека државата се води во погрешна насока и на политички и ...

15 поврзани вести »

Бутарис за протестот во Солун: Многу сум разочаран, овие луѓе не се информирани, си фантазираат нешто

Либертас - пред: 12 часа

Многу сум разочаран, бидејќи по 25 години расправии за името на Скопје ние сме на истата позиција. Психологијата, односот на многу грчки граѓани не се сменија. Проблемот е што луѓето мислат дека Македонија ќе ни го одземе идентитетот.

23 поврзани вести »

Намалена видливост вечерва поради магла на Страцин, Стража и Крива Паланка-Деве Баир

Либертас - пред: 12 часа

Намалена видливост поради магла до 100 метри има на планинските премини Страцин и Стража, додека на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир видливоста е до 200 метри, информираат од ЈП Македонија пат.

44 поврзани вести »

Масовно и со мали инциденти заврши протестот во Солун за името Македонија, запалена напуштена зграда

Либертас - пред: 12 часа

„Македонија е грчка“, „Името е нашата душа“, „Не го даваме и не го отстапуваме името“, „Македонија значи Грција“, беа главните пораки што ги испратија организаторите на протестот во Солун, против името Македонија.

115 поврзани вести »

СПД влегува во официјални преговори за нова широка коалиција со Меркел

Либертас - пред: 13 часа

На вонредниот конгрес одржан во Бон, Социјалдемократската партија на Германија со 362 гласа „За“, 279 „Против“ и еден „Воздржан“ поддржаа почеток на официјални преговори со Демохристијаните на Ангела Меркел.

24 поврзани вести »

Ципрас: Нашите соседи се признати како Република Македонија, не е неразумно „Македонија“ да биде клучено во новото име

Либертас - пред: 13 часа

Повеќе од 25 години, нашите соседи се признати како „Република Македонија“ од многу земји ширум светот, додека ние насекаде се бориме сите да ги нарекуваат ФИРОМ. Не е неразумно терминот „Македонија“ да биде вклучен во новото име за земјата.

121 поврзани вести »

ЕП ракомет 2018: Раул ќе има нов асистент на местото на Парондо

Либертас - пред: 14 часа

Хота Гоналез ќе биде новиот асистент на македонскиот селектор Реул Гонзалес во продолжение на Европското првенство во Хрватска. Откако Македонија вечерва ќе го одигра дуелот против Шпанија, досегашниот асистент на Гонзалез, Роберто Гарсија Парондо ...

29 поврзани вести »

Шпанскиот ракометар Ентрериос: Гонзалез постави сличен стил на игра како и во Вардар

Либертас - пред: 14 часа

Еден од најдобрите и најискусни ракометари на шпанската селекција Раул Ентрериос смета дека неговиот сонародник на клупата на Македонија, селекторот Раул Гонзалез успеал да наметне нов стил на игра на црвено-жолтите со кој Македонија станува ...

114 поврзани вести »

Во вторник повторно задолжување на домашниот пазар – Владата ќе бара 24 милиони евра

Либертас - пред: 14 часа

Во вторник Владата повторно ќе се задолжи на домашниот пазар. Планираната сума е речиси 24 милиони евра. На аукцијата на домашните кредитори ќе им бидат понудени две 15 годишни обврзници во вредност од 8 милиони евра и едногодишни записи од околу 10 ...

16 поврзани вести »

МТВ нема да ги пренесува ЗОИ во Пјонгчанг

Либертас - пред: 14 часа

Македонската Телевизија нема да ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг од 9 до 25 февруари, оваа година. Јавниот Сервис не ги откупил телевизиските права за територијата на Македонија од Discovery Communications, компанијата којашто ги ...

ФОТО: И премиерот Заев ќе ги бодри македонските ракометари на дуелот против Шпанија

Либертас - пред: 14 часа

Македонските ракометни херои вечерва против Шпанија (20.30 часот) во Вараждин ќе ја бијат една од клучните битки во обидот да дојдат до полуфиналето на Европското првенство (ЕП) и тоа со помош на навивачка Фаланга, која овој пат ќе биде потпомогната ...

119 поврзани вести »

ВИДЕО: Македонските навивачи го запоседнаа Вараждин, се загреваат за натпреварот против Шпанија

Либертас - пред: 14 часа

Ракометарите ниту вечерва нема да бидат сами на дуелот против Вараждин, напротив, поддршката од трибините ќе биде огромна, пренесува Спорт1 . Вараждин е веќе обоен во црвено-жолто, а контингент од неколку автобуси од Загреб со македонски навивачи се ...

119 поврзани вести »

ВИДЕО: 24 анализа – Родилки умираат во болниците, матичните гинеколози незаконски им наплаќаат за услуги

Либертас - пред: 14 часа

Додека Македонија е рекордер по смртност на новороденчиња во Европа, а родилки умираат во болниците матичните гинеколози 10 години не законски им наплаќаат на трудниците за услуги кои се бесплатни и придонесуваат хоророт да биде поголем.

3 поврзани вести »

Ердоган: Турција брзо ќе ја заврши операција во Африн

Либертас - пред: 14 часа

Турските сили брзо ќе ја завршат операцијата во Африн, истакна турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој додаде дека неговата земја е решена да ја исчисти областа од милицијата Сили за заштита на народот, која има поддршка од САД, а Анкара ја ...

88 поврзани вести »

ЦИВИЛ: Тврдокорните шират говор на омраза

Либертас - пред: 14 часа

ЦИВИЛ најостро го осудува, како што вели, ултранационалистичкиот карактер на јавните настапи и на социјалните мрежи со кој се карактеризираат Тврдокорните и сличните на нив. Демократијата, смета ЦИВИЛ, подразбира слобода на изразувањето и право на ...

8 поврзани вести »