TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

(ВИДЕО) Мирческа: Очигледно Царовска нема намера да преземе одговорност за скандалите кои го тресат домот и ...

Либертас - пред: 2 часа

Интегрален текст од изјава за медиуми на Јована Мирческа од ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани, Министерството за труд и социјална политика, предводено од Мила Царовска освен што покажа дека е целосно неспособно и неодговорно во случајот со штитеничките од ...

117 поврзани вести »

За 30 отсто ќе се зголеми платата на шумските полицајци

Либертас - пред: 2 часа

За 30 отсто ќе се зголемат платите на шумските полицајци. Одлуката ќе се применува по првиот ребаланс на Буџетот за 2018 година, информираше денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

13 поврзани вести »

Манчевски: Деполитизација и правичен систем на плати, дел од реформите во јавната администрација

Либертас - пред: 2 часа

Стручна, ефикасна, отчетна и транспарентна администрација е еден од главните приоритети на Владата предвидени во Стратегијата за реформа на јавната администрација 2018-2020 година, чија содржина денеска ја презентираше министерот за информатичко ...

31 поврзани вести »

Во штипскиот суд решени 110 барања за амнестија, четворица ослободени, на другите намалени казните

Либертас - пред: 2 часа

Во Основниот суд – Штип доставени се 110 барања за амнестија на осуденици, на кои пресудите им се донесени во овој суд, информираше денеска судијата-кривичар и воедно портпарол на судот, Сашко Ѓеоргиев.

7 поврзани вести »

Бошњаковски: Нарушена независноста на Регулаторна, за решенијата за водата се чекало да поминат локалните

Либертас - пред: 2 часа

Сериозно е нарушена независноста на Регулаторната комисија за енергетика, која не ги почитувала роковите за утврдување на цената на водата, изјави на прес-конференција портпаролот Миле Бошњаковски.

21 поврзани вести »

Изработена документација за железничка линија Крива Паланка – ГП „Деве Баир“

Либертас - пред: 2 часа

Завршена е проектната и тендерската документација за изградба на третата железничка делница на пругата кон Бугарија, на потегот од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир, во должина од 23,4 километри.

8 поврзани вести »

(ВИДЕО) Меркел: Спорот со името треба да се реши, притисокот врз процесот не носи корист

Либертас - пред: 2 часа

Спорот меѓу Македонија и Грција за името треба да биде решен, но врз процесот не се влијае позитивно, ако се врши притисок, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференцијата со македонскиот премиер Зоран Заев во Берлин.

37 поврзани вести »

Што се случува со Скопски пазар? Маркетите се издаваат или продаваат, а најавена е градба на нов Бит-пазар?

Либертас - пред: 2 часа

На веб-страницата на Скопски пазар сè уште стојат огласи за издавање или продажба на атрактивните локали, не само во Скопје, туку и низ другите градови. Последниот таков оглас е објавен на почетокот на месецов.

13 поврзани вести »

Арнаудов, Дамовски, Илиевски и уште тројца излегуваат од Шутка, одат во куќен притвор

Либертас - пред: 3 часа

Пратеникот Љубен Арнаудов, и организаторите на протестите за „Заедничка Македонија“ Борис Дамовски и Богдан Илиевски излегуваат од Шутка. Скопска апелација ги прифатила нивните жалби и им ја преиначила мерката притвор во домашен притвор а ...

65 поврзани вести »

ВИДЕО: Прес конференција на Меркел и Заев во Берлин

Либертас - пред: 3 часа

Следете ја во живо прес- конференцијата на германската канцеларка Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев во Берлин. Видео – Дојче ...

106 поврзани вести »

Во првата година МРТ ќе биде финансирана со 0,7 отсто од Буџетот

Либертас - пред: 3 часа

Целта на измените и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е департизација и професионализација на МРТ и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Владата вчера веќе го испрати законот во Собранието.

46 поврзани вести »

Украден сеф од црквата „Св. 15 Тивериополски маченици“ во Струмица

Либертас - пред: 3 часа

Двајца крадци, од кои едниот е познат на полицијата, а по другиот се трага, успеале од Параклисот на црквата „Свети 15 Тивериополски свештеномаченици“ во Струмица да украдат сеф во кој имало 6.300 денари, пари кои ги оставаат верниците.

9 поврзани вести »

Одбраната бара одложување на „Транспортер“, СЈО против

Либертас - пред: 3 часа

Во Кривичниот суд денеска почна главната расправа по предметот „Транспортер“ каде обвинети се поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески и уште 20 лица за злоупотреба на службената положба и проневера на околу 360.000 евра.

51 поврзани вести »

Штипјанец пронајден мртов на улица со повреди на главата

Либертас - пред: 3 часа

Во Штип на ул. „Стујеска“, изутрината во 7:45 часот е пронајдено беживотното тело на 62-годишниот Т.Б.. Портпаролот на СВР Штип, Гордана Панајотова вели дека според првичните информации, кај 62-годишниот штипјанец констатирани се видливи повреди на ...

22 поврзани вести »

Бошњаковски: Германија не се вклучува активно во преговорите за името

Либертас - пред: 3 часа

Германија не се вклучува активно во преговорите за името кои се водат помеѓу Македонија и Грција под закрила на Обединетите нации и медијаторот Метју Нимиц, рече владиниот портпарол Миле Бошњаковски како одговор на новинарско прашање на денешната ...

24 поврзани вести »

ВИДЕО: Интервју со министерот за финансии Драган Тевдовски во 24 анализа

Либертас - пред: 3 часа

Државата ги менува правилата за делба на скоро една милијарда евра… Наместо цена – пресуден ќе биде квалитетот во јавните набавки… ММФ препорача, дали владата ќе прифати зголемување на старосната граница за пензионирање? Кога ќе почне дебата за раст ...

17 поврзани вести »

Шчо требит да праиме за одназад

Либертас - пред: 3 часа

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Ете дознавме шчо требит да праиме за однапред, во духот на злоупотребата на мислата на еден од најголемите македонски дејци, Крсте Петков-Мисирков.

2 поврзани вести »

Куќата на злото

Либертас - пред: 4 часа

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: Во недела во која Ивона Талевска доби условна казна за затајување данок, Ѓорѓе Иванов безусловна награда за лидерство, Билјана Ванковска распишува конкурс за интелектуалци, а на ...

3 поврзани вести »

На 13 март продолжува судењето на Канческа Милевска во предметот „Тендери“

Либертас - пред: 4 часа

Претседателот на судечкиот совет во Кривичниорт суд Скопје, Осман Шабани, предмалку го прекина денешното прво рочиште од судењето на поранешната министерка за култура Елизабета Канчевска Милевска и продолжението го закажа за 13 март.

53 поврзани вести »

Коѕијас го брифирал Ципрас до каде се разговорите за името

Либертас - пред: 4 часа

Коѕијас, според грчките медиуми, синоќа ја посетил премиерската палата и на тет-а-тет средба го брифирал Ципрас за контактите и разговорите што ги имал во изминатите денови, во врска со спорот со името.

70 поврзани вести »