TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Разговори за името – равенка со многу непознати

Локално - пред: 26 мин

Постои оптимизам за разговорите со името, но и доза на претпазливост. Грчките медиуми посветуваат големо внимание на утрешната рунда разговори во Њујорк, но и на дилемите во стручната и политичка јавност, пишува Дојче веле .

44 поврзани вести »

Тевдовски: Од 2019 година ќе почнеме со среднорочно буџетирање

Локално - пред: 26 мин

Од 2019 година сакаме да почнеме со среднорочно буџетирање, да излеземе од рамките во кои се планира само тековната фискална година и да имаме план за следните три или четири години, најавил денеска министерот за финансии Драган Тевдовски во своето ...

20 поврзани вести »

Сугарески: Годинава ќе се изградат нови 80 километри госовод

Локално - пред: 26 мин

Годинава ќе се изградат нови 80 километри гасовод, за што обезбедивме околу 40 милиони евра. Приоритет за владата е да се обезбеди дотур на гас до секоја општина, објави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по средбата со директорот на ...

23 поврзани вести »

До финалето, трпение – спасение!

Локално - пред: 26 мин

Како и во ракометот, така и во политиката, Македонија деновиве остварува минимални, но значајни победи. И во ракометот и во политиката, одиме во „второто коло“, каде ништо не е загарантирано, но важно е дека движењето е нанапред.

5 поврзани вести »

Србов: Македонија со Договорот со Бугарија се обврзува на потценувачки отстапки

Локално - пред: 46 мин

Договорот за добрососедство со Бугарија кој што го преговараше владата на Заев, а го ратификуваше мнозинството предводено од СДСМ не е соодветна основа за натамошно зближување базирано на взаемна почит, а неговата примена ќе значи промена на ...

194 поврзани вести »

МТСП: Верското организирање на децата во градинките е забрането

Локално - пред: 46 мин

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека со допис ги предупредило детските градинки дека со закон е забрането верското или политичкото организирање и дејствување на децата во градинките.

31 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ го прекинува бојкотот во Собрание за да присуствува на обраќањето на Столтенберг

Локално - пред: 46 мин

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се вратат во четврток во собраниските клупи за да го слушнат обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, потврдуваат од партијата. -Ние сме биле и остануваме со политиката ориентитени кон ЕУ и НАТО.

78 поврзани вести »

Димовски ќе поведe иницијатива пред Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците

Локално - пред: 46 мин

Пратеникот Илија Димовски денеска најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на Законот за употреба на јазиците. Тој преку својот фејсбук-профил апелераше до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува указот ...

52 поврзани вести »

Министерството за одбрана се отвора кон јавноста и ќе објавува сè што не е тајно

Локално - пред: 46 мин

Трошењата на министерот за одбрана , платите и јавните набавки во Министерството за одбрана повеќе нема да бидат тајна, порача Радмила Шекеринска, првиот човек на ова министерство на прес-конференција.

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е терористички акт, бараме учество во истрагата

Локално - пред: 46 мин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ е терористички акт и дека Србија кон тој акт така и ќе се однесува. Обраќајќи им се на медиумите после седницата на Советот за национална безбедност, одржана по ...

63 поврзани вести »

Во Вардар пронајден човечки леш заглавен меѓу карпи

Локално - пред: 46 мин

Во реката Вардар вчера бил пронајден човечки леш, заглавен помеѓиу карпи, информираа од МВР. Според полицијата, вчера околу 12,30 часот во Секторот за внатрешни работи Велес било пријавено дека во близина на с.Сопот, во водите на реката Вардар бил ...

21 поврзани вести »

Со каков маж би требало да бидете според вашиот месец на раѓање?

Локално - пред: 1 час

Секој месец на раѓање ѝ дава одреден карактер на жената, па затоа ѝ е потребен и одреден тип на маж кој ќе ја прифати онаква каква што е и ќе го поттикне најдоброто во неа. Јануари Жените родени во овој месец живеат забрзан начин на живот, па ...

3 поврзани вести »

Шминкерка користи вистински инсекти во нејзината мејкап рутина

Локално - пред: 2 часа

Не, ова не е ноќна мора. Ова е вистински кошмар! Шминкерката Џасмин користи инсекти за да го надополни својот изглед. Не станува збор за лажни инсекти купени од продавница! Зборуваме за вистински инсекти коишто оваа убавица ги користи при шминкањето ...

ЕХФ парично ја казни Македонија

Локално - пред: 2 часа

ЕХФ денеска парично ја казни Македонија и тоа со вкупно 2.000 евра. Се работи за казна добиена поради шаренилото во опремата. Така, со 1.000 евра нашата репрезентација е казнета поради различните чорапи носени од нашите репрезентативци, а ...

34 поврзани вести »

Повеќе од 40 пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Локално - пред: 2 часа

Повеќе од 40 луѓе досега се пријавиле да учествуваат во традиционалното фаќање на крстот в петок на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје. Пријавувањето почна на 10-ти и ќе трае до утре, 17 јануари.

28 поврзани вести »

ЕХФ кого сте вработиле? Коментаторот се изгуби – немаше поим што се случува! (ВИДЕО)

Локално - пред: 2 часа

Спорната завршница на натпреварот меѓу Германија и Словенија, вчера, ги збуни сите што гледаа, бидејќи беше несекојдневна, меѓутоа очекувате дека коментаторите на натпреварите треба да имаат некаква подготовка дури и за вакви ретки ситуации.

77 поврзани вести »

Независниот синдикат на полицијата обвини дека не се исплаќа прекувремената работа

Локално - пред: 2 часа

Независниот синдикат на полицијата денеска обвини дека околу на 1.500 припадници на полицијата не им се исплаќаат прекувремените работни часови. Претседателот на синдикатот Гоце Делчев изјави дека според нивните информации има бројни станици каде на ...

11 поврзани вести »

Тава со тиквички

Локално - пред: 2 часа

Интересен и несекојдневен рецепт за тава со тиквички. Состојки: 4 тиквички 2 млади компири 200 мл јогурт 60 г рендан пармезан 150 г чаден кашкавал малку маслиново масло магдонос 3-4 чешниња лук сол и црн пипер доматен сос по желба.

47 поврзани вести »

Франција најпопуларна туристичка дестинација

Локално - пред: 2 часа

Франција го задржува првото место како најпопуларна туристиќка дестинација, а Шпанија ќе ги смени САД како втората најпопуларна туристичка дестинација во светот, покажуваат податоците на Светската туристичка организација при ОН (UNWTO).

11 поврзани вести »

Интервју со Проф. д-р Акст: Во спорот за името македонската страна има мала предност

Локално - пред: 3 часа

Македонската страна може повеќе да добие со решавање на спорот за името и така на работите се гледа и во Грција, што може да претставува проблем, вели за Дојче веле Хајнц-Јирген Акст, добар познавач на односите меѓу двете земји.

3 поврзани вести »